Valmieras Ziņas

Rudīte Markus – Valmieras novada Goda pilsonis

Lasīšanas laiks: 4 min

Viņa prot sapratni. Labām domām un darbiem robežu nav, tos vieno saprašanās un kopīgs mērķis. Tā cits no cita, cits pie cita labie darbi ceļo un iesakņojas, un turpina darīt labu. Bet pa vidu sapratne, kas palīdz tam notikt. Viņa prot sapratni.

2022. gada 19. novembrī Valmieras novada pašvaldības apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” saņēma Valmieras novada un Giterslo reģiona sadarbības koordinatore Rudīte Markus, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.

Pērn sadarbībai ar Giterslo reģionu (Vācija) apritēja 30. gadadiena, Rudīte Markus, pienākumus pārņemot no Vijas Greiškalnes, sadarbības koordinēšanas darbu veic jau 23 gadus. “Sadarbība ar Giterslo reģionu sākās, jo bija nepieciešams tulks. Mans pirmais projekts, toreiz vēl nebiju sadarbības koordinators, bija Valodas terapijas centra izveide Valmierā, bērnudārzā “Sprīdītis”, ko atbalstīja arī vācu Rotary klubs. Sākām ar pieredzes un informācijas apmaiņu. Man tas šķiet ļoti būtiski, ka viņi katru projektu uztver nopietni. Piemēram, veicām izpēti, cik toreizējā Valmieras rajonā būtu bērni, kuriem šāds centrs būtu atbalsts ikdienā. Jēgpilni, solīti pa solītim. Tad viņi no savas puses piemeklēja attiecīgos speciālistus – gan tādus, kuri palīdzēja saturiski, gan būvniekus, lai ieguvums būtu gan bērniem, gan pedagogiem, gan vecākiem. Un tā tas ir katrā projektā – viss tiek izpētīts, pārrunāts, meklēts labākais risinājums, finansējuma iespējas, meklēti sadarbības partneri. Kad jau darbi norit, delegācija no Vācijas ierodas arī klātienē, vēlāk notiek konkrēto speciālistu pieredzes apmaiņa. Viņiem ir svarīgi, arī mums, protams, ka tas ir ilgtspējīgs projekts, ka tas turpinās un attīstās arī pēc kāda posma noslēguma,” stāsta Rudīte Markus.

Kā lielākos sadarbības projektus var minēt: Mazsalacas slimnīcas attīstība, daudz iesaistoties vācu uzņēmējam Bruno Klaine, pirmsskolas izglītības iestādes Mazsalacā izveide, Valodas terapijas centrs Valmierā, Sajūtu telpas izveide toreizējā pirmsskolas izglītības iestādē “Bitīte” kopā ar vācu biedrību “Kinder in Valmiera”, atbalsts bērnu nama labiekārtošanā Valmierā, vācu valodas metodiskā centra izveide Valmieras Valsts ģimnāzijā, sacensības ugunsdzēsības sportā “Frēzes kauss”.

“Protams, ka pieredzi nevaram pārnest viens pret viens. Bet tas arī nav vajadzīgs. Neizgudrojam no jauna divriteni, bet dalāmies pieredzē, pielāgojam mūsu videi atbilstoši. Svarīgi ir sākt darīt, kopā nonākam pie piemērotākā risinājuma, iesaistās atbalstītāji, pašvaldība, un tā pamazām kopīgie projekti izaug par kādai sabiedrības daļai nozīmīgu atbalstu.” 

Tādējādi tas ir mērķtiecīgs darbs, katru gadu iesākot ar diskusijām, kas būs šī gada sadarbības tēmas un uzsvari, biedrības “Valmieras novada – Giterslo reģiona sadarbībai” biedri regulāri pārrunā aktuālo, nosaka mērķus un sadala pienākumus. “Protams, ka 1992. gadā, kad sākām sadarbību, tā vairāk bija humānās palīdzības sniegšana, Latvijai esot pārmaiņu laikos. Rietumvalstīm piemīt palīdzēšanas apziņa, viņiem tas ir gandarījums redzēt, ka sniegtais atbalsts kādam ir bijis ļoti noderīgs. Piemēram, atbalsts dzirdes aparātu iegādei Valmieras Gaujas krasta vidusskolas – attīstības centra (toreiz tā bija Valmieras vājdzirdīgo bērnu skola) bērniem, redzot, kādi dzirdes aparāti tolaik bija pieejami Latvijā, kā arī atbalsts dzirdes centra izveidē. Nākamais etaps bija sadarbības projekti. Un pēdējā desmitgadē tā ir pieredzes apmaiņa par dažādām tēmām. Mēs atklāti dalāmies sasniegtajā, lai iespēju robežās pilnveidotu konkrēto jomu savā valstī. Bet ne vienmēr tas nozīmē aizgūt kādu modeli, svarīgas ir idejas par kaut kā pilnveidošanu, kas rodas, uzzinot citu pieredzi. Piemēram, vācieši vienmēr brīnās par mūsu amatiermākslas kolektīviem – tie ir gan katrā skolā, gan arī vēl pilsētās un pagastos. Vācijā lielāks uzsvars tiek likts uz jēgpilnu brīvā laika pavadīšanu, ne tik daudz sasniegumiem, protams, ar iespēju padziļināti attīstīt talantu, ja ir tāda vēlme.”

Rudīte Markus stāsta, ka, mācoties par vācu valodas skolotāju, nav bijusi doma, ka valodas zināšanas pavērs šādu iespēju, ka valodu varēs izmantot tik daudz un plaši. “Tas vienlaikus ir gan mans darbs, gan brīvais laiks, kas dod gandarījumu. Un arī izaugsme, jo ir liels tulkošanas darbs dažādās jomās. Ja, piemēram, tas ir sadarbības projekts lauksaimniecībā, ražošanā, saistīts ar grāmatvedību utt., iepriekš paskatos šos specifiskos terminus un to nozīmi, turklāt ne visus šādus konkrētai jomai piederīgus vārdus var pārnest viens pret viens tulkojumā. Tas paplašina redzesloku un ļauj ieraudzīt arī, cik daudz mums ir lepošanās vērtā.”

Apbalvojums “Valmieras novada Goda pilsonis” ir lepošanās ar līdzcilvēkiem un pateicība par sirds darbu un iedvesmošanu. Par to, kas Rudītei Markus ir lepošanās vērts, viņa saka: “Noteikti visi sadarbības partneri, jo tas ir mūsu kopīgs darbs un vēlme strādāt sava novada attīstības labā. Lepnums ir par to, ka sadarbība joprojām turpinās, ka tā mūs bagātina un dod jaunas idejas turpmākam darbam. Kaut vai tā ir viena maza ideja, ko var paņemt no katras tikšanās, arī tas ir daudz un dod gandarījumu. Pateicos arī ģimenei kas pieņem to, ka šis pienākums prasa arī laika ieguldījumu, ka iesaistās un palīdz, piemēram, kopā pirms vizītēm izbraucam maršrutus, lai labāk plānotu laiku.

Jāpiemin, ka Valmieras novada pašvaldības apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” saņēma arī Valmieras novada un Giterslo reģiona sadarbības koordinators Vācijā Hanss Joachims Švolovs (Hans-Joachim Schwolow). Te plašāk.

Aktuālais jautājums

Vai jūs apmierina ietvju un ceļu tīrība Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

  SIA „VTU Valmiera” aicina darbā Telpu un teritorijas uzkopēju (Valmieras AO) uz noteiktu laiku DARBA PIENĀKUMI: · uzkopt darba, palīgtelpas un autoostas teritoriju PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · pamatizglītība · vēlama iepriekšēja darba pieredze uzkopšanas un tīrīšanas darbos · iemaņas darbā ar sadzīves tehniku · vēlamas zināšanas telpaugu kopšanā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: · darbu stabilā uzņēmumā · sociālās garantijas · darba algu – valstī noteikto minimālo stundas tarifa likmi CV vēstuli ar norādi vakancei „Telpu un teritorijas uzkopējs” lūdzam līdz 2023. gada 06.decembrim iesniegt: · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi Valmieras autoostas kasē Stacijas ielā 1, Valmierā vai SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas „Brandeļi”, Brandeļos, Kocēnu pagastā, Valmieras novadā, 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 Ar pretendentiem, kuri būs izvirzīti nākamajai atlases kārtai, sazināsimies divu nedēļu laikā pēc sludinājumā norādītā pieteikšanās termiņa beigām. * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Informācija 26558027 Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Stacijas iela 1, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-12-06 Kontaktpersona: CV ar norādi vakancei sūtīt uz e-pastu info@vtu-valmiera.lv, tālr. 26558027.

Aicinām darbā TEHNISKĀS PALĪDZĪBAS AUTOMOBIĻA VADĪTĀJU DARBA PIENĀKUMI: · tehniskās palīdzības sniegšana · transportlīdzekļu evakuācija · transportlīdzekļu remonts · transportlīdzekļu sagatavošana tehniskai apskatei PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · profesionālā vai vispārējā vidējā izglītība · DE, CE kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecība · vēlama D, CE kategorijas transportlīdzekļa vadītāja pieredze vismaz 2 gadi · labas saskarsmes un komunikācijas prasmes · pieredze transportlīdzekļu remontu veikšanā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: darbu stabilā uzņēmumā darba samaksu no 1300 EUR (bruto) darba laiku pēc grafika: 1.dežūra 0800 - 1700, 2.dežūra 1630 - 0100, 7.dežūra 0800 - 2100. pilnas sociālās garantijas veselības apdrošināšanas iespējas dinamisku un profesionālu darba vidi CV ar norādi vakancei „Tehniskās palīdzības automobiļu vadītājs” iesniegt līdz 15.decembrim (ieskaitot): · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 („Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Valmieras novads) · 1 nedēļas laikā pēc konkursa termiņa beigām sazināsimies ar pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz tikšanos klātienē. * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-12-15

Aicinām darbā AUTOVIRSBŪVJU REMONTATSLĒDZNIEKU (uz nenoteiktu laiku) DARBA PIENĀKUMI: · transportlīdzekļu remonts · transportlīdzekļu tehniskās apkopes PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · arodizglītība vai profesionālā vidējā izglītība · vēlama pieredze transportlīdzekļu remontu veikšanā · labas saskarsmes un komunikācijas prasmes UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: darbu stabilā uzņēmumā darba samaksu 1000 - 1400 EUR (bruto) motivējošu bonusu sistēmu atbilstoši sasniegtajiem darba rezultātiem normālu darba laiku – piecu dienu darba nedēļa, 40 stundas nedēļā pilnas sociālās garantijas veselības apdrošināšanas iespējas dinamisku un profesionālu darba vidi CV ar norādi vakancei „Autoatslēdznieks” iesniegt līdz š.g. 15. decembrim: · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 („Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Valmieras novads) * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: AUTOVIRSBŪVJU REMONTATSLĒDZNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-12-15

Mūsu partneri