Valmieras Ziņas

Jurģis Liepnieks – ar kaut ko jāizceļas, lai pamanītu!

Lasīšanas laiks: 7 min

Ceturtdien, 16.februārī, Valmieras Integrētajā bibliotēkā pulcējās interesenti, lai tiktos ar Jurģi Liepnieku. Viņa personība vienmēr ir piesaistījusi uzmanību – gan pozitīvā, gan negatīvā nozīmē. Viņš ir publicists, politisko procesu vērotājs, saukts arī par pelēko kardinālu, bet, kā tikšanās laikā atzīst pats Jurģis, viņš vienmēr ir gribējis būt rakstnieks. Kopā ar Nilu Saksu 2014.gadā izdota grāmata “Nāve – tās nav beigas”, bet pagājušajā gadā iznākušais “Mans nabaga pirāts” grāmatnīcās bija pirktāko grāmatu virsotnē. BIJA. Droši vien būtu arī šobrīd, diemžēl grāmata vairs nav nopērkama, martā jāgaida nākamā tirāža. Nepacietīgākiem lasītājiem ir vērts ieskatīties mazo pagastu bibliotēkās, jo Valmieras Integrētajā bibliotēkā uz šo romānu (2 eksemplāriem) ir turpat 40 cilvēku rinda. Pirms diviem gadiem līdzīgs bums bija ar Andra Kalnozola grāmatu “Kalendārs mani sauc”. Gan Kalnozola, gan Liepnieka grāmatai ir savi fani un arī noliedzēji.

Tikšanās sākas ar Jurģa Liepnieka pārdomām par lasīšanu, stāstīšanu, bibliotēkām un rakstniekiem. Kā uzskata Jurģis, spēja stāstīt un klausīties stāstus  ir cilvēka esamības pamatkodols, kas cilvēkus padara par evolūcijas uzvarētājiem un atšķirīgiem no dzīvniekiem. Bibliotēka ir stāstu krātuve. Mēs bibliotēku uzskatām par tik fundamentāli svarīgu, ka tā ir pieejama katram par velti. Tā ir pieejama bez maksas valstīs, kur nav pieejama veselības aprūpe. Un bibliotēkās notiek kultūras procesi. Evolūcija ir nonākusi tik tālu, ka mums katram kabatā ir telefons. Mēs dzīvojam laikmetā, kur uzmanība ir galvenā valūta. Īso tekstu uzmanības laikmetā uzrakstīt romānu ir diezgan crazy projekts, jo tas pieprasa diezgan daudz uzmanības.

Un tomēr kaut kādā pārsteidzošā veidā romāni un literatūra neizzūd un nezaudē savu aktualitāti. Grāmatas izdod vairāk kā jebkad, un tās lasa vairāk kā jebkad.

Visi iespējamie žanri un subžanri attīstās sprādzienveidīgi. Neskatoties uz to, cik ļoti mainījies laiks un tehnoloģijas, tas ir apliecinājums tam, ka stāstu stāstīšana un nodošana tālāk ir vajadzīga, mums tas patīk. Sākumā tas viss bija vajadzīgs tīri evolucionāri, tas bija izdzīvošanas veids, lai nodotu tālāk zināšanas, gudrību. Šobrīd tas ir arī liels izklaides elements.

Kad monologā aizritējušas kādas septiņas minūtes, Jurģis Liepnieks paziņo: Man vairāk nav nekā, ko teikt. Protams, ko teikt viņam ir daudz, arī klātesošie uzdod jautājumus, kas saistīti gan ar dzīvi un politiku, gan viņa romānu “Mans nabaga pirāts”, un tā septiņas minūtes izvēršas par divām stundām. Uz dažiem jautājumiem viņš atbild gari un izsmeļoši, no dažiem izvairās vai pie sevis novelk: Hmm, nu jā…

Kādas ir sajūtas pēc grāmatas uzrakstīšanas un saņemot par to milzu interesi?

Patīkamas, protams. Ir rakstnieki, kuri saka, ka raksta sev un viņiem neesot svarīgi, ko citi par to domā. Nē, nē! Rakstniekam ir vajadzīgs lasītājs. Mans īstais mērķis ir pārdot grāmatu starptautiskā tirgū, iziet pasaulē.

Es nevaru noskatīties uz to, ka latviešiem pēdējo 30 gadu laikā nav neviena rakstnieka, kurš pasaulē būtu ko sasniedzis, nu varbūt vienīgi Ikstena ar “Mātes pienu”. Tas ir nepareizi, negodīgi un slikti, mums tas ir jālauž! Skandināvu detektīvi ir simtu miljonu industrija, bet tur jau nav nekas TĀDS, ko latviešu rakstnieki nevarētu. Rakstnieki ir nabadzīgi, knapinās. Latvijā ir diezgan daudz grāmatu un rakstnieku, kas ir gana labi, bet Latvijas tirgū rakstnieki nevar nopelnīt.

Es negribu teikt, ka mans romāns ir superģeniāls darbs, bet tas ir gana labs, to jāvar pārdot! Tā ir mana ambīcija, bet pieredzes nav, zināšanu nav. Kā man veiksies, redzēs pēc gada. Šomēnes beidzu darbu pie angļu tulkojuma.

Jurģis izstāsta arī grāmatu pārdošanas matemātiku: Ja grāmata maksā 20 eiro, 10 eiro uzreiz paņem veikals, tad 3 eiro – tipogrāfija, papīrs, 3-4 eiro –  izdevniecībai (redaktors, maketētājs, mākslinieks, loģistika). Rakstniekam paliek 2-3 eiro, no kuriem vēl ir jāsamaksā 25% autoratlīdzības nodoklis. Grāmatu tirāžas Latvijā vidēji ir 1000 – 1500 eksemplāru. Ja viss iet labi, rakstnieka peļņa ir ap 2000 eiro. Varētu teikt, ka tā nav maza nauda, bet, ja nākamās grāmatas rakstīšanai vajag divus gadus?… Romāns ir 3000-4000 stundu darbs (2-3 gadi). Protams, ir dažādi rakstnieki, cits var gada laikā sarakstīt 3-4 romānus, bet neviens jau nav robots, lai cik augstu organizēts cilvēks viņš ir. Tur nekāda matemātika nesanāk, no tā rakstnieks izdzīvot nevar! Tad ir jāraksta tā, lai darbus tulkotu lielajās valodās, nevis armēņu, maķedoniešu, gruzīnu… Protams, lai ieietu ārzemju tirgū, ir svarīgi, lai grāmata iet labi mājas tirgū. Grāmatu tirgū, arī jebkurā tirgū, ir jādomā, ar ko būsi atšķirīgs. Daudzi kriminālromāni tiek rakstīti pēc kaut kādas klišejas un tiek štancēti. Ir ar kaut ko jāizceļas, lai pamanītu, pievērstu uzmanību.

Runājot par žanriem, kriminālromāni varētu būt tie, kas aiziet pasaulē?

Kriminālromānus labi pērk, tie lieliski konkurē ar mīlas romāniem. Un Daniela Stīla ir labāk pārdota nekā Stīvens Kings. Tas ir šausmīgi interesanti! Varētu taču domāt, ka par mīlestību ir uzrakstīts viss, jau 5000 gadus ir literatūra par mīlestību, bet nav tā, ka ir “Romeo un Džuljeta” un tad jau vairāk neko nevajag. Par mīlestību cilvēki grib lasīt visu laiku, man arī patīk…

Kā radušies romāna tēli un vārdi, piemēram, Tvinka? Cik reizes jūs pārlasījāt un labojāt romānu?

Rakstīju, lai nav piesaistes konkrētai vietai, lai nav stingras lokalizācijas. Sākumā tēlus izdomā, pēc tam tie atdzīvojas un sāk paši savu dzīvi. Līdz romāna iznākšanai vākos tas reizes desmit ir lasīts un pielabots, līdz viss ir apnicis un noriebies. Var jau uzlabot mūžīgi, bet kādā brīdī ir jāpieliek punkts.

Kādas ir jūsu domas par interneta iespējām un mākslīgo intelektu?

90. gados ziņas internetā latviešu valodā varēja apskatīt 3-4 lapās, neviens nevarēja paredzēt, kā internets izmainīs mūsu dzīvi. Un šobrīd nespējam iedomāties, kas būs pēc 20 gadiem. Jau tagad robots spēj atbildēt pat uz tādu jautājumu, kā neiemīlēties nepareizajā cilvēkā. Protams, tehnoloģijas izmanto arī nogalināšanai, pornogrāfijai un citiem ļauniem nolūkiem, bet tajā pašā laikā arī miljons labām lietām! Kādreiz domāja, ka maz kvalificētus darbus aizstās robots, bet ir noticis otrādi.

Jūsu romāns gandrīz piespiedis lasīt tos, kas grāmatas nelasa. Lasītāji ir sajūsmā, bet ko saka kritiķi?

Neko nesaka, viņi baidās no manis!

Kas jūs iedvesmo rakstīšanai?

Rakstīt tikai tad, kad ir mūza un iedvesma? Nē! Vispār neko neizdarītu, ja nebūtu disciplīnas, režīma, gribasspēka. Tas nozīmē arī nest kādus upurus, jo atteikties ir grūti, gribas visu un uzreiz – būt slavenam, gudram, bagātam…

Vai Lato Lapsam var ticēt?

Lato var ticēt un var neticēt, bet Levitam ticēt nevar! Es arī domāju, ka Levits būs labs prezidents – gudrs, inteliģents, bet… Prezidenta darbs ir būt garīgajam līderim, orientierim, iedvesmot sabiedrību, bet Levits nav komunikācijas meistars. Viņš nav muļķis, bet viņam patīk noformulēt acīmredzamas lietas (Tie cilvēki, kuri nomiruši no kovida, tiem Ziemassvētku nebūs). Laba prezidente bija Vaira (V.Vīķe-Freiberga).

Cik daudz jūsos pašā ir no galvenā varoņa Marata?

Rakstu izdomātus stāstus, kur ir pilnīga patiesība, bet tie nav mani stāsti. Ja es būtu aprakstījis savu dzīvi, tad tie būtu memuāri. Dzīvē jābūt iekšā ar visām četrām, jāraksta ar asinīm, jābūt patiesam!

Kādas ir jūsu domas par eitanāziju?

Vislabākās. Daudzi mirst gadiem, mirst cilvēka pazemojošos stāvokļos. Grūti saprast, kā to regulēt, pie kādiem nosacījumiem, bet tādai iespējai būtu jābūt.

Vai Jūs ticat Dievam?

Kuram no 2000?… Neticu.

Vai esat dzēris „Petrus” vīnu?  (grāmatā teikts, ka pudele vīna ir vidusšķiras automobiļa cenā)

Jā, esmu, bet pats nepirku.

Kādām grāmatām dodat priekšroku – e-grāmatām vai papīra formāta? Kas ir jūsu mīļākie rakstnieki latviešu un ārzemju literatūrā?

Labāk lasu parastās – papīra grāmatas, bet arī e-grāmatas. Braucot mašīnā, klausos audio grāmatas. No ārzemju autoriem grūti nosaukt dažus, tagad lasu japāņu darbus, viņu uzvārdus atcerēties nav iespējams, var pasekot man Instagramā.  No latviešu rakstniekiem viens no visu laiku labākajiem – Andrejs Upīts, arī Bels.

Kas ir laime?

Laime… Gandarījums, ka tu tuvojies mērķim, ej pareizā virzienā, ka tā ir „tava lieta”. Tās lietas var būt arī vairākas – darbs, mīlestība, ģimene… Laime-nelaime nav melnbalta. Un varbūt nevajag censties būt laimīgam, bet rīt censties būt MAZLIET laimīgākam nekā biji vakar.

Katram, kas izlasījis grāmatu, ir savs viedoklis. Ļoti atbilstošas likās Ingas Grencbergas pārdomas:

 ..šī grāmata, lai arī slepkavības un izmeklēšanas stāsts – man daudz vairāk bija attiecību stāsts – attiecības katram pašam ar sevi, attiecības ar savām vērtībām, attiecības ar to, kam katrs tic un, protams, attiecības vienam ar otru. Nevienas no tām nav vieglas, pašsaprotamas un iepriekš paredzamas.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Biedrība “Resursu centrs cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem “ZELDA” (turpmāk RC ZELDA), reģ. Nr. 40008114387 aicina darbā atbalsta personu lēmumu pieņemšanā – sociālo mentoru Valmieras novadā pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem. Kas ir Atbalsta personas pakalpojums lēmumu pieņemšanā? Atbalsta personas pakalpojums lēmumu pieņemšanā ir personai ar garīga rakstura traucējumiem sniegts atbalsts lēmumu pieņemšanā, lai palīdzētu viņai vienlīdzīgi ar citiem sabiedrības locekļiem īstenot savu tiesībspēju un rīcībspēju. Atbalsts lēmumu pieņemšanā ļauj personai paust savu gribu, izvēli, plānot un pašai pieņemt lēmumus par savu dzīvi, veselības un sociālo aprūpi, finansēm un īpašumiem, kā arī palīdz personai paplašināt savu dabisko atbalsta loku, palīdz pilnveidot spējas pārstāvēt sevi un aizsargāt savas tiesības un intereses. Pakalpojuma ietvaros atbalsts tiek nodrošināts 6 dzīves jomās: tiesību un interešu aizstāvības jomā, finanšu jomā, ikdienas dzīves jomā, veselības aprūpes jomā, sociālā aprūpes jomā un atbalsta loka veidošanā. Atbalsta personas lēmumu pieņemšanā galvenie darba pienākumi: atbalsta sniegšana lēmumu pieņemšanā personām ar garīga rakstura traucējumiem (turpmāk – atbalstāmajām personām); atbalstāmo personu atbalsta plāna sagatavošana, balstoties uz stipro pušu un vajadzību izvērtēšanu; palīdzība atbalstāmajām personām apzināt un piesaistīt nepieciešamos resursus, veicinot atbalstāmo personu motivāciju lēmumu pieņemšanā un saistīto problēmu risināšanā; palīdzība dokumentu sagatavošanā iesniegšanai valsts un pašvaldību institūcijās; atbalsta loka veidošana atbalstāmajām personām; atbalstāmās personas patstāvīgai dzīvei nepieciešamo lēmumu pieņemšanas prasmju attīstīšana un veicināšana (t.sk. nodrošināt lēmuma pieņemšanai nepieciešamo informāciju un sniegt to atbalstāmajai personai saprotamā veidā un valodā, kā arī sniegt nepieciešamo atbalstu, lai atbalstāmā persona varētu paust savu gribu un izdarīt patstāvīgu izvēli); iknedēļas saturisko atskaišu un mēneša atskaites – atbalsta personas pakalpojuma uzskaites lapas sagatavošana. Prasības kandidātam: pirmā vai otrā līmeņa augstākā izglītība sociālajā darbā, sociālajā aprūpē, sociālajā rehabilitācijā, psiholoģijā, tiesību zinātnēs vai citās sociālajās vai humanitārajās zinātnēs; vēlamas pamatprasmes un pieredze darbā un komunikācijā ar personām ar garīga rakstura traucējumiem; labas latviešu valodas zināšanas (augstākā līmeņa 2. pakāpe (C2)); pamatzināšanas par valsts pārvaldi un prasme sagatavot dokumentus valsts un pašvaldību institūcijām; prasme strādāt ar datoru; prasme strādāt gan individuāli, gan komandā; spēja plānot savu darbu individuāli; augsta saskarsmes kultūra, komunikabilitāte, empātija, tolerance un atvērtība jaunām idejām. Atbalsta personai nepieciešamās kompetences: iecietība pret personām ar garīga rakstura traucējumiem, lai veidotu veiksmīgu kontaktu; spēja analizēt situāciju un identificēt iespējamos cilvēktiesību pārkāpumus pret atbalstāmo personu; spēja strādāt komandā un piemēroties mainīgiem darba apstākļiem; spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus, komunicēt, risināt problēmas un konfliktus; spēja motivēt atbalstāmo personu pārmaiņām; spēja plānot un organizēt savu darbu; augsti ētikas standarti. Mēs piedāvājam: Pilna vai nepilna laika darba slodzi ar summēto darba laiku; Veselības apdrošināšana; Nodrošinām darba datoru, kā arī telefona un interneta pieslēgumus; Darba laiks tiek organizēts, pamatojoties uz katrai atbalstāmajai personai izstrādātu atbalsta plānu; Atalgojumu 7.73 EUR/h pirms nodokļu nomaksas, slēdzot ar personu terminētu darba līgumu, nodrošinot visas sociālās garantijas (darba līguma termiņš 31.12.2024. ar iespēju līgumu pagarināt); Ar darbu saistīto izdevumu atmaksa (degviela, sabiedriskā transporta biļetes, kancelejas preces u.tml.); Apmācību pirms darba uzsākšanas, regulāru pakalpojuma koordinatora, sociālā darbinieka un citu RC ZELDA speciālistu atbalstu ikdienas darbā, kovīzijas vai supervīzijas. Darba vietas adrese : Mārupes iela 4, Rīga un visā Latvijas teritorijā. Pieteikumu ar CV un motivācijas vēstuli lūgums sūtīt: zelda@zelda.org.lv  Profesija: Sociālais MENTORS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-03 Kontaktpersona: Tālrunis: 67442828 E-pasts: zelda@zelda.org.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” aicina darbā skolotāja palīgu uz noteiktu laiku (40 stundas nedēļā jeb 1,0 likme).  Darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • sadarboties ar grupas skolotājām, sniegt atbalstu bērniem mācību jomu apguvē; • veidot bērnos kulturālas uzvedības un higiēnas iemaņas; • rūpēties par bērnu dienas režīma ievērošanu; • nodrošināt telpu, inventāra tīrību un kārtību; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība (vēlams auklītes sertifikāts vai praktiskā pieredze darbā ar bērniem); • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • pamatalgu pārbaudes laikā 702 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 731 EUR pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli gaidīsim līdz 2024. gada 27.maijam personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 64231434. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-27 Kontaktpersona: CV, piet.vēst.un izgl.dok.kopijas ar norādi sūtīt uz spriditis@valmiera.edu.lv, 64231434. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri