Valmieras Ziņas

Neizmet naudu miskastē: DIO atgādina, kādus jaunus iepakojumus var nodot depozīta sistēmā

Lasīšanas laiks: 4 min

SIA Depozīta Iepakojuma Operators (DIO) rīcībā esošie dati liecina, ka iedzīvotāji aizvien neatpazīst vairākus produktus, kas iekļauti Latvijas depozīta sistēmā jau no tās pirmās darbības dienas – šobrīd salīdzinoši zemi atgriešanas rādītāji novērojami tādiem dzērienu veidiem kā smūtiji un bezalkoholiskie vīni, no kuriem pagaidām atgriež tikai 59%. Līdztekus no 2023. gada 1. janvāra depozīta sistēmā pievienojušies jauni iepakojumu veidi, un iedzīvotāji pārstrādei var nodot arī stipros kokteiļus un dzērienu sīrupus, kā arī visa veida alkoholiskos dzērienus, kas iepildīti PET pudelēs un skārdenēs. Tādēļ DIO aicina iedzīvotājus atsvaidzināt zināšanas par depozīta sistēmā nododamo iepakojumu klāstu un atgādina, kurus iepakojumus atstāt atkritumu konteineriem un kuriem rast jaunu pielietojumu, atgriežot tos depozīta punktos, portālu “Valmieras Ziņas” informēja “Depozīta Iepakojuma Operators” mediju koordinatore Dārta Katrīne Salna.

“Šogad tirgū plānots laist vairāk nekā 485 miljonus depozīta iepakojumu, no kuriem aptuveni 30 miljonus veidos jaunā tvēruma produkti. Jāsaka, ka pat visapzinīgākie depozīta sistēmas lietotāji mēdz kļūdīties un neatpazīst atsevišķus depozīta sistēmai piederīgos produktu iepakojumus, jo daļa no viņiem zemapziņā zina par lielo trio – alu, ūdeni un limonādēm, – bet pārējie dzērienu veidi tiek piemirsti vai paliek otrajā plānā. Taču depozīta sistēmas klāsts ir krietni plašāks par to, tāpēc iesaku vienmēr rūpīgi apskatīt produkta etiķeti un meklēt uz tās Latvijas depozīta zīmi, lai visi depozīta iepakojumi nonāktu otrreizējā pārstrādē,” komentē SIA Depozīta Iepakojuma Operators valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Depozīta sistēmā arī bezalkoholiskais vīns un smūtiji

Līdz ar depozīta sistēmas darbības uzsākšanu tā tika attiecināta uz dabā visbiežāk patērētajiem dzērienu iepakojumu veidiem, taču DIO vērš uzmanību, ka atbilstoši Ministru kabineta noteikumos Nr. 519 definētajam iepakojumu klāstam depozīta sistēmā ietilpst arī bezalkoholiskais vīns un smūtiji. “Daudzi iedzīvotāji aizvien nezina par iespēju depozīta punktos nodot bezalkoholiskā vīna iepakojumu, jo pudeles formas dēļ tas viņiem, visticamāk, neasociējas ar depozīta sistēmu. Tādēļ atgādinu, ka primāri vienmēr jāpievērš uzmanība dzēriena veidam un tikai tad pašam iepakojumam. Vienlaikus jāpiebilst, ka atbilstoši definētajam tvērumam alkoholiskā vīna un dzirkstošā vīna iepakojumi nav iekļauti depozīta sistēmā un tie jānodod esošajos atkritumu šķirošanas konteineros,” atgādina Miks Stūrītis. 

Gadījumā, ja māc šaubas, vai konkrētos iepakojumus var nodot depozīta sistēmā, aicinām pārbaudīt produkta piederību depozīta sistēmai https://depozitapunkts.lv/ izvietotajā tvēruma tabulā vai svītrkodu pārbaudes rīkā.

Atceries – tagad var nodot arī visus alkoholiskos kokteiļus un daļu no stiprā alkohola

Jauns gads nācis ar jaunām pārmaiņām – ja sākotnēji depozīta sistēmā varēja nodot tikai daļu alkoholisko kokteiļu, tad no šī gada 1. janvāra iedzīvotāji var atgriezt visus alkoholiskos kokteiļus neatkarīgi no to alkohola satura. Tas nozīmē, ka nu depozīta punktos var atgriezt tādus iedzīvotāju vidū pieprasītus produktus kā, piemēram, “Dins”, Latvijas Balzams (LB), “Black Balsam”, Cēsu Džons, Cido grupas “Lode”, “Cēsu 14%” un citus kokteiļus. Tāpat iespējams nodot arī visu veidu alkoholiskos dzērienus, kas iepildīti PET pudelēs un skārdenēs, piemēram, plastmasas pudelē iepildītu degvīnu, brendiju vai vīnu, skārdenē iepildītu vīna dzērienu vai citus līdzīgus dzērienus. Vēl viens jaunums no 1. janvāra ir arī iespēja nodot sīrupu pudeles, kas paredzētas dažādu dzērienu pagatavošanai, piemēram, ogu un augļu sīrupi. Ņemot vērā sīrupu konsistenci, pirms nodošanas depozīta punktos pudeli ieteicams izskalot.

Gluži kā aizvadītajā gadā, kad depozīta sistēma uzsāka darbību, arī šogad jaunajam tvērumam noteikts pārejas periods. Tas nozīmē, ka līdz 30. jūnijam (ieskaitot) veikalos visā Latvijā vēl būs iespējams nopirkt jaunā tvēruma produkciju, piemēram, stipro alkoholisko kokteili, bez depozīta zīmes – par nemarķētajiem iepakojumiem 10 centu depozīta maksa no iedzīvotājiem netiks iekasēta un šādi iepakojumi būs jānodod esošajos atkritumu šķirošanas konteineros. Savukārt ar 1. jūliju visi jaunā tvēruma produkti tirdzniecības vietās būs ar Latvijas depozīta zīmi.

Aktuālā informācija par depozīta sistēmu pieejama mājaslapā www.depozitapunkts.lv, kā arī “Depozīta punkts” Facebook un Instagram kontos.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "KOCĒNU KOMUNĀLĀ SAIMNIECĪBA" aicina SANTEHNIĶI Pienākumi: Veikt komercuzskaites mēraparātu, ūdens patēriņa skaitītāju un siltumenerģijas skaitītāju mezglu montāžas darbus; Veikt ūdenssaimniecības un siltumapgādes inženierkomunikāciju un iekārtu montāžas, ekspluatācijas, remonta un pilnveidošanas darbus, izmantojot atbilstošas iekārtas, instrumentus un tehnoloģiskos paņēmienus; Iesaistīties ūdenssaimniecības/siltumapgādes avāriju novēršanas darbos. Prasības: Prasme patstāvīgi organizēt sava darba pienākumu izpildi, noteikt prioritātes, plānot savu darbu; Prasme pielietot mūsdienu tehnoloģijas darba procesā; Teicamas saskarsmes spējas, spēja strādāt gan patstāvīgi, gan komandā; Augsta atbildības sajūta, mērķtiecīgums, iniciatīva. B kategorijas autovadītāja apliecība. Uzņēmums piedāvā: Darbu stabilā uzņēmumā; Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; Darba līgumu uz nenoteiktu laiku; Darba pienākumu pildīšanai darba automašīnu; Darba vieta – Kocēnu un Burtnieku apvienības teritorija Valmieras novadā. CV sūtīt uz e-pastu birojs@siakks.lv ar norādi santehniķis. Profesija: SANTEHNIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Alejas iela 8, Kocēni, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-05 Kontaktpersona: Māris Heinols Izglītības līmenis: Profesionālā pamatizglītība

Mūsu partneri