Valmieras Ziņas

Izklaidei un ne tikai – Kādus ieguvumus bērniem sniedz galda spēles?

Lasīšanas laiks: 4 min

Vai arī Jūs vēlētos, kaut Jūsu atvase vairāk laika pavadītu, veicot citas aktivitātes, nevis tikai lietojot datoru un telefonu? Par to mūsdienās uztraucas daudzi vecāki. Meklējot risinājumus, kā izklaidēt un vienlaikus izglītot mazos ķiparus dažādos vecumos, protams, viena no pamata izvēlēm ir dažādas bērnu rotaļlietas. Taču nevajadzētu aizmirst arī par ieguvumiem, kurus bērniem sniedz galda spēles. Par tiem vairāk uzzināsim raksta turpinājumā.

1. Galda spēles mudina pavadīt vairāk laika ar ģimeni

Mūsdienu straujajā ikdienas ritmā nav viegli uz brīdi “iepauzēt”, lai pilnvērtīgi pavadītu laiku ar saviem tuvākajiem. Populārākās galda spēles, piemēram, Monopols, Alias, Uno, Saboteur vai Carcassonne sniegs iespēju izbaudīt kopā būšanu un gūt lieliskas emocijas! Turklāt galda spēļu spēlēšana ne vien izklaidē, bet arī ļauj nesteidzīgi aprunāties ar ģimenes locekļiem, ko ikdienas skrējienā dažkārt nepaspējam izdarīt.

2. Komunikācijas prasmju attīstīšana

Galda spēles īpaši noder bērniem, kas ikdienā ir introverti un klusi, kā arī ikvienam pieaugušajam, kuram ikdienas situācijās ir grūtāk komunicēt. Spēlējot dažādas spēles, mēs atbrīvojamies, piedzīvojam pozitīvas emocijas un izbaudām procesu, tādēļ arī saziņa kļūst vienkāršāka.

3. Galda spēles palīdz bērniem ar īpašām vajadzībām

Bērniem ar attīstības traucējumiem, piemēram, autismu, galda spēles nereti šķiet īpaši aizraujošas un saistošas. Spēlēm ir noteikumi, tādēļ ir viegli saprotams, ko nozīmē pareiza un nepareiza spēlēšana, mazinot neskaidrības un mulsinošas situācijas. Spēles ļauj bērnam izmantot savas stiprās puses un justies brīvi.

4. Bērni iemācās sekot norādījumiem

Neatkarīgi, vai Jūsu bērns tikko sācis iet skolā, vai vēl dodas uz bērnudārzu, spēja sekot norādījumiem ir vērtīga un nepieciešama prasme, kura jāpielieto ne tikai skolā, bet arī mājās. Galda spēles bērniem māca klausīties un sekot norādēm, apdomāt un saprast tās, lai atbilstoši rīkotos. Tāpat tiek iemācīts, ka pastāv ierobežojumi, kas jāņem vērā.

5. Prasme iemācīties arī zaudēt

Izturība un neatlaidība ir tās īpašības, kas ikvienam cilvēkam dzīvē kādā brīdī var palīdzēt. Ikvienam no mums ir nācies piedzīvot situācijas, kad viss nenotiek, kā plānots, bet ir jāiemācās nepadoties un turpināt iet uz priekšu. Galda spēles ir lielisks veids, kā to iemācīt bērniem jau mazotnē. Nav noslēpums, ka dažkārt mazajiem ķipariem ir grūti samierināties ar zaudējumu. Tā vietā, lai apzināti ļautu viņiem vinnēt, spēlējot galda spēles, svarīgi mācīt bērnam to, ka dzīvē var gadīties arī zaudēt. Novērtējiet pūles, kuras mazais iegulda, un mudiniet viņu aprunāties par to, kas tieši nesanāca, lai nākotnē varētu mācīties no savām kļūdām.

6. Veselīgas konkurences radīšana

Radot apstākļus veselīgai sāncensībai, bērns iemācās gan vinnēt, gan zaudēt ar godu, kā arī priecāties par citu spēlētāju veiksmi. Galda spēles ļauj ne tikai izklaidēties, bet arī atdzīvināt konkurenci dalībnieku vidū, taču, protams, ne agresīvā veidā. Piemēram, stratēģiskās galda spēles palīdz mācīties arī atpazīt citu spēlētāju paņēmienus un gājienus, analizēt viņu spēles taktiku, lai pieņemtu turpmākos lēmumus. Šādas aktivitātes veicina izpratni par to, kā cilvēki domā.

7. Daudzas galda spēles attīsta lasītprasmi

Tādas galda spēles kā Scrabble un citas, kurās iesaistīta vārdu veidošana, var palīdzēt bērniem attīstīt lasītprasmi. Savukārt Alias ļaus apgūt jaunus vārdus un iemācīties tos paskaidrot.

8. Matemātikas prasmju attīstīšana

Vēl viena prasme, kuru var palīdzēt attīstīt galda spēļu spēlēšana, ir rēķināšana. Tādas spēles kā Monopols liek dalībniekiem uzmanīgi sekot līdzi savam budžetam, kā arī veikt dažādas matemātiskas darbības. Tāpat ir spēles, kurās tiek izmantota varbūtība, jo spēlētājiem jāizvērtē dažādu gājienu iespējamie iznākumi un jāizvēlas izdevīgākais.

9. Problēmu risināšanas spēju trenēšana

Grūti uzvarēt galda spēli, ja neizmantojat taktisko domāšanu. Stratēģijas plānošana spēles laikā bērnam ļauj uzlabot problēmu risināšanas prasmes, kas vēlāk noderēs ikvienā dzīves jomā. Izvēloties populārākās galda spēles vai bērnu rotaļlietas, pievērsiet uzmanību tam, kādas prasmes tās veicina. Loģiskā domāšana un problēmu risināšana noteikti ir to prasmju sarakstā, kuras vērts attīstīt ikvienam.

10. Iespēja iemācīties ko jaunu

Daudzas galda spēles mūsdienās ir radītas, lai ne tikai izklaidētu bērnus, bet arī palīdzētu viņiem iemācīties ko jaunu, piemēram, par vēsturi, ģeogrāfiju, bioloģiju un citām jomām. Šīs zināšanas var noderēt vēlāk arī mācību stundās skolā.

Ja meklējat plašu galda spēļu piedāvājumu par labām cenām, ielūkojieties interneta veikala 220.lv piedāvājumā!

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri