Lasīšanas laiks: 3 min
Pirms sešiem gadiem – 2019.gada jūlijā – Valmieras muzejā mākslas cienītāji varēja baudīt tekstilmākslinieces zvaigznes Edītes Pauls-Vīgneres izstādi “Koronetes”. Pagājušajā gadā bija plānota nākošā izstāde, kurai māksliniece īpaši gatavojās, darinot jaunus darbus, taču dažādu apstākļu dēļ tā tika pārcelta uz 2025.gadu. Sestdien, 5.jūlijā – tieši mākslinieces vārda dienā, tika atklāta Edītes Pauls-Vīgneres izstāde “Maģiskais vīruss”. Diemžēl nu jau bez mākslinieces, jo šī gada 23.februārī 85 gadu vecumā Edīte pa zvaigžņu ceļu devās mūžībā…
Izstādē ir fotogrāfa Jāņa Kreicberga foto kolāža, kas tapusi 20.gadsimta 70.gados, un tajā ir mākslinieces jautājums un atbilde: “Kas es esmu?” – es sev bieži uzdodu šo jautājumu. Nevaru saprast.
Varbūt to, kas bija un joprojām ir Edīte Pauls-Vīgnere, no malas labāk redz un saprot viņas radi, draugi un mākslas cienītāji? Mākslinieces personības šarmu noteikti pamanījusi arī Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma, kas izstādes atklāšanā viņu raksturo kā talantīgu mākslinieci, dvēselē skaistu cilvēku ar prasmīgām rokām un ģeniālu galvu:
Liekas, ka pati pasaule viņas dzīvē un mākslā klājās slāņu slāņiem. Viņa bija dziļa, savas atmiņas un emocijas gan dzīvē, gan mākslas darbos savēra kā pērlītes lielā un krāšņā audumā. Trausla un spēcīga. Smalka, stilīga, eleganta un radoša. Ne ikdienišķa, bet darbīga. Vērotāja un pētītāja. Temperamentīga un prasīga. Brīva un moderna. Improvizētāja ar milzīgu iztēli. Pārsteigumu pilna. Noslēpumaina un cēla, kā no karaļu laikmeta!
Edīte Pauls-Vīgnere ir saņēmusi III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, Purvīša balvu par mūža ieguldījumu mākslā un citus apbalvojumus. Viņas talanta cienītāji vienmēr ir apbrīnojuši mākslinieces monumentālās un telpiskās tekstilijas, kur katra detaļa izstrādāta līdz pēdējam sīkumam. Pie viņas darbiem bieži ir redzama norāde: jaukti materiāli, jaukta tehnika. Tur draudzīgi sadzīvo kokvilna, vilna, lins un sintētika, mežģīnes un stieplītes, digitālā druka, pogas un stikla pērlītes.
Valmieras muzeja Izstāžu namā mākslinieces darbi skatāmi abos stāvos. Pirmajā stāvā ir centrālais darbs “Maģiskais vīruss” un citi šajā tematā ietvertie darbi. Māksliniece ir bijusi satraukta par piesārņojumu, slimībām un kariem, kas skarušas mūsu planētu. Viņa uzskatīja, ka cilvēcei jākļūst atbildīgākai, jāmaina sava miesīgā pasaule uz garīgajām vērtībām. Šajā izstādē 11 darbi skatāmi pirmoreiz. Senākajiem darbiem ir doti nosaukumi, bet pēdējiem minēti tikai gadi: 2024-2025. Ir gan arī darbs ar nosaukumu “Vecums rotaļājas”, kas tapis pēdējā dzīves posmā.
Izstāžu nama otrajā stāvā izvietotas teatrālās tekstilijas no izstādes “Ak, sievietes!”. Tas ir mākslinieces veltījums sieviešu talanta izpausmēm, jo sieviete nav domāta tikai bērnu radīšanai, ēdiena gatavošanai un mājas darbiem. Šeit var arī pašķirstīt grāmatu “Ak, sievietes!” un apskatīt citus Edītes Pauls-Vīgneres mākslas darbus.
Krāšņo izstādi bagātināja mūzika. Klavierduets “Džentelwomen” – Anastasija un Ļubova no Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas – atskaņoja komponista Māra Lasmaņa māksliniecei veltīto skaņdarbu “Gobelēns”, savukārt ar māsai veltīto dziesmu “Kamolā tinēja” izstādes apmeklētājus priecēja pats Maestro Raimonds Pauls, flautiste Guna Paula-Rudāne un čellists Ivars Pauls.
Tekstilmākslas asociācijas vadītāja Andra Dīriņa atgādināja: Cilvēks dzīvo tik ilgi, cik ilgi viņš saglabājas līdzcilvēku atmiņās. Skatoties mākslinieces darbus, cilvēki joprojām būs kopā ar viņu.
Gan muzeja direktore Iveta Blūma, gan Valmieras novada mērs Jānis Baiks priecājas, ka izstāde atklāta tieši šajā laikā. Pavisam drīz Valmierā būs BMX čempionāts, būs pilsētas svētki un citi pasākumi, līdz ar to muzeju apmeklēs ne tikai pilsētas un novada iedzīvotāji, bet arī tuvāki un tālāki ciemiņi.
Izstāde būs apskatāma līdz 3.septembrim.