Valmieras Ziņas

Ģirts Rungainis: Mēs atpaliekam no Igaunijas un Lietuvas, jo turpinām atņemt un pārdalīt

Lasīšanas laiks: 5 min

Septembra vidū Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) rīkotajā Vidzemes biznesa dienā eksperti runāja par uzņēmējdarbības izaugsmi un iespējām 2022. gadā. Starp runātājiem bija arī LTRK Padomes loceklis Ģirts Rungainis, kurš izvērtēja Latvijas uzņēmēju konkurētspēju globālajā tirgū, netaupot skarbus vārdus.

Mēs esam tur, kur mēs esam, jo esam tādi, kādi esam. It kā pašsaprotama doma, taču ar to vajag sākt un neaizmirst, apzinot Latvijas situāciju.

Pirmo reizi 1000 gados dzīves līmenis pašreizējā Latvijas teritorijā ir zemāks, nekā Lietuvas un Igaunijas teritorijās.

Pieaugošo atpalicību no Lietuvas un Igaunijas nav izraisījis kāds ārējs spēks, bet gan veids, kā mēs esam Latvijā rosījušies ar pieejamajiem resursiem.

Igauņi un leiši to ir izdarījuši daudz veiksmīgāk.

Mūsu starta pozīcija deviņdesmito gadu sākumā nebija būtiski atšķirīga. Taču ir dažas nianses. Igauņi jau padomju laikā skatījās Somijas televīziju un mācījās biznesu. Savukārt mēs turpinām 30 gadus pēc neatkarības atgūšanas skatīties “padomju” televīziju, kura kļūst arvien draņķīgāka. Igauņi skatījās “Dallasu” un “Rēdereju”, bet mēs turpinām skatīties, ka čekists un labs un ir labi, kā viņš izrīkojas ar uzņēmēju, un visu pārējo “sviestu”, ko pašreizējā “padomju” televīzija raida. Šāda informatīvā telpa gatavo un izglīto mūsu darbaspēku. Nav, ko brīnīties, ka darbaspēks skraida apkārt un mēģina, vai viņam magnēts nelīp pie kājas. Tas ir rezultāts tam, kā mēs tautu izglītojam.

Ja mēs pieļaujam šo “sviestu”, tad “sviestu” arī saņemam atpakaļ.

Viena no populārākajām biznesa grāmatā Rietumos ir “Kurš pārvietoja manu sieru?”. Grāmatas varoņi ir divi pelēni, kur atraduši milzīgu siera gabalu. Katru dienu viņi nāk un ēd sieru, līdz kādu dienu konstatē, ka siers ir pazudis. Izmisušie pelēni sākumā kopā skraida apkārt un meklē sieru. Vēlāk katrs izvēlas savu stratēģiju. Viens pelēns pēc pāris dienām atmet ar ķepu un dodas meklēt jaunu siera gabalu, bet otrs mēģina atvainoties siera dievam, rīko dažādus rituālus, lai viņu pielabinātu. Šis stāsts izsaka būtību, kāpēc Latvija ir tur, kur atrodas.

Līdz pat 2009. gadam mēs nodarbojāmies ar padomju laiku labumu pārdali un arī turpinām to darīt. Taču mēs nevaram kļūt bagātāki, kaut ko pārdalot.

Tipisks piemērs Latvijā ir maksātnespējas administratoru institūcija, kuras galvenā funkcija ir pārdale. Ja uzņēmējs ir uzņēmies lielāku risku, viņam tiek atņemts viss, ko viņš ir sarūpējis savā biznesa karjerā. Tomēr jebkurš uzņēmējs ar saviem aktīviem rīkosies prātīgāk nekā vislabākais maksātnespējas administrators, kura uzdevums nav peļņa, bet pārdale.

Diemžēl vilinājums uz resursu ekonomiku Latvijā turpinās. Vēlme piezīsties valsts pupam joprojām ir liela, it sevišķi tagad, kad no Eiropas Savienības fondiem līdz 2027.gadam būs pieejami 15 miljardi eiro.

Jau kopš deviņdesmitajiem gadiem valsts līdzekļi tiek ieguldīti betonā, nevis attīstībai, jo tur ir vieglāk nozagt.

Tikmēr igauņi radīja “Hansabanku” no nulles un pārdeva par miljardiem. Kas ir banka? Patiesībā tas ir tukšs gaiss. Tāpat no “tukša gaisa” daži igauņi ar zviedru palīdzību radīja “Skype” un pārdeva pa miljardiem. Viņi ir šajā radīšanas spēlē. Pa to laiku Latvijā mēs turpinām balsot par “Zīgeristu”. Katru reizi līdz pat 20 procentiem balsu tiek atdotas līdzīgām partijām, kas tiek izveidotas īsi pirms vēlēšanām. Un kāds ir viņu piedāvājums? “Atmazgāsim naudu krieviem, rāposim un Maskavu, lai viņi atgriež tranzīta plūsmu.” Tas ir “sviests”, kam nav sakara ar realitāti.

Vienīgais mūsu ceļš ir radīt konkurētspējīgu piedāvājumu un pārdod preces un pakalpojumus pasaules tirgū.

Tirgus nav Krievijā, kas ir nabadzīga un korumpēta zeme. Ir jāorientējas uz tām valstīm, kur ir nauda, kur var normāli strādāt. Tas ir bagātais miljards – Rietumeiropa, Ziemeļamerika, Japāna, Dienvidkoreja, Austrālija un Jaunzēlande. Protams, ne visiem ir iespēja uzreiz iziet pasaules tirgos. Tādēļ ir jāmeklē tie, kuriem jau izdodas eksports un jāmēģina ar viņiem sadarboties. Ir jābrauc uz starptautiskām izstādēm un jāmeklē partneri tur. Vēl viens veids ir iegādāties vidēja izmēra uzņēmumus Rietumeiropā, kas savulaik tika izveidoti pēc 2.pasaules kara. Daudzi no tiem varētu pārtraukt darbību, jo īpašniekiem nav mantinieku, kuri ir spējīgi pārņemt šīs kompānijas. Eiropā ir vairāki desmiti tūkstoši šādu uzņēmumu. Latvijā jau ir vairākas kompānijas, kas šos uzņēmumus pilnībā pārņem, iegādājas iekārtas, izmanto esošās iestrādnes, pārceļ darbību uz Latviju, atstājot mārketinga nodaļu Rietumeiropā u.t.t. Protams, mēs neesam vienīgie, kas tīko pēc šādiem uzņēmumiem. Kāpēc leiši šajā ziņā ir mums priekšā? Viņi daudz lielākā skaitā ir aizbraukuši uz anglijām un īrijām. Ne visi tur liec muguru un priecājas par minimālo algu, bet tur ir arī uzņēmīgie cilvēki, kas jebkurā populācijā ir 8 līdz 9 procenti. Šie cilvēki tagad veido ražotnes gan ārzemēs, gan Lietuvā, pērk nekustamos īpašumu Viļņā.

Nevajag arī bērt sev pelnus uz galvas. Gan Latvijā, gan ārzemēs arī latviešiem ir veiksmīgi uzņēmumi, kas kalpo par paraugu citiem. Valmiera šajā ziņā ir veiksmes stāsts. Jau no deviņdesmitajiem šeit ir spēcīgi uzņēmēji. Šajā laikā izauguši arī jaunā paaudze, kas redz to, ko mēs neredzam. It sevišķi tas attiecas uz modernajām tehnoloģijām un globālo tirgu. Internets dod iespēju savus produktus un pakalpojumus pārdot jebkur pasaulē.  Galvenais ir laba ideja un produkts. Tad to pirks jebkur pasaulē.

Visbeidzot, pati svarīgākā lieta, kas mums pietrūkst, ir ambīcijas.

Igaunijā un Lietuvā lielā mērā nav labāki apstākļi biznesam nekā Latvijā, bet vienlaikus mūsu kopprodukts ir par 25 – 30 procentiem zemāks. Atbilde ir kaimiņu bezkaunība un mārketings. Savukārt mūsu uzņēmēji darbojas tā, kā ir rosījušies mūsu senči – diversificē uzņēmuma darbību, lai samazinātu risku. Apmierinot savas vajadzības, mēs cenšamies saglabāt esošo stāvokli un vairs lieki neriskējam. Taču mūsdienu situācija prasa citu stratēģiju. Atrodot “zelta dzīslu”, ir jāatmet viss liekais un jādarbojas vienā virzienā. Tas automātiski nozīmē, ka ir jāiziet ārpus Latvijas, jo šeit tirgus ir niecīgs. Tas liek darboties ārzemju tirgos, kas ir riskanti un grūti, bet tas ir vienīgais veids izdzīvot un attīstīties.

Darbojoties tikai Latvijā, savu uzņēmējdarbību spēs nodrošināt aizvien mazāks uzņēmēju skaits.

Tas izvirza galveno jautājumu – par mūsu uzņēmumu konkurētspēju. Šis jautājums jārisina gan valstij ar savu politiku, gan uzņēmējiem, izvirzot pietiekami augstas ambīcijas, saredzot biznesa iespējas un izglītojot darbiniekus. Ja mēs būsim konkurētspējīgi, mēs spēsim radīt konkurētspējīgas preces un pakalpojumus un beidzot varēsim lepni, ka esam tur, kur mēs esam, jo esam tādi, kādi esam!

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat jauno "Valmiera 2027" vides objektu pilsētas centrā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Attīstības pārvaldes Teritorijas un pilsētplānošanas nodaļas Ainavu arhitektu/-i uz nenoteiktu laiku Ja Tev ir vēlme: - nodrošināt ainavu, publisko un privāto ārtelpu labiekārtojuma un apstādījumu izpēti, analīzi, attīstību, saglabāšanu, atjaunošanu un pārvaldīšanu; - piedalīties publiskās ārtelpas labiekārtojumu un apstādījumu attīstības koncepcijas izstrādē un uzraudzīt tās īstenošanu; - piedalīties Pašvaldības būvprojektu, labiekārtojumu un apzaļumošanas projektu izstrādes darba uzdevumu sagatavošanā un īstenošanas uzraudzībā; - Izstrādāt un nodrošināt ainaviskās kvalitātes principu īstenošanu Pašvaldības administratīvajā teritorijā; - izstrādāt kultūrvēsturisko un degradēto ainavu un teritoriju atjaunošanas vai rekonstrukcijas projektus, izstrādāt ainavu un publiskās ārtelpas kompozicionālo plānojumu un telpisko struktūru, teritoriju labiekārtojuma un apstādījumu funkcionālos un kompozicionālos risinājumus, tehniskos risinājumus, darba zīmējumus un specifikācijas; - konsultēt izskatīt un sniegt vērtējumus projektētājiem, būvniecības procesa dalībniekiem un iedzīvotājiem ainavu, teritorijas labiekārtojuma un apstādījumu veidošanas un saglabāšanas jautājumos; un ja Tev ir: - otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība ainavu arhitektūrā, teritorijas plānošanas jomā; - pieredze pilsētvides un teritorijas plānošanā ne mazāka kā trīs gadi; - valsts valodas prasme augstākā līmenī; - labas angļu valodas prasmes; - kompetences: prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus, analītiskās spējas, labas komunikācijas un saskarsmes spējas, augsta atbildības sajūta, precizitāte, iniciatīva, radošums; spēja strādāt komandā, korektums attiecībās ar cilvēkiem; - labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office) un biroja tehniku; - vēlama B kategorijas autovadītāja apliecība. mēs piedāvājam: - darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; - stabilu atalgojumu (atbilstoši 11.mēnešalgu grupai no 1065 EUR līdz 1230 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); - darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; - profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas; - drošu un sakārtotu darba vidi. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Ainavu arhitekta/-es amatam”, līdz 2022.gada 31.maijam. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: AINAVU ARHITEKTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-05-31 Kontaktpersona: Mot.vēst., CV un augst.izgl.dok.kopiju ar vakances norādi sūtīt uz personals@valmierasnovads.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Attīstības pārvaldes Teritorijas un pilsētplānošanas nodaļas arhitekta palīgu uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • būt daļai no Teritorijas un pilsētplānošanas nodaļas komandas un līdzdarboties Valmieras novada līdzsvarotas pilsētvides un teritorijas veidošanā; • identificēt problēmjautājumus novada telpiskajā attīstībā un sniegt priekšlikumus to risināšanā; • sagatavot projektēšanas uzdevumus Pašvaldības ēku un labiekārtojuma projektēšanai; • izskatīt un sniegt vērtējumus Pašvaldības būvprojektiem; • organizēt plenērus, metu un citus ar telpisko attīstību saistītus konkursus; un ja Tev ir: • pirmā līmeņa augstākā izglītība arhitektūrā (otrā līmeņa profesionālā vai augstākā izglītība arhitektūrā, vai pietuvinātā specialitātē, arhitekta prakses sertifikāts tiks uzskatīts par priekšrocību); • darba pieredze ar iegūto izglītību saistītā jomā vismaz divus gadus (zināšanas un pieredze pilsētplānošanā un būvniecībā tiks uzskatīta par priekšrocību), kā arī jaunāko šo jomu tendenču pārzināšana; • valsts valodas prasme augstākā līmenī un labas svešvalodu zināšanas; • kompetences: radošums, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; labas saskarsmes prasmes, precizitāte un spēja strādāt komandā, korektums attiecībās ar cilvēkiem; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office), biroja tehniku un CAD programmatūru (ZwCAD, AutoCAD vai citas). Prasmes darbā ar grafiskajām programmām (Adobe), 3d modelēšanas programmām un GIS programmatūru tiks uzskatītas par priekšrocību; • vēlama B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 11. mēnešalgu grupai no 1065 EUR līdz 1230 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas. Motivācijas vēstuli, CV, augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads ar norādi „Arhitekta palīga amatam”, līdz 2022.gada 31.maijam. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: ARHITEKTA PALĪGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-05-31 Kontaktpersona: Mot.vēst., CV un augst.izgl.dok.kopiju ar vakances norādi sūtīt uz personals@valmierasnovads.lv

Mūsu partneri