Valmieras Ziņas

Vai kredīts vienmēr ir slogs?

Lasīšanas laiks: 3 min

Aizdevums dažkārt tiek asociēts ar ko negatīvu, taču tā tam nevajadzētu būt – aizņemoties atbildīgi, ar kredīta palīdzību dzīvē iespējams radīt patīkamas pārmaiņas. Kredītus izmanto liela daļa ekonomiski aktīvo Latvijas iedzīvotāju, un, ņemot vērā Latvijas Bankas Kredītu reģistra statistiku, 86% kredītņēmēju problēmu ar saistību pildīšanu nav. Pozitīvu pieredzi nodrošina atbildīga un gudra aizņemšanās, pirms tam izvērtējot savu finanšu stāvokli un salīdzinot piedāvājumus.

Gadījumi, kuros kredīts var palīdzēt

Iemesli, kāpēc cilvēki naudu aizņemas, ir dažādi. Kāds vēlas iegādāties mājokli vai to uzcelt, citam nepieciešama jauna automašīna vai pēkšņi salūzusi kāda elektroierīce. Ar kredīta palīdzību tiek segti arī medicīnas izdevumi, dažādi pakalpojumi, atpūta vai svarīgi dzīves notikumi (ceļojumi, kāzas). Kredīts šādās situācijas dažkārt pat ļauj ietaupīt. Piemērs: jauna ledusskapja iegāde. Izmantojot savus iekrājumus un meklējot lētāku modeli, var nākties izvēlēties ierīci no zemākas elektroenerģijas klases, kas atspoguļosies elektrības rēķinā. Patēriņa kredīts, kas ir vispiemērotākais preču iegādei, ļaus iegādāties dārgāku ledusskapi no augstākas energoklases, taču ilgtermiņā šāds pirkums atmaksāsies.

Gadās situācijas, kas liek īslaicīgi vai ilglaicīgi zaudēt ienākumus, šajā situācijā prātīgi paņemts kredīts būs palīgs, lai atrisinātu laicīgās finansiālās problēmas. Līdzīgi ir ar darbam nepieciešamo ierīču iegādi – piespiedu dīkstāve salūzuša datora vai automašīnas dēļ ir ne vien neērta, bet arī finansiāli neizdevīga. Mājokļa iegāde var palīdzēt samazināt ikmēneša izdevumus, jo vairs nevajadzēs maksāt īres naudu, kas nereti ir lielāka par hipotekārā kredīta maksājumu, un dzīvoklis vai māja pēc kredīta termiņa beigām nonāks jūsu rīcībā.

Diemžēl ne visi saprot, ka pirms aizņemšanās ir jāsalīdzina visi piedāvājumi, lai izvēlētos lētāko. Bieži vien cilvēkus uzrunā skaļi reklāmas saukļi vai maldinoši solījumi. Šeit lieti noderēs Sortter bezmaksas kredītu salīdzināšanas platforma (www.Sortter.com/lv-lv/).

Pirms aizņemšanās obligāti jāizvērtē finanšu situācija

Nerakstīts likums, pēc kā iesaka vadīties gan banku un nebanku pārstāvji, gan finanšu eksperti – neuzņemties saistības, kas lielākas par 40% no visiem faktiskajiem ienākumiem. Vērā jāņem arī jau esošie regulārie izdevumi:

  • Rēķini par internetu, televīziju un sakaru operatoru pakalpojumiem;
  • Transporta izdevumi;
  • Maksa par dzīvesvietu (komunālie maksājumi, elektrības rēķins, īres maksa);
  • Satura un straumēšanas servisu abonementi (Netflix, Spotify, Shortcut, Go3, MEGOGO u. c.);
  • Maksa par bērna izglītību un pulciņiem, kā arī citi izdevumi.

Atņemot izdevumus no ienākumiem un atlicinot vismaz dažus desmitus eiro drošības spilvena izveidei, iespējams saprast, cik daudz brīvu līdzekļu jums ir. Uzzināt, kāds varētu būt ikmēneša maksājums, aizņemoties noteiktu summu, varat Sortter platformā. Sortter esošajā kalkulatorā jānorāda vēlamā summa un termiņš, un sistēma atlasīs visus banku un nebanku aizdevēju piedāvājumus.

Kādos gadījumos no kredīta jāizvairās?

Viens no galvenajiem noteikumiem, kas palīdz izvairīties no vēl lielākām problēmām – neaizņemties naudu, lai atbrīvotos no jau esošām finanšu problēmām. Ja netiekat galā ar esošajām finanšu saistībām, pirmais solis ir sazināšanās ar kredītiestādi/-ēm, lai vienotos par elastīgākiem noteikumiem. Šādā situācijā palīdzēt var pārkreditācija jeb kredītu apvienošana.

Ja papildu nauda nepieciešama, jo izdevumi ir lielāki par ienākumiem, risinājumi ir divi – vai nu jāpalielina ienākumi, vai arī jāsamazina izdevumi. Izdevumu samazināšanu visvienkāršāk veikt, regulāri piefiksējot visus tēriņus, tas ļaus saprast, kādām pozīcijām nauda tiek tērēta visvairāk, un no kuriem pirkumiem iespējams atteikties. Kredītu nevajadzētu izmantot impulsīvu pirkumu veikšanai, bez kuriem varat iztikt, piemēram, garderobes papildināšana vai dārgas dāvanas iegāde.

Būtisks aspekts – iepazīšanās ar kredīta nosacījumiem

Kredītu piedāvājums ir ļoti plašs, tāpēc svarīgi iepazīties ar visām pieejamajām opcijām. Aizņemoties konkrētu summu ar identisku atmaksas termiņu pie diviem dažādiem aizdevējiem, nosacījumi var ievērojami atšķirties. Tādēļ pievērsiet uzmanību ikmēneša maksājumam, gada procentu likmei, kopējai atmaksājamajai summai, līguma termiņam, noformēšanas maksai, kā arī nosacījumiem, kas stājas spēkā, ja maksājums tiek kavēts.

Salīdzināt Latvijā pieejamos banku un nebanku izsniegtos kredītus, iepazīties ar finanšu pakalpojumiem un atrast noderīgus rakstus par dažādām ar finansēm saistītām tēmām piedāvā Sortter.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca”  aicina savā komandā uz nenoteiktu laiku: Apkopēju uz pilnu darba slodzi Darba pienākumi: veikt nodaļas telpu tīrīšanas un uzkopšanas darbus atbilstoši higiēniskā un pretepidēmiskā režīma plāna prasībām; uzturēt darba kārtībā nepieciešamo inventāru. Prasības kandidātiem: godprātīga attieksme pret darbu un augsta atbildības sajūta; spēja strādāt kvalitatīvi un intensīvi, spēja strādāt komandā; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valodas likumu; Piedāvājam: amatam atbilstošu, konkurētspējīgu un stabilu atalgojumu;  pretimnākošus un profesionālus kolēģus;  darbam nepieciešamo apmācību; teicamus darba apstākļus sakārtotā vidē; veselības apdrošināšanu pēc 6 mēnešu darba slimnīcā. Darbs uzsākams nekavējoties vai pēc vienošanās. Atalgojums: stundas tarifa likme 5.12 EUR pirms nodokļu nomaksas, papildus noteikta piemaksa par darbu kaitīgos apstākļos. Atbilstoši VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” iekšējiem normatīvajiem aktiem un darba vides risku novērtējumam ir noteikta piemaksa par darbu īpašos apstākļos – 10% no noteiktās mēnešalgas. Pretendenti aicināti pieteikties, iesniedzot profesionālās darbības aprakstu (CV) sūtot uz e-pastu - svetlana.karanikova@strencupns.lv vai pa pastu uz adresi - Valkas iela 11, Strenči, Valmieras novads, LV-4730, ar norādi vakancei “Apkopējs” līdz 27.06.2024. Jautājumu gadījumā zvanīt VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” personāla vadītājai Svetlanai Karaņikovai, tālr. 25480530. 1) Pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs atlases konkursa norisi. Profesija: APKOPĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 11, Strenči, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-27

Mūsu partneri