Valmieras Ziņas

Nepārmaksā par savu pensiju: izveidots pirmais pensijas plāns bez pārvaldīšanas komisijas maksas

Lasīšanas laiks: 4 min

Teju puse Latvijas iedzīvotāju atklāti atzīst, ka nezina, kā tiek pārvaldīts viņu pensijas uzkrājums un cik viņi par to maksā komisijās. Bankas Citadele meitas sabiedrības “CBL Asset Management” valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis atklāj, kā kopā ar savu pensiju pārvaldnieku iespējams ietaupīt, lai maksimāli audzētu uzkrājumus vecumdienām. 

“Zināt, cik maksājam par ikdienā saņemtajiem pakalpojumiem ir īpaši svarīgi laikos, kad pasaulē valda nemiers un pieaug ikdienas izmaksas. Būtu vērtīgi pārskatīt izdevumus un neaizmirst arī par pensiju pārvaldīšanas komisijām, kurām jābūt atbilstošām pārvaldnieka ieguldītajam darbam,” stāsta bankas Citadeles meitas sabiedrības “CBL Asset Management” valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis, kura vadītā pensiju uzkrājumu pārvaldītāju komanda nesen Latvijas iedzīvotājiem sākusi piedāvāt pirmo pasīvi pārvaldīto pensiju plānu – “CBL Indeksu plāns” – bez pārvaldīšanas maksas. Pirmā mēneša laikā “CBL Indeksu plānam” un uzkrājumu pārvaldītāju komandai uzticējušies iedzīvotāji ar kopējo uzkrājumu gandrīz viena miljona eiro apmērā. 

Kāpēc tas ir svarīgi? 

Pensiju 2. līmeņa uzkrājumā no katras algas tiek novirzīti seši procenti, kas nonāk pie izvēlētā pārvaldītāja. Katrs var izvēlēties ne tikai pārvaldītāju, bet arī pensijas uzkrājuma ieguldījumu plānu jeb pieeju, pēc kādas pārvaldītājs var cilvēka uzkrājumu palielināt. Piemēram, ieguldot akcijās, parāda vērtspapīros utt. Parasti izšķir divas pieejas – pasīvo un aktīvo pārvaldi. 

Kāda ir atšķirība starp pasīvo un aktīvo pensijas plānu pārvaldi? 

Nosaukumi jau pasaka priekšā pieejas pamatprincipus. Aktīvajā pārvaldē speciālisti analizē, kur labāk ieguldīt klientu līdzekļus, kā arī reaģē uz pasaules notikumiem, lai  iespēju robežās uzkrājums nesamazinātos brīžos, kad vērojama finanšu tirgus lejupslīde. Pasīvajā pārvaldē process ir automatizēts un līdzekļi nonāk indeksu fondos. Piemēram, ieguldīts tiek indeksu fondā, ko veido 100 pasaulē veiksmīgāko uzņēmumu akcijas. Pasīvā pārvalde pēc būtības ietver mazāk speciālistu tiešo iesaisti, līdz ar to šiem plāniem komisijas maksām būtu jābūt niecīgām vai vispār bez komisijas maksas. Tomēr redzam, ka Latvijā par indeksu plānu pārvaldīšanu joprojām tiek prasītas nesamērīgas pārvaldīšanas maksas, kas atsevišķos gadījumos pielīdzināmas aktīvās pārvaldes maksām.

Kāpēc ir iespējams piedāvāt pasīvi pārvaldītu plānu bez komisijas maksas?

Redzam, ka iedzīvotājiem ir pietiekami liela interese savu pensiju ļaut pārvaldīt ar pasīvo pārvaldi, kur ir iespējams līdz pat 100 % no saviem līdzekļiem ieguldīt uzņēmumu akcijās. “CBL Asset Management” komanda šo pakalpojumu  piedāvā bez pārvaldīšanas maksas, jo 20 gadu gaitā ir izstrādāti un ieviesti procesi, kas aktīvās pārvaldības ietvaros ir izkopti tiktāl, ka pasīvās pārvaldes veikšanai nekādas papildu izmaksas nerodas. Komisijas maksas regulē valsts, un to veidi ir dažādi, tomēr jaunajā “CBL Indeksu plānā” netiek iekasēta ne mainīgā, ne pastāvīgā pārvaldības komisijas maksa, un ar to šis plāns ir unikāls. Tiek piemērota tikai turētājbankas komisija 0,08 % gadā no visas uzkrātās summas. Šī komisija sedz bankas izdevumus par vērtspapīru glabāšanu, kas tiek maksāti trešajām pusēm.

Kāds ir “CBL Indeksu plāna” veidošanas princips?

Pateicoties  uzkrājumu pārvaldītāju komandas pieredzei, mūsdienīgai datu analīzei un dažādiem optimizācijas modeļiem, Citadeles meitas uzņēmuma profesionāļi ir izveidojuši, mūsuprāt, efektīvāko ieguldījumu struktūru, kuras pamatā ir tirgus indeksus replicējoši fondi un ETF jeb biržā tirgotie fondi. Patlaban 70 % no šī plāna investīcijām veido ASV uzņēmumi. Salīdzinājumā ar citiem pārvaldītājiem  “CBL Asset Management” piedāvā investēt gan lielajos ASV uzņēmumos, gan mazāka kapitāla apjoma kompānijās, tādejādi dažādojot portfeļa piedāvājumu un samazinot riskus. 

Vai viena recepte der visiem? 

Kopumā noteicošais ir katra iedzīvotāja vecums. Investīciju pamata teorija saka – jo garāks paredzētais investīciju periods, jo lielāku riska profilu investors var uzņemties. Pensiju 2. līmeņa plānu gadījumā tas nozīmē – jo jaunāks cilvēks, jo lielāka akciju ieguldījumu īpatsvara plānu tas var izvēlēties. Mainoties normatīvajiem aktiem, pēdējos gados ir palielinājies pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānu klāsts, kas mēdz radīt galvassāpes iedzīvotājam. Lai palīdzētu neapjukt informācijas gūzmā un izvēlēties atbilstošo pensiju 2. līmeņa plānu, palīdzot arī aprēķināt savu personīgo nākotnes pensiju, “CBL Asset Management” ir apkopojis informāciju mājas lapā pensija.lv.

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par Latvijas iedzīvotāju zināšanām sava pensijas uzkrājumu plāna pārvaldīšanā banka Citadele veica šī gada februārī, aptaujājot 755 iedzīvotājus vecuma grupā no 18 līdz 59 gadiem.

 

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras 2.vidusskolas struktūrvienība “Varavīksne” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (profesiju klasifikatora kods 5312 01), darba vietas adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads) uz noteiktu laiku (40 stundas nedēļā jeb 1,0 likme). Ja Tev ir vēlme: • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • sadarboties ar grupas skolotājām, sniegt atbalstu bērniem mācību jomu apguvē; • veidot bērnos kulturālas uzvedības un higiēnas iemaņas; • rūpēties par bērnu dienas režīma ievērošanu; • nodrošināt telpu, inventāra tīrību un kārtību; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība (vēlams auklītes sertifikāts vai praktiskā pieredze darbā ar bērniem); • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām (C līmenis); • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu no 520 EUR līdz 620 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli gaidīsim līdz 2022.gada 8.decembrim personīgi (adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā: v2v@valmiera.edu.lv Tālrunis papildu informācijai: 64207544 vai 64281559. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-08

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola uz nenoteiktu laiku aicina darbā remontstrādnieku (1,0 slodzes). Ja Jūs vēlaties: • veikt ikdienas sanitārtehniskos, galdniecības, elektromontāžas, kosmētiskos un remontu darbus; • veikt telpu uzturēšanu, mēbeļu, inventāra pārvietošanu, citus remontdarbus un saimnieciskus darbus; • dažāda cita inventāra, priekšmetu, ierīču u.c. uzstādīšanu un remontdarbus; un Jums ir:   mēs piedāvājam: • atalgojumu 505 EUR pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV, pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv vai iesniegt personīgi Valmieras sākumskolā, L.Paegles ielā 40A, Valmierā, Valmieras novadā, līdz 2022. gada 16.decembrim plkst.12.00. Tālrunis papildu informācijai: 64223208. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: REMONTSTRĀDNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-16

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola (turpmāk – Iestāde) uz noteiktu laiku aicina darbā izglītības psihologu uz 0.5 likmēm. Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības un audzināšanas procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • veikt izglītojamo psiholoģisko izpēti, sagatavot atzinumus un ieteikumus izglītojamo atbalsta procesam mācībās un adaptācijas periodā; • plānot un realizēt Iestādes atbalsta komandas darbu; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • zināšanas par izglītības jomas un psihologa darbības reglamentējošiem tiesību aktiem; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; prasme strādāt komandā, atbildība, elastība un iniciatīva; mēs piedāvājam: • iespējas piedalīties Iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • atalgojumu 900 EUR par 1 (vienu) likmi; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV, pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „ Izglītības psihologs/-ģe” līdz 2022. gada 16.decembrim plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224737. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-16

Mūsu partneri