Valmieras Ziņas

Izplatītākās problēmas, ar ko autovadītāji saskaras ziemā

Lasīšanas laiks: 5 min

Latvijas ziemai raksturīgi arī skarbāki laikapstākļi,  kas autovadītājiem mēdz sagādāt daudz satraukuma. Pamatīgs aukstums ietekmē automašīnas, turklāt tās nevar sasildīties, uzvelkot biezāku apģērbu, tādēļ autovadītājiem ir svarīgi zināt, kā pasargāt savus transportlīdzekļus tad, kad gaisa temperatūra krasi pazeminās.

Grūtības iedarbināt auto, plīsušas auto riepas, aizsalušas durvju slēdzenes – tās ir tikai dažas no problēmām, ar ko autovadītāji mēdz saskarties ziemas aukstajos mēnešos.

Automašīnas, kas novietotas ārā, ir pakļautas sniega, slapjdraņķa un sala ietekmei. Un pat tad, ja automašīna tiek novietota garāžā, to tik un tā var ietekmēt temperatūras samazināšanās.

Zinot, kā parūpēties par savu automašīnu ziemas apstākļos, varat izvairīt ies no nepatīkamiem transportlīdzekļa bojājumiem un izvairīties no lielām remonta izmaksām.

Turpinājumā izplatītākās problēmas, ar ko ziemā saskaras autovadītāji un ieteikumi, kā no tām izvairīties.

Sasaluši vējstiklu tīrītāji

Viena no detaļām, kas aukstā laikā kļūst īpaši neaizsargāta, ir vējstikla tīrītāji. Dažkārt tie piesalst pie vējstikla un, ieslēdzot tos, saplīst. Diemžēl bieži vien šī problēma atklājas tikai tad, kad sāk snigt vai līt.

Lai no tā izvairītos, padariet vējstikla tīrītāju slotiņu pārbaudi par regulārās auto apkopes sastāvdaļu un apsveriet speciāli šim gadalaikam piemērotu tīrītāju iegādi. Katru dienu pirms došanās ceļā pārbaudiet vējstikla tīrītāju darbību, kā arī  notīriet uz vējstikla sakrājušos sniegu un ledu.

Gadījumā, ja ir sasalis auto vējstiklu šķidrums, nekādā gadījumā uz vējstikla  nedrīkst liet karstu ūdeni – tas var saplaisāt.

Vienkāršs veids, kā atkausēt sasalušo šķidrumu, ir automašīnas iedzīšana garāžā. Tāpat ir svarīgi izvēlēties tieši ziemas laikapstākļiem piemērotu vējstiklu šķidrumu.

Citas efektīvas problēmas, kā atkausēt sasalušu šķidrumu, ir fēna izmantošana, rezervuāra pudeles noņemšana un apsildes spilvena – termofora izmantošana.

Kļūdaina aizdedzes sveču darbība

Aizdedzes sveces ir viena no tām daļām, kas, sagatavojot automašīnu ziemai, bieži vien netiek ņemtas vērā. Kad gaisa temperatūra samazinās, auto dzinējam jāpievērš īpaša uzmanība. Un aizdedzes sveces, kas jau kalpojušas ilgāku laiku, aukstā laikā var ātri sabojāties, jo tās pakļautas korozijas riskam. Korozija, savukārt, apgrūtina dzirksteles rašanos.

Šis ir iemesls, kādēļ, veicot auto apkopi, ir jāpārbauda arī aizdedzes sveču stāvoklis un darbība. Nepieciešamības gadījumā tās savlaicīgi jānomaina pret jaunām.

Akumulatora darbības traucējumi

Šis ir viens no izplatītākajiem ziemas scenārijiem. Gaisa temperatūrai samazinoties, pazeminās arī akumulatora jauda, tādēļ automašīnas dzinēja iedarbināšana aukstā laikā var patērēt pat divreiz vairāk enerģijas nekā tas ir siltākā laikā. Tādēļ ir svarīgi, lai akumulators būtu gatavs izturēt aukstumu.

Ja vien akumulators nav jauns, pārbaudiet to automašīnas apkopes laikā, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem. Tāpat arī laikus uzziniet, kā pareizi rīkoties, ja vajadzīga akumulatora uzlāde.

Grūtības iedarbināt automašīnu

Problēma, ar ko autovadītāji ziemas laikā saskaras salīdzinoši bieži, ir grūtības iedarbināt automašīnu. Īpaši tas attiecināms uz gadījumiem, kad automašīna pa nakti atstāta ārā. Ja ir grūtības iedarbināt automašīnu, un tā nav ne aizdedžu sveču, ne akumulatora vaina, tad pārbaudiet starteri, ģeneratoru un motoreļļu. Problēmas cēlonis var būt saistīts ar vienu no šiem elementiem.

Ziemas aukstajās naktīs automašīnu ieteicams novietot garāžā – tas ir efektīvs veids, kā izvairīties no šādām un līdzīgām problēmām no rīta, kad jāsteidzas dienas darbos.

Nepietiekams gaisa spiediens riepās

Optimāls gaisa spiediena līmenis riepās ir īpaši svarīgs drošai braukšanai. Mainīga gaisa temperatūra var izraisīt riepu spiediena svārstības, kas, savukārt, var ietekmēt auto vadāmību, saķeri ar ceļa virsmu, kā arī riepu kopēju kalpošanas laiku. Tādēļ ir svarīgi regulāri pārbaudīt spiediena līmeni riepās. To iespējams izdarīt jebkurā degvielas uzpildes stacijā, tādēļ to varat apvienot ar degvielas iegādi.

Korozijas veidošanās

Lai pārvietošanas būtu droša, ziemas laikā uz ceļiem tiek kaisīta sāls. Taču sāls var ne tikai pasargāt, bet arī radīt bojājumus. Kad sāls iekļūst dzinējā, tas var veicināt korozijas veidošanos, un bieži vien tas tiek pamanīts tikai tad, kad jau radušies acīmredzams bojājums.

Tādēļ arī ziemas mēnešos regulāri mazgājiet savu auto, īpaši – pēc braukšanas pa ceļiem, kas nesen kaisīti ar sāli.

Aizsalušas automašīnas durvis

Vēl viena bieži sastopama problēma aukstajā gada laikā, ir aizsalušas automašīnas durvis. Tas var notikt tad, ja auto ir slapjš un ūdens ir sasalis. Šīs problēmas novēršana var būt laikietilpīga un sarežģīta.

Nekādā gadījumā nevajadzētu mēģināt durvis atvērt ar varu, raujot aiz roktura – pastāv risks, ka drīzāk norausiet rokturi nekā atvērsiet durvis. Ja aizsalušas ir tikai vienas auto durvis, iekāpiet automašīnā, izmantojot citas durvis un iedarbiniet dzinēju. Kad automašīnas salons būs uzsilis, durvis varēsiet atvērt.

Situācijā, kad aizsalušas visas durvis, varat mēģināt tās atkausēt ar matu fēna palīdzību.

Lai izvairītos no situācijas, kad pašā nepiemērotākajā brīdī Jūs netiekat savā automašīnā, aukstajos mēnešos auto durvju gumijas varat sasmērēt ar speciālajiem pretaizsalšanas līdzekļiem.

Aizsvīduši auto lukturi

Bieža parādība ziemas laikā ir arī aizsvīduši automašīnas lukturi. Tam var būt nopietnas sekas – apgrūtināta redzamība uz ceļa, nepareiza lukturu darbība, mitruma ietekmē radušies automašīnas bojājumi. Tādēļ šo problēmu svarīgi novērst pēc iespējas ātrāk.

Iemesli, kāpēc svīst auto lukturi, var būt vairāki – tas var norādīt gan uz lukturu bojājumiem, gan arī pārāk lielām atstarpēm automašīnas konstrukcijā. Zinot cēloni, var piemeklēt efektīvāko risinājumu. Konsultējieties ar zinošu mehāniķi, kas palīdzēs identificēt problēmu un to pareizi novērst.

Ziemai raksturīgie laikapstākļi nav nekāds joks un var sagādāt daudz nepatīkamu brīžu. Tādēļ ir labi jau iepriekš sagatavoties, lai varētu veiksmīgi pārziemot. Izmantojot augstākminētos padomus, kā arī speciālo aprīkojumu, autovadītāji varēs justies drošāk. Svarīgi atcerēties arī par regulāru auto apkopi.

Lai dalība ceļu satiksmē būtu likumīga un droša, svarīgi iegādāties arī OCTA polisi, kas ir obligāta prasība ikvienam motorizētam transporta līdzeklim, kas piedalās ceļu satiksmē.

Kad pienācis laiks iegādāties apdrošināšanu savam auto, ieskatieties www.octas.lv, kur atradīsiet ne tikai OCTA kalkulatoru, kas ļaus Jums ātri un vienkārši atrast izdevīgāko apdrošināšanas piedāvājumu, bet arī noderīgus padomus par automašīnu uzturēšanu, drošu braukšanu un citām ikvienam autovadītājam svarīgām tēmām.

Aktuālais jautājums

Kā vērtē aizvadīto 2022. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

VALSTS DARBA INSPEKCIJA izsludina konkursu uz Vidzemes reģionālās Valsts darba inspekcijas Valmieras sektora INSPEKTORA valsts civildienesta ierēdņa amata vietu (viena amata vieta uz nenoteiktu laiku – Purva iela 12A, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201 ar iespēju veikt darbu daļēji attālināti) Valsts darba inspekcija piedāvā: iespēju dot savu ieguldījumu atbilstības nodrošināšanā darba tiesību un darba apstākļu jomā; gūt pieredzi darba tiesību, darba aizsardzību un administratīvā procesu regulējošo tiesību aktu piemērošanā; mēnešalgu no 842 euro līdz 1093 euro (pirms nodokļu nomaksas) atbilstoši Ministru kabineta noteiktajai valsts un pašvaldību institūciju amatu kataloga klasifikācijai un ņemot vērā amatam atbilstošo mēnešalgu grupu, kā arī profesionālo kvalifikāciju un kompetences; veselības apdrošināšanu pēc 6 mēnešiem; interesantu un dinamisku darbu; profesionālo apmācību un atbalstu darbā; draudzīgu kolektīvu; atbalstu darba un ģimenes līdzsvaram, tajā skaitā iespēju vienoties par elastīgu darba laiku un/vai strādāt daļēji attālināti. Būtiskākie amata pienākumi: uzraudzīt un kontrolēt uzraudzības teritorijā esošajos uzņēmumos darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu prasību ievērošanu un veicināt atbilstības nodrošināšanu; atbilstoši Administratīvā procesa likumam un Valsts darba inspekcijas darbību regulējošiem tiesību aktiem sagatavot administratīvos aktus; atbilstoši Administratīvās atbildības likuma nosacījumiem izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu pārkāpumiem un pieņemt lēmumus par administratīvā soda uzlikšanu, kā arī kontrolēt lēmuma izpildi; atbilstoši Iesniegumu likuma prasībām izskatīt un sniegt atbildes uz fizisko un juridisko personu iesniegumiem, sūdzībām un priekšlikumiem; izmeklēt darbā notikušos nelaimes gadījumus; sastādīt darba vietas higiēniskos raksturojumus; konsultēt darba devējus un darbiniekus par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu prasībām. Prasības pretendentiem: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7. panta prasībām; augstākā izglītība; vēlama praktiska pieredze un zināšanas darba tiesībās un darba aizsardzībā; valsts valodas prasmes augstākajā līmenī, vēlamas svešvalodas prasmes; teicamas plānošanas un kontroles prasmes, prasme strādāt paaugstinātas intensitātes apstākļos; klientorientētas saskarsmes prasmes; labas prasmes strādāt ar MS Office lietojumprogrammām; B kategorijas autovadītāja apliecība un prasme vadīt automašīnu ar mehānisko vadīšanas sistēmu; Iesniedzamie dokumenti: motivēta pieteikuma vēstule, kurā lūdzam aprakstīt savu atbilstību izvirzītajām prasībām; CV; izglītības dokumentu kopijas. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, jāpievieno dokuments par izglītības akadēmisko atzīšanu Latvijā. Informējam, ka, lai uzsāktu darbu Valsts darba inspekcijā un noformētu tiesiskās attiecības, Jums būs nepieciešams elektroniskais paraksts. Pretendentiem/-ēm pieteikties 20 (divdesmit) dienu laikā no konkursa izsludināšanas dienas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā, iesniedzamos dokumentus nosūtot uz e-pasta adresi Atlase@lm.gov.lv ar norādi “Valmieras sektora inspektors”. Izskatīsim to pretendentu pieteikumus, kuri ir iesnieguši visus norādītos dokumentus. Sazināsimies ar tiem pretendentiem, kuri pēc iesniegto dokumentu izvērtēšanas tiks izvirzīti konkursa otrajai kārtai. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi 13. pantu, Labklājības ministrija informē, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Piesakoties, pretendents piekrīt savā pieteikumā norādīto datu apstrādei un uzglabāšanai 1 gadu pēc konkursa noslēguma. Ja pretendents nevēlas, lai dati tiktu saglabāti, lūdzam to norādīt pieteikumā. Jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Labklājības ministrija (adrese: Skolas iela 28, Rīga, LV-1331). Profesija: INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-02-18

Mūsu partneri