Valmieras Ziņas

Svešums mūs nesalauza

Lasīšanas laiks: 6 min

Šogad Mazsalacā Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā 25.martā Mazsalacas novada muzejā tiks atklāta izstāde “Svešums mūs nesalauza”, kurā varēs aplūkot fotogrāfijas, dažādus priekšmetus un mēbeles no izsūtīšanas laika. Izstādi ar atmiņām – mantām no savas dzīves Tomskas apgabalā papildina Māras Perses personīgās lietas, ko viņa saglabājusi pēc atgriešanās no izsūtījuma.

Māra tika izsūtīta kopā ar mammu, vectēvu un māsu. Viņa tieši 1949.gada 25.martā svinēja savu septīto dzimšanas dienu. Kad mājās ienākuši zaldāti, mamma uztraukumā neko īsti neesot paņēmusi līdzi. Māra atzīst, ka atceras visu, it kā tas būtu noticis pavisam nesen. “Mēs neticējām, ka vēl kāds atgriezīsies un mūs visus neizšķirs, tāpēc neko līdzi nepaņēmām. Mamma vienīgi bija paņēmusi pierakstu kladīti, kur bija dzejoļi un citas atmiņas. Ešelons, kurā mēs atradāmies, brauca uz priekšu un atpakaļ, kā nāca nakts, tā tas sāka braukt ātri. Pa dienu tas āķējās klāt un atkal āķējās nost, kur sliedes bija brīvas, tur ešelonu palaida. Pa griestiem skrēja utis, kad vilciens apstājās, ņēmām segu un purinājām ārā. Pašā vagona vidū bija krāsniņa, kur jāmet akmeņogles.”

Kā dzīvojāt Tomskas apgabalā?

Sākumā mums nebija gultas, gulējām zemē uz grīdas. Visu taisījām no bērza klucīšiem. Mēs trīs gulējām vienā pusē, tad bija dēlis, galdiņš pa vidu un tad otri trīs. Un tajā pašā istabā bija vistas un vecamtēvam teļš gulēja kājgalī. Otrai ģimenei kājgalī bija sivēns.

Kopā mēs dzīvojām astoņi cilvēki vienā istabā, bet nekad neviens nesastrīdējās.

Vēlāk, kad dabūjām drēbes, tad likām iekšā zāli un gulējām uz zāles matračiem. Spilveni mums arī nebija, iekšā bija siens. Mamma strādāja par slaucēju, un tur vietējie brīnījās, kā var gan cūkas kopt, gan teļus dīrāt, tāpēc viņa par to saņēma diplomu. Vecaistēvs arī strādāja pie lopiem, un mums abām ar māsu bija jāiet palīgā ganīt aitas govis, cūkas un teļus. Lai baudītu ziemas priekus, mums nebija ragaviņas, mēs paši uztaisījām – ielikām sienu vai salmus lielā bļodā, uzlējām virsū ūdeni, lai sasalst un ielikām iekšā striķi. Visi kalni bija pilni ar tādām ragavām.

Bieži visu, kas bija nepieciešams veda ar buļļiem, jo zirgu bija maz. Savukārt buļļi bija nepaklausīgi – ja viņi gribēja ieiet upē, viņi uzreiz arī uz turieni aizgāja.

Pirmajās nedēļās ar ēdiena sagādāšanu gāja diezgan smagi – bija jāzog no kolhoza. Mamma nesa pienu – kaklā bija uzkārts termofors, kas paslēpts jakā.

Otra meitene, kas strādāja pie graudiem, salika bikses zeķēs un bēra biksēs graudus. Raušus, ko fermā deva govīm, ēdam, jo tie bija bezgala garšīgi. Vēlāk jau paši sākam saimniekot, stādījām kartupeļus zemē, ko iedeva saimniece. Nezāles tur neauga, bija laba melnzeme. Vienam vīrietim no Ķoņiem bija līdzi dzirnaviņas, un viņš samala graudus, un tad ar tiem dalījāmies savā starpā. Par darba dienām maksāja ar graudiem un lopiem.

Vēstules uz mājām sūtījām trīsstūrīšos, starpā rakstījām ar pienu. Uzraksta vēstuli: “Man iet labi” un apakšā ar pienu uzraksta: “Atsūtiet ātri zāles!” Tad, kad piens nožūst, uzliek virsū pelnus, pārbīda pāri un izlasa.

Reiz iestājos pionieros, jo solīja, ka dabūšot baltmaizi ēst un redzēt jūru, bet nedrīkstēja mājās nevienam teikt. Taču māsa bija kaut kādas palaidnības izdarījusi, un es teicu, ka pateikšu mammai. Saku: “Mammu, ja zinātu, ko māsa izdarījusi!” Un māsa saka: “Mammu, ja tu zinātu, ka Māra iestājās pionieros!” Otrā dienā es aizgāju uz skolu un kaklauta man vairāk nav. Teicu skolotājai, ka gludināju un kaut kas notika. Bet zvērestu es vēl šodien atceros.

Stāstot Māra rāda lakatu ar grāmatām: “Mēs grāmatas uz skolu tikai tā nesām – lakatā ietītas.”

Kā uzzinājāt, ka var doties atpakaļ uz dzimteni?

Mēs paši pirmie pēc nedaudz vairāk kā sešiem Tomskas apgabalā pavadītiem gadiem, varējām braukt atpakaļ. Atnāca paziņojums, tad bija jāgaida, vai ļaus doties prom no kolhoza, vai gribēs, lai paliek strādāt. Viss, kas bija iegūts īpašumā, bija jāpārdod, lai būtu nauda. Māsa iemācījās spēlēt dažādus mūzikas instrumentus, tāpēc atpakaļceļš bija ļoti muzikāls un dziedošs. Nedaudz bija žēl draudzenes, kas palika tur.

Izstādes “Svešums mūs nesalauza” iekārtošanā muzejā piedalās arī Dainis Rasa, kurš izveidojis karti ar vietām, no kurienes un uz kuriem Krievijas apgabaliem tika izsūtītas ģimenes. Kad 1949. gadā izsūtīja Daiņa ģimeni, viņš vēl bija mammas vēderā. Dainis atceras, ka pus gadu mācījās pirmajā klasē tur. Tad 31.decembrī izbrauca no sādžas, un 7. vai 8. janvārī izkāpa Valmieras stacijā. Viņš atklāj, ka uzreiz nebrauca uz Mazsalacu, jo visiem bija bail, patiesībā neviens negaidīja mājās un nebija jau vairs to māju, kur dzīvot.

Aktīva represēto piemiņas pasākumu organizatore ir arī Guna Daugule, kuru izsūtīja deviņu gadu vecumā. Guna stāsta, ko atceras no šī laika:

“Es dzīvoju laukos netālu no Lubānas ezera un mums bija sava saimniecība. Tēvs pats ar zirgu apstrādāja visu zemi. 25.martā mēs gulējām tik dziļā miegā, ka, piecos no rīta pamostoties, jau zaldāti bija istabā. Mēs sākām ģērbties, mamma tajā uztraukumā skrēja tikai ar vienu zeķi kājās. Bija tāda apmākusies, drūma diena. Mūs aizveda līdz Lubānai ar smago mašīnu, tad uz Gulbeni, kur bija jākāpj vilcienā. Braucām trīs nedēļas, kādreiz mūs pabaroja, lielākās pilsētās varēja ieiet pirtī. Mūs aizveda uz taigu. Mammai bija 38 gadi, viņa lādēja vagonus, cēla smagumus, jo cita darba jau tur nebija. Kopumā mežā daudz cilvēku gāja bojā. Es sāku mācīties vietējā skolā. Par labām sekmēm man uzdāvināja burtnīcu, un tā bija liela vērtība. Pabeidzu skolu un aizgāju uz medicīnas skolu. Skola bija 500 kilometrus no mājām. Tur nomācījos gadu, tad mani vecāki bija atbrīvoti un braucām uz Latviju.

Atbraucot uz Latviju, jutos kā otrās šķiras cilvēks. Nevienam nevarēju stāstīt, ka biju izsūtīta.

Piemēram, ja ar kādu puisi draudzējies un pasaki, ka esi izsūtīts, tad viņš vairs ar tevi nedraudzējas. Nevarēja atrast darbu, jo nebija pieraksta. Mēs nevarējam atgriezties savā pusē, jo bija uzrakstīta ziņa, ka mēs esam nevēlami. Mūsu mājā, kad mūs izveda, ievācās izpildkomitejas priekšsēdētājs ar savu ģimeni. Viņš dzīvoja augšstāvā un apakšstāvu zāģēja malkai. Redzēju, ka ceturtā daļā mājas jau bija sazāģēta. Labi, ka tur pat bija kolhozs un tas saremontēja. Kad beidzu medicīnas skolu, mani atsūtīja uz Aloju. Vēlāk Mazsalacā vajadzēja ātrās palīdzības feldšeri, un tad atnācu dzīvot šeit un man te iepatikās.

Izsūtījums iemācīja ļoti daudz. Tur vajadzēja prast pastāvēt par sevi. Taigā auga zemenes, mēs gājām lasīt, sataisījām avīžu papīra tūtas, iebērām vienu glāzi ogas un gājām uz vilcienu pārdot. Tā es nopelnīju grāmatām un apģērbam, ko nu vispār varēja nopirkt. Kad biju vecāka, tad gājām ar krievu meiteni krāsot grīdas un logus mājām, centāmies nopelnīt.”

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras bibliotēka aicina darbā Lodes pagasta bibliotēkas (turpmāk – bibliotēka) vadītāju, klientu apkalpošanas punkta speciālistu/-i (0,7 slodzes) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: “Lieplejas”, Lode, Lodes pagasts, Valmieras novads.   Ja Tev ir vēlme: ● nodrošināt bibliotēkas darbību, tai skaitā dokumentu apriti, finanšu plānošanu; ● kvalitatīvi veikt bibliotēkas lietotāju bibliotekāro un informacionālo apkalpošanu; ● palīdzēt iedzīvotājam digitālo rīku lietošanā un izglītot iedzīvotāju grupas digitālajās prasmēs; ● organizēt bibliotēkas profilam atbilstošus pasākumus un sadarboties ar Valmieras novada bibliotēkām un citām organizācijām; ● veikt bibliotēkas krājuma uzskaiti, organizēšanu un papildināšanu; ● veikt novadpētniecības darbu; ● nodrošināt Valmieras novada pašvaldības klientu apkalpošanas punkta darbu Lodes pagasta bibliotēkā; un ja Tev ir: ● augstākā izglītība; ● valsts valodas prasme atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; ● zināšanas par literatūru un kultūras procesiem; ● iemaņas darbā ar informācijas tehnoloģijām un digitālajiem rīkiem; ● kompetences: komunikācijas, sadarbības un prezentācijas prasmes; darba plānošanas un organizēšanas prasmes; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus, atbildības izjūta, vēlme sasniegt mērķus; mēs piedāvājam: ● darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; ● pamatalgu pārbaudes laikā 699,30 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 736,40 EUR pirms nodokļu nomaksas; ● darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; ● profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas; ● interesantu, atbildīgu un dinamisku darbu. Motivācijas vēstuli, CV un augstākās izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz daiga.rokpelne@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras bibliotēkā, adrese: Cēsu iela 4, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi “Pieteikums Lodes pagasta bibliotēkas vadītāja/-as amatam” līdz 2025.gada 7.augusta plkst.17.00. Tālrunis papildu informācijai: 29446084.   Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Bibliotēkas struktūrvienības VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lieplejas, Lode, Lodes pag., Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-08-07 Kontaktpersona: daiga.rokpelne@valmierasnovads.lv 29446084

Vidzemes slimnīca aicina savā komandā AKOPĒJUS/ - AS (2 vakances uz noteiktu laiku ar iespēju turpināt darba tiesiskās attiecības uz nenoteiktu laiku) Galvenie amata pienākumi: veikt ikdienas telpu mitro uzkopšanu, pamatojoties uz telpu uzkopšanas plānu ar noteiktiem mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļiem; veikt koplietošanas telpu uzkopšanu spontānu notraipījumu gadījumos atbilstoši higiēnas un pretepidēmiskā režīma plānam. Prasības kandidātiem: vēlama iepriekšēja pieredze līdzīgu darba pienākumu veikšanā; augsta atbildības sajūta un spēja strādāt komandā; nevainojama darba kvalitāte; bez kaitīgiem ieradumiem; pozitīva un godīga attieksme pret darbu un kolēģiem. Jaunā kolēģa ieguvumi: iespēja veikt atbildīgu un interesantu darbu vienā no labākajām ārstniecības iestādēm Vidzemē un TOP 10 labākā darba devēja Vidzemē; darba līgums uz noteiktu laiku ar iespēju turpināt darba tiesiskās attiecības uz nenoteiktu laiku; dienas darbs, summētais darba laiks; atbildīgs, dinamisks un interesants darbs komandā; stabils atalgojums vienmēr laikā un sociālās garantijas (sākot no 5.54 EUR stundas tarifa likme); papildus piemaksas par darba kvalitāti; prēmijas un motivējošs labumu grozs; darba devēja apmaksātas apmācības; veselības apdrošināšanas polise (pēc pārbaudes laika beigām); stabila, droša un sakārtota darba vide; Darba vieta: Jumaras iela 195, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201 Ja Jūsu kompetence un pieredze atbilst mūsu prasībām, gaidīsim CV līdz 2025.gada 1.augustam uz e-pastu: darbs@vidzemesslimnica.lv vai uz adresi: SIA ”Vidzemes slimnīca”, Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Sīkāka informācija pie Uzkopšanas nodaļas vadītājas Aijas Billes-Ļeščovas, tālrunis 20022652. Pamatojoties uz Vispārīgās datu aizsardzības regulas 13.pantu, SIA “Vidzemes slimnīca” informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “Vidzemes slimnīca” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos SIA “Vidzemes slimnīca” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. 2) Jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir SIA “Vidzemes slimnīca”, kontaktinformācija: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201, tālrunis 25277799. Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Jumaras iela 195, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-08-01 Kontaktpersona: Sūtīt CV uz darbs@vidzemesslimnica.lv vai zvanīt uz m.t. 20022652.

Aug SIA “Padtex Insulation” un aug mūsu  KONSTRUKTORU komanda! Vai vēlies būt daļa no inovatīvas un dinamiskas komandas, kas rada ugunsdrošības un siltumizolācijas risinājumus? Mēs meklējam konstruktoru, kurš nebaidās no izaicinājumiem un ir gatavs attīstīties kopā ar mums! Ko mēs sagaidām no Tevis? Pieredzi darbā ar 2D un 3D CAD programmām Precizitāti, atbildības sajūtu un spēju domāt radoši Vēlmi pilnveidoties un apgūt jaunas zināšanas, tostarp apmācībās Latvijā un ārvalstīs Profesionālo vai augstāko tehnisko izglītību (vai esi students atbilstošā jomā) Programmēšanas prasmes (uzskatīsim par priekšrocību) Tavi galvenie uzdevumi būs: Sagatavot produktu rasējumus, ņemot vērā klientu un tehnoloģiskās prasības Veikt aprēķinus un projektēšanu, izmantojot CAD programmas Izstrādāt rūpnieciskās produkcijas dizaina failus Piedalīties pieprasījuma apstrādē, ražošanas uzraudzībā un izstrādājumu pilnveidošanā Ko Tu iegūsi, pievienojoties mūsu komandai? Iespēju attīstīt savas prasmes un zināšanas kopā ar pieredzējušiem speciālistiem Dinamisku un atbalstošu darba vidi, kurā varēsi augt profesionāli Konkurētspējīgu atalgojumu no 1400 EUR pirms nodokļu nomaksas atkarībā no Tavām prasmēm Sociālās garantijas un veselības apdrošināšanu Ja esi gatavs kļūt par daļu no mūsu konstruktoru komandas, PIESAKIES, sūtot savu CV un motivācijas vēstuli uz alise.zvirbule@padtex.lv! Jautājumi? Zvani - 22418808! Iesniedzot savu pieteikumu, Tu piekrīti personas datu apstrādei konkrētajā atlases procesā. Pārzinis: SIA “Padtex Insulation”, reģ. nr. LV44103028772. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu divu nedēļu laikā pēc konkursa noslēgšanās! Profesija: KONSTRUKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 27, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-08-15 Darba sākšanas datums: 2025-09-01 Kontaktpersona: Alise Zvirbule

Mūsu partneri