Valmieras Ziņas

TOP4 veidi, kā ārvalstu latvieši “silda” Latvijas ekonomiku

Lasīšanas laiks: 3 min

Katrs ceturtais 21.gadsimtā no Latvijas emigrējušajiem un katrs piektais agrākos gados no Latvijas izceļojušajiem tautiešiem apsver iespēju nākotnē nodibināt savu uzņēmumu Latvijā, izveidot pats vai palīdzēt savam darba devējam izveidot biznesa sadarbību ar Latvijas partneriem, atklāj Latvijas Universitātes pētnieku veiktā aptauja.

Dažādos laikos un apstākļos no Latvijas izceļojušo tautiešu un viņu pēcteču skaits pasaulē šobrīd lēšams ap 370 tūkstošiem cilvēku. Tas ir nozīmīgs resurss, kas var sniegt atbalstu Latvijas izaugsmē, pat par spīti apstāklim, ka šobrīd dzīvo ārpus Latvijas, secina eksperti. Lūk, četri veidi, kā tautieši ārzemēs palīdz un var palīdzēt sildīt Latvijas tautsaimniecību.

Pārdomās dalās Latvijas Bankas Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes padomnieks Andris Strazds, Latvijas Universitātes ekonometrijas profesors Mihails Hazans, un bērnu rotaļu namiņu un rotaļlaukumu ražotāja „Nordplay” īpašnieks Pēteris Stupāns.

1. Sūta uz dzimteni naudu

Katrs trešais Latvijas diasporai piederīgais jeb 34% veic regulārus naudas pārvedumus uz Latviju, liecina Latvijas Universitātes pētnieku veiktā aptauja, kurai atsaucās 14’068 respondenti 118 valstīs. Pēc Latvijas Bankas aplēsēm, ārvalstu latviešu naudas pārvedumi uz Latviju pārsniedz pusmiljardu eiro gadā. Pēdējos gados šie naudas pārvedumi veido no 2% līdz 3% no Latvijas IKP. Tā kā šos līdzekļus lielākoties izmanto patēriņam Latvijā, tiem ir arī netiešs ekonomiskais un fiskālais efekts.

2. Dalās ar noderīgu pieredzi un zināšanām

Pēc Ārlietu ministrijas īpašo uzdevumu vēstnieks sadarbībā ar Latvijas diasporu Pētera Elferta sacītā latvieši dzīvo un strādā vairāk nekā 120 pasaules valstīs, tieši Latvijas diaspora var palīdzēt Latvijas uzņēmējiem ieiet jaunos eksporta tirgos.

Latvijas izcelsmes speciālisti var palīdzēt Latvijai arī, braucot mācīt Latvijas skolās un universitātēs, konsultējot Latvijas uzņēmumus un citā veidā ar savu intelektuālo potenciālu piedaloties mūsu valsts tautsaimniecības stiprināšanā.

3. Atver savus uzņēmumus Latvijā

Pētījumā “Latvijas emigrantu kopienas”, ko veica Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts sadarbībā ar Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultāti, tika noskaidrots, ka katrs ceturtais 21.gadsimtā no Latvijas emigrējušajiem un katrs piektais no agrākos gados no Latvijas izceļojušajiem tautiešiem apsver iespēju nākotnē nodibināt savu uzņēmumu Latvijā, izveidot pats vai palīdzēt savam darba devējam izveidot biznesa sadarbību ar Latvijas partneriem. Turklāt 6% no tā dēvētās jaunās jeb 21. gadsimta diasporas jau ir atraduši darbu Latvijā, bet vēl 3% – Latvijā izveidojuši savu biznesu.

4. Daudzi emigranti plāno atgriezties Latvijā ar ārzemēs nopelnītu pensiju

Daudzi Latvijas diasporas pārstāvji pieļauj iespēju atgriezties Latvijā vecumdienās ar ārzemēs nopelnīto pensiju, kas arī palīdzēs Latvijas tautsaimniecībai. Pēc 2011.gada Tautas attīstības pārskata rezultātiem, 70% no aizbraucējiem, kas vēlāk atgriezās Latvijā, uzskata, ka ārpus Latvijas pavadītais laiks pozitīvi ietekmējis viņu profesionālās prasmes un iemaņas, bet 82% uzskata, ka tas atstājis pozitīvu ietekmi uz pārliecību par savām spējām.

Lai vēl vairāk iesaistītu Latvijas diasporu mūsu valsts izaugsmē, jau otro reizi tiek rīkots Pasaules latviešu ekonomikas un izaugsmes forums, kas norisināsies Rīgā 10.jūlijā un vienuviet pulcēs gan vietējos, gan ārvalstīs dzīvojošos latviešus, lai visi kopā veicinātu pieredzes apmaiņu, kontaktu veidošanos un biznesu izaugsmi. Dienu pirms tam Rīgā notiks tikšanās foruma dalībniekiem no ārvalstīm, savukārt 8. jūlijā Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forums jauniešiem jeb Junior-PLEIF.

Lai veicinātu zināšanu pārnesi starp augsta līmeņa Latvijas izcelsmes uzņēmējiem un speciālistiem pasaulē un jaunajiem profesionāļiem Latvijā, sasaistē ar forumu pilotprojekta veidā izveidota Pasaules latviešu mentoru programma, kurā aicināti pieteikties gan mentori, gan jaunie profesionāļi, kurus interesē dalība šāda veida programmā.

Infografiks_diasporas_ieguldijums_web

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA „Firma Madara’89”, Reģ.Nr. 4003115846 - viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu pārdevējam (-ai) veikalā “top!” Strenčos, Valkas ielā 2. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, atbildības sajūta. Piedāvājam: Veselības apdrošināšana; Papildus sociālās garantijas pēc nostrādāta gada; Svētku dāvanas; Atmaksātus papildatvaļinājumus; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas; Interesantu darbu stabilā uzņēmumā, mūsdienīgu darba vidi; Darba alga no EUR 880-930 (bruto); Darba laiks maiņās no plkst. 8.00-22.00. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs Strenčos vai pieteikties personīgi, vai WhatsApp +371  29 906 049. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 2, Strenči, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-07-18 Kontaktpersona: top! STRENČI CV lūdzam sūtīt uz e-pastu vai pieteikties sūtot ziņu uz WhatsApp

"Valmieras piens", AS piedāvā darbu laborantam (-ei). JA TEV IR: Profesionālā vidējā izglītība pārtikas rūpniecībā; Kvalitātes vadības, vides pārvaldības, produkta nekaitīguma un drošuma sistēmu standarta prasību pārzināšana; Atbildības sajūta; Iespēja strādāt maiņu darba grafiku no plkst. 5.30 -15.00 un no plkst. 10.00-22.00. MĒS TEV UZTICĒSIM: Kontrolēt produkcijas ražošanas tehnoloģisko procesu un iekārtu, inventāra higiēnas stāvokli. Veikt tehnoloģisko parametru un gatavās produkcijas fizikāli-ķīmiskās, sensorās analīzes, atbilstoši izstrādātam plānam, novērtēt rezultātu atbilstību uzņēmuma standartiem, specifikācijām. Noformēt laboratorijas pierakstus, kvalitātes apliecības gatavai produkcijai. MĒS PIEDĀVĀJAM: Dinamisku darba vidi; Apmācību, uzsākot darbu; Bruto darba algu sākot no 1190 līdz 1250 eiro; Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; Bezmaksas iknedēļas pārtikas produktu komplektus un citus labumus. Sazināsimies ar Tevi, ja tiksi izvirzīts nākamai atlases kārtai. Nosūtot savu CV, pretendents piekrīt, ka AS “Valmieras piens”, Reģ. nr. LV 40003020475, kā datu pārzinis, veiks personas datu apstrādi CV atlases procesā. Profesija: LABORANTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 93, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-08-31 Darba sākšanas datums: 2025-07-07 Kontaktpersona: Sannija Novika Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri