Valmieras Ziņas

Gatis Krūmiņš: Par kokiem – no teorijas un prakses

Nesen Vidzemes Augstskolā uzņēmām Latvijas meža un kokrūpniecības nozares ekspertus un varu teikt, ka man tas bija dubults gandarījums. Ne tikai par to, ka augstskolā ieradušies, tā teikt, smalki viesi, bet arī patiesa interese – pats esmu mežu īpašnieks un zinu, cik liela nozīme ir ne tikai mežu resursam, bet arī tam, cik pareizi un mērķtiecīgi šo resursu izmanto. Bez pārspīlēšanas varu teikt, ka neredzu Latvijā otru tik perspektīvu nozari, kurā organiski iekļautos visi tie priekšnosacījumi, kurus apvienojot lietojam sarežģīto jaunvārdu “ilgtspēja”.

Protams, ka mūsu ilgtspējīgā mežsaimniecība un ar to saistīto nozaru attīšana vien neglābs Latvijas ekonomiku, taču nenovērtēsim nozares potenciālu par zemu.

Turklāt ļoti būtisks aspekts – nozares attīstība dod spēku reģioniem. Un vai tas jau sen nav mūsu mērķis – attīstīt ne tikai Rīgu, bet arī reģionus? Šeit, Valmierā, to izjūtam īpaši. Turklāt pie šīm atziņām nonācu ne tikai es, bet arī citi kompetenti ekonomikas un uzņēmējdarbības eksperti diskusijā Vidzemes Augstskolā, kad pie viena galda sēdās gan Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss, Valmieras mērs Jānis Baiks, “Swedbank” galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks un Latvijas Koka būvniecības klastera izpilddirektors Gatis Zamurs, gan citi profesionāļi, kas analizēja meža nozares lomu kopējā tautsaimniecības un arī Valmieras attīstībā.

Savā ziņā ir sanācis tā, kapēdējā pusgadsimta laikā meža teritorijas visu laiku ir palielinājušās – arī Vidzemē. Statistikas dati uzskatāmi apliecina, ka pašlaik jau pat vairāk nekā puse no Vidzemes teritorijas ir meži. Protams, ka varam žēloties, ka ir samazinājusies lauksaimnieciskā ražošana, taču ir parādījusies laba un perspektīva alternatīva, kuras potenciāls ir jāizmanto.

Arī es kā meža īpašnieks redzu, cik svarīga ir pareiza mežu uzturēšana.

Mēs nereti dzirdam dažādus viedokļus par to, ka Latvijā meži tiekot masveidā izcirsti, koku Latvijai drīz vien nepietiks, kā arī citas “spārnotas” frāzes. Taču realitāte ir pavisam cita – koksnes krāja pieaug, un meži ir jācērt, jākopj un jāattīra, lai to vietā varētu augt jauni, veseli un stipri koki.

Arī koka mūžs nav bezgalīgs – ja koki ir sasnieguši attiecīgu vecumu, to ekonomiskās izmantošanas potenciāls ir visaugstākais, jo vēlāk tiem ne vien krītas vērtība, bet arī veidojas trupe. Tie var nokalst vai arī viegli nolūzt vējā. Tiem, kas iestājas pret noteiktu vecumu sasniegušu mežu nociršanu, būtu jāprotestē arī pret labības pļaušanu.

Runājot par veiksmīgu koku izmantošanu, gribētu piekrist mūsu augstskolas lektora Valda Zaķa viedajai vīzijai par apjomīgāku koksnes realizēšanu būvniecībā.

Neslēpsim – koksne ir ne tikai Latvijas nākotne, bet visas pasaules nākotne. Arī dažādi energoefektivitātes pētījumi rāda, ka ēkas vairāk celt varētu tieši no koka.

Piemēram, enerģijas patēriņš koka būvmateriālu izgatavošanā ir par 50% mazāks nekā cementa un par 80% mazāks nekā ķieģeļu ražošanā, turklāt koka izmantošana būtiski samazina arī vidē nonākušo kaitīgo vielu daudzumu un vispārējo piesārņojumu.

Aizstājot citus celtniecības materiālus ar koku, viens kubikmetrs koksnes vidēji par 0,8 tonnām samazina CO2 emisiju atmosfērā.

Taču koka kā būvniecības materiāla priekšrocības ar to vēl nebeidzas – dzīvošana koka mājā palīdzēs gan uzlabot veselību, gan ietaupīt līdzekļus, kaut vai ņemot vērā tā spējas regulēt mikroklimatu – ekstra, kas diemžēl iet secen to daudzdzīvokļu māju iemītniekiem, kurās ierīkota centrālapkure un gaiss ir pārāk sauss, tādēļ nākas iegādāties speciālus gaisa mitrinātājus. Turklāt Latvijā ir plašs kokrūpniecības uzņēmumu klāsts, kas par draudzīgām cenām piedāvā būvēt Eiropas līmeņa koka mājas, izmantojot jaunākos tehnoloģiskos risinājumus un inovatīvu dizainu.

Mežu nozarē ļoti labi sadzīvo un savstarpēji attīstās dažādu izmēru uzņēmumi un uzņēmēji – Valmiera tam ir labs piemērs.

Tas attiecas gan uz mežu īpašniekiem, gan uzņēmumiem – joprojām eksistē mazi “gaterīši”, kas kaut ko dara laukos un strādā vietējiem klientiem, taču tāpat mums ir lieli inovatīvi uzņēmumi, kas veiksmīgi konkurē Eiropas un pasaules mērogā, ieņemot vadošo lomu starptautiskajā tirgū.

Protams, attiecībā uz mežu izmantošanu intereses atšķiras mums visiem atkarībā no tā, no kādas perspektīvas uz to paraugāmies – viens ir tas, kas nepieciešams mūsu meža iemītniekiem – dzīvniekiem un putniem, savukārt otrs – kā cilvēki, kopiena un valsts vēlas apsaimniekot un ilgtermiņā attīstīt mežus.

Galvenais uz to visu spēt paraudzīties ar plašāku skatījumu un censties darīt tā, lai veids, kā meži tiek apsaimniekoti, būtu vienlīdz vērtīgs visām iesaistītajām pusēm – ne tikai dzīvniekiem un rezervātiem, bet arī mūsu valstij kopumā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Ugunsdzēsības aparātu korpusu un metāla degvielas kannu ražošanas uzņēmums aicina darbā: mārketinga un sabiedrisko attiecību speciālistu/-i Galvenie pienākumi: Produktu un pakalpojumu virzība starptautiskā tirgū Uzņēmuma iekšējās un ārējās komunikācijas veidošana un uzturēšana Uzņēmuma tēla veidošana un uzturēšana Sagaidām kandidātu ar: augstāko izglītību sociālo zinātņu jomā (mārketings, komunikācija vai tml.) veiksmīgu iepriekšējo darba pieredzi mārketinga un sabiedrisko attiecību jomā veiksmīgu iepriekšējo darba pieredzi projektu vadībā analītisku un radošu domāšanu un spēju kompleksi risināt problēmas teicamām svešvalodu zināšanām un visaptverošām komunikācijas prasmēm aktīvu, uz sadarbību un rezultātu orientētu personību ar inovatīvām idejām Piedāvājam: Interesantu un dinamisku darbu stabilā, uz attīstību orientētā uzņēmumā Iespēju mācīties, gūt pieredzi un realizēt sevi dinamiskā darba vidē un darbā ar starptautiskiem tirgiem Darba rezultātiem un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu no Eur 1000 mēnesī, dažādus papildu labumus Sakārtotu, ērtu darba vidi draudzīgā kolektīvā E-pasts pieteikuma nosūtīšanai: darbs@valpro.lv Tālrunis papildus informācijai: 64 207 235 Pateicamies par atsaucību un informējam, ka sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz pārrunām! Nosūtot pieteikumu, Jūs piekrītat, ka personas datu pārzinis SIA "VALPRO" (Reģ. nr. 40003058280) iekļauj Jūsu personas datus savā datubāzē un uzglabā 1 gadu no pieteikuma saņemšanas brīža. Piekrišanu Jums ir tiesības atsaukt, rakstot uz norādīto e-pasta adresi. Profesija: SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Linarda Laicena iela 2, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-07-21 Kontaktpersona: E-pasts: darbs@valpro.lv; Tālr.: 64207235, 29413500; Adrese: L.Laicena iela 2, Valmiera. Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

SIA „VTU Valmiera” Reģ. Nr. 40003004220   aicina darbā Apkopēju (Valmieras AO) uz noteiktu laiku no š.g.5. jūlija līdz 2. septembrim DARBA PIENĀKUMI: · uzkopt darba, palīgtelpas un autoostas teritoriju PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · pamatizglītība · vēlama iepriekšēja darba pieredze uzkopšanas un tīrīšanas darbos · iemaņas darbā ar sadzīves tehniku · vēlamas zināšanas telpaugu kopšanā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: · darbu stabilā uzņēmumā · sociālās garantijas · darba algu – valstī noteiktā minimālā stundas tarifa likme CV vēstuli ar norādi vakancei „Apkopējs” lūdzam līdz 2021. gada 1. jūlijam iesniegt: · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi Valmieras autoostas kasē Stacijas ielā 1, Valmierā vai SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas „Brandeļi”, Brandeļos, Kocēnu pagastā, Kocēnu novadā, 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 Ar pretendentiem, kuri būs izvirzīti nākamajai atlases kārtai, sazināsimies divu nedēļu laikā pēc sludinājumā norādītā pieteikšanās termiņa beigām. * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Informācija 26558027 Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Stacijas iela 1, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-07-01 Kontaktpersona: CV un pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz info@vtu-valmiera.lv Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri