Valmieras Ziņas

Valmieras Bērnu sporta skola: Pandēmija liek būt radošiem, lai turpinātu treniņu procesu

Lasīšanas laiks: 6 min

Valmieras Bērnu sporta skolā (VBSS) pārmaiņu vadīts rit sešdesmitās jubilejas gads. Septembrī veiksmīgi norisinājies skolas akreditācijas process, kolektīvam pievienojušies vairāki jaunie pedagogi, ir notikušas būtiskas izmaiņas skolas piedāvāto profesionālās ievirzes sporta programmu piedāvājumā, un ikdienā jūtamas pārmaiņas ievieš Covid19 pandēmija. Jaunajā šī brīža ikdienā lūkojamies pozitīvi – darbs ārvidē gan skolas treneriem, gan audzēkņiem ir radošs un sekmējis izturību un veselības stiprināšanu.

Šajā mācību gadā skolas audzēkņiem un pedagogiem bijis jāpielāgojas dažādiem treniņu apstākļiem. Ņemot vērā Covid19 pandēmiju un tās ierobežošanu, pārmaiņas mācību procesā tiek ieviestas regulāri. Mācību darbs skolā noticis gan kā ierasti klātienē, gan arī tikai attālināti vai kombinējot attālināto un klātienes darbu.

Rudenī treniņus uzsākām gandrīz kā ierasts, trenējoties grupās līdz 25 cilvēkiem gan ārvidē, gan iekštelpās. Ar jaunu ierobežojumu noteikšanu iekštelpās, līdz 21.decembrim vairākos sporta veidos audzēkņiem tika nodrošinātas arī individuālās nodarbības. Jau četrus mēnešus skolas mācību-treniņu process norit tikai ārvidē, grupās līdz 10 audzēkņiem. Izņēmums ir Latvijas izlašu dalībnieki, kuriem ir iespēja trenēties arī telpās. Pielāgojoties apstākļiem, gan audzēkņu, gan treneru darbs ir radošs. Āra treniņu apstākļi, it īpaši šī gada ziemā, bija izaicinājums, tāpat arī ierastās treniņu infrastruktūras iztrūkums.

Pandēmija liek novērtēt ikdienas nodrošinājumu

Ierasti VBSS mācību-treniņu darbs tiek organizēts vairāk nekā desmit sporta bāzēs Valmierā. Tās ir septiņas vispārizglītojošo skolu sporta bāzes, Vidzemes Olimpiskā centra (VOC) infrastruktūra, kā arī papildu sporta bāzes: airēšanas bāze “Krāces”, BMX trase “Avoti” un, Jāņa Daliņa stadiona rekonstrukcijas laikā, arī Rencēnu pamatskolas stadions. Noslogotākās sporta bāzes ikdienā ir VOC un Valmieras Pārgaujas sākumskola, kur ir plašāka infrastruktūra.

Šobrīd mācību-treniņu process vairākos sporta veidos rit krasi atšķirīgi nekā ikdienā. Treniņu vietas ārvidē tiek rastas dažādās pilsētas vietās – Sajūtu Parkā, Valmieras estrādes apkaimē, Putriņu mežā vai citviet pilsētvidē, kur iespējams integrēt un realizēt mācību-treniņu darbu. Treniņprocesā pedagogi izmanto trepes, kalniņus, pat gājēju celiņus. Iestājoties pavasarim, esam aktīvi sākuši izmantot arī skolu stadionus.

Šobrīd treniņu laiki audzēkņiem variē, ņemot vērā stundu laikus vispārizglītojošajās iestādēs, kā arī laikapstākļus un diennakts gaišo laiku. Pedagogu darbs šo ierobežojumu laikā dažkārt ir pat dubults, jo, ja grupas audzēkņu skaits pārsniedz 10, nodarbības jāvada vairākām grupām nekā ierasts. Arī darba process ir mainījies, jo trūkst iespēju, lai sekmētu konkrētā sporta veida specifisko iemaņu apgūšanu.

Ieilgušajam ārvides darbam ir savi pozitīvie aspekti. Šajā laikā daudzkārt publiskajā telpā runāts par riskiem jauniešu psihoemocionālajā un fiziskajā veselībā. Sporta nodarbības bieži pandēmijas laikā ir bijis vienīgais laiks, kad bērni un jaunieši varējuši atrauties no attālinātā mācību darba un ikdienas stundām pie datora, kā arī būt fiziskā saskarsmē ar saviem vienaudžiem. Spītējot laikapstākļiem un ierobežojumiem, nodarbību apmeklējums bijis iepriecinošs, citās grupās pat 100%. Šogad skolā vērojama arī retāka audzēkņu slimošana, nekā citus pavasarus, kad bieži vērojams saaukstēšanās vilnis. Paldies vecākiem, kuri atbalstīja un motivēja audzēkņus apmeklēt treniņus tumšajā un aukstajā ziemas periodā. Fiziskās aktivitātes svaigā gaisā noteikti stiprinājušas imunitāti.

Ilgojamies pēc ierastās sporta infrastruktūras

Lai gan esam veiksmīgi pielāgojušies esošai situācijai, pandēmija izgaismojusi arī būtiskus trūkumus pilsētas sporta infrastruktūrā. Neapšaubāmi, Valmierā sporta infrastruktūras attīstībā ir paveikts daudz, tomēr darbs ārvidē pandēmijas laikā ir parādījis, cik daudz vēl jāpaveic, lai arī āra infrastruktūra būtu pilnvērtīga. Savu pārbūves laiku gaida arī vispārizglītojošo skolu stadioni, kur daudzviet trūkst atbilstoša skrejceliņu seguma un vieglatlētikas disciplīnu, volejbola vai basketbola sektoru.

Āra nodarbībām šajā mācību gadā izcili pielāgojušies ir futbola nodaļas pedagogi un audzēkņi, kuru darbs ne mirkli nav pārtrūcis. Sporta veida specifika ļoti labi pielāgojas tikai ārvides treniņiem. Neapskaužamā situācijā pandēmijas laikā nonākusi liela daļa citu sporta veidu. Īpaši to izjūt peldētāji, kuriem darbs Valmieras peldbaseinā pārtrūcis jau no pagājušā gada nogales. 2018. gada septembrī atklātais Valmieras peldbaseins ir pamata bāze VBSS peldēšanas nodaļai. Jaunāko grupu audzēkņi var apgūt peldētprasmi mazajā baseinā, savukārt vecāko grupu audzēkņi pilnveido savu meistarību starptautiskiem standartiem atbilstošā sporta bāzē. Peldbaseinu kā vispārējās fiziskās sagatavošanas bāzi ziemas periodā izmanto arī citu sporta veidu audzēkņi, līdz ar to, peldbaseina slēgšanas laikā, treniņu process tiek ietekmēts vairākās skolas programmās. Pilnībā jāpielāgojas ierobežojumiem bijis arī hokeja un daiļslidošanas audzēkņiem, kuru pamata bāzes – ledus halle un VOC trenažieru zāle tika slēgtas gada nogalē. Tāpat arī sporta veidiem, kuri ierasti trenējas iekštelpās – badmintonam un florbolam.

BMX nodaļas audzēkņi šajā mācību gadā treniņus turpina izcilos apstākļos – jaunuzceltajā Māra Štromberga BMX trasē “Valmiera”, kurā tika organizēts 2019.gada Eiropas čempionāts BMX riteņbraukšanā. Priecājamies, ka BMX nodaļas sportisti šoruden ieguva telpas arī fiziskās sagatavotības treniņiem – jaunajā Māra Štromberga BMX trasē iekārtota arī trenažieru zāle. Ziemas laikā BMX trases apkārtnē tika izveidots arī ledus laukums, kas papildināja ikdienas treniņus gan BMX riteņbraucējiem, gan florbolistiem. Vēl viens āra ledus laukums atradās pie Vidzemes Olimpiskā centra, kuru pamatā noslogoja hokeja un daiļslidošanas nodaļu audzēkņi, bet, kā papildus treniņu iespēju, izmantoja arī citu nodaļu sportisti. Šobrīd BMX trases teritorijā izvietoti arī divi āra florbola laukumi, kur trenējas gan florbolisti, gan hokejisti. Nesen trases teritorijā uzstādīti arī āra basketbola grozi.

VBSS vieglatlētikas nodaļas jaunieši jau vairāk nekā divus gadus trenējas “pielāgotos“ apstākļos – skolu sporta bāzēs un ārvidē, bez iespējām pilnvērtīgi apgūt tehniskās disciplīnas. Vispārizglītojošo skolu sporta laukumi ir ar nepiemērotiem segumiem, tajos nav iespējams attīstīt ātruma īpašības. Nav arī vieglatlētikas disciplīnām atbilstošu sektoru (augstlēkšana, tāllēkšana, lodes grūšana, diska, šķēpa mešana, kārtslēkšana). Periodiski, lai varētu nodrošināt vieglatlētikas disciplīnu speciālās tehnikas elementu apguvi, nodaļas audzēkņu nodarbības tiek organizētas arī Rencēnu pamatskolas stadionā.

Ar saviļņojumu gaidām vasaru un šobrīd joprojām rekonstrukcijā esošā Jāņa Daliņa stadiona kompleksa rekonstrukcijas noslēgšanos. Tā kļūs par mājvietu arī VBSS administrācijai. Tas atvieglos ikdienas darbu, jo daļa treneru būs sastopami stadionā, līdz ar to būs ērtāka un ātrāka sadarbība, vieglāk būs “sajust” sportisko darba atmosfēru. Sporta veidiem, kuru specifika nosaka ikdienas darbu iekštelpās, būs iespēja izmantot arī āra infrastruktūru.

Lai gan esam ierauti Covid19 pandēmijas ikdienā, jūtam, ka bērnu veselība un izturība šajā mācību-treniņu periodā ir stiprinājusies. Valmieras pilsētas ieguldījums sporta infrastruktūras attīstībā ir attaisnojies. Valmieras Bērnu sporta skolā arī audzēkņu skaita pieaugums vērojams ik gadu. Bērni un jaunieši kļūst arvien aktīvāki un meklē iespējas brīvo laiku pavadīt aktīvi un rūpējoties par savu veselību. Esam gandarīti, ka pandēmijas laiks īpaši pierāda mūsu pilsētas iedzīvotāju spēcīgo un sportisko garu. Visā pilsētā varam vērot aktīvus bērnus, jauniešus un viņu ģimenes, kas izmanto Valmieras pilsētas infrastruktūru un sporta organizāciju piedāvājumus.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca”  aicina savā komandā uz nenoteiktu laiku: Apkopēju uz pilnu darba slodzi Darba pienākumi: veikt nodaļas telpu tīrīšanas un uzkopšanas darbus atbilstoši higiēniskā un pretepidēmiskā režīma plāna prasībām; uzturēt darba kārtībā nepieciešamo inventāru. Prasības kandidātiem: godprātīga attieksme pret darbu un augsta atbildības sajūta; spēja strādāt kvalitatīvi un intensīvi, spēja strādāt komandā; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valodas likumu; Piedāvājam: amatam atbilstošu, konkurētspējīgu un stabilu atalgojumu;  pretimnākošus un profesionālus kolēģus;  darbam nepieciešamo apmācību; teicamus darba apstākļus sakārtotā vidē; veselības apdrošināšanu pēc 6 mēnešu darba slimnīcā. Darbs uzsākams nekavējoties vai pēc vienošanās. Atalgojums: stundas tarifa likme 5.12 EUR pirms nodokļu nomaksas, papildus noteikta piemaksa par darbu kaitīgos apstākļos. Atbilstoši VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” iekšējiem normatīvajiem aktiem un darba vides risku novērtējumam ir noteikta piemaksa par darbu īpašos apstākļos – 10% no noteiktās mēnešalgas. Pretendenti aicināti pieteikties, iesniedzot profesionālās darbības aprakstu (CV) sūtot uz e-pastu - svetlana.karanikova@strencupns.lv vai pa pastu uz adresi - Valkas iela 11, Strenči, Valmieras novads, LV-4730, ar norādi vakancei “Apkopējs” līdz 27.06.2024. Jautājumu gadījumā zvanīt VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” personāla vadītājai Svetlanai Karaņikovai, tālr. 25480530. 1) Pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs atlases konkursa norisi. Profesija: APKOPĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 11, Strenči, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-27

Mūsu partneri