Valmieras Ziņas

Novērojumi liecina – Latvijā savvaļā atgriežas lāči

Lasīšanas laiks: 3 min

Iedzīvotājiem biežāk dodoties atpūsties pie dabas, šopavasar tiek saņemts arvien vairāk ziņojumu par savvaļā manītiem brūnajiem lāčiem (Ursos arctos) un šī ir viena no liecībām, ka pēdējo gadu laikā ķepaiņu skaits Latvijā palielinājies.

Ziņojumi par pamanītiem lāčiem pēdējo dažu nedēļu laikā saņemti no Līgatnes, Aizkraukles, Limbažu puses, Madonas novada.

Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta vadītāja Gita Strode skaidro, ka lielāks ziņojumu skaits par sastaptajiem lāčiem saistīts gan ar to, ka cilvēki biežāk dodas pie dabas un atpūšas prom no labiekārtotām takām, gan arī ar to, ka aizvien plašāk tiek izmantoti dažādi tehniskie līdzekļi, piemēram, novērošanas kameras pie dzīvnieku barotavām.

“Pēdējo 10 gadu laikā Latvijā pamazām savvaļā atgriežas lāči un to skaits ir palielinājies. Šobrīd Latvijā savvaļā sastopamo lāču skaits lēšams 20 līdz 30 dzīvnieku apmērā, un speciālisti vērtē, ka pamazām atjaunojas sava lāču populācija, taču pagaidām joprojām nav oficiāla apstiprinājuma, ka lāči Latvijas teritorijā vairotos,”

pauž G. Strode.

Nebrīvē Latvijā lāči tiek turēti tikai atsevišķās vietās – Rīgas Zooloģiskajā dārzā un tā filiālē “Cīruļos”, Ķekavas novada “Mežavairogos” un Līgatnes dabas takās, kur sastopami trīs lāči – Mikus, Puika un Ilzīte.

Latvijā nav fiksēti gadījumi, kad savvaļas lāči uzbrūk iedzīvotājiem, tomēr pēdējos gados ir bijušas situācijas, kad savvaļas lāči no cilvēkiem nebaidās. Piemēram, pērn Igaunijas pierobežā novēroti divi droši lācēni, kas bija palaisti savvaļā no audzētavas,  bet Latvijas-Krievijas pierobežā sastapti droši lāči, kas apciemoja tālbraucējus šoferus un prašņāja ēdienu.

Visos šajos gadījumos lāču drosme bija saistīta ar cilvēku rīcību – daļēji pieradinātu dzīvnieku palaišana savvaļā vai lāču regulāru piebarošanu.

Lauku apvidos, kur parādījušies lāči, noteikti jāpiedomā par to, kur un kā tiek novietoti atkritumi – urnām jābūt slēgtām, lai tās nepievilinātu savvaļas dzīvniekus. Vienlaikus jāuzmanās dravniekiem – lāču radītie postījumi bišu dravām var palielināties, ja savlaicīgi netiek veikti preventīvi pasākumi. Pagājušajā gadā Dabas aizsardzības pārvalde saņēma 27 pieteikumus un izmaksāja 20 985 eiro kompensācijās par lāču nodarītajiem zaudējumiem biškopībā, bet šogad īsā laika posmā saņemti jau 17 pieteikumi par ķepaiņu izpostītām bišu dravām.

Sastopot lāci savvaļā, zvēra uzmanību prognozēt ir grūti, taču visticamāk reakcija būs bailes un mēģinājumi izvairīties no cilvēka. Ja tomēr gadās satikt lielo dzīvnieku, jāievēro daži padomi. Lielākoties lācis vispirms cenšas pretinieku izzināt un nobiedēt. Ja cilvēks izturas nosvērti un mierīgi, dzīvnieks parasti atkāpjas. Lācim nedrīkst skatīties acīs, jo šādu rīcību tas uztver kā izaicinājumu, kas provocē uzbrukumu. Satiekot dzīvnieku, kas gatavojas uzbrukt, jācenšas mierīgi atkāpties, nepagriežot dzīvniekam muguru. Noteikti nedrīkst pagriezties ar muguru pret zvēru un skriet projām, jo tas var izsaukt plēsēja instinktu, kad tam jāķer bēgošs medījums.

“Dodoties dabā ir jāatceras, ka mēs neesam vienīgie, kas tur atrodas – dabu mēs dalām ar dzīvniekiem, par kuru klātbūtni parasti uzzinām vien pēc to atstātajām pēdām: ķepu nospiedumiem, ekskrementiem vai kādas citas pazīmes, pašu dzīvnieku neredzot.  Jebkurš savvaļas iemītnieks, arī plēsīgie dzīvnieki ir dabas vērtība, kas jāciena un jāsargā,”

uzsver G. Strode.

Lai izvairītos no sastapšanās ar lāci:

  • Pastaigas laikā turies uz meža takām un ceļiem;
  • Ar savu uzvedību netraucē citus dabas baudītājus un meža iemītniekus, bet laiku pa laikam uzkāp uz kāda zara, ierunājies vai iedziedies;
  • Rūpīgi vēro dabu sev apkārt, lai dzīvnieka klātbūtni varētu laikus pamanīt;
  • Ja mežā šķērso nepārredzamu vietu, tad pastiprināti liec par savu klātbūtni manīt;

Ja esi pamanījis lāci:

  • Netuvojies lācim, nemēģini to panākt vai aiztikt dzīvnieku vai tā mazuļus;
  • Iespējami ātri, bet neskrienot, dodies prom no tikšanās vietas;
  • Negriez lācim muguru – atkāpies atmuguriski;
  • Neskaties lācim acīs – dzīvnieks var to uztvert kā izaicinājumu;
  • Uzvedies klusi, līdz dzīvnieks dodas savās gaitās;

Vairāk uzzināt par šo dzīvnieku var, noskatoties video un iepazīstoties ar vizītkarti Līgatnes dabas taku tīmekļa vietnē: http://www.ligatnesdabastakas.lv/musu-dzivnieki/brunais-lacis/.

Aktuālais jautājums

Vai esi iepazinies ar jauno Valmieras novada teritoriālo plānojumu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SOL Baltics Latvija, reģ.Nr.40103933760, veiksmīgi sniedz uzkopšanas pakalpojumus visās trijās Baltijas valstīs.  Aicinām darbā Apkopēju Darba vietas adrese: Vanagu ielā 1, Valmiermuižā, Valmieras pag, Valmieras nov.  Darba laiks:  P-Pk: 17.00-20.30 vai 17.30-21.00 Se-Sv: Brīvdienas Piedāvājam: sociālās garantijas; nodrošinām stabilu ikmēneša darba samaksu līdz mēneša 10. datumam; darba apģērbu, darba inventāru, saudzīgus uzkopšanas līdzekļus; pastāvīgu darbu un karjeras iespējas; profesionālās apmācības un kvalifikācijas celšanu; patīkamu darba vidi un draudzīgu komandu. Darba pienākumi: Iekštelpu uzkopšana biroju ēkā Sīkāka informācija pa tālruni zemāk (zvanīt darba dienās no 8.30-17.00).  Pieteikties var zvanot, rakstot e-pastu vai aizpildot pieteikuma anketu mājaslapā: https://sol.lv/vakance/282-apkopeja-s-valmiermuiza-valmieras-nov/ Kontakti: t. 22003267, cv@sol.lv; SOL Biroja adrese: Uriekstes iela 2A-13, Rīga SOL Baltics OU Latvijas Filiāle, reģ. Nr.: 40103933760 Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Vanagu iela 1, Valmiermuiža, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-06-11 Darba sākšanas datums: 2026-06-05 Kontaktpersona: Liene SOL

"MAXIMA Latvija" SIA, reģ. Nr.: 40003520643 Krāvējs Aicinām darbā Valmierā, Rīgas ielā 46, Krāvēju. Lūdzam pieteikties: - šeit, atverot saiti!; - apciemojot tuvumā esošo Maxima veikalu un aizpildot anketu klātienē, informācijas centrā. Mēs nodrošināsim: - stabilu atalgojumu vienmēr laikā no 5.30 EUR/h līdz 5.75 EUR/h bruto; - apmaksātu pirmreizējo obligāto veselības pārbaudi; - garšīgas bezmaksas pusdienas katru dienu; - atbalstu un apmācības, lai Tev būtu viss nepieciešamais veiksmīgam darba sākumam; - veselības apdrošināšanu (pēc nostrādātiem 3 mēnešiem); - studiju stipendiju līdz 500 Eiro semestrī; - dāvanas svētkos un stipendijas bērniem par izcilām sekmēm - mēs novērtējam un atbalstām ģimenes vērtības. Mēs sagaidām: - latviešu valodas zināšanas atbilstoši A1 līmenim; - vēlmi un spēju aktīvi strādāt. Mēs tev uzticēsim: - veikt preču iekraušanas - izkraušanas darbus; - izkraut un pārvietot preces, starp noliktavu un veikalu; - pārbaudīt pieņemto preču iepakojumu un izskatu; - savākt no tirdzniecības zāles un noliktavas tukšo taru. Ja ir kādi jautājumi, droši zvani uz mūsu tālruni 80000088. Priecāsimies palīdzēt! Nosūtot savu pieteikumu, Jūs apstiprināt, ka pieteikumā norādītie dati ir pareizi, ka esat iepazinies ar MAXIMA Latvija SIA “Personas datu apstrādes politiku personāla atlases nodrošināšanai”, kas atrodama mūsu tīmekļvietnes sadaļā “Privātuma politika”, un tās saturs Jums ir saprotams, ka Jums ir saprotama informācija par Jūsu personas datu apstrādi un Jūsu tiesībām kā datu subjektam, ka šajā pieteikumā sniegtie apliecinājumi ir patiesi un Jūs izprotat to nozīmi. Profesija: KRĀVĒJS (ROKU DARBS) Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 46, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-08-31 Kontaktpersona: Tālrunis: 80000088 E-pasts: darbs@maxima.lv Izglītības līmenis: Vispārējā pamatizglītība

Mūsu partneri