Valmieras Ziņas

Finanšu plānošana pirms auto kredīta pieteikuma

Lasīšanas laiks: 5 min

Mūsdienās personīgais auto vairs nav luksusa prece – tā ir daudzu cilvēku neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Auto iegāde, kā zināms, prasa lielu finansiālu ieguldījumu, un ne visiem uzreiz pieejama nepieciešamā naudas summa, tieši tādēļ auto iegādei nereti tiek izmantots tāds risinājums kā auto kredīts. Auto kredīts ir liels un atbildīgs solis, kuru nepieciešams rūpīgi apdomāt, izplānojot savas finanses. Ja arī Jūs plānojat transportlīdzekļa iegādei izmantot tādu risinājumu kā auto kredīts, turpiniet lasīt šo rakstu, kur dalāmies ar vērtīgiem padomiem par finanšu plānošanu pirms auto kredīta pieteikuma.  

Finanšu stāvokļa izvērtēšana

Lai arī aizdevēji individuāli izvērtē katra klienta iespējas godprātīgi atmaksāt kredītu, sākumā savu finanšu stāvokli jāapdomā un jāizvērtē arī patstāvīgi. Apdomājiet – vai Jūsu ienākumi ir pietiekami, lai papildu ikdienas izdevumiem segtu arī ikmēneša kredītmaksājumu? Tāpat veiciet aprēķinus par vismaz pēdējiem 3-4 mēnešiem, lai noskaidrotu, cik Jums paliek pāri pēc visu izdevumu segšanas! Eksperti uzskata, ka, lai neradītu pārāk lielu finanšu slogu, ikmēneša kredītmaksājumam nevajadzētu veltīt vairāk par 20-25% no ikmēneša ienākumiem, turklāt tam nevajadzētu veltīt visus brīvos līdzekļus. 

Budžeta plānošana

Jāatceras, ka līdz ar auto iegādi izmaksas nebeidzas, tieši pretēji – tās tikai sākas, turklāt auto iegādes posmā var nākties maksāt par katru darbību: lai varētu pārbaudīt auto vēsturi, pārrakstīt auto attālināti, iegādāties auto apdrošināšanas polisi utt. Papildu ikmēneša kredītmaksājumam ir arī neskaitāmi citi ikmēneša izdevumi, tādēļ pirms kredīta noformēšanas nepieciešams rūpīgi izplānot budžetu. Budžets palīdzēs iegūt kontroli pār savām finansēm jeb iemācīties tērēt mazāk nekā nopelnāt, segt ar auto iegādi saistītās izmaksas un veiksmīgi atmaksāt kredītu.

Situācijā, kad ir zināms, ka drīzumā varētu būt aktīvs aizdevums, budžeta plānošana norit citādāk nekā tad, ja aizdevumu nav. Lai izplānotu budžetu pirms auto kredīta pieteikuma, rīkojieties sekojoši:

1. Apkopojiet visus savus ienākumus un izdevumus par vismaz 3-4 mēnešiem! Attiecībā uz ienākumiem apkopojiet tikai visus regulāros ienākumus: darba algu, pabalstus, stipendijas u.c. Savukārt attiecībā uz izdevumiem apkopojiet pilnībā visus izdevumus, pat pašus nesvarīgākos. Izdevumus uzreiz sadaliet vairākās kategorijās, lai pēc tam būtu vieglāk saprast, kurās jomās turpmāk mēģināt ietaupīt, lai novirzītu finanses kredīta atmaksai. 

2. Nosakiet īstermiņa un ilgtermiņa finanšu mērķus!
Lai zinātu, kā rīkoties ar pieejamajām finansēm un prioritizēt tās, nosakiet finanšu mērķus – īstermiņa mērķi ir tādi, kurus var sasniegt 1-3 gadu laikā, savukārt ilgtermiņa mērķi ir tādi, kurus var sasniegt 3 un vairāk gadu laikā. Lai nerastos situācija, kad vienlaicīgi strādājat pie vairākiem finanšu mērķiem un galu galā nesasniedzat nevienu no tiem, nepārspīlējiet – izvirziet ne vairāk par 2 īstermiņa un 2 ilgtermiņa mērķiem!  

3. Pārskatiet savus ikdienas paradumus!
Vai zinājāt, ka, mainot savus ikdienas paradumus, iespējams ietaupīt aptuveni 1/3 no ikmēneša izdevumiem? Samazinot izdevumus, varēsiet veiksmīgāk sabalansēt ikmēneša izdevumus ar ikmēneša kredītmaksājumu. Apdomājiet – varbūt tā vietā, lai iegādātos rīta kafiju degvielas uzpildes stacijā, varat to pagatavot mājās termokrūzē? Varbūt tā vietā, lai katru dienu pusdienotu kafejnīcā, varat pagatavot pusdienas līdzņemšanai? Varbūt tā vietā, lai brīvdienās apmeklētu kino, varat doties pārgājienā vai velobraucienā? Tādā veidā pārskatiet dažādus savus ikdienas paradumus un to, vai un kā varētu tos mainīt! 

Kredītvēstures pārskatīšana un uzlabošana

Viens no svarīgākajiem, ja pat ne svarīgākais solis, ko veic aizdevēji, saņemot kredīta pieteikumu, ir aizņēmēja kredītvēstures pārbaude. Ja kredītvēsture ir pozitīva, tad pastāv lielāka iespēja saņemt apstiprinošu atbildi, turklāt tādā gadījumā kredītam var būt draudzīgāki nosacījumi – lielāka aizdevuma summa, garāks atmaksas termiņš, zemāka procentu likme u.c. Šī iemesla dēļ, pirms piesakaties auto kredītam, uzziniet aktuālo situāciju un apskatiet savu kredītvēsturi kādā no bezmaksas avotiem:

Pat, ja Jūsu kredītvēsture ir pozitīva, par to vajadzētu regulāri rūpēties, arvien uzlabojot to. Pāris paņēmieni, kā uzlabot kredītvēsturi:

  • Laicīga maksājumu veikšana. Visus maksājumus vienmēr vajadzētu veikt laicīgi – kredītvēstures kontekstā vienlīdz svarīgi ir gan kredītmaksājumi, gan maksājumi par mājokli, regulārie rēķini, ceļu satiksmes pārkāpumu sodi utt.
  • Oficiāli ienākumi. Nepietiek vien ar to, ka ienākumi ir regulāri un pietiekami – svarīgi, lai tie ir arī oficiāli. Atgādinām, ka par oficiāliem ienākumiem tiek uzskatīti ienākumi, kuru izcelsme ir pierādāma, t.sk. ne tikai darba alga, bet arī stipendijas, pabalsti, pensija. Tāpat laba doma ir palielināt esošos ienākumus.
  • Uzkrājuma veidošana. Uzkrājums palīdz situācijās, kad rodas pēkšņi finansiāli sarežģījumi, turklās tas liecina par to, ka cilvēkam piemīt finanšu pratība un netiek dzīvots no ‘’algas līdz algai’’.

Aizdevēja un kredīta nosacījumu izvērtēšana

Dažādiem aizdevējiem auto kredīta nosacījumi var būt atšķirīgi, turklāt, atkarībā no kredīta nosacījumiem, ar aizdevēju var nākties sadarboties vairāku gadu garumā, un veiksmīga kredīta atmaksa atkarīga arī no aizdevēja un aizņēmēja sadarbības. Lai būtu drošs, ka izvēlaties sev un savam maciņam labāko, rūpīgi izvērtējiet dažādus aizdevējus un auto kredīta nosacījumus!

Vērtējot aizdevējus, pievērsiet uzmanību sekojošiem faktoriem: kreditēšanas licence, reputācija, citu cilvēku atsauksmes, komunikācijas veids un attieksme. Vērtējot kredīta nosacījumus, pievērsiet uzmanību sekojošiem faktoriem: aizdevuma summa, atmaksas termiņš un ikmēneša maksājuma apjoms, procentu likmes, papildu izmaksas. Lai salīdzināt dažādus auto kredītus būtu vieglāk, varat izmantot tiešsaistē pieejamos kredītu kalkulatorus. 

Kredīta atmaksas plāna sagatavošana

Noformējot auto kredītu, aizdevējs sagatavos Jums ikmēneša maksājumu grafiku, tomēr, lai varētu efektīvi saplānot savas finanses, ar to nepietiek. Lai auto kredīta atmaksa būtu pēc iespējas veiksmīgāka, jau laicīgi sagatavojiet konkrētu atmaksas plānu, kurā iekļaujiet sekojošu informāciju: kāds ir ikmēneša kredītmaksājuma datums un apjoms; no kādiem līdzekļiem kredītmaksājums tiks segts; vai un kad varētu atļauties veikt lielāku kredītmaksājumu u.tml. 

Tāpat apdomājiet, kā rīkosieties situācijās, ja kādu iemeslu dēļ Jums radīsies problēmas veikt kredītmaksājumu – atgādinām, ka šādās situācijās nekādā gadījumā nevajadzētu ignorēt aizdevēju, bet gan nekavējoties sazināties ar aizdevēju, lai kopīgi rastu abpusēji izdevīgu risinājumu!

Auto kredīts ir piemērots risinājums gan mazlietota, gan lietota transportlīdzekļa iegādei, t.sk., ja tiek plānota auto iegāde no privātpersonas. Auto kredīts un citi aizdevumi dažādām vajadzībām pieejami Sefinance.lv. Atgādinām, ka ikviens aizdevums ir nopietnas saistības, tādēļ rūpīgi izvērtējiet savas iespējas to godprātīgi atmaksāt!

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” ar 2024.gada 2.septembri aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (darba vietas adrese: Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 40 stundas nedēļā (likme – 1,0). Ja Tev ir vēlme: · palīdzēt pirmsskolas izglītības skolotājai organizēt bērnu ikdienas gaitas; · uzkopt pirmsskolas grupu telpas, saskaņā ar telpu un aprīkojuma uzkopšanas un dezinfekcijas grafiku un sanitāri higiēnisko normu prasību ievērošanu; un ja Tev ir: · vismaz vispārējā vidējā izglītība; · valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; · kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: · darba samaksu pārbaudes laikā 702 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 731,00 EUR pirms nodokļu nomaksas; · darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; · drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV), lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu pienenite@valmiera.edu.lv  ar norādi “Skolotāja palīga vakancei” līdz 2024.gada 09.augustam plkst.16.00. Tālrunis informācijai: 64231693 Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2024-08-09 Kontaktpersona: pienenite@valmiera.edu.lv 64231693

Mūsu partneri