Valmieras Ziņas

Valmieras Integrētajā bibliotēkā vienā dienā notiek divas tikšanās ar Laimu Kotu

Lasīšanas laiks: 4 min

Sestdiena pilsētā bija lietaina, aiz Valmieras Integrētās bibliotēkas (VIB) logiem pavērās skats ar pelēcīgu Gauju un mazliet dzeltēt sākušiem kokiem, bet telpā bija jūtams gaišums, ko ar savu klātbūtni ienesa rakstniece un nu jau arī māksliniece Laima Kota.

Afišā par tikšanos ar Laimu Kotu lasāms – „Ar otu un grāmatu”. Bet pasākuma gaitā Laima stāsta arī par savu ģimeni, vecākiem, bērniem, krūmmellenēm, šķiršanos un dzīvi Turcijā, par vīra „Tūkstoš un vienas nakts” grāmatu kolekciju un daudz ko citu.

Domājot par Laimu, nejauši rodas salīdzinājums ar gājputniem, kas pavasarī atlido, bet rudenī dodas projām. Rakstniece šogad uz Latviju atlidojusi 16.aprīlī, bet šodien dodas atpakaļ uz Turciju. Interesants fakts no biogrāfijas – viņas ir trīs māsas, un visām vīri ir ārzemnieki. Kur ir viņas mājas, kur jūtas labāk? To rakstniece nevar pateikt, jo dzīve Turcijā un dzīve Latvijā ir tik atšķirīga! Un viņa pastāsta piemēru par iepirkšanos „Depo”, kad iepirkuma ratos likusi visu nepieciešamo un pati arī samaksājusi, par ko vīrs uz viņu apvainojies. Turcijā viņa nekad tā nedarītu. Interesants ir arī Laimas iepazīšanās stāsts, kad viņa no Rakstnieku savienības devās uz Stambulu kā 2010.gada Eiropas kultūras galvaspilsētu. Toreiz Laimai par turkiem bijuši savi stereotipi – viņi zog baltās sievietes un jāj ar kamieļiem!…

Plkst. 11.00 sākas stāstījums par grāmatām, to tapšanu. Laima tā īsti nemin nevienu grāmatas nosaukumu, vien dalās atmiņās par rakstīšanas gaitu un  meklējumiem. Viņas domu lidojums laižas no vienas grāmatas pie nākamās:  „Mīla. Benjamiņa”, „BrāliBrāli”, „Istaba”, „Mierielas vilkme” (Laimas versija bijusi „Mierielas efekts”). Kad Gundegai Repšei radās ideja par grāmatu sēriju “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, rakstnieki vilkuši lozes, un Laima izvilkusi perestroikas laiku – tā tapa romāns „Istaba”. Savukārt romāns par Anšlavu Eglīti („Cilvēks ar zilo putnu”) tapis tikai ar trešo piegājienu, pirmie divi mēģinājumi aprāvušies ap simto lapaspusi. Šajā laikā rakstniece sapratusi, kāds ieguvums un nenovērtēta lieta ir e-grāmatas un e-katalogs, jo par Anšlavu Eglīti izlēkuši tūkstošiem rakstu! Ko jaunu gan viņa varētu uzrakstīt? Laima izlemj rakstīt romānu par laiku, kas Anšlava Eglīša biogrāfijā minēts ar vienu teikumu – piecus gadus pavadījis Vācijā.

Kad pirmā tikšanās daļa iet uz beigām, ap rakstnieci pulcējas lasītāji, lai vēl uzdotu interesējošus jautājumus un saņemtu autogrāfus līdzi paņemtajās grāmatās. Starp tām ir arī „Šampinjonu derība”, kad rakstnieci vēl pazinām kā Laimu Muktupāvelu.

Pēc nelielas atpūtas pauzes seko otrā daļa – ar otu. Laima ir pārģērbusies, un viņai mugurā ir īsts mākslas darbs ar stilizētiem putniem, ko pati izšuvusi. Laimas stāstījums ir tik bagātīgs ar informāciju, ka nākas to paātrināt, lai visus neieslēgtu bibliotēkā. Viņas prezentācijas nosaukums ir „Miniatūru glezniecība… ļoti lielā īsumā”, bet vai gan divās stundās var izstāstīt šīs mākslas vēsturi no Bizantijas laikiem līdz mūsdienām?!

Ar lielu aizrautību Laima stāsta par mākslu, kas bieži vien ir ietilpināta 15 x 20  centimetru lielā laukumiņā, šajās miniatūrgleznās nav ne ēnu, ne perspektīvas, nav tuvāku un tālāku objektu. Viss ir detalizēti izstrādāts un viss ir svarīgs, jo Allāhs visu radījis un viņš visu redz! Gleznās lielāks un pamanāmāks ir vienīgi sultāns.

Laima stāsta par kanona likumiem, brīnumputnu Simurgu, par sultāniem, dervišiem, kaligrāfiju, Topkapi muzeju, ebru gleznošanas tehniku, hodžu jeb savu skolotāju.  Lai studētu miniatūru glezniecību, Laima četras dienas nedēļā divas stundas devusies ar kuģīti uz mācību vietu un tad atkal divas stundas atpakaļ. Darbs pie vienas glezniņas ilgst 5-6 mēnešus, jo nogurst gan acis, gan roka.

Vēl viens Laimas Kotas darbs ir tulkošana. Ap Ziemassvētku laiku latviešu valodā gaidāma turku rakstnieka Orhana Pamuka grāmata „Mans vārds ir Sarkans”. Laima ceļas ļoti agri un uz 10 stundām Youtubē fonam uzliek putnu dziesmas. Laimai nav jādomā par maizi un jumtu virs galvas, jo par to domā vīrs. Viņa priecājas, ka var darīt to, kas viņai patīk.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Promo Cash & Carry  Ed. Lācera iela 4, Valmierā  aicina savai komandai pievienoties  tirdzniecības zāles darbinieku/-ci "Frozen" (-18 grādi) nodaļā.Darba apraksts:- Izvietot preci saldētavās un tirdzniecības zāles plauktos;- Sekot līdzi preču apritei un derīguma termiņiem;- Uzturēt kārtību ledusskapī un tirdzniecības zālē;- Atbilstoši prasībām, izvietot cenu zīmes un reklāmas materiālus.Prasības:- Spēja veikt fizisku darbu;- Vēlama iepriekšējā pieredze tirdzniecībā;- Augsta precizitāte un atbildības sajūta.Uzņēmums piedāvā:- Atalgojumu 650.00 - 675.00EUR uz rokas;- Apmācības darba vietā;- Bezmaksas tēju un kafiju;- Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika;- Apmaksātu obligāto veselības pārbaudi;- Redzes korekcijas līdzekļu kompensāciju;- Draudzīgas cenas PROMO Cash&Carry produktiem;- Labus piedāvājumus pie sadarbības partneriem (piemēram mobilo sakaru pakalpojumiem).Lūgums sūtīt pieteikumu un sazināsimies ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām. Sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu - darba pārrunām.Jūsu personas dati, kas ietverti CV un citos dokumentos, kas pievienoti klāt darba pieteikumam, tiks apkopoti, apstrādāti un uzglabāti saskaņā ar ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu, kā arī SIA “Sanitex” Privātuma politiku. Profesija: TIRDZNIECĪBAS ZĀLES DARBINIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Eduarda Lācera iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-04-26 Darba sākšanas datums: 2024-04-19 Kontaktpersona: Tālrunis: 22309306 E-pasts: ieva.sp@sanitex.eu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Kocēnu apvienības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina darbā sētnieku/-ci (Vaidavas pagastā) uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • veikt fiziski intensīvu darbu; • nodrošināt Vaidavas ciema teritorijas kārtību - uz ielām, gājēju ietvēm, piebraucamām vietām, parku celiņiem, citās sabiedriskās vietās, tīrot sniegu, pļaujot zālienu, savācot atkritumus un lapas; • veikt palīgdarbus gan iekštelpās, gan āra darbos; • veikt citus darba pienākumus, saskaņā ar amata aprakstu; ja Tev ir: • pamatizglītība un pamatiemaņas vai pamata pakāpes profesionālā izglītība; • labas latviešu valodas zināšanas; • fiziskā izturība un gatavība veikt fizisku darbu neatkarīgi no laika apstākļiem; • kompetences: pozitīva, atbildīga attieksme pret darbu; prasmes noteikt prioritātes un plānot ikdienas darbu atbilstoši savai kompetencei, uzticētos darba pienākumus veikt kvalitatīvi; spēja strādāt ātri un rūpīgi; mēs piedāvājam: • pamatalgu 700 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. Motivācijas vēstuli, CV, izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu kocenuapvieniba@valmierasnovads.lv, vai personīgi Kocēnu apvienības pārvaldē, adrese: Alejas iela 8, Kocēni, Kocēnu pagasts, Valmieras novads, ar norādi „Pieteikums Kocēnu apvienības pārvaldes sētnieka/-ces amatam”, līdz 2024.gada 3.maijam. Tālrunis papildu informācijai: 26072148 vai 26473533. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SĒTNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Alejas iela 8, Kocēni, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2024-05-03 Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri