Valmieras Ziņas

Sporta uzturs – palīgs aktīvam dzīvesveidam

Aktīvs dzīvesveids ir veselības atslēga. Fiziskas kustības ikdienā palīdz cilvēka ķermenim uzturēt vielmaiņu, muskuļu tonusu, kaulu blīvumu un hormonālo līdzsvaru. Lai uzturētu fizisko formu, ir ieteicams vismaz trīsdesmit minūtes dienā būt aktīvam. Ja fizisko formu nepieciešams arī uzlabot, tad īpaši jāpievērš  uzmanība arī uzturam.

Lai palīdzētu ķermenim atjaunoties pēc slodzes un veicinātu muskuļu masas pieaugumu, īpaši jāpievērš uzmanība tam, vai uzturā tiek uzņemts pietiekams daudzums olbaltumvielu jeb proteīnu. Tieši proteīnus, kas ķermenī sadalās dažādās aminoskābēs, cilvēka ķermenis izmanto šūnu atjaunošanā. Tāpat kā nevar uzbūvēt ķieģeļu māju bez ķieģeļiem, nav iespējams pieaudzēt muskuļu masu, ja netiek uzņemts pietiekams proteīna jeb muskuļus veidojošo vielu daudzums.

Vispārīgās veselības uzturēšanai ieteicams dienā uzņemt vismaz 0,8 gramus proteīna uz vienu ķermeņa masas kilogramu, bet fiziski aktīviem cilvēkiem un cilvēkiem, kas vēlas palielināt muskuļu masu, 1,6- 2,2 gramus.

Vienā ēdienreizē ieteicams uzņemt vismaz 20-25 gramus proteīna. Tas attiecas arī uz cilvēkiem, kas vēlas samazināt svaru, jo, paaugstinot uzņemto olbaltumvielu daudzumu, bet samazinot taukus un cukurus, netiks zaudēta muskuļu masa, bet liekais svars pazudīs sadedzinot liekos taukus. Šāda diēta palīdzēs iegūt tvirtu un spēcīgu augumu.

Dabiski augstākais proteīna un vienlaicīgi zems ogļhidrātu saturs ir dzīvnieku izcelsmes produktos – gaļā, olās un atsevišķos piena produktos. Dzīvnieku izcelsmes produkti satur visas neaizstājamās aminoskābes. Tomēr, lai 70 kilogramus smags cilvēks uzņemtu minimālo dienā nepieciešamo proteīna daudzumu jeb 50 gramus proteīna būtu jāapēd astoņas olas, bet, ja mērķis ir palielināt muskuļu masu – divtik, vai pat pus kilograms vistas krūtiņas dienā.

Lielisks diētas papildinājums – sporta uzturs

Šādā gadījumā lielisks risinājums ir sporta uzturs. Sporta uzturu var izmantot, lai bagātinātu ikdienas ēdienkarti, papildinot to ar vielām, ko ar diētu uzņemt nespējam. Sporta uzturs neaizvieto sabalansētu dabisku uzturu, bet tas papildina diētu.

Piemēram, proteīna kokteiļi, kas satur vienā ēdienreizē nepieciešamo proteīnu daudzumu vienā devā, ļaus ērti uzņemt nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu. Lietojot proteīna kokteili pēc treniņa, nebūs jāraizējas par to, ka nepieciešams steigties cept vistu, bet muskuļiem nepieciešamos izejmateriālus var uzņemt izbaudot gardu kokteili.

Arī cilvēkiem, kas ievēro stingru diētu, lai samazinātu svaru, tie ir piemēroti. Jāizvēlas proteīna kokteiļi, kam ir samazināts ogļhidrātu daudzums. Šādi proteīna kokteiļi pieejami ar dažādām garšām, līdz ar to arī ievērojot diētu, ļaus sajust sev tīkamās garšas, kā, piemēram, šokolāde vai cepumi, nebaidoties no tā, ka tiks nodarīts pāri veselībai.

Slodzes laikā cilvēka muskuļi patērē ne tikai ogļhidrātus, proteīnus un taukus, bet arī minerālvielas un vitamīnus. Kustoties muskuļi patērē daudz magnija, B vitamīna un kalcija, līdz ar to svarīgi ikdienā uzņemt šīs minerālvielas pietiekamā daudzumā.

Lielisks minerālvielu un vitamīnu avots ir svaigi augi un dārzeņi, taču, ņemot vērā to, ka Latvijā ir izteikta gadalaiku sezonalitāte, tie ne vienmēr ir pieejami. Lai varētu ievērot veselīgas diētas principus, jo īpaši palīdzētu ķermenim atjaunoties pēc paaugstinātas fiziskās slodzes apstākļos, papildus minerālvielas un vitamīnus iespējams uzņemt arī ar uztura bagātinātājiem.

Atkarībā no mērķiem, slodzes un pamatā lietotā uztura satura un daudzveidības, nepieciešams izvēlēties atbilstošus uztura bagātinātājus. Neatkarīgi no tā, vai vēlaties palielināt muskuļu masu, palīdzēt ķermenim atjaunoties pēc slodzes vai nodrošināt pietiekamu minerālvielu un vitamīnu daudzumu, sporta uzturu var iegādāties interneta veikalā 220.lv. Ieskatieties un izvēlieties sev piemērotāko ēdienkartes papildinājumu!

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri