Valmieras Ziņas

Vai kredīts vienmēr ir slogs?

Lasīšanas laiks: 3 min

Aizdevums dažkārt tiek asociēts ar ko negatīvu, taču tā tam nevajadzētu būt – aizņemoties atbildīgi, ar kredīta palīdzību dzīvē iespējams radīt patīkamas pārmaiņas. Kredītus izmanto liela daļa ekonomiski aktīvo Latvijas iedzīvotāju, un, ņemot vērā Latvijas Bankas Kredītu reģistra statistiku, 86% kredītņēmēju problēmu ar saistību pildīšanu nav. Pozitīvu pieredzi nodrošina atbildīga un gudra aizņemšanās, pirms tam izvērtējot savu finanšu stāvokli un salīdzinot piedāvājumus.

Gadījumi, kuros kredīts var palīdzēt

Iemesli, kāpēc cilvēki naudu aizņemas, ir dažādi. Kāds vēlas iegādāties mājokli vai to uzcelt, citam nepieciešama jauna automašīna vai pēkšņi salūzusi kāda elektroierīce. Ar kredīta palīdzību tiek segti arī medicīnas izdevumi, dažādi pakalpojumi, atpūta vai svarīgi dzīves notikumi (ceļojumi, kāzas). Kredīts šādās situācijas dažkārt pat ļauj ietaupīt. Piemērs: jauna ledusskapja iegāde. Izmantojot savus iekrājumus un meklējot lētāku modeli, var nākties izvēlēties ierīci no zemākas elektroenerģijas klases, kas atspoguļosies elektrības rēķinā. Patēriņa kredīts, kas ir vispiemērotākais preču iegādei, ļaus iegādāties dārgāku ledusskapi no augstākas energoklases, taču ilgtermiņā šāds pirkums atmaksāsies.

Gadās situācijas, kas liek īslaicīgi vai ilglaicīgi zaudēt ienākumus, šajā situācijā prātīgi paņemts kredīts būs palīgs, lai atrisinātu laicīgās finansiālās problēmas. Līdzīgi ir ar darbam nepieciešamo ierīču iegādi – piespiedu dīkstāve salūzuša datora vai automašīnas dēļ ir ne vien neērta, bet arī finansiāli neizdevīga. Mājokļa iegāde var palīdzēt samazināt ikmēneša izdevumus, jo vairs nevajadzēs maksāt īres naudu, kas nereti ir lielāka par hipotekārā kredīta maksājumu, un dzīvoklis vai māja pēc kredīta termiņa beigām nonāks jūsu rīcībā.

Diemžēl ne visi saprot, ka pirms aizņemšanās ir jāsalīdzina visi piedāvājumi, lai izvēlētos lētāko. Bieži vien cilvēkus uzrunā skaļi reklāmas saukļi vai maldinoši solījumi. Šeit lieti noderēs Sortter bezmaksas kredītu salīdzināšanas platforma (www.Sortter.com/lv-lv/).

Pirms aizņemšanās obligāti jāizvērtē finanšu situācija

Nerakstīts likums, pēc kā iesaka vadīties gan banku un nebanku pārstāvji, gan finanšu eksperti – neuzņemties saistības, kas lielākas par 40% no visiem faktiskajiem ienākumiem. Vērā jāņem arī jau esošie regulārie izdevumi:

  • Rēķini par internetu, televīziju un sakaru operatoru pakalpojumiem;
  • Transporta izdevumi;
  • Maksa par dzīvesvietu (komunālie maksājumi, elektrības rēķins, īres maksa);
  • Satura un straumēšanas servisu abonementi (Netflix, Spotify, Shortcut, Go3, MEGOGO u. c.);
  • Maksa par bērna izglītību un pulciņiem, kā arī citi izdevumi.

Atņemot izdevumus no ienākumiem un atlicinot vismaz dažus desmitus eiro drošības spilvena izveidei, iespējams saprast, cik daudz brīvu līdzekļu jums ir. Uzzināt, kāds varētu būt ikmēneša maksājums, aizņemoties noteiktu summu, varat Sortter platformā. Sortter esošajā kalkulatorā jānorāda vēlamā summa un termiņš, un sistēma atlasīs visus banku un nebanku aizdevēju piedāvājumus.

Kādos gadījumos no kredīta jāizvairās?

Viens no galvenajiem noteikumiem, kas palīdz izvairīties no vēl lielākām problēmām – neaizņemties naudu, lai atbrīvotos no jau esošām finanšu problēmām. Ja netiekat galā ar esošajām finanšu saistībām, pirmais solis ir sazināšanās ar kredītiestādi/-ēm, lai vienotos par elastīgākiem noteikumiem. Šādā situācijā palīdzēt var pārkreditācija jeb kredītu apvienošana.

Ja papildu nauda nepieciešama, jo izdevumi ir lielāki par ienākumiem, risinājumi ir divi – vai nu jāpalielina ienākumi, vai arī jāsamazina izdevumi. Izdevumu samazināšanu visvienkāršāk veikt, regulāri piefiksējot visus tēriņus, tas ļaus saprast, kādām pozīcijām nauda tiek tērēta visvairāk, un no kuriem pirkumiem iespējams atteikties. Kredītu nevajadzētu izmantot impulsīvu pirkumu veikšanai, bez kuriem varat iztikt, piemēram, garderobes papildināšana vai dārgas dāvanas iegāde.

Būtisks aspekts – iepazīšanās ar kredīta nosacījumiem

Kredītu piedāvājums ir ļoti plašs, tāpēc svarīgi iepazīties ar visām pieejamajām opcijām. Aizņemoties konkrētu summu ar identisku atmaksas termiņu pie diviem dažādiem aizdevējiem, nosacījumi var ievērojami atšķirties. Tādēļ pievērsiet uzmanību ikmēneša maksājumam, gada procentu likmei, kopējai atmaksājamajai summai, līguma termiņam, noformēšanas maksai, kā arī nosacījumiem, kas stājas spēkā, ja maksājums tiek kavēts.

Salīdzināt Latvijā pieejamos banku un nebanku izsniegtos kredītus, iepazīties ar finanšu pakalpojumiem un atrast noderīgus rakstus par dažādām ar finansēm saistītām tēmām piedāvā Sortter.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā jūs ietekmējis energoresursu cenu kāpums?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS” uz nenoteiktu laiku aicina darbā APKOPĒJU Galvenie darba pienākumi: vispārējas tīrības un kārtības uzturēšana koplietošanas telpās putekļu slaucīšana katru darba dienu grīdas slaucīšana katru darba dienu mitrā grīdas mazgāšana katru darba dienu atkritumu savākšana un iznešana uz atkritumu konteineru katru darba dienu logu mazgāšana īres dzīvokļu uzkopšana pēc pieprasījuma Prasības: rūpīga pieeja darba pienākumiem vēlama pieredze līdzīgā amatā laba saskarsmes kultūra augsta atbildības sajūta pret veicamo darbu Piedāvājam: darbu stabilā uzņēmumā veselības apdrošināšanu sociālās garantijas bruto darba alga EUR 500.00 Pieteikties līdz 2022.gada 6.februārim, sūtot CV elektroniski uz namsaimnieks@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, Valmierā. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz pārrunām.Tālrunis informācijai: 27775532. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir SIA “Valmieras Namsaimnieks”, Semināra iela 2a, Valmiera, LV-4201. Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-02-06 Kontaktpersona: CV sūtīt uz namsaimnieks@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, t. 27775532.

Mūsu partneri