Valmieras Ziņas

Sporta uzturs – palīgs aktīvam dzīvesveidam

Lasīšanas laiks: 3 min

Aktīvs dzīvesveids ir veselības atslēga. Fiziskas kustības ikdienā palīdz cilvēka ķermenim uzturēt vielmaiņu, muskuļu tonusu, kaulu blīvumu un hormonālo līdzsvaru. Lai uzturētu fizisko formu, ir ieteicams vismaz trīsdesmit minūtes dienā būt aktīvam. Ja fizisko formu nepieciešams arī uzlabot, tad īpaši jāpievērš  uzmanība arī uzturam.

Lai palīdzētu ķermenim atjaunoties pēc slodzes un veicinātu muskuļu masas pieaugumu, īpaši jāpievērš uzmanība tam, vai uzturā tiek uzņemts pietiekams daudzums olbaltumvielu jeb proteīnu. Tieši proteīnus, kas ķermenī sadalās dažādās aminoskābēs, cilvēka ķermenis izmanto šūnu atjaunošanā. Tāpat kā nevar uzbūvēt ķieģeļu māju bez ķieģeļiem, nav iespējams pieaudzēt muskuļu masu, ja netiek uzņemts pietiekams proteīna jeb muskuļus veidojošo vielu daudzums.

Vispārīgās veselības uzturēšanai ieteicams dienā uzņemt vismaz 0,8 gramus proteīna uz vienu ķermeņa masas kilogramu, bet fiziski aktīviem cilvēkiem un cilvēkiem, kas vēlas palielināt muskuļu masu, 1,6- 2,2 gramus.

Vienā ēdienreizē ieteicams uzņemt vismaz 20-25 gramus proteīna. Tas attiecas arī uz cilvēkiem, kas vēlas samazināt svaru, jo, paaugstinot uzņemto olbaltumvielu daudzumu, bet samazinot taukus un cukurus, netiks zaudēta muskuļu masa, bet liekais svars pazudīs sadedzinot liekos taukus. Šāda diēta palīdzēs iegūt tvirtu un spēcīgu augumu.

Dabiski augstākais proteīna un vienlaicīgi zems ogļhidrātu saturs ir dzīvnieku izcelsmes produktos – gaļā, olās un atsevišķos piena produktos. Dzīvnieku izcelsmes produkti satur visas neaizstājamās aminoskābes. Tomēr, lai 70 kilogramus smags cilvēks uzņemtu minimālo dienā nepieciešamo proteīna daudzumu jeb 50 gramus proteīna būtu jāapēd astoņas olas, bet, ja mērķis ir palielināt muskuļu masu – divtik, vai pat pus kilograms vistas krūtiņas dienā.

Lielisks diētas papildinājums – sporta uzturs

Šādā gadījumā lielisks risinājums ir sporta uzturs. Sporta uzturu var izmantot, lai bagātinātu ikdienas ēdienkarti, papildinot to ar vielām, ko ar diētu uzņemt nespējam. Sporta uzturs neaizvieto sabalansētu dabisku uzturu, bet tas papildina diētu.

Piemēram, proteīna kokteiļi, kas satur vienā ēdienreizē nepieciešamo proteīnu daudzumu vienā devā, ļaus ērti uzņemt nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu. Lietojot proteīna kokteili pēc treniņa, nebūs jāraizējas par to, ka nepieciešams steigties cept vistu, bet muskuļiem nepieciešamos izejmateriālus var uzņemt izbaudot gardu kokteili.

Arī cilvēkiem, kas ievēro stingru diētu, lai samazinātu svaru, tie ir piemēroti. Jāizvēlas proteīna kokteiļi, kam ir samazināts ogļhidrātu daudzums. Šādi proteīna kokteiļi pieejami ar dažādām garšām, līdz ar to arī ievērojot diētu, ļaus sajust sev tīkamās garšas, kā, piemēram, šokolāde vai cepumi, nebaidoties no tā, ka tiks nodarīts pāri veselībai.

Slodzes laikā cilvēka muskuļi patērē ne tikai ogļhidrātus, proteīnus un taukus, bet arī minerālvielas un vitamīnus. Kustoties muskuļi patērē daudz magnija, B vitamīna un kalcija, līdz ar to svarīgi ikdienā uzņemt šīs minerālvielas pietiekamā daudzumā.

Lielisks minerālvielu un vitamīnu avots ir svaigi augi un dārzeņi, taču, ņemot vērā to, ka Latvijā ir izteikta gadalaiku sezonalitāte, tie ne vienmēr ir pieejami. Lai varētu ievērot veselīgas diētas principus, jo īpaši palīdzētu ķermenim atjaunoties pēc paaugstinātas fiziskās slodzes apstākļos, papildus minerālvielas un vitamīnus iespējams uzņemt arī ar uztura bagātinātājiem.

Atkarībā no mērķiem, slodzes un pamatā lietotā uztura satura un daudzveidības, nepieciešams izvēlēties atbilstošus uztura bagātinātājus. Neatkarīgi no tā, vai vēlaties palielināt muskuļu masu, palīdzēt ķermenim atjaunoties pēc slodzes vai nodrošināt pietiekamu minerālvielu un vitamīnu daudzumu, sporta uzturu var iegādāties interneta veikalā 220.lv. Ieskatieties un izvēlieties sev piemērotāko ēdienkartes papildinājumu!

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Pašvaldības administrācijas Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJU (uz nenoteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: • pārzināt Pašvaldības autoparku, kā arī nepieciešamības gadījumā sniegt atbalstu Pašvaldības iestādēm/struktūrvienībām tā uzturēšanā; • koordinēt darbības, kas saistītas ar Pašvaldības autotransporta reģistrēšanu Ceļu satiksmes drošības direkcijā, Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā, pasažieru autobusu licenču saņemšanu Autotransporta direkcijā; • nodrošināt Pašvaldības administrācijas ēku Lāčplēša ielā 2 un Rīgas ielā 25C, Valmierā, Valmieras novadā funkcionālo uzturēšanu; • piedalīties saimniecisko preču iegādes, uzskaites un izsniegšanas organizēšanā; • sagatavot specifikācijas noteiktu preču iepirkumu konkursiem Pašvaldības administrācijas vajadzībām - mēbeļu iegādei, grīdas segumu un logu mazgāšanai, ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem u.c.; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība; • vismaz 2 gadu darba pieredze līdzīgā amatā; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī; • labas prasmes darbā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģijām; • B kategorijas autovadītāja apliecība; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību, pašiniciatīva, precizitāte, spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 1015 EUR līdz 1045 EUR, un darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Saimniecības vadītāja/-as amatam” līdz 2021.gada 21.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-12-21 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

TEHNISKAIS STRĀDNIEKS TAVA DARBA PIEREDZE NAV IZŠĶIROŠA: Citur Latvijā līdzīgu darba pieredzi iegūt nevar, tāpēc visu nepieciešamo darbam mēs iemācīsim. TAVOS IKDIENAS PIENĀKUMOS IETILPS: pārvietot un novietot norādītajā vietā saražoto produkciju, palīgmateriālus u.c.; veikt primāro produkcijas kvalitātes novērtēšanu, šķirot neatbilstošas kvalitātes produkciju; sagatavot produkciju tālākai pārstrādei (šķirošana, svēršana, ievadīšana datu bāzē, pavadzīmes izdrukāšana, reģistrēšana žurnālā); racionāli organizēt savu darbu, iekļauties maiņas uzdevuma izpildei noteiktajā laikā. TU BŪSI PIEMĒROTS ŠIM DARBAM, JA TEV PIEMĪT: vēlme mācīties un prasme strādāt komandā; augsta atbildības sajūta; spēja strādāt fizisku aktīvu darbu; noturīga uzmanība un precizitāte. MĒS TEV PIEDĀVĀJAM: apmaksātu profesionālo apmācību darbavietā; paredzamu maiņu grafiku, kas zināms visam gadam (darbs 12 h maiņās - dienas maiņas 06:00-18:00 un naktsmaiņas 18:00-06:00); atalgojumu sākot no 900-1100 EUR pirms nodokļu nomaksas; attīstību un karjeras izaugsmes iespējas; veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem un labumu grozu atbilstoši koplīgumam; darbu stabilā ražošanas uzņēmumā ar 58 gadu pieredzi. Darbavietas adrese: Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras novads. CV* ar norādi TEHNISKAIS STRĀDNIEKS sūti uz e-pastu adresi darbs@valmiera-glass.com. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu. *Piesakoties darbā, es piekrītu, ka mani personas dati tiks izmantoti darba atlases vajadzībām. Profesija: TEHNISKAIS STRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-07 Kontaktpersona: Ieva Laktiņa

Mūsu partneri