Valmieras Ziņas

Nemīlu, vai vienkārši esmu aseksuāls?!

Lasīšanas laiks: 4 min

Mūsdienās aizvien biežāk un atklātāk sabiedrībā dzirdam sarunas par seksualitāti. Un tas nebūt nav nekas slikts, gluži pretēji, šādu tendenci vajadzētu vērtēt pozitīvi, jo tā ļauj mums uzņemt jaunu un noderīgu informāciju, kas var uzlabot dzimumattiecības vai palīdzēt novērst ar seksualitāti saistītās problēmas. Tomēr nereti mēs aizmirstam, ka ir arī cilvēki, kurus sekss neinteresē vispār. Pētījumi rāda, ka pasaulē ir no 1% līdz 4% aseksuālu cilvēku. Šajā rakstā mēs mēģināsim saprast, kas īsti ir aseksualitāte, kā to identificēt, un ko darīt, ja arī sevi pieskaitāt pie aseksuāļiem?

Kas ir aseksualitāte?

Aseksualitāte būtībā ir seksuālu alku trūkums. Bet, ne vienmēr cilvēki to izjūt absolūti, uz visiem 100 % – dažiem aseksualitāte var veidoties vājākā formā, vai parādīties tikai brīžiem, atsevišķos laika periodos. Debates par to, vai aseksualitāti var dēvēt par seksuālo orientāciju, joprojām pastāv, tomēr, lielākā daļa profesionāļu ir vienisprātis – aseksualitāte arī ir orientācija. Svarīgi saprast, ka tai nav nekāda sakara ar celibātu, gūtajām traumām, nevainības saglabāšanu vai morālo nostāju. Proti, aseksuāla persona pati neizlemj, ka kādā brīdī no seksuālām attiecībām atteiksies, tas notiek pilnīgi dabiski. Turklāt, asesksuāliem cilvēkiem var rasties romantiskas jūtas, viņi var veidot emocionālu saikni ar otru, var veidot veiksmīgas attiecības. Vienīgā atšķirība ir tā, ka sekss nav kaut kas tāds, kas viņiem ir vajadzīgs un papildina viņu partnerattiecības.

Kā saprast, vai esat aseksuāls?

Nav tāda viena konkrēta veida, kā varētu noteikt, ka esat aseksuāls. Lai to saprastu, ir jāieklausās sevī. Aseksualitātes iezīmes pirmo reizi var novērot pusaudža gados, kad pamanāt, vienaudži piedzīvo savas pirmās seksuālās sajūtas, bet jūs ne. Tad seko periods, kad cilvēks sāk domāt – varbūt vēl nav pienācis īstais laiks, varbūt vēl neesat saticis īsto cilvēku. Ja arī jums šādas izjūtas nav svešas, vajadzētu aizdomāties, vai jebkad esat kādu cilvēku uzskatījis par seksīgu, piedzīvojis seksuālas alkas, kādas sajūtas jums rodas, runājot par seksu, un, vai pats dzimumakts šķiet pašsaprotams, vai – tieši otrādi – vispār neinteresē. Tie ir galvenie jautājumi, uz kuriem godīgi atbildot, varēsiet saprast, vai jūs raksturo aseksualitāte.

Seksa negribēšana nav tas pats, kas aseksualitāte

Vēl viena svarīga lieta, kas jāņem vērā – seksa negribēšana nebūt uzreiz nenozīmē aseksualitāti. Pie samazināta libido var būt vainojami vairāki apstākļi, piemēram, zāļu blakusparādības, veselības traucējumi, stress, sliktas attiecības, dismorfiski ķermeņa traucējumi, dzimumu difūzija, hormonālas izmaiņas, traumas un tā tālāk. Bieži vien šādos gadījumos cilvēki atsakās no seksuāla kontakta nevis tāpēc, ka nevēlas, bet tāpēc, ka tā laikā piedzīvo nepatīkamas izjūtas, diskomfortu (piemēram, maksts sausums vai dedzinošas sajūtas). Šādās situācijās ieteicams izmantot kādus palīglīdzekļus, piemēram, smērvielas. Ļoti plaša sex preču izvēle pieejama tiešsaistes veikalos. Tāpēc, ja seksu negribas pēc noteiktiem dzīves notikumiem, tas noteikti nenozīmē, ka esat aseksuāls. Šajos gadījumos ieteicams meklēt palīdzību, it sevišķi, ja apzināties – seksu iepriekš patiešām esat izbaudījis, un tikai nesen interese ir mazinājusies.

Aseksualitātes spektrs

Aseksualitāti nav iespējams raksturot tikai vienā veidā, tai ir dažādas izpausmes, un tās definīcijas mēdz atšķirties. Aseksuāli cilvēki var iemīlēties, just vajadzību pēc partnerattiecībām. Bet, ir arī cilvēki, kam seksuālas attiecības vai kopdzīve nav vajadzīga vispār. Taisnība – par aseksuāļiem cilvēkus var dēvēt arī tad, kad seksuāla iekāre tiek piedzīvota ārkārtīgi reti. Visbeidzot, izšķir arī deseksualitāti – tā pastāv kaut kur pa vidu starp aseksualitāti un seksualitāti; proti, seksuālas tieksmes tiek piedzīvotas tikai spēcīgu emocionālu pārdzīvojumu rezultātā. Kā redzat – visas šīs definīcijas ir patiešām mulsinošas, tāpēc svarīgi ieklausīties sevī.

Kas izraisa aseksualitāti?

Aseksualitāte nav mentālās veselības stāvoklis, tāpēc tai nav simptomu saraksta vai iemesli, kāpēc tā piemīt. Šī iemesla dēļ nav iespējams skaidri pateikt, kas to izraisa – to drīzāk jāuztver kā personas seksuālo orientāciju. Jāpiemin, ka aseksuāli cilvēki nav obligāti tikuši pakļauti seksuālai vardarbībai vai piedzīvojuši jebkādu citu ar seksu saistītu emocionālu traumu. Turklāt, ja piedzīvojat libido samazināšanos, tas nebūt nenozīmē, ka esat nolemti vientulībai. Tuvību var radīt arī caur ciešu emocionālo saikni, iesaistoties kopīgā nodarbē, runājot par interesantām tēmām vai fiziska kontakta laikā. Tomēr, ja jūtaties nelaimīgs vai saprotat, ka kādas noteiktas jūsu vajadzības tiek ignorētas, varat arī meklēt palīdzību pie psihoterapeita, lai labāk izprastu sevi, savas vēlmes un vajadzības.

Attiecības – kā lai tās izveido?

Kā jau tika minēts iepriekš, aseksuāli cilvēki var būt attiecībās, kuru pamatā ir simpātijas, kaut arī tā nav seksuāla pievilkšanās. Mūsdienās ir pat aseksuālu cilvēku kopienas, kurās cilvēki var atklāti izrunāties, cits citam palīdzēt vai dalīties pieredzē. Nav noslēpums, ka cilvēki šajos saietos nereti atrod arī savu otro pusīti. Satiekas līdzīgi domājoši cilvēki, tāpēc savstarpējā komunikācija veidojas ļoti viegli, nerodas nepatīkami mirkļi, kad viena vai otra partnera vēlmes paliktu neapmierinātas… Tāpat jāsaprot, ka arī aseksuāliem cilvēkiem var būt bērni – viņi vienkārši izmanto dzimumaktu ģimenes radīšanas nolūkos.

Mēs ceram, ka šis raksts jums palīdzēja iepazīties ar aseksualitāti. Tā noteikti nav nekāda nolemtība, jo, kā jau izdevās noskaidrot – aseksuāli cilvēki patiešām var izbaudīt dzīvi un justies laimīgi – tāpat kā visi citi!

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

TEHNISKAIS STRĀDNIEKS TAVA DARBA PIEREDZE NAV IZŠĶIROŠA: Citur Latvijā līdzīgu darba pieredzi iegūt nevar, tāpēc visu nepieciešamo darbam mēs iemācīsim. TAVOS IKDIENAS PIENĀKUMOS IETILPS: pārvietot un novietot norādītajā vietā saražoto produkciju, palīgmateriālus u.c.; veikt primāro produkcijas kvalitātes novērtēšanu, šķirot neatbilstošas kvalitātes produkciju; sagatavot produkciju tālākai pārstrādei (šķirošana, svēršana, ievadīšana datu bāzē, pavadzīmes izdrukāšana, reģistrēšana žurnālā); racionāli organizēt savu darbu, iekļauties maiņas uzdevuma izpildei noteiktajā laikā. TU BŪSI PIEMĒROTS ŠIM DARBAM, JA TEV PIEMĪT: vēlme mācīties un prasme strādāt komandā; augsta atbildības sajūta; spēja strādāt fizisku aktīvu darbu; noturīga uzmanība un precizitāte. MĒS TEV PIEDĀVĀJAM: apmaksātu profesionālo apmācību darbavietā; paredzamu maiņu grafiku, kas zināms visam gadam (darbs 12 h maiņās - dienas maiņas 06:00-18:00 un naktsmaiņas 18:00-06:00); atalgojumu sākot no 900-1100 EUR pirms nodokļu nomaksas; attīstību un karjeras izaugsmes iespējas; veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem un labumu grozu atbilstoši koplīgumam; darbu stabilā ražošanas uzņēmumā ar 58 gadu pieredzi. Darbavietas adrese: Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras novads. CV* ar norādi TEHNISKAIS STRĀDNIEKS sūti uz e-pastu adresi darbs@valmiera-glass.com. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu. *Piesakoties darbā, es piekrītu, ka mani personas dati tiks izmantoti darba atlases vajadzībām. Profesija: TEHNISKAIS STRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-07 Kontaktpersona: Ieva Laktiņa

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā uz noteiktu laiku pirmsskolas izglītības skolotāju (profesijas kods 2342 01), darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads (pilna darba likme, 40 stundas nedēļā) Ja Tev ir vēlme: • plānot un realizēt izglītojamo vecumam atbilstošu mācību procesu, saskaņā ar Iestādē realizējamo pirmsskolas izglītības programmu; • veikt izglītojamo attīstības dinamikas izpēti; • nodrošināt izglītojamo adaptāciju Iestādē, sadarboties ar Iestādes izglītojamo vecākiem; • sadarbībā ar pirmsskolas izglītības mūzikas un sporta skolotājiem, organizēt svētkus, tematiskos pasākumos un citas aktivitātes; • sagatavot nepieciešamo dokumentāciju e-vidē; un ja Tev ir: • izglītība un pedagogu profesionālā pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām (Ministru kabineta noteikumi Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”); • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus vai veiktās darbības; • prasmes darbā ar datoru; • sadarbspējīgs COVID – 19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: • atalgojumu EUR 872,00 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju gaidīsim līdz 2021. gada 30. decembrim personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 64231434. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-12-30

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” aicina darbā uz nenoteiktu laiku pirmsskolas izglītības sporta skolotāju (profesijas kods 2342 03), darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads (40 stundas nedēļā jeb 1,0 likmes) Ja Tev ir vēlme: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu, izglītojamo vecumam atbilstošu mācību procesu; • sadarbībā ar pirmsskolas izglītības skolotājiem, organizēt sporta svētkus un citas sporta aktivitātes; • plānot savu darbību, sagatavojot nepieciešamo dokumentāciju e-vidē; un ja Tev ir: • izglītība un pedagogu profesionālā pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām (Ministru kabineta noteikumi Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”); • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus vai veiktās darbības; • prasmes darbā ar datoru; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: • atalgojumu EUR 872,00 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju gaidīsim līdz 2021. gada 30. decembrim personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 64231434. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SPORTA SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-12-30

Mūsu partneri