Valmieras Ziņas

Kā ierobežot Spānijas kailgliemeža izplatību (3)

Lasīšanas laiks: 2 min

Tā kā arī Valmierā konstatēts invazīvais Spānijas kailgliemezis, Valmieras pilsētas pašvaldība aicina valmieriešus pievērst pastiprinātu uzmanību rūpēm par kailgliemežu izplatības ierobežošanu.

Spānijas kailgliemežu izplatības ierobežošanai mazdārziņu īpašniekiem iespējams veikt šādas darbības: 

 • neļaut zālei pēc nopļaušanas kādu laiku stāvēt uz zemes – šādās atliekās noteikti būs gliemeži. Pļaujot zāli, kuru pēc nopļaušanas uzreiz savāc pļaušanas iekārta, iespēja izplatīt kailgliemežus ir maza;
 • no stādiem kailgliemežus var nolasīt ar rokām. Visaktīvākie tie ir mitros apstākļos un naktī;
 • kailgliemežus var iznīcināt mehāniski, tos nenolasot. Dārzu pēc tam apseko atkārtoti, jo kailgliemeži pulcējas ap bojāgājušiem īpatņiem. Tādējādi iespējams notvert arī pārējos sugas īpatņus;
 • Spānijas kailgliemežu izķeršanai var izmantot arī lamatas, ko ierīko vietās, kur gliemežus grūti salasīt;
 • lai nepieļautu gliemežu piekļūšanu stādiem, ap tiem var veidot aizsargbarjeras (aizsargsētiņas, vara lentes, elektriskos ganus, ķīmiskās aizsargbarjeras);
 • Spānijas kailgliemežu skaits ir mazāks vietās, kur intensīvi tiek pļauta zāle;

lai izjauktu iespēju gliemežiem paslēpties augsnes plaisās, dzīvnieku alās un ejās un ievērojami samazinātu to skaitu, piemājas dārzos jāveic augsnes dziļā uzrakšana, apvēršot velēnu.

Nolasītos kailgliemežus nepieciešams iznīcināt, tos pāršķeļot ar lāpstu vai citu asu priekšmetu. Tos iespējams iznicināt arī, diennakti ievietojot 10% vārāmās sāls vai 1% vara sulfāta šķīdumā. Šāda iznīcināšana īpaši ieteicama ir augustā un septembrī, kad Spānijas kailgliemezis visintensīvāk dēj olas. Tas sekmēs arī vēl neizdēto oliņu aiziešanu bojā.

Bojā gājuši gliemeži, tai skaitā sāls vai vara sulfāta šķīdumā bojā gājuši gliemeži, uzskatāmi par bioloģiskiem atkritumiem. Ja bojā gājušo gliemežu daudzums ir samērojams ar mājsaimniecības iespējām, tos var ievietot kompostā vai aprakt, pēc iespējas samazinot vara sulfāta šķīduma nonākšanu vidē.  

Lai veicinātu izpratni par invazīvajām sugām un ievāktu datus par to izplatību, Latvijas Republikas Dabas aizsardzības pārvalde LIFE Integrētajā projektā “Natura2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” (LIFE-IP LatViaNature) ir izstrādājusi vietni “Invazīvo sugu pārvaldnieks”. Tā sniedz iespēju vienuviet iegūt informāciju par 50 invazīvām sugām, to izplatību, kā arī ziņot par jaunatklātām to atradnēm. Vietne ir pieejama saitē http://bit.ly/invazivs.

Atgādinām arī, ka visa veida sadzīves atkritumu (piemēram, lapu, zaru) iznešana no nekustamā īpašuma pagalma, kā arī patvaļīgu sadzīves atkritumu izgāztuvju ierīkošana atbilstoši 12.05.2020. pašvaldības saistošajiem noteikumiem Nr. 343 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Valmieras pilsētā” Valmierā ir aizliegta. Jebkādu dārza atkritumu, tai skaitā nezāļu un nopļautās zāles, izvešana uz mežu var veicināt Spānijas kailgliemeža nekontrolētu vairošanos.

  Agita - 24.06.2021

  Kailgliemeži kupli sazēluši ap Dzirnavu ezeriņu, īpaši zālājā, kas robežojas ar ūdenskrātuvi. Mitrā laikā, pēc lietus viņi žiperīgi šķērso gājēju celiņu. Vai pašvaldībai ir apzinātas savas apsaimniekojamās teritorijas, kuras pastiprināti jāuzrauga?

  Edgars - 25.06.2021

  Jūrmalā, Dzintaros arī savairojušies, jau vairākus gadus.. Es vakaros eju apgaitā ar galvas lukturīti un lāpstu.. Nez ko kaimiņi domā, kad ierauga mani naktī ar lāpstu staigājam.. :D hehe.. Bet vsp baigi traki ir ar tiem gliemežiem(brūnajiem).. Pagājušo gadu iznīcināja visua gurģu stādus..

  Lauma - 20.09.2021

  Ne tikai ap Dzirnavu ezeriņu viņi ir pārpārēm. Arī pie jaunā skeitparka pretī SEB bankai čum un mudž, jau lieli īpatņi izteikti rudā krāsā.

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GRĀMATVEDI (profesiju klasifikatora koda Nr. 3313 01) uz nenoteiktu laiku Piedāvājam: · 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā · Stabilu atalgojumu (no 1071 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas, ar iespēju papildus iesaistīties projektos) · Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise, papildatvaļinājums) · Apmaksātu profesionālo pilnveidi · Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā · Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Galvenie darba pienākumi: · Atlīdzības, avansa norēķinu, stipendiju, bezskaidras naudas darījumu un krājumu grāmatvedības uzskaite, aprēķināšana un pārskaitīšana · Grāmatvedības uzskaite finanšu vadības resursu sistēmā Horizon · Ceļazīmju pārbaude un kontrole · Pilnīgu un daļēju inventarizāciju veikšana · Pārskatu sagatavošana un iesniegšana EDS un Centrālās statistikas pārvaldē · Dalība mēneša, ceturkšņa un gada pārskata sastādīšanā Prasības pretendentam: · Izglītība ekonomikā vai grāmatvedībā · Praktiskā darba pieredze grāmatveža amatā vismaz 2 gadi · Iemaņas darbā ar finanšu vadības resursu sistēmu Horizon · Par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze darbā ar dokumentu vadības sistēmu “Namejs” · Labas zināšanas darbā ar datoru (Ms Office) un biroja tehniku · Spēja operatīvi apstrādāt liela apjoma informāciju · Labas komunikācijas prasmes Tālrunis informācijai: Galvenā grāmatvede Madara Vilne T:28678088 CV, pieteikumu un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Grāmatveža vakancei” līdz 2023.gada 12.jūnijam plkst.16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē.

Mūsu partneri