Valmieras Ziņas

Kādi spēļu monitori ir labākie?

Lasīšanas laiks: 6 min

Spēlēm kļūstot arvien reālistiskākām un to sižetiem aizraujošākiem, paplašinās arī datorspēļu fanu pulks. Ražotāji cenšas tikt līdzi augošam pieprasījumam un piedāvā arvien modernizētas iekārtas pilnvērtīgākai pieredzei spēļu vidē. Protams, galvenais atribūts ir pietiekami jaudīgs dators. Taču ne mazāk svarīga loma ir spēles vizuālajam atspoguļojumam, par kuru lielākā mērā atbild monitors. Ja vēlaties patiesi izbaudīt ražotāja izstrādāto spēles grafiku, jāizvēlas tieši spēļu monitors, kura tehniskie raksturlielumi atšķiras no parastā monitora. Iekārta ļaus burtiski „iegrimt” virtuālajā vidē un efektīvāk koncentrēties, kas savukārt ir pamats labākiem spēļu rezultātiem. Ja pašlaik esat sava pirmā vai jaunā datorspēļu monitora meklējumos, mēs pastāstīsim, modeļi ar kādiem tehniskajiem parametriem ir Jūsu ievērības cienīgi.

Spēlēm atbilstošā veiktspēja

Viens no svarīgākiem parametriem, kas atšķir spēļu monitoru no parastā, ir tā reakcijas ātrums (ms). Tas nosaka, cik ātri pikseļi var nomainīt savu nokrāsu. Vienkāršāk sakot, tas ir attēla atspoguļošanas ātrums ekrānā. Jo lielāks reakcijas ātrums, jo mazāk sastapsieties ar attēla izplūšanu vai citiem vizuāliem traucēkļiem. Ja parastajiem biroja monitoriem šis rādītājs var būt ap 25 ms, izvēloties spēļu iekārtu jāraugās, lai rādītājs nepārsniegtu 5 ms. Ideālā kārtā – tuvotos 1 ms.

Vēl viens tehniskais parametrs, kuru noteikti nevar ignorēt, ir kadru atjaunošanas biežums (Hz). No tā ir atkarīgs, cik kadru sekundē redzēsiet ekrānā. Jo vairāk hercu, jo efektīvāk monitors „tiks līdzi” spēles gaitai. Uzskata, ka gaming izklaidēm minimāls rādītājs ir 60-75 Hz, kura pietiek individuālām spēlēm. Taču šādu monitoru standartu izvēlas arvien retāk, dodot priekšroku 120-144 Hz. Pievērsiet uzmanību iekārtām tieši ar 144 Hz jaudu, kuras nodrošina kvalitatīvu, vienmērīgu atspoguļojumu dinamiskos un sacīkšu scenārijos, tiešsaistes spēlēs un pat var tikt pielāgotas 3D tehnoloģijai. Pozitīvi, ka šajā segmentā ir arī milzīga ekrāna diagonāles izvēle (par ieteicamiem monitora izmēriem sk. zemāk). Vēl augstākas frekvences monitora iegādi vērts apsvērt, ja Jums ir atbilstoši jaudīgs dators un esat gatavi samaksāt vairāk par ideālāku bildi.

Shutterstock

Citi vizualizāciju ietekmējošie lielumi

Liels ekrāna izmērs ir daudzu spēlētāju sapnis. Taču jāsaprot, ka diagonāles izvēlei jāpieiet apdomīgi. Pirmkārt, parametriem jāatbilst brīvajai vietai uz galda. Otrkārt, nevar aizmirst zelta likumu: jo lielāka diagonāle, jo augstākai jābūt izšķirtspējai. Šie raksturlielumi nav atdalāmi, ja rezultātā vēlaties redzēt kvalitatīvu, augsti detalizētu bildi.

Cenas-kvalitātes ziņā optimāli ir monitori ar 27’’ diagonāli un FHD izšķirtspēju (1920 x 1080). Asākam attēlam var izvēlēties tādus pašus izmērus un WQHD izšķirtspēju (2560 x 1440). Tiesa, tai atbilst vismaz vidējās klases datori. Ja vieta atļauj, var ņemt lielāku ekrānu, piem., 30-32 collu ar 2560 x 1440 izšķirtspēju. Savienojumā ar UHD 4K (3840 x 2160) tādu izmēru monitors priecēs ar ļoti reālistiskiem attēliem. Savukārt izšķirtspēja 2560 x 1080 nodrošinās geimeru iecienīto plato skata leņķi. Vēl lielākus monitorus vērts izvēlēties, ja plānojat spēlēt no attālumā, piemēram, iekārtojoties dīvānā. Lielie ekrāni veido teicamu kombināciju ar 4K izšķirtspēju.

Attiecībā uz skatu leņķi jeb tā saucamo malu attiecību var minēt: jo platāks tas ir, jo vieglāk pamanīt katru detaļu spēļu vidē, piem., no sāna tuvojošos pretiniekus. Standarta formāts ir 16:9. Pašlaik tiek piedāvāta arī 21:9 malu attiecība jeb „īpašs platleņķis”. Pieredzējuši geimeri atzīst, ka sajūtu līmenī šāds formāts sniedz visdziļāko iesaisti spēlē. Jāizvēlas vien spēles, kas atbalsta šo formātu.

Nevar nepieminēt arī tādus attēla raksturlielumus kā spilgtums un kontrasts. Dodiet priekšroku monitoriem ar spilgtumu ne mazāku par 250 cd/m2. Tāds rādītājs nodrošinās labi saskatāmu attēlu arī spilgtā dabiskajā vai mākslīgajā apgaismojumā. Spēlējot vakarā, varēsiet nogriezt spilgtumu. Kontrastam, lietpratēju uzskatā, jābūt ne mazākam par 1000:1. Tad attēls būs pietiekami skaidrs un acīm baudāms. Minimizēt atspulgus palīdzēs ekrāns ar matētu pārklājumu. Ja parasti spēlējat dienā vai spilgtā apgaismojumā, kas arī veido traucējošus atspulgus, tas būs īstais variants. Tiem, kas labprātāk spēlē vakaros, naktīs vai telpās, kur nav spilgtu gaismekļu, labāk dod priekšroku glancētam ekrānam. Tas padarīs bildi „sulīgāku”.

Kāpēc svarīgi zināt monitora matricas tipu?

Jo tas ir cieši saistīts ar augstākminētajiem rādītājiem – skata leņķi, kontrastu, reakcijas laiku un attēla kvalitāti kopumā. Ja nevēlaties aplūkot un novērtēt katru monitora raksturlielumu atsevišķi, var iet vienkāršāku ceļu – novērtēt tā matricas tipu. Pašlaik tirgū ir izplatītas IPS, VA un TN monitoru matricas. Ir arī OLED, kuru lietpratēji jau atzinīgi novērtējuši kā ideāli piemērotu spēlēm. Diemžēl šādu monitoru pagaidām nav daudz, un teicami raksturlielumi atspoguļojas ļoti augstā cenā. Tādēļ visbiežāk jāizšķiras starp TN, IPS vai VA. Un, ja meklējat sev labāko monitoru, – starp divām pēdējām matricām, jo pieredzējušus geimerus diez vai apmierinās TN zemais reakcijas ātrums, kontrasts un šaurais skata leņķis.

Kvalitatīvu attēla atspoguļošanu, dinamiskām spēlēm pietiekamu reakcijas ātrumu, stabilu kontrastu nodrošinās IPS matrica. Ne velti tieši šādi monitori pašlaik ir pieprasītākie, neraugoties uz salīdzinoši augstu cenu. Papildus priekšrocība – vieni no plašākajiem skatu leņķiem. Iekārtas ar VA matricu pēc raksturlielumiem ir zelta vidusceļš starp IPS un TN. VA tehnoloģija sniedz pietiekami plašu skatu leņķi un spilgtu kontrastu. Tiesa, ne tik veiksmīgi tiek galā ar ātrām spēlēm, jo reakcijas ātrums ir zemāks nekā IPS matricai. Ja Jūsu prioritāte ir individuālie projekti ar „sulīgu” grafiku – tas ir optimāls variants no veiktspējas un cenas viedokļa.

Vēl labākai attēla kvalitātei ražotāji piedāvā tādu jauninājumu kā monitoru adaptīvo sinhronizāciju ar NVIDIA videokartēm – G-Sync tehnoloģija, kā arī AMD kartēm – FreeSync. Monitori ar šo tehnoloģiju atbalstu novērš tādas problēmas kā strauja kadru maiņa, kuru izsauc neprecīza sinhronizācija starp videokarti un monitoru, kā arī attēla „pārrāvumu” spēlēs. Rezultāts ir patīkams – vienmērīga bilde bez jebkādiem uzmanību novērsošiem traucēkļiem.

Datorspēles ir aizrautīgs laika pavadīšanas veids. Taču tas prasa ievērojamus ieguldījumus. Ja meklējat iespēju ietaupīt, nezaudējot kvalitātē, apmeklējiet interneta veikalu 220.lv. Tieši te no vairākiem simtiem spēļu monitoru varēsiet izvēlēties savam budžetam un gaidām atbilstošāko variantu, tostarp no tādiem pasaules vadošajiem datortehnikas zīmoliem kā HP, Samsung, LG, Philips, Dell, Asus, Acer, Lenovo u.c. Iekārtu izmēru daudzveidība, paaugstināts reakcijas ātrums, uzlabots ekrāna spilgtums un kontrasts, G-Sync un Free Sync atbalsts, kā arī citi pilnveidotie tehniskie parametri apmierinās pat prasīgākos datorspēļu entuziastus. Ienāciet, novērtējiet un izvēlieties savu favorītu gariem un aizraujošiem spēļu vakariem!

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras 2.vidusskolas struktūrvienība “Varavīksne” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (profesiju klasifikatora kods 5312 01), darba vietas adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads) uz noteiktu laiku (40 stundas nedēļā jeb 1,0 likme). Ja Tev ir vēlme: • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • sadarboties ar grupas skolotājām, sniegt atbalstu bērniem mācību jomu apguvē; • veidot bērnos kulturālas uzvedības un higiēnas iemaņas; • rūpēties par bērnu dienas režīma ievērošanu; • nodrošināt telpu, inventāra tīrību un kārtību; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība (vēlams auklītes sertifikāts vai praktiskā pieredze darbā ar bērniem); • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām (C līmenis); • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu no 520 EUR līdz 620 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli gaidīsim līdz 2022.gada 8.decembrim personīgi (adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā: v2v@valmiera.edu.lv Tālrunis papildu informācijai: 64207544 vai 64281559. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-08

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola uz nenoteiktu laiku aicina darbā remontstrādnieku (1,0 slodzes). Ja Jūs vēlaties: • veikt ikdienas sanitārtehniskos, galdniecības, elektromontāžas, kosmētiskos un remontu darbus; • veikt telpu uzturēšanu, mēbeļu, inventāra pārvietošanu, citus remontdarbus un saimnieciskus darbus; • dažāda cita inventāra, priekšmetu, ierīču u.c. uzstādīšanu un remontdarbus; un Jums ir:   mēs piedāvājam: • atalgojumu 505 EUR pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV, pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv vai iesniegt personīgi Valmieras sākumskolā, L.Paegles ielā 40A, Valmierā, Valmieras novadā, līdz 2022. gada 16.decembrim plkst.12.00. Tālrunis papildu informācijai: 64223208. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: REMONTSTRĀDNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-16

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola (turpmāk – Iestāde) uz noteiktu laiku aicina darbā izglītības psihologu uz 0.5 likmēm. Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības un audzināšanas procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • veikt izglītojamo psiholoģisko izpēti, sagatavot atzinumus un ieteikumus izglītojamo atbalsta procesam mācībās un adaptācijas periodā; • plānot un realizēt Iestādes atbalsta komandas darbu; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • zināšanas par izglītības jomas un psihologa darbības reglamentējošiem tiesību aktiem; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; prasme strādāt komandā, atbildība, elastība un iniciatīva; mēs piedāvājam: • iespējas piedalīties Iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • atalgojumu 900 EUR par 1 (vienu) likmi; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV, pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „ Izglītības psihologs/-ģe” līdz 2022. gada 16.decembrim plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224737. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-16

Mūsu partneri