Valmieras Ziņas

Mozaīkas gabaliņš no Rencēnmuižas

Bijusī Rencēnmuižas iedzīvotāja Mirdza Belogrudova (dz. Ratniece) izveidojusi nelielu grāmatiņu par notikumiem kādreizējā muižā un tās apkārtnē “20.gs. Rencēnmuižas bērni – ložu spindzienu rūdītie”. Tajā iekļauti astoņi atmiņu stāsti.

Ievada vietā grāmatas autore pateikusi labus vārdus par Rencēnu pagasta 1.bibliotēkas bibliotekāri Andru Auniņu. Tad seko A. Auniņas atmiņas par savu ģimeni un tās saikni ar Rencēnmuižu. Viņa uzsvērusi Ploču ģimenes spēku, kas izaudzis no Rencēnmuižā iegūtā, īpaši izceļot Mirdzu Lībieti un Mildu Traubergu. Ināra Erģe (Boša) stāsta par savu vecāku gaitām un apraksta daudzus muižas dzīves saimnieciskos un sadzīves notikumus savā bērnībā un vidusskolas laikā Rencēnos. Plašāk aprakstīti II Pasaules kara notikumi, kad meitenei bija tikai četri gadi.

Dzintra Vantere (dz. Apine) apkopojusi savas un māsas atmiņas par ģimeni, iesaistīšanos nodibinātā kolhoza “Ozols” saimnieciskajos darbos, par izciliem amata pratējiem – ārstu Borisu Muraškinu, bibliotekāri Valliju Plīkšu, pienotavas kantora darbiniecēm Antu Šāvēju un Pastiljona kundzi, grāmatvedi Mirdzu Atlāci.

Par savu bērnību Rencēnmuižā atmiņās dalās Mirdza Lībiete, kura ir viena no astoņām māsām kuplajā Ploču ģimenē. Viņa raksturo muižas bērnu dzīvi un darbus, savu vecāku rūpes par ģimeni. Stāstījumā iepazīstam daudzus muižas iedzīvotājus un viņu raksturus, īpaši izceļot spirta dedzinātavas pārvaldnieku Kārli Svensonu un viņa sievu Paulīni. Arī pašas dzīves gājums atklāts turpat deviņdesmit gados.

Mirdzai Belogrudovai atmiņu stāsti sadalīti vairākos aprakstos: rencēnmuižēniete, 1944.gada pavasaris, dzimtā vieta –Rencēnu muiža. Visplašākais skatījums sniegts par II Pasaules kara dienām muižā un tās apkārtnē, kad vācu karaspēks atkāpās un tā vietā ieradās padomju armijas karaspēks. Pievienots muižas spirta dedzinātavas pārvaldnieka Kārļa Svensona dzīvesstāsts (sagatavots pēc viņa atstātajām dienasgrāmatām).

Katram no tiem, kuri dzīvojuši vai strādājuši, viesojušies vai ar skatienu, garām braucot, vērojuši notiekošo vai dalījušies atmiņās, būs savs vērtējums. Bet visi būs šīs kultūrvēsturiskās vietas vārda nesēji Latvijā. Grāmatiņas var saņemt lasīšanai 1. Rencēnu pagasta bibliotēkā un Rencēnu pamatskolas novadpētniecības muzejā.

Pavisam to skaits bija piecdesmit. Vāka noformējumā izmantots rencēnieša Valtera Roma foto. Grāmatiņa iespiesta tipogrāfijā “Ulma”, kuras direktors ir rencēnieša Andreja Upmača dēls Māris Rīgā. 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai ārkārtējās situācijas ieviešana apturēs Covid-19 izplatīšanos?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Rimi veikals Valmierā, Rīgas ielā 74, aicina darbā PĀRDEVĒJU (vitrīnas zonā). Ja Tev ir svarīgi: Algas pieaugums pēc pārbaudes laika - 3 mēnešiem Atlaides Tev un Tavam tuviniekam līdz 15% pirkumiem mūsu veikalos Apmaksāta pirmreizējā obligātā veselības pārbaude Veselības apdrošināšana pēc 1 gada Apmaksāti nodokļi, atvaļinājums, slimības lapas Elastīgs darba grafiks un bezmaksas pusdienas Kopīgi darba pasākumi, pabalsti, dāvanas Ievad apmācība darbā un karjeras izaugsmes iespējas Apmaksāts transports, braucot strādāt uz Rīgu Draudzīgi, atsaucīgi kolēģi un pozitīva darba vide Ja Tev ir: Vēlme strādāt un iegūt jaunas prasmes un zināšanas Latviešu valodas zināšanas Spēja strādāt precīzi un augsta atbildības sajūta Pozitīva attieksme un spēja strādāt komandā Iepriekšēja pieredze mazumtirdzniecībā vai klientu apkalpošanā tiks uzskatīta par priekšrocību Mēs Tev uzticēsim: Veidot pozitīvu un profesionālu uz klientu orientētu servisa līmeni Nodrošināt efektīvu, ātru pircēju apkalpošanu, konfliktsituāciju novēršanu Veikt skaidras un bezskaidras naudas norēķinus Atalgojums: 3.40 EUR/h – 3.80 EUR/h dienas maiņā (pirms nodokļu nomaksas) 6.80 EUR/h – 7.60 EUR/h svētku dienā (pirms nodokļu nomaksas) Iespēja saņemt ikmēneša bonusu līdz 80 EUR Piesakies, sūtot savu CV uz e-pastu personals@rimibaltic.com (norādot vakanci: Pārdevējs Valmierā) vai zvanot uz tālruni 80007464. Informējam, ka iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat, ka Jūsu un/vai Jūsu likumiski aizbilstamā personas dati tiks apstrādāti, lai izvērtētu pieteikumu Rimi Latvia atlases procesa gaitā, saskaņā ar Rimi Latvia Informāciju par personas datu apstrādi atlases procesu ietvaros, ar kuras pilnu versiju varat iepazīties Rimi mājas lapā sadaļā Privātuma noteikumi. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 74, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-10 Kontaktpersona: CV sūtīt uz personals@rimibaltic.com (norādot amatu_Valmierā) vai zvanot uz 80007464. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Sociālās korekcijas izglītības iestāde „Naukšēni” (reģ.Nr.4418000073) aicina pastāvīgā darbā internāta skolotāju. Pretendentiem izvirzītās prasības: Augstākā izglītība pedagoģijā vai augstākā izglītība citā nozarē un gatavība apgūt B programmu pedagoģijā 72 stundu apjomā; Komunikācijas un sadarbības prasmes, pozitīva attieksme; Spēja pieņemt lēmumus, risināt konfliktus un prasme rīkoties nestandarta situācijās. Galvenie amata pienākumi: Izglītojamo audzināšanas darba plānošana un īstenošana atbilstoši normatīvo aktu prasībām; Nodrošināt iekšējo kārtības noteikumu, dienas režīma ievērošanu un uzdoto pienākumu izpildes kvalitāti izglītojamajiem. Darba vietas adrese: Sociālās korekcijas izglītības iestāde „Naukšēni”, „Naukšēnu muiža”, Naukšēni, Naukšēnu pagasts, Naukšēnu novads. Attālumi: Rūjiena-Naukšēni – 7 km, Valmiera-Naukšēni – 45 km. Mēnešalga 1027,00 EUR. Darbs maiņās. Stundu apmaksa. Pieteikumu un CV lūdzam sūtīt uz e-pastu info@skiinaukseni.lv vai iesniegt personīgi Sociālās korekcijas izglītības iestādē „Naukšēni”. Telefons papildus informācijai 29293630 (direktors). Profesija: INTERNĀTA, DIENESTA VIESNĪCAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Naukšēnu muiža, Naukšēni, Naukšēnu pag., Naukšēnu nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-23 Kontaktpersona: CV sūtīt uz info@skiinaukseni.lv vai iesniegt personīgi, t. 29293630 (direktors).

Mūsu partneri