Valmieras Ziņas

Politiski represētā Daina Margrieta Krēpause: “Bija smagi, bet mēs izturējām”

Šodien ir 25.marts – komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena, par ko visā Latvijā atgādina melnās lentas pie karogiem. Izsūtīto radinieki, cilvēki, kas piedzīvojuši izsūtīšanu un atgriezušies mājās, kā arī pārējie iedzīvotāji piemin baigos notikumus, tajos cietušos tautiešus un viņu sūros likteņus.

Ar tajā laikā piedzīvoto dalās Daina Margrieta Krēpause, kādreizējā Valmieras politiski represēto biedrības valdes priekšsēdētāja. Savu stāstu viņa uzsāk ar vārdiem: “Esmu uzaugusi bagātās mājās, Mēru pagasta “Jaunlazdiņos”. Mums bija 80 hektāru zemes, 12 govis, 4 zirgi. Dzīvojām visas paaudzes kopā, mājas piederēja manam vectēvam, kuru mēs saucām par grospapu.”

Ar visiem ikdienas sīkumiem un lietām viņa nedalās un praktiski uzreiz sāk stāstīt par tēva izsūtīšanu uz Sibīriju: “1947. gadā arestēja tēvu, aizsūtīja uz Noriļsku. Pirms tam es ar tēvu satikos, biju Stabu ielā, aiznesu tēvam paciņu. Tēvs mani gribēja satikt, jo zināja, ka nākamajā dienā viņus sūtīs prom no Latvijas. Mamma nevarēja braukt, tas bija siena laiks un tāpēc man bija jābrauc ar to paciņu. Tajā laikā man bija divpadsmit gadu.

Man dūšas pietika būt Stabu ielā, kopā ar čekistiem.

Tēvs Noriļskā bija līdz pat 1956. gadam, kad viņu atsūtīja, pie mums, pie ģimenes uz Tomskas apgabala, Zirjanskas rajona “Čerdratiem”. Tēvu mājās uz Latviju nelaida ātrāk par 1960. gadu. Viņam bija tā sauktie “pieci gadi” pēc soda izciešanas jādzīvo ārpus Latvijas. Viņš “Čerdratos” palika gandrīz viens. Mamma, mēs, meitas pamazām atbraucām uz Latviju. Es atbraucu kopā ar vīra ģimeni un vēlāk pie manis atbrauca māsa.”

Par dzīvošanu Sibīrijā Daina stāsta “Pirmie trīs gadi tur bija briesmīgi, kā izdzīvojām – nepateikšu. Nebija ne maizes, ne kartupeļu, bet kaut kā jau dzīvi palikām. Ēdām mežrozīšu paauglīšus, pavasarī bija balandas un meža putnu olas, meža lociņi, taigas lakši. Tā mēs tur dzīvojām. Mēs ar māsu bijām mazas vēl, man bija 13 gadi, māsai 9. Aizbraukušas uz Sibīriju, ar māsu šuvām krievietēm aizkarus, tagad gan atceroties ir mazliet neērti, diezgan pavirši tos aizkarus nošuvām. Bet ko gan tādi bērni daudz var nošūt? Kaut kā pogcaurumu tehnikā jau sašuvām un krievietes mums tomēr ar kartupeļu spaini samaksāja. Sibīrijā kā jau Sibīrijā – tur jau ziemā nebija ne piena, ne olu. Govis turēja ārā, tās no rīta piecēlās, nopurināja sniegu. Tad nāca saimniece, aizdzina uz ālinģi padzerties. Nu kā tad tur varēja būt piens? Piena nebija. Ar viņu kopšanu govis to pienu nedeva.

Mēs aiz sevis Sibīrijā atstājām labi koptu laukus ar ļoti labām ražām.

Tajā laikā 30 centneri no hektāra bija laba raža.”

Daina pati atzīst, ka viegli nebija – bija grūti, pat ļoti grūti taču latvieši ir sīksta tauta un centās atrast izeju no visām situācijām. Arī krieviem pašiem tajā laikā nebija viegli. “Agrā pavasarī ar stikla gabaliņu sākām kasīt no dzīviem, augošiem bērziem grebstus. Sausos bērzus lauzām, kas bija nosaluši, un vilkām uz mājām par kurināmo. Mamma mums ar māsu lika katru dienu atnest divas pauniņas ar sausiem bērziem. Līdz ar to mēs arī bijām vienīgie no latviešiem, kam ziemai sākoties, bija sausa malka. Nabadzīga tur bija drausmīga, to jau parādīja tas, kad mums uz barakām atbrauca pakaļ ar novājinātiem vēršiem, par kuriem latviešu zemnieki varēja brīnīties un šausmināties – viņiem nebija nekāda iejūga, vien tāda no dēļu gabaliem sataisīta redele saku vietā. Pleci tiem vēršiem bija noberzti, tajos dzīvoja mušas un to kāpuri. Pēc kara jau nebija arī zirgu.

Vietējiem, kas Tomskas apgabalā dzīvoja, nebija apģērba, viņi bija daudz reizes noplīsušāki par mums.

Ja mēs vēl aizbraucām ar apaviem, tad tur nebija ne apavu, ne drēbju. Apavu vietā bija lielas gumijas galošas un brezenta stulmi, jo savādāk pa dubļiem izbrist nevarēja, ceļu nebija. Satiksme lielākoties notika pa upi.”

Par skolu Sibīrijā Daina Margrieta Krēpause stāsta:

“Man tā Sibīrija nebija tik smaga kā pārējiem, jo es gāju skolā.

Katrā klasē bija vismaz 4-6 latvieši, kuri izcēlās ar labām sekmēm mācībās. Krievu bērni ar mums ļoti draudzējās. No sveķiem tecinājām to, ko tagad sauc par košļājamo gumiju. Tur bija sava tehnoloģija – skārda bundžiņā bija ciedru sveķi. Tie bija jāuzvāra, aukstā ūdenī jāielej un varēja sākt to zelēt. Tā mēs arī darījām, un tā mēs augām. Mums uzcēla jaunu skolu, un mēs bijām pirmais šīs skolas izlaidums. To, ka šai skolā iegūtās zināšanas bija tādas pamatīgas, apliecina tas, ka atbraukusi uz Latviju, es iestājos Pārtikas un rūpniecības tehnikumā, turklāt latviešu plūsmā, kaut gan man nebija Latvijas izglītības. Tikai tik, cik Mēru skolā sešas klases.”

Tajā laikā bija izplatītas daudz un dažādas slimības un par to Dainai ir stāstāms skaudrs stāsts. Tagad jau neesot neko vieglāk kā tolaik. “Medicīnas jau nekādas nebija, tiesa gan, bija norīkota viena sieviete, kas mums dalīja hinīnu – rūgtas, dzeltenas tabletes, kuras bija jādzer pret malāriju. Es biju vienīgā no sādžas, kas šo malāriju arī izslimoja – sākās lēkme.

Taisni brīnums, ka paliku starp dzīvajiem – droši vien mammas lūgšanas palīdzēja.

Hinīns jau būtu palīdzējis nesaslimt ar malāriju, bet, tā kā zāles bija jādzer piespiedu kārtā, latvieši tās krāja sērkociņu kastītēs un nedzēra. Kad paliku slima ar malāriju, tad es ar to hinīnu arī izārstējos. Malārijas izslimošanas sekas, es domāju, atstāja iespaidu visai dzīvei, bet nu, vēl dzīvoju.

Pirms trīs nedēļām man tika veikta gūžas operācija. Atguvusies vēl neesmu. Man ir ieskaitīti 63 darba gadi, un 27 gadus nostrādāju politiski represēto biedrībā. Tas sanāk, esmu nostrādājusi 90 gadus un mana pensija ir 300 eiro. Tagad, kad pēc operācijas ir nepieciešams pirkt medikamentus, varēju nopirkt tikai pusi no ārsta izrakstītajiem medikamentiem. Skaidri apzinos, ka otru pusi nevarēšu nopirkt, jo medikamenti ir ļoti dārgi. Pēc operācijas būtu nepieciešami gan medikamenti, gan labs uzturs, bet to es nevaru atļauties.”

Mūsdienu jauniešiem Daina Margrieta Krēpause vēl vairāk izturības, vairāk pieticības un ticību saviem spēkiem.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Darbinieku darba tiesiskās attiecības regulē Darba likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem amatam nepieciešama augstākā medicīniskā izglītība – sertificēts ārsts specialitātē; latviešu valodu zināšanas C līmeņa 2. pakāpē; veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 10.03.2009. noteikumi Nr.219 "Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude"); datorprasmes; labas komunikācijas prasmes; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu, darba samaksa norādīta par pilnu slodzi; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 28 kalendāra dienas; papildatvaļinājums – ja darbs saistīts ar īpašu risku – 3 darba dienas; papildatvaļinājums – ja aprūpē ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam – 3 darba dienas; papildatvaļinājums – ja aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem - ne mazāk par vienu darba dienu; veselības apdrošināšana; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: PSIHIATRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-10-31 Kontaktpersona: CV nosūtīšanai: ievp@ievp.gov.lv Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Amatpersona ir persona ar atbilstošu profesionālo izglītību, kvalifikāciju un speciālo dienesta pakāpi, kura devusi zvērestu un dienē Pārvaldē. Amatpersonas tiesības un pienākumus nosaka Ieslodzījuma vietu pārvaldes likums un Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv,  valmieras.cietums@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem Atbilstība Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā noteiktajām prasībām: ir Latvijas pilsonis; vecums no 18 līdz 40 gadiem; amatam nepieciešama augstākā izglītība – augstākās izglītības diploms par akreditētas bakalaura studiju programmas un akreditētas maģistra studiju programmas psiholoģijā apguvi vismaz 200 kredītpunktu apjomā, turklāt vismaz viena no šīm programmām ir profesionālā studiju programma; latviešu valodas zināšanas C līmeņa 2. pakāpē; fiziskā sagatavotība atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 28.05.2013. noteikumi Nr.288 "Fiziskās sagatavotības prasības Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm"); veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 21.11.2006. noteikumi Nr.970 "Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm un amatpersonu amata kandidātiem nepieciešamo veselības stāvokli un psiholoģiskajām īpašībām un veselības stāvokļa un psiholoģisko īpašību pārbaudes kārtību"); nav sodīts par tīšu noziedzīgu nodarījumu – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas; nav notiesāts par tīšu noziedzīgu nodarījumu, atbrīvojot no soda; nav saukts pie kriminālatbildības par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, izņemot gadījumu, kad amatpersona ir saukta pie kriminālatbildības, bet kriminālprocess pret to izbeigts uz reabilitējoša pamata; nav atzīts par rīcībnespējīgu likumā noteiktajā kārtībā; nav atvaļinātas no dienesta Iekšlietu ministrijas sistēmā vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē sakarā ar to, ka tām piemērots disciplinārsods – atvaļināšana no dienesta. labas komunikācijas prasmes, augsta psiholoģiskā noturība; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Apmācības amata pienākumu veikšanai; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 30 kalendāra dienas, pēc katriem pieciem izdienas gadiem ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pagarina par trim kalendāra dienām; apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; nelaimes gadījuma pabalsts; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: IESLODZĪJUMA VIETAS VECĀKAIS INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2019-11-30 Kontaktpersona: CV nosūtīšanai: ievp@ievp.gov.lv Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (maģistra grāds)

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Amatpersona ir persona ar atbilstošu profesionālo izglītību, kvalifikāciju un speciālo dienesta pakāpi, kura devusi zvērestu un dienē Pārvaldē. Amatpersonas tiesības un pienākumus nosaka Ieslodzījuma vietu pārvaldes likums un Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv , valmieras.cietums@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem Atbilstība Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā noteiktajām prasībām: ir Latvijas pilsonis; vecums no 18 līdz 40 gadiem; amatam nepieciešama vismaz vidējā izglītība un izglītība civilās un militārās aizsardzības izglītības tematiskajā jomā; latviešu valodas zināšanas vismaz B līmeņa 1.pakāpē; fiziskā sagatavotība atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 28.05.2013. noteikumi Nr.288 "Fiziskās sagatavotības prasības Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm"); veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 21.11.2006. noteikumi Nr.970 "Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm un amatpersonu amata kandidātiem nepieciešamo veselības stāvokli un psiholoģiskajām īpašībām un veselības stāvokļa un psiholoģisko īpašību pārbaudes kārtību"); nav sodīts par tīšu noziedzīgu nodarījumu – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas; nav notiesāts par tīšu noziedzīgu nodarījumu, atbrīvojot no soda; nav saukts pie kriminālatbildības par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, izņemot gadījumu, kad amatpersona ir saukta pie kriminālatbildības, bet kriminālprocess pret to izbeigts uz reabilitējoša pamata; nav atzīts par rīcībnespējīgu likumā noteiktajā kārtībā; nav atvaļinātas no dienesta Iekšlietu ministrijas sistēmā vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē sakarā ar to, ka tām piemērots disciplinārsods – atvaļināšana no dienesta. labas komunikācijas prasmes, augsta psiholoģiskā noturība; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Apmācības amata pienākumu veikšanai; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 30 kalendāra dienas, pēc katriem pieciem izdienas gadiem ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pagarina par trim kalendāra dienām; apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; nelaimes gadījuma pabalsts; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: IESLODZĪJUMA VIETAS UZRAUGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 3 Aktuāla līdz: 2019-11-30 Kontaktpersona: CV nosūtīšanai: ievp@ievp.gov.lv Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri