Valmieras Ziņas

Restauratori glābj Valmiermuižas pils torni un atjauno dekoratīvo griestu gleznojumu

Burtnieku novada pašvaldība uzsākusi sadarbību ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, kura Valmiermuižas pils torņa dekoratīvo griestu un sienu gleznojumu saglabāšanai piešķīrusi 20 000,00 eiro. Savukārt pašvaldība torņa fasādes konservācijas darbiem plāno izlietot 15 505,11 eiro, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Burtnieku novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Stērste.

Darbi tornī jau ir uzsākti un tos vada restaurators Juris Pavlovs. “Galvenais uzdevums ir nodrošināt to, ka ir droši uzturēties ēkas tuvumā, jo no fasādes krīt ķieģeļi un apmetums. Tāpat jānovērš nokrišņu iedarbība uz mūriem un ēku kopumā, kā arī jāsakārto nestabilās, brūkošās daļas. Sakārtojot kritiskās zonas, ēka tik ļoti nebojāsies līdz brīdim, kad tiks uzsākti lielāki atjaunošanas darbi. Savukārt iekšpusē griesti, uz kuriem atrodas gleznojumi, ir kritiskā stāvoklī – pārsegumi draud iebrukt. Līdz ar to mums jāveic glābšanas darbi. Saudzīgi nepieciešams noņemt gleznojumus un tos saglabāt tālākai eksponēšanai, ar iespēju tos novietot atpakaļ torņa interjerā,” stāsta Juris Pavlovs.

Pēc Jura Pavlova uzaicinājuma gleznojumu restaurēšanu veic poļu restaurators Bartolomejs Kubjaks ar palīgiem. Viņš ir diplomēts restaurācijas speciālists ar gandrīz 20 gadu pieredzi šajā arodā. Poļu speciālistam pieder uzņēmums, kas ir piedalījies restaurācijas darbos citos objektos Latvijā, Polijā, Ukrainā, Horvātijā, Rumānijā, Ungārijā, kā arī Norvēģijā. Latvijā poļu speciālists ir strādājis Dobeles pilsdrupu un Rīgas biržas ēkas restaurācijas darbos, kā arī vairākos citos objektos. Valmiermuižas pils torni viņš vērtē kā skaistu un vērtīgu objektu, kuram steidzami nepieciešama glābšana. Poļu speciālists uzsvēra, ka viņam ikviena vēstures liecība ir nozīmīga: “Gluži kā ārstam ikviena dzīvība ir svarīga, tā arī restauratoram ikviens vēstures objekts ir vienlīdz vērtīgs. Ar vērtēšanu lai nodarbojas vēsturnieki un mākslas eksperti. Manuprāt, ikvienu vēstures liecību ir svarīgi saglabāt, jo bez pagātnes zināšanas nevar veidot nākotni,” piebilda Bartolomejs Kubjaks.

No 17. augusta darbu veikšanā iesaistījušies arī jaunie speciālisti no Latvijas Mākslas akadēmijas, kuriem Bartolomejs Kubjaks mācīs divas metodes, kādā veidā no griestiem tiek noņemti vērtīgie gleznojumi, lai Latvijā turpmāk būtu zinoši eksperti, kuri būs kompetenti šādu gleznojumu restaurācijā. Viens no veidiem ir noņemt gleznojumus kopā ar apmetumu, bet otra metode ir – gleznojumu noņemšana bez apmetuma pamatnes. Šis darbs varētu ilgt apmēram trīs nedēļas. Pēc griestu remonta gleznojumi tiks saudzīgi piestiprināti atpakaļ vietā. Turpmākajā restaurācijas procesā varēs lemt, vai gleznojumi tiks atjaunoti pilnībā, vai atstāti esošajā autentiskajā stāvoklī.

Gleznojumu restaurācijas darbos piedalās trīs studentes un viena absolvente no Latvijas Mākslas akadēmijas Restaurācijas nodaļas. Viņas pastāstīja, ka šī prakse viņām ir īpaša, jo plānots apgūt jaunas darba metodes, ar kurām līdz šim nav nācies saskarties mācību procesā. Jaunietes atklāja, ka restaurācija ir ļoti pedantisks darbs. Tas sastāv ne tikai no praktiskās daļas, kad notiek darbs pašā objektā. Lielu daļu laika prasa izpēte un datu analīze. Tāpat aizraujoši ir spēt atšķirt viltojumus un oriģināliem, kā arī apgūt dažādas restaurācijas tehnikas, kas ļauj paveikt šķietami neiespējamo. Studentes atzīst, ka Latvijā ir daudz restaurējamu objektu, tādēļ pēc mācībām darba pietiks ilgam laikam.

Valmiermuižas pils tornis celts 1883. gadā un ir vienīgā līdz mūsu dienām saglabājusies liecība no senās kungu mājas. Tā interjeros fragmentāri saglabājušies vēsturiski vērtīgi sienu un griestu dekoratīvie gleznojumi – tie ir iekļauti Valsts nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai ārkārtējās situācijas ieviešana apturēs Covid-19 izplatīšanos?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mazsalacas novada pašvaldība, reģistrācijas Nr.90009114167, Pērnavas iela 4, Mazsalaca, Mazsalacas nov., aicina pieteikties Dzimtsarakstu nodaļas un Valsts un pašvaldības vienotā klientu apkalpošanas centra vadītāju (pilns darba laiks – 1 amata vieta uz noteiktu laiku). Prasības pretendentam: 1) augstākā juridiskā izglītība; 2) valsts un pašvaldības normatīvo aktu pārzināšana; 3) labas komunikācijas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību; 4) labas datora lietošanas iemaņas. Galvenie darba pienākumi: 1) reģistrēt dzimšanas, miršanas faktus un laulības; 2) izsniegt civilstāvokļa aktu reģistrācijas apliecības, izziņas un izrakstus no reģistru ierakstiem; 3) atjaunot, anulēt, papildināt un labot civilstāvokļa aktu reģistru ierakstus; 4) sagatavot dokumentus vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņai un iesniegt tos Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentam; 5) sagatavot un sniegt pārskatus par nodaļas darbību, normatīvajos aktos noteiktajos termiņos; 6) kārtot nodaļas lietvedību atbilstoši normatīvajiem aktiem; 7) veidot reģistru arhīva fondu un nodrošināt arhīva fonda dokumentu glabāšanu, uzskaiti un izmantošanu; 8) sniegt noteiktus Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras un Lauksaimniecības datu centra pakalpojumu; 9) sniegt informāciju un atbalstu e-pakalpojumu pieteikšanā par Nodarbinātības valsts aģentūras, Uzņēmumu reģistra, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts darba inspekcijas, Valsts zemes dienesta, Lauku atbalsta dienesta sniegtajiem pakalpojumiem; 10) sniegt informāciju par pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem. 11) veidot un uzturēt kārtībā pašvaldības pastāvīgi un ilgtermiņa glabājamo dokumentu uzskaiti, sastādot pašvaldības arhīva fonda lietas; 12) sastādīt lietu nomenklatūras. Atalgojums: no 736,65 euro – 802,95 euro  Pretendentus aicinām pieteikties, iesniedzot šādus dokumentus: CV un motivācijas vēstuli. Dokumentus iesniegt līdz 2020. gada 11. decembrim, nosūtot to uz e-pastu: mazsalaca.dome@mazsalacasnovads.lv vai pasta adresi Pērnavas iela 4, Mazsalaca, Mazsalacas novads LV-4215, vai iesniedzot personīgi Mazsalacas novada pašvaldības Kancelejā darba laikā no plkst.8.00 līdz 16.00. Profesija: PAŠVALDĪBAS IESTĀDES VADĪTĀJS /PRIEKŠNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Pērnavas iela 4, Mazsalaca, Mazsalacas nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-11 Kontaktpersona: Dokumentus, norādot amatu, iesniegt, nosūtot uz mazsalaca.dome@mazsalacasnovads.lv

Rimi veikals Valmierā, Rīgas ielā 74, aicina darbā PĀRDEVĒJU (vitrīnas zonā). Ja Tev ir svarīgi: Algas pieaugums pēc pārbaudes laika - 3 mēnešiem Atlaides Tev un Tavam tuviniekam līdz 15% pirkumiem mūsu veikalos Apmaksāta pirmreizējā obligātā veselības pārbaude Veselības apdrošināšana pēc 1 gada Apmaksāti nodokļi, atvaļinājums, slimības lapas Elastīgs darba grafiks un bezmaksas pusdienas Kopīgi darba pasākumi, pabalsti, dāvanas Ievad apmācība darbā un karjeras izaugsmes iespējas Apmaksāts transports, braucot strādāt uz Rīgu Draudzīgi, atsaucīgi kolēģi un pozitīva darba vide Ja Tev ir: Vēlme strādāt un iegūt jaunas prasmes un zināšanas Latviešu valodas zināšanas Spēja strādāt precīzi un augsta atbildības sajūta Pozitīva attieksme un spēja strādāt komandā Iepriekšēja pieredze mazumtirdzniecībā vai klientu apkalpošanā tiks uzskatīta par priekšrocību Mēs Tev uzticēsim: Veidot pozitīvu un profesionālu uz klientu orientētu servisa līmeni Nodrošināt efektīvu, ātru pircēju apkalpošanu, konfliktsituāciju novēršanu Veikt skaidras un bezskaidras naudas norēķinus Atalgojums: 3.40 EUR/h – 3.80 EUR/h dienas maiņā (pirms nodokļu nomaksas) 6.80 EUR/h – 7.60 EUR/h svētku dienā (pirms nodokļu nomaksas) Iespēja saņemt ikmēneša bonusu līdz 80 EUR Piesakies, sūtot savu CV uz e-pastu personals@rimibaltic.com (norādot vakanci: Pārdevējs Valmierā) vai zvanot uz tālruni 80007464. Informējam, ka iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat, ka Jūsu un/vai Jūsu likumiski aizbilstamā personas dati tiks apstrādāti, lai izvērtētu pieteikumu Rimi Latvia atlases procesa gaitā, saskaņā ar Rimi Latvia Informāciju par personas datu apstrādi atlases procesu ietvaros, ar kuras pilnu versiju varat iepazīties Rimi mājas lapā sadaļā Privātuma noteikumi. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 74, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-10 Kontaktpersona: CV sūtīt uz personals@rimibaltic.com (norādot amatu_Valmierā) vai zvanot uz 80007464. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri