Valmieras Ziņas

Pulcējot tirgotājus no visas Latvijas, atzīmēs atjaunotā Simjūda gadatirgus 20.jubileju

Lasīšanas laiks: 3 min

10.oktobrī no plkst.9.00 līdz 16.00 Valmieras rātslaukumā un vecpilsētas teritorijā notiks tradicionālais Simjūda gadatirgus, kas jau no sen seniem laikiem ir pēdējais lielais tirgus pirms ziemas sezonas, kad ļaudīm jāparūpējas par dažādu krājumu iegādi. Šogad Simjūda gadatirgum aprit 20 gadu kopš tā atjaunošanas 1996.gadā, informē Justīne Deičmane, Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste.

Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma stāsta:

“Simjūda gadatirgū aicināti piedalīties dažādi amatnieki un mājražotāji, kuri ar lielu gādību sarūpējuši gan pārtikas produktus, gan saimniecībā noderīgas lietas. Piemēram, tirgū būs nopērkami uz kļavas lapām cepti maizes kukuļi, mājās sieti siera rituļi un raudzēti vīni, dziednieciskas zāļu tējas un dažādi našķi – medus, rieksti, sukādes, rozīnes, ledenes un piparkūkas. Turklāt tirgus jau vēsturiski ir vieta, kur iegādāt īstas, mājās gatavotas un aromātiskas garšvielas, kas gatavošanas procesu padarīs vēl baudāmāku.”

Tāpat Simjūdā ikviens varēs atrast dažādus koka amatniecības darinājumus, sākot no pavisam maziem ikdienas darbarīkiem un beidzot ar lielām dārza mēbelēm. Apmeklētājiem būs iespēja jau laikus sarūpēt Ziemassvētku pārsteigumus, jo būs plašs klāsts ar dažādām rotaslietām, veidotām no akmens, kaula, metāla, upes pērlēm un stikla, apģērba gabaliem, darinātiem no vilnas, lina un ādas, kā arī dažādu novadu keramikas izstrādājumiem un mājas interjera lietām.

I.Blūma uzsver:

“Gadatirgū būs pārstāvēta gandrīz visa Latvija, tādējādi ļaujot apmeklētājiem piedzīvot dažādu Latvijas pušu īpatnības. Piemēram, sastapsim īpaši daudz kurzemnieku, kā arī būs tirgotāji no Ogres, Bauskas, Carnikavas un citiem Latvijas novadiem. Īpaši jāuzsver Carnikavas viesi, kuri turpat uz vietas vārīs īstu nēģu zupu, kā arī ceps nēģus uz oglēm.”

Tā vien šķiet, ka viss Valmieras centrs būs pārvērsts lielā virtuvē, kur savstarpēji jauksies kūpinātu zivju, ceptas maizes, grauzdētu riekstu, putraimdesu, šķovētu kāpostu un dažādu sildošu dzērienu aromāti.

Atzīmējot Simjūda atjaunošanas 20.gadadienu, sagatavota arī īpaša kultūras un izklaides programma, par ko stāsta Valmieras muzeja direktores vietniece, Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Guna Medne:

“Pasākumus vienos viduslaiku tematika, tāpēc kultūras programma tiks koncentrēta pilsdrupu teritorijā. Vēlamies, lai cilvēki izjūt īpašo atmosfēru, ko piedzīvoja ļaudis senajā Valmierā. Ikviens varēs aktīvi piedalīties radošajās amatnieku darbnīcās, izmēģinot jostu ceļošanu, aušanu, pastalu gatavošanu, filcēšanu, kalšanu, podniecību un maizes cepšanu, klūgu pīšanu, koka grebšanu, svilpavnieku gatavošanu un dzijas krāsošanu. Radošās darbnīcas piedāvās biedrība “Beverīnas amatnieki”, Tautas lietišķās mākslas studija “Valmiera”, Višķu amatnieku ciems, adītāja Inta Brikmane un Valmieras muzejs.”

Apmeklētājiem būs pieejams viduslaiku spēļu laukums, kurā īstu bruņinieku vadībā ikviens varēs pārbaudīt spēku, veiklību un izturību šķēpu mešanā, zobenu kaujās, maisu cīņās, podu sišanā (var nākt ar saviem vecajiem māla podiem), cietokšņa ieņemšanā un loku šaušanā. Tāpat interesenti varēs pastaigāt ar garajām kājām, izmēģināt zeķu metamo un šaušanu no īsta lielgabala, kā arī rāpties grēku stabā. Īpašs pārsteigums – umurkumurs. Protams, neizpaliks dažādas tirgus lustes, ko nodrošinās Liepājas cirks un tirgus sieva ar Čāpiņ’ Jāni. Būs zīlnieču telts, levitējoša dzīvā skulptūra, mīms, leijerkastnieks, cirka tēls ar monociklu un dažādi stāstnieki no Vidzemes Stāstnieku festivāla. Turklāt restorāns-picērija “Krizdolis” vārīs īstu viduslaiku zupu un piedāvās nobaudīt krambambuli.

“Tautiskas izdarības ar dziedāšanu un rotaļām piedāvās Valmieras Kultūras centra vokālais ansamblis “Trīnes”, Valmieras 5.vidusskolas bērnu folkloras kopa “Sudmaliņas”, Valkas folkloras kopa “Sudmaliņas”, un, protams, neatņemama tirgus sastāvdaļa būs ragu mūzika, ko spēlēs Valmieras Kultūras centra pūtēju orķestris “Signāls”,”

norāda G. Medne.

Simjūda gadatirgus atklāšana gaidāma plkst.10.00 ar pilsētas rātskungu dalību un īpaša tirgus karoga uzvilkšanu mastā. Kā vēsta nostāsti, viduslaikos tirgošanās bija atļauta, kamēr mastā plīvoja karogs. Līdz ko tas tika nolaists, tirgošanās bija jāpārtrauc. Tiesa gan – tajos laikos Simjūda gadatirgus ilga pat trīs dienas.

“Rūjienas saldējums”, pieaugot ražošanas apjomiem, aicina savā komandā saldējuma masas vārītāju Darba pienākumi: Saldējuma masas sagatavošana un vārīšana; Izejvielu sagatavošana atbilstoši receptūrām; Iekārtu, līniju mazgāšana, dezinfekcija; Iekārtu uzturēšana labā darba kārtībā; Telpu un iekārtu uzturēšana atbilstoši sanitārajām prasībām u.c.   No Tevis sagaidām: Spēju strādāt fizisku darbu, intensīvos darba apstākļos; Spēju uzņemties atbildību un veikt darba pienākumus ar precizitāti; Spēju organizēt un plānot savu darbu; Iniciatīvu un labas komunikācijas prasmes; Vēlmi mācīties, apgūt jaunas prasmes; Medicīnisko izziņu Nr. 027/u.   Piedāvājam: Atalgojumu sākot no 8 EUR stundā pirms nodokļu nomaksas; Maiņu darbu – dienas un nakts maiņas; Sociālās garantijas; Veselības apdrošināšanu pēc 3 nostrādātajiem mēnešiem; Apmācības darbu uzsākot, kas nepieciešamas darba pienākumu veikšanai; Dinamisku darba vidi; Darba apģērbu; Draudzīgu kolektīvu. Darba vieta: Rūjienā, Upes ielā 5 Gaidīsim Tavu pieteikumu (CV) uz e-pastu: personals@rujienassaldejums.lv Tālrunis informācijai: 29468727 (personāla vadītāja). Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Nosūtot savu CV, pretendents piekrīt, ka SIA “Rūjienas saldējums” reģ. nr. 44103057131, kā datu pārzinis, veiks personas datu apstrādi CV atlases procesā. Profesija: VĀRĪTĀJS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Upes iela 5, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-12-15 Kontaktpersona: Nora Kārkliņa

reģ.Nr.LV90001342592 izsludina konkursu uz vakantajiem amatiem Vidzemes Augstskolas Zinātniskajā institūtā: vadošais pētnieks - 1 vieta; zinātnes nozare Plašsaziņas līdzekļi un komunikācija, apakšnozare Komunikācijas teorija Uz vadošā pētnieka amatu var pretendēt persona ar doktora grādu, kurai ir pētījumu profilam atbilstošas zinātniskās publikācijas un/vai patenti, kura spēj patstāvīgi veikt zinātniskos pētījumus, veidot zinātnisko projektu pieteikumus, vadīt citu zinātnieku pētniecisko darbu un kuram zinātniskā un akadēmiskā darba stāžs kopumā nav mazāks par pieciem gadiem. Pretendentu zinātnisko kvalifikāciju izvērtē institūta zinātniskā padome atbilstoši “Nolikums par vēlēšanām akadēmiskajos amatos Vidzemes Augstskolā” (https://va.lv/dokumenti). Pretendentiem uz vakantajiem amatiem līdz 2025.gada 19.decembrim (ieskaitot) jāiesniedz institūta zinātniskajai padomei adresēts iesniegums-motivācijas vēstule par dalību konkursā, norādot, uz kādu amatu un kādā zinātņu nozarē/apakšnozarē kandidāts pretendē, izglītību un zinātnisko grādu apliecinošu dokumentu kopijas, publicēto zinātnisko darbu saraksts, CV ar iekļautu informāciju par angļu valodas zināšanu līmeni. Pieteikumu sūtīt Vidzemes Augstskolas juristei-personāla speciālistei: kabinets Nr.222, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4202 vai pa e-pastu agrita.somase@va.lv ar norādi „Konkurss uz zinātnisko amatu”; tālr.: 26442256. Samaksa vadošajam pētniekam: 17,54-52,62 EUR/h,atbilstoši konkrētajam veiktajam darbam. Profesija: VADOŠAIS PĒTNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 10, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-12-19 Kontaktpersona: CV,mot.vēst.,lūdzam sūtīt uz e-pastu: agrita.somase@va.lv

Mūsu partneri