Valmieras Ziņas

Nemīlu, vai vienkārši esmu aseksuāls?!

Lasīšanas laiks: 4 min

Mūsdienās aizvien biežāk un atklātāk sabiedrībā dzirdam sarunas par seksualitāti. Un tas nebūt nav nekas slikts, gluži pretēji, šādu tendenci vajadzētu vērtēt pozitīvi, jo tā ļauj mums uzņemt jaunu un noderīgu informāciju, kas var uzlabot dzimumattiecības vai palīdzēt novērst ar seksualitāti saistītās problēmas. Tomēr nereti mēs aizmirstam, ka ir arī cilvēki, kurus sekss neinteresē vispār. Pētījumi rāda, ka pasaulē ir no 1% līdz 4% aseksuālu cilvēku. Šajā rakstā mēs mēģināsim saprast, kas īsti ir aseksualitāte, kā to identificēt, un ko darīt, ja arī sevi pieskaitāt pie aseksuāļiem?

Kas ir aseksualitāte?

Aseksualitāte būtībā ir seksuālu alku trūkums. Bet, ne vienmēr cilvēki to izjūt absolūti, uz visiem 100 % – dažiem aseksualitāte var veidoties vājākā formā, vai parādīties tikai brīžiem, atsevišķos laika periodos. Debates par to, vai aseksualitāti var dēvēt par seksuālo orientāciju, joprojām pastāv, tomēr, lielākā daļa profesionāļu ir vienisprātis – aseksualitāte arī ir orientācija. Svarīgi saprast, ka tai nav nekāda sakara ar celibātu, gūtajām traumām, nevainības saglabāšanu vai morālo nostāju. Proti, aseksuāla persona pati neizlemj, ka kādā brīdī no seksuālām attiecībām atteiksies, tas notiek pilnīgi dabiski. Turklāt, asesksuāliem cilvēkiem var rasties romantiskas jūtas, viņi var veidot emocionālu saikni ar otru, var veidot veiksmīgas attiecības. Vienīgā atšķirība ir tā, ka sekss nav kaut kas tāds, kas viņiem ir vajadzīgs un papildina viņu partnerattiecības.

Kā saprast, vai esat aseksuāls?

Nav tāda viena konkrēta veida, kā varētu noteikt, ka esat aseksuāls. Lai to saprastu, ir jāieklausās sevī. Aseksualitātes iezīmes pirmo reizi var novērot pusaudža gados, kad pamanāt, vienaudži piedzīvo savas pirmās seksuālās sajūtas, bet jūs ne. Tad seko periods, kad cilvēks sāk domāt – varbūt vēl nav pienācis īstais laiks, varbūt vēl neesat saticis īsto cilvēku. Ja arī jums šādas izjūtas nav svešas, vajadzētu aizdomāties, vai jebkad esat kādu cilvēku uzskatījis par seksīgu, piedzīvojis seksuālas alkas, kādas sajūtas jums rodas, runājot par seksu, un, vai pats dzimumakts šķiet pašsaprotams, vai – tieši otrādi – vispār neinteresē. Tie ir galvenie jautājumi, uz kuriem godīgi atbildot, varēsiet saprast, vai jūs raksturo aseksualitāte.

Seksa negribēšana nav tas pats, kas aseksualitāte

Vēl viena svarīga lieta, kas jāņem vērā – seksa negribēšana nebūt uzreiz nenozīmē aseksualitāti. Pie samazināta libido var būt vainojami vairāki apstākļi, piemēram, zāļu blakusparādības, veselības traucējumi, stress, sliktas attiecības, dismorfiski ķermeņa traucējumi, dzimumu difūzija, hormonālas izmaiņas, traumas un tā tālāk. Bieži vien šādos gadījumos cilvēki atsakās no seksuāla kontakta nevis tāpēc, ka nevēlas, bet tāpēc, ka tā laikā piedzīvo nepatīkamas izjūtas, diskomfortu (piemēram, maksts sausums vai dedzinošas sajūtas). Šādās situācijās ieteicams izmantot kādus palīglīdzekļus, piemēram, smērvielas. Ļoti plaša sex preču izvēle pieejama tiešsaistes veikalos. Tāpēc, ja seksu negribas pēc noteiktiem dzīves notikumiem, tas noteikti nenozīmē, ka esat aseksuāls. Šajos gadījumos ieteicams meklēt palīdzību, it sevišķi, ja apzināties – seksu iepriekš patiešām esat izbaudījis, un tikai nesen interese ir mazinājusies.

Aseksualitātes spektrs

Aseksualitāti nav iespējams raksturot tikai vienā veidā, tai ir dažādas izpausmes, un tās definīcijas mēdz atšķirties. Aseksuāli cilvēki var iemīlēties, just vajadzību pēc partnerattiecībām. Bet, ir arī cilvēki, kam seksuālas attiecības vai kopdzīve nav vajadzīga vispār. Taisnība – par aseksuāļiem cilvēkus var dēvēt arī tad, kad seksuāla iekāre tiek piedzīvota ārkārtīgi reti. Visbeidzot, izšķir arī deseksualitāti – tā pastāv kaut kur pa vidu starp aseksualitāti un seksualitāti; proti, seksuālas tieksmes tiek piedzīvotas tikai spēcīgu emocionālu pārdzīvojumu rezultātā. Kā redzat – visas šīs definīcijas ir patiešām mulsinošas, tāpēc svarīgi ieklausīties sevī.

Kas izraisa aseksualitāti?

Aseksualitāte nav mentālās veselības stāvoklis, tāpēc tai nav simptomu saraksta vai iemesli, kāpēc tā piemīt. Šī iemesla dēļ nav iespējams skaidri pateikt, kas to izraisa – to drīzāk jāuztver kā personas seksuālo orientāciju. Jāpiemin, ka aseksuāli cilvēki nav obligāti tikuši pakļauti seksuālai vardarbībai vai piedzīvojuši jebkādu citu ar seksu saistītu emocionālu traumu. Turklāt, ja piedzīvojat libido samazināšanos, tas nebūt nenozīmē, ka esat nolemti vientulībai. Tuvību var radīt arī caur ciešu emocionālo saikni, iesaistoties kopīgā nodarbē, runājot par interesantām tēmām vai fiziska kontakta laikā. Tomēr, ja jūtaties nelaimīgs vai saprotat, ka kādas noteiktas jūsu vajadzības tiek ignorētas, varat arī meklēt palīdzību pie psihoterapeita, lai labāk izprastu sevi, savas vēlmes un vajadzības.

Attiecības – kā lai tās izveido?

Kā jau tika minēts iepriekš, aseksuāli cilvēki var būt attiecībās, kuru pamatā ir simpātijas, kaut arī tā nav seksuāla pievilkšanās. Mūsdienās ir pat aseksuālu cilvēku kopienas, kurās cilvēki var atklāti izrunāties, cits citam palīdzēt vai dalīties pieredzē. Nav noslēpums, ka cilvēki šajos saietos nereti atrod arī savu otro pusīti. Satiekas līdzīgi domājoši cilvēki, tāpēc savstarpējā komunikācija veidojas ļoti viegli, nerodas nepatīkami mirkļi, kad viena vai otra partnera vēlmes paliktu neapmierinātas… Tāpat jāsaprot, ka arī aseksuāliem cilvēkiem var būt bērni – viņi vienkārši izmanto dzimumaktu ģimenes radīšanas nolūkos.

Mēs ceram, ka šis raksts jums palīdzēja iepazīties ar aseksualitāti. Tā noteikti nav nekāda nolemtība, jo, kā jau izdevās noskaidrot – aseksuāli cilvēki patiešām var izbaudīt dzīvi un justies laimīgi – tāpat kā visi citi!

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat ielu un ceļu uzturēšanas kvalitāti Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Burtnieku apvienības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina darbā palīgstrādnieku/-ci (Valmieras pagastā) uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • veikt saimnieciskos darbus Valmieras pagasta teritorijā: • apsekot Pašvaldības autoceļus, veikt neliela apjoma remontdarbus, ceļmalu apkopšanu, pļaušanu, krūmu izciršanu, zāģēšanu, novākšanu; • palīdzēt kopt, formēt un izzāģēt kokus un krūmus, palīdzēt likvidēt vēja vai citādā veidā nodarītos postījumus un novākt bīstamos kokus, kas apdraud ēkas, elektrolīnijas, autoceļus un citus objektus; • piedalīties teritorijas labiekārtošanā un uzturēšanā; • rūpēties par Pārvaldes atbildībā esošo ēku un telpu tehnisko stāvokli; un ja Tev ir: • pamatizglītība un pamatiemaņas vai pamata pakāpes profesionālā izglītība; • teicamas latviešu valodas zināšanas; • zināšanas par ēku, telpu, teritoriju un autoceļu ikdienas uzturēšanas un remontu darbiem, to apjomu noteikšanu; • pamatiemaņas būvdarbu un remontdarbu plānošanā un veikšanā; • iemaņas darbā ar traktortehniku, dārza tehniku, dažādiem mehānismiem un iekārtām; mēs piedāvājam: • stabilu atalgojumu (atbilstoši 2. mēnešalgu grupai no 515 EUR līdz 521 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV, izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu burtniekuapvieniba@valmierasnovads.lv, ar norādi „Pieteikums palīgstrādnieka/-ces Valmieras pagastā amatam”, līdz 2022.gada 15.jūlijam. Papildu informācija, zvanot pa tālruni 29388422 vai 26434663. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu darbinieku atlasi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PALĪGSTRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vanagu iela 4, Valmiermuiža, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Burtnieku apvienības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina darbā dārznieku/-ci Valmieras pagastā uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • rūpēties par Valmiermuižas parka un Valmieras pagasta publisko teritoriju apstādījumiem: • veikt apstādījumu ierīkošanu, kopšanu, atjaunošanu; • piedalīties dekoratīvo augu, koku un krūmu stādīšanā, kopšanā, formēšanā; • uzraudzīt teritorijas kopšanas darbu kvalitāti; • sniegt teritorijas labiekārtošanas priekšlikumus; ja Tev ir: • pamata vai vidējās pakāpes profesionālā izglītība dārzkopībā; • labas latviešu valodas zināšanas; • zināšanas par ainavas ierīkošanas arhitektūru, plānošanu, augu stādīšanu; • darba pieredze parka dārznieka, dārzkopības jomā; • prasme organizēt savu darbu; • spēja strādāt komandā, precīzi, ar iniciatīvu un augstu atbildības sajūtu, labām komunikācijas un saskarsmes prasmēm; mēs piedāvājam: • normālo darba laiku 40 stundas nedēļā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 7.mēnešalgu grupai no 690 līdz 865 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV, izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu burtniekuapvieniba@valmierasnovads.lv, ar norādi „Pieteikums dārznieka/-ces Valmieras pagastā amatam”, līdz 2022.gada 15.jūlijam. Papildu informācija, zvanot pa tālruni 29388422 vai 26434663. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu darbinieku atlasi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām.   Profesija: DĀRZNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vanagu iela 4, Valmiermuiža, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība aicina darbā Kultūras darba ORGANIZATORU Burtnieku kultūras centrā uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • plānot, organizēt un veidot kultūras, atpūtas un izglītojošus pasākumus, koncertus, izstādes un citus notikumus; • koordinēt un organizēt kultūras pasākumus Burtnieku apvienībā, izstrādāt un īstenot šo pasākumu radošos konceptus; • izstrādāt ar kultūras jomu saistītus radošos projektus; • vadīt un koordinēt amatiermākslas kolektīvu darbību; • administrēt viesmākslinieku koncertu un pasākumu norisi; un ja Tev ir: • augstākā izglītība (par priekšrocību tiks uzskatīta izglītība kultūras jomā); • iepriekšēja darba pieredze kultūras jomā, projektu vadībā, pasākumu organizēšanā; • zināšanas par kultūras procesiem; • valsts valodas prasme augstākā līmenī, labas svešvalodu zināšanas; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office programmām, interneta pārlūkprogrammām un sociālajiem tīkliem); • kompetences: teicamas organizatoriskās prasmes, radošs skatījums, prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus; atbildība, iniciatīva, labas komunikācijas un sadarbības prasmes; mēs piedāvājam: • stabilu atalgojumu (atbilstoši 9.mēnešalgu grupai no 850 EUR līdz 1035 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • iespējas īstenot radošo potenciālu un kultūras projektu idejas; • personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu. Motivācijas vēstuli, CV un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv ar norādi „Kultūras darba organizators/-e Burtnieku kultūras centrā” līdz 2022.gada 15.jūlijam. Tālrunis papildu informācijai 64207148, 27891656, 26119906. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu darbinieku atlasi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: KULTŪRAS PASĀKUMU ORGANIZATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jaunatnes iela 15, Burtnieki, Burtnieku pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Kultūra / Māksla Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15

Mūsu partneri