Valmieras Ziņas

Vai kredīts vienmēr ir slogs?

Aizdevums dažkārt tiek asociēts ar ko negatīvu, taču tā tam nevajadzētu būt – aizņemoties atbildīgi, ar kredīta palīdzību dzīvē iespējams radīt patīkamas pārmaiņas. Kredītus izmanto liela daļa ekonomiski aktīvo Latvijas iedzīvotāju, un, ņemot vērā Latvijas Bankas Kredītu reģistra statistiku, 86% kredītņēmēju problēmu ar saistību pildīšanu nav. Pozitīvu pieredzi nodrošina atbildīga un gudra aizņemšanās, pirms tam izvērtējot savu finanšu stāvokli un salīdzinot piedāvājumus.

Gadījumi, kuros kredīts var palīdzēt

Iemesli, kāpēc cilvēki naudu aizņemas, ir dažādi. Kāds vēlas iegādāties mājokli vai to uzcelt, citam nepieciešama jauna automašīna vai pēkšņi salūzusi kāda elektroierīce. Ar kredīta palīdzību tiek segti arī medicīnas izdevumi, dažādi pakalpojumi, atpūta vai svarīgi dzīves notikumi (ceļojumi, kāzas). Kredīts šādās situācijas dažkārt pat ļauj ietaupīt. Piemērs: jauna ledusskapja iegāde. Izmantojot savus iekrājumus un meklējot lētāku modeli, var nākties izvēlēties ierīci no zemākas elektroenerģijas klases, kas atspoguļosies elektrības rēķinā. Patēriņa kredīts, kas ir vispiemērotākais preču iegādei, ļaus iegādāties dārgāku ledusskapi no augstākas energoklases, taču ilgtermiņā šāds pirkums atmaksāsies.

Gadās situācijas, kas liek īslaicīgi vai ilglaicīgi zaudēt ienākumus, šajā situācijā prātīgi paņemts kredīts būs palīgs, lai atrisinātu laicīgās finansiālās problēmas. Līdzīgi ir ar darbam nepieciešamo ierīču iegādi – piespiedu dīkstāve salūzuša datora vai automašīnas dēļ ir ne vien neērta, bet arī finansiāli neizdevīga. Mājokļa iegāde var palīdzēt samazināt ikmēneša izdevumus, jo vairs nevajadzēs maksāt īres naudu, kas nereti ir lielāka par hipotekārā kredīta maksājumu, un dzīvoklis vai māja pēc kredīta termiņa beigām nonāks jūsu rīcībā.

Diemžēl ne visi saprot, ka pirms aizņemšanās ir jāsalīdzina visi piedāvājumi, lai izvēlētos lētāko. Bieži vien cilvēkus uzrunā skaļi reklāmas saukļi vai maldinoši solījumi. Šeit lieti noderēs Sortter bezmaksas kredītu salīdzināšanas platforma (www.Sortter.com/lv-lv/).

Pirms aizņemšanās obligāti jāizvērtē finanšu situācija

Nerakstīts likums, pēc kā iesaka vadīties gan banku un nebanku pārstāvji, gan finanšu eksperti – neuzņemties saistības, kas lielākas par 40% no visiem faktiskajiem ienākumiem. Vērā jāņem arī jau esošie regulārie izdevumi:

  • Rēķini par internetu, televīziju un sakaru operatoru pakalpojumiem;
  • Transporta izdevumi;
  • Maksa par dzīvesvietu (komunālie maksājumi, elektrības rēķins, īres maksa);
  • Satura un straumēšanas servisu abonementi (Netflix, Spotify, Shortcut, Go3, MEGOGO u. c.);
  • Maksa par bērna izglītību un pulciņiem, kā arī citi izdevumi.

Atņemot izdevumus no ienākumiem un atlicinot vismaz dažus desmitus eiro drošības spilvena izveidei, iespējams saprast, cik daudz brīvu līdzekļu jums ir. Uzzināt, kāds varētu būt ikmēneša maksājums, aizņemoties noteiktu summu, varat Sortter platformā. Sortter esošajā kalkulatorā jānorāda vēlamā summa un termiņš, un sistēma atlasīs visus banku un nebanku aizdevēju piedāvājumus.

Kādos gadījumos no kredīta jāizvairās?

Viens no galvenajiem noteikumiem, kas palīdz izvairīties no vēl lielākām problēmām – neaizņemties naudu, lai atbrīvotos no jau esošām finanšu problēmām. Ja netiekat galā ar esošajām finanšu saistībām, pirmais solis ir sazināšanās ar kredītiestādi/-ēm, lai vienotos par elastīgākiem noteikumiem. Šādā situācijā palīdzēt var pārkreditācija jeb kredītu apvienošana.

Ja papildu nauda nepieciešama, jo izdevumi ir lielāki par ienākumiem, risinājumi ir divi – vai nu jāpalielina ienākumi, vai arī jāsamazina izdevumi. Izdevumu samazināšanu visvienkāršāk veikt, regulāri piefiksējot visus tēriņus, tas ļaus saprast, kādām pozīcijām nauda tiek tērēta visvairāk, un no kuriem pirkumiem iespējams atteikties. Kredītu nevajadzētu izmantot impulsīvu pirkumu veikšanai, bez kuriem varat iztikt, piemēram, garderobes papildināšana vai dārgas dāvanas iegāde.

Būtisks aspekts – iepazīšanās ar kredīta nosacījumiem

Kredītu piedāvājums ir ļoti plašs, tāpēc svarīgi iepazīties ar visām pieejamajām opcijām. Aizņemoties konkrētu summu ar identisku atmaksas termiņu pie diviem dažādiem aizdevējiem, nosacījumi var ievērojami atšķirties. Tādēļ pievērsiet uzmanību ikmēneša maksājumam, gada procentu likmei, kopējai atmaksājamajai summai, līguma termiņam, noformēšanas maksai, kā arī nosacījumiem, kas stājas spēkā, ja maksājums tiek kavēts.

Salīdzināt Latvijā pieejamos banku un nebanku izsniegtos kredītus, iepazīties ar finanšu pakalpojumiem un atrast noderīgus rakstus par dažādām ar finansēm saistītām tēmām piedāvā Sortter.

Kurjers/-e automobiļa vadītājs Darbavieta: Valmieras un Gulbenes reģionālais centrs, Cempu iela 8d, Valmiera, Eksprespasta departaments. Apkalpes maršruts: Valmiera - Limbaži - Limbažu rajons - Valmiera. Darba pienākumi: · saņemt un pārbaudīt piegādē izsniegtos sūtījumus; · vadoties no ienākošo sūtījumu adresēm, sastādīt maršruta lapu; · veikt adresātiem sūtījumu piegādi; · iekasēt sūtījumu pēcmaksas; · reģistrēt sūtījumu piegādes/nepiegādes informāciju; · nodrošināt pozitīvu kontaktu ar esošajiem un potenciālajiem klientiem. Prasības kandidātiem: · vidējā izglītība; · valsts valodas prasmes atbilstoši vidējā līmeņa B(1) pakāpei un krievu valodu sarunvalodas līmenī; · labas orientēšanās spējas un prasme precīzi nolasīt karti;  · B kategorijas autovadītāja apliecība (ne mazāk kā 2 gadi); · augsta atbildības sajūta un precizitāte. Piedāvājam: · stabilu atalgojumu no 695.00 EUR (bruto) · sociālās garantijas ; · darba laiku darba dienās no 6:30 - 16:30 ; · pieredzējušu kolēģu un vadības atbalstu; · iespēju apliecināt savas spējas un prasmes. Papildu informācija: CV ar norādi Eksprespasta kurjers/-e automobiļa vadītājs, Valmieras un Gulbenes reģionālajā centrā, sūtīt Latvijas Pasta Personāla vadības departamentam pa pastu vai e-pastu. Adrese: Ziemeļu iela 10, Lidosta Rīga, Mārupes novads, LV-1000; e-pasts: cv@pasts.lv; tālrunis informācijai: 26510116. Informējam, ka sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks izvirzīti otrai atlases kārtai! Profesija: PASTA KURJERS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 8D, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Cita Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-03-31 Kontaktpersona: CV ar amata un vietas norādi sūtīt pa pastu vai uz cv@pasts.lv, Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri