Valmieras Ziņas

Sīkpartiju lāsta varā

Lasīšanas laiks: 3 min

Šogad Latvijas sabiedrību atkal gaida lielā izšķiršanās – rudenī Saeimas vēlēšanas. Jau sarosījušies bijušie premjeri, ministri, vakcinācijas un Zemes apaļuma noliedzēji, pilīs un būdiņās, pirtīs un laukumos tiek kalti plāni, kādus labumus solīt vēlētājiem, kā šturmēt Saeimas cietoksni, lai nākamos četrus gadus varētu baudīt kārotos labumus. Sarosījušies dažāda kalibra populisti un laimes meklētāji, tiek dibinātas partijas ar skanīgiem nosaukumiem, meklēti domubiedri.

Politologi bažījas, ka Saeimas sastāvs būs vēl sadrumstalotāks. Jau gadiem Latvijas problēma ir mazais biedru skaits politiskajās partijās. Jau 2018. gadā Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālisti veica pētījumus* par biedru skaitu politiskajās partijās Baltijā.

Lietuvas lielākajā partijā ir gandrīz tikpat daudz biedru, cik visās Latvijas partijās kopā, gandrīz 20 000 biedru.

Igaunijā lielākajā partijā ap 15 000 biedru. Latvijas lielākajām partijām biedru skaits ir zem četriem tūkstošiem. Kopumā tikai 1,1% Latvijas iedzīvotāju ir kādas partijas biedri, Lietuvā ap 4,1%, Igaunijā 4,3%. Rietumeiropā partijās iestājušies aptuveni 5-11% iedzīvotāju.

Viļņas Universitātes asociētais profesors M.Jastramskis uzskata, ka lielais biedru skaits partijās nozīmē ciešākas attiecības starp politiķiem un sabiedrību. Viņaprāt, galvenais iemesls zemajai dalībai politiskajās partijās Latvijā ir tas, ka partijas dibināšanai nepieciešami tikai 200 biedri. Bieži vien tās ir tikai savtīgu interešu grupas. Lietuvā šis slieksnis ir palielināts līdz 2000 biedriem. Latvijā tikai daži politiķi šo uzskata par problēmu. Piemēram, Arvils Ašeradens vairākkārt izteicies, ka partijas ir mazas un koalīcijā grūti par kaut ko vienoties.

Atcerēsimies pagājušā gadsimta trīsdesmitos gadus un K.Ulmaņa apvērsumu. Lai arī tobrīd Eiropā bija tāda tendence, var saprast Ulmaņa rīcību, jo sīko partiju kašķi ļoti apgrūtināja Saeimas darbu. Šobrīd mēs turpinām kāpt uz tiem pašiem grābekļiem.

Politiķi ir ļoti labi pielāgojušies šai kārtībai un neko mainīt negrasās. Viņi labi apzinās, ka biedru skaitam palielinoties, viņi konkurenci var arī neizturēt.

“Tas vēsturiski ir bijis, un man liekas, ka te neko mainīt nevar” tā Nacionālās apvienības valdes priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Politoloģe Iveta Kažoka uzskata, ka cilvēki neuzticas partijām, tāpēc tajās nestājas, taču, par spīti neuzticībai partijām, ap 10-15% iedzīvotāju labprāt partijām pievienotos, taču partijas tam nepievērš uzmanību. Tas tikai pierāda, ka politiķus vairāk interesē personīgie labumi, bet valsts nākotne tiem ir mazsvarīga. Ir acīmredzami, ka politisko partiju vājums kavē valsts attīstību, ir lielāki korupcijas un atpalicības riski. Jau spēcīgi atpaliekam no Lietuvas un Igaunijas, par rietumvalstīm nemaz nerunājot.

Galu galā tas ir arī valsts drošības jautājums.

Tādēļ būtu nepieciešams Saeimā sākt diskusiju par biedru skaita palielināšanu šādos gadījumos: – partija varētu kandidēt Saeimas vēlēšanās, ja tajā ir vismaz 1000 biedru; – partiju apvienība varētu kandidēt Saeimas vēlēšanās, ja katrā partijā ir vismaz 500 biedru. Tie varētu būt sākuma skaitļi, vēlāk tos varētu palielināt. Pēc pašreizējā biedru skaita partijās uz iekļūšanu Saeimā varētu kandidēt trīs, augstākais četras partijas, kas būtu samērīgs skaits normālam darbam.

Gribētos sagaidīt lielāku spiedienu uz politiķiem no sabiedriskajām organizācijām šīs diskusijas rosināšanā, jo pēdējā laikā aizvien biežāk par šo problēmu izsakās dažādi politikas vērotāji un dažādu diskusiju dalībnieki.

Nerisinot šo jautājumu, mēs riskējam būt mūžīgi dažādu rādītāju tabulās pašā apakšā. Par tuvošanos Ziemeļvalstu modelim, kas it kā ir mūsu mērķis, (?) varam pat nesapņot. Kad beidzot politiķi, arī Valsts prezidents, sadūšosies sākt par to runāt?

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Finanšu un Ekonomikas nodaļas FINANŠU ANALĪTIĶI (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • piedalīties Pašvaldības darbā, veicot Pašvaldības sniegto maksas pakalpojumu cenu aprēķinus un monitoringu; • sekot līdz Eiropas Savienības struktūrfondu un citu politiku instrumentu līdzfinansēto investīciju projektu budžetu izpildei un veikt dažādā monitoringa datu apkopojumus; • koordinēt savstarpējos norēķinus par izglītības iestāžu sniegtiem pakalpojumiem ar citām pašvaldībām; • kontrolēt noteiktu Pašvaldības iestāžu budžeta izpildi; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība ekonomikas, finanšu vai grāmatvedības jomā; • ne mazāk kā 3 gadu iepriekšēja profesionālā darba pieredze finanšu jomā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: augsta atbildība, precizitāte, analītiska domāšana, labas komunikācijas prasmes; spēja strādāt patstāvīgi, uzņemties atbildību; • teicamas iemaņas darbā ar MS Office programmām (t.sk. Word, Excel), kā arī ar kādu no grāmatvedības uzskaites datorprogrammām. Kā priekšrocība tiks uzskatīta iepriekšēja darba pieredze ar programmām Horizon un/vai MicroStrategy; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 1090 EUR līdz 1135 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Pieteikums Finanšu analītiķa/-ķes amatam” līdz 2022.gada 16.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207130. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: FINANŠU ANALĪTIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-16 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā VISPĀRĒJĀS PAMATIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJU (profesijas klasifikatora kods 2341 01), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku (0,275 likmes jeb 8,262 stundas nedēļā). Ja Jūs vēlaties: īstenot izglītības programmu “Datorika” mācību priekšmetā atbilstoši Valsts izglītības standartam; sniegt individuālu un diferencētu atbalstu izglītojamajiem mācību priekšmetā; veicināt izglītojamo individuālo sasniegumu attīstību; sekot līdzi jaunākajām tendencēm pedagoģijas nozares attīstībā; izstrādāt piedāvājumu mācību priekšmeta, Iestādes radošai un inovatīvai izaugsmei; sadarboties ar citu mācību priekšmetu skolotājiem; un ja Jums ir: izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; kompetences: komunikācijas un sadarbības prasmes; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; spēja reaģēt uz izglītojamo vajadzībām, kā arī motivēt izglītojamos darbam; mēs piedāvājam: atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022.gada 30. decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv . Tālrunis informācijai: 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VISPĀRĒJĀS PAMATIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30

Valmieras novada pašvaldības Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā SKOLOTĀJU LOGOPĒDU (profesijas klasifikatora kods 2352 01), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku 0,535 likmes jeb 16,05 stundas nedēļā Galvenie pienākumi: veikt darbu saskaņā ar katra izglītojamā izglītības programmu, valodas attīstības traucējumiem un attīstības īpatnībām; veikt izglītojamo attīstības dinamikas izpēti; konsultēt grupas skolotājus, palīgus un vecākus; kārtot dokumentāciju. Prasības pretendentam: iegūta augstākā pedagoģiskā izglītība un skolotāja logopēda kvalifikācija vai augstākā izglītība un logopēda vai audiologopēda kvalifikācija, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569; latviešu valodas augstākā pakāpe; labas saskarsmes spējas, prasme elastīgi reaģēt uz pārmaiņām, prasme strādāt komandā; augsta atbildības sajūta; spēja plānot un organizēt savu darbu; Mēs piedāvājam: Alga (BRUTO) no 481,50 Alga (BRUTO) līdz 481,50 darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022. gada 30. decembrim. e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv, tālrunis informācijai 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJS LOGOPĒDS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30

Mūsu partneri