Valmieras Ziņas

Evita Ašeradena: Valmieras teātra finansiālā situācijas ir stabila, un arī “kovidlaikā” teātrī iespējams saglabāt radošu garu

Lasīšanas laiks: 5 min

Pagājušajā vasarā valdība lēma piešķirt 32 miljonus eiro kultūras nozarei, lai mazinātu Covid-19 radītās dīkstāves sekas. Kultūras ministrijas pakļautībā esošo kultūras iestāžu atbalstam tika piešķirti 5 980 320 eiro, no tiem – 3 074 030 eiro tieši teātriem. Arī parastā gadā neviens no valsts pārziņā esošajiem teātriem ar biļešu cenām, ko nosaka attiecīgā brīža iedzīvotāju pirktspēja, pilnībā nevar nosegt izdevumus, ko prasa kvalitatīvu izrāžu sagatavošana un pastāvīgas trupas uzturēšana, tādēļ ik gadu ministrija piešķir dotāciju. Valmieras teātrim valsts dotācija sedz nedaudz vairāk nekā pusi no kopējā gada budžeta. Taču pērn ārkārtējās situācijas laikā teātriem nebija iespējas pašiem gūt ieņēmumus, ar ko parasti tika segtas jauniestudējumu izmaksas un citi teātra uzturēšanas maksājumi. Teātriem nācās risināt jautājumu, ko darīt ar iegūtajiem līdzekļiem par biļešu iepriekšpārdošanu. Katrs no teātriem risināja šo jautājumu atšķirīgā veidā. Daļa atgrieza naudu skatītājiem, bet citi centās izrādes nospēlēt vēlāk.

Lai apzinātu finansiālo situāciju teātros, Kultūras ministrija aicināja teātru vadību aizpildīt anketas par iestāžu finanšu plūsmu. Lai gan Valmieras teātris norādīja, ka pašu ieņēmumu kritums Covid-19 ietekmē bija 435 200 eiro, valsts sākotnēji piešķīra dotāciju vien 82 340, rosinot diskusiju par to, ka teātri reģionos netiek vērtēti vienlīdzīgi ar galvaspilsētas teātriem, kuri saņēma daudzkārt lielāku atbalstu. Par to, kāda situācija ir pašlaik Valmieras teātrī, stāsta iestādes direktore EVITA AŠERADENA.

Aktīvi komunicējot ar Kultūras ministriju, tika novērsta šī situācija. Valmieras teātris saņēma papildus dotāciju, kas ļāva pērn turpināt veidot jauniestudējumus.

Pašlaik iestādes finansiālā situācija ir stabila. Salīdzinot ar to, kā klājas pašnodarbinātajiem, autoratlīdzību saņēmējiem un privātajām kultūras iestādēm, kas nonāca izmisuma situācijā, jo valsts finansiālais pabalsts kavējas un piešķiršanas kritēriji ir neskaidri, valsts kapitālsabiedrības nevar sūdzēties, ka netika palīdzēts. Saglabājas psiholoģiskā nedrošības sajūta dēļ milzīgās neziņas, neskaidrajiem un impulsīvajiem lēmumiem. Paldies skatītājiem, kuri mums joprojām ir uzticīgi un gatavi nākt uz teātri, līdzko tas būs iespējams!

Pagājušajā pavasarī visos teātros bija situācija, kad bija jādomā par to, ko darīt ar līdzekļiem no iepriekš izpārdotajām biļetēm. Valmieras teātris riskēja un nolēma daļu atdot skatītājiem pārcelto izrāžu veidā. Visu vasaru līdz pat rudenim intensīvi spēlējot izrādes, mums izdevās “atprečot” 60% biļešu, lai gan zāles piepildījums drīkstēja būt vien 30 līdz 40 %. Nespēlējām vien dažas lielās izrādes ar augstu pašizmaksu, jo ierobežojumu dēļ nedrīkstējām piepildīt zāles, līdz ar to nevarējām ekonomiski pamatot šo izrāžu rādīšanu.

Kopumā iespēja spēlēt vasarā vērtējama ļoti pozitīvi divu iemeslu dēļ. Mums nepazuda saikne ar skatītāju, kuri bija noilgojušies pēc teātra un bija ar mieru pieciest visas neērtības ar maskām un diviem metriem. Otrkārt, teātrī vairāk nekā citās darbavietās ir svarīgi uzturēt procesu, lai mākslinieki nezaudētu profesionalitāti un teātra garšu. Turklāt bija ļoti būtiski uzturēt sajūtu, ka “ārā nav kara” un mēs turpinām strādāt par spīti visam. Domāju, ka mums tas labi izdevās.

Maijā, kad bija ierobežojums telpā uzturēties līdz 25 cilvēkiem, mēs praktisku iemeslu izveidojām brīnišķīgu monoizrādi, ļaujot to noskatīties pēc iespējas vairāk skatītājiem – 24. Tas bija režisores Ineses Mičules un aktiera Mārtiņa Meiera radītais iestudējums “Visas labās lietas”. Lai gan šī izrāde jau bija iekļauta sezonas iestudējumu plānā, tās pirmizrāde nāca īstajā brīdī, kas radīja atgriešanās sajūtu un svētkus gan teātra ļaudīm, gan skatītājiem.

Jāatzīst, ka par spīti Covid-19 krīzei mēs esam pilnībā izpildījuši jauniestudējumu plānu, kāds tas bija iecerēts, tādēļ ļoti lepojos ar savu komandu.

Vasarā norisinājās Valmieras vasaras teātra festivāls, kuram pērn bija ļoti svarīga dzīvības uzturēšanas un skatītāju piesaistes funkcija. Aprīlī paredzētā pirmizrāde iestudējumam “Inišmoras leitnants” tika pārcelta uz festivālu, kurā tā brīnišķīgi iedzīvojās vecās mūzikas skolas pagalmā. Vēlāk, oktobrī, tai bija teātra pirmizrāde LMT Mansarda zālē. Jūlija beigās savu pirmizrādi piedzīvoja Krišjāņa Salmiņa režisētā komēdija “Paliec sveiks, draugs…”. Augustā mēs nosvinējām pirmizrādi iestudējumam “Tilti” ar Elīnu Vāni un Tālivaldi Lasmani galvenajās lomās. Izrādē “Jaunākā brāļa vasara” mēs prezentējām sešus jaunos aktierus, kuri pēc LKA absolvēšanas kopā ar kursabiedriem sāks darbu Valmieras teātrī. Reinis Suhanovs iestudēja amerikāņu rakstnieka Stīvena Karama paaudžu trilleri “Ģimene”, ko atzinīgi novērtējuši kritiķi. Vēl divus jauniestudējumus – jauniešiem adresēto “Donu Kihotu” Viestura Roziņa režijā un Edmunda Freiberga iestudēto klasiku “Ilgu tramvajs” – mēs glabājam vēl nerādītus, katru mēnesi atmēģinām un gaidām brīdi, kad varēsim ar tiem priecēt publiku.

Iepriekšējā gada veikums apliecina, ka arī “kovidlaikā” teātrī iespējams saglabāt radošu garu.

Arī šobrīd turpinām jauniestudējumu veidošanu. Testa pirmizrādi 22. janvārī piedzīvoja režisora Toma Treiņa iestudējums Leldes Stumbres lugai “Nākošpavasar”, kas reiz jau ir bijusi Valmieras teātra repertuāra. Savukārt Inese Mičule iestudē traģikomēdiju “Labie cilvēki”, kurai testa pirmizrāde gaidāma februāra vidū. Pēc tam Dž. Dž. Džilindžers veidos izrādi ļoti zināma amerikāņu autora Treisija Letsa lugai “Osedžas zeme”. Vēl šogad taps divi diplomdarbi, kurus kopā ar režisori Indru Rogu veidos LKA studenti – mūsu teātra jaunie aktieri.

Visu laiku esam starta gatavībā, gaidot valdības atļauju atsākt darbu, jo skatītāji ik pa laikam izrāda vēlmi rezervēt vai pirkt biļetes un ir ar mieru pakļauties visiem drošības noteikumiem, lai tikai varētu klātienē redzēt izrādes.

Igaunijā, piemēram, ne brīdi nav pilnībā pārtraukta iespēja apmeklēt teātri, izņemot divus teātrus, kas tika slēgti, pasliktinoties epidemioloģiskajai situācijai. Latvijas scenogrāfi brauc strādāt gan uz Viļņu, gan Tallinu. Līdzīga situācija ir visā Eiropā. Daudzviet notiek arī tiešsaistes izrādes. Arī mēs par šādu variantu esam domājuši un pat īstenojuši monoizrādes “Visas labās lietas” tiešraidi. Taču sapratām, ka kvalitatīvu tiešsaistes izrāžu nodrošināšanai ir nepieciešami ļoti lieli līdzekļi. Līdz ar vakcinēšanas uzsākšanu, redzot gaismu tuneļa galā, nebūtu lietderīgi ieguldīt lielus līdzekļus tiešsaistes platformas attīstībai. Klātienes sajūta ir neatsverama, tādēļ teātrim tiešsaistes izrādes ir mazāk piemērots formāts nekā operai un koncertiem.

Aktuālais jautājums

Vai 2026. gada ziema un aukstums tev sagādāja kādas problēmas ar apkuri vai ūdensapgādes pakalpojumiem?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Kultūras centrs (turpmāk – Iestāde) aicina darbā kultūras projektu vadītāju uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: ● plānot, organizēt un veidot izglītojošus, kultūras un atpūtas pasākumus, izstādes, koncertus u.c. pasākumus; ● plānot un organizēt amatnieku un mājražotāju tirdziņus Valmierā un Kocēnos; ● izstrādāt ar kultūras jomu saistītus radošos projektus; ● analizēt sabiedrības intereses un vajadzības kultūras jomā; ● administrēt viesmākslinieku koncertu un pasākumu norisi; ● plānot kultūras pasākumu izdevumu tāmes, sagatavot informāciju un atskaites par kultūras pasākumiem un norisēm; un ja Tev ir: ● otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība kultūras, radošo industriju vai ar to saistītā jomā; ● iepriekšēja darba pieredze kultūras, radošo industriju jomā (tiks uzskatīta par priekšrocību); ● valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; ● kompetences: vēlme radoši strādāt un pašiniciatīva; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus un organizēt savu darbu; spēja strādāt gan individuāli, gan komandā; pozitīva un atbildīga attieksme pret darbu; mēs piedāvājam: ● pamatalgu pārbaudes laikā 1258 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 1310 EUR pirms nodokļu nomaksas; ● iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; ● darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; ● drošu un sakārtotu darba vidi; ● darbu atsaucīgu kolēģu komandā. CV, pieteikuma vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt Valmieras Kultūras centrā (adrese: Rīgas iela 10, Valmiera, Valmieras novads) vai nosūtīt uz e-pastu kultura@valmierasnovads.lv ar norādi "Kultūras projektu vadītāja/-as amatam" līdz 2026. gada 27. aprīlim. Tālrunis papildu informācijai: 64207201. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Kultūras projektu VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 10, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Kultūra / Māksla Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-04-27 Kontaktpersona: kultura@valmierasnovads.lv 64207201

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras 2.vidusskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā direktora vietnieku/-ci izglītības jomā (audzināšanas darbā) uz noteiktu laiku. Ja Jūs vēlaties: • nodrošināt Iestādes audzināšanas programmas izstrādi, koordinēt un pārraudzīt tās izpildi un organizēt izglītības iestādes ārpusstundu darbu; • vadīt, plānot, organizēt audzināšanas darbu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • koordinēt un pārraudzīt interešu izglītības pulciņu, mākslinieciskās pašdarbības kolektīvu un klašu audzinātāju darbu; • nodrošināt ārpusstundu pasākumu un aktivitāšu plānošanu, organizēšanu un uzraudzību; • koordinēt izglītojamo pašpārvaldes darbību; • koordinēt skolas atbalsta jomas komandas darbu; • apkopot un analizēt informāciju, gatavot pārskatus un ziņojumus par audzināšanas darbu Iestādē; • piedalīties Iestādes iekšējo normatīvo aktu izstrādē un nodrošināt to ievērošanu; • atbilstoši darba pienākumiem piedalīties pedagoģiskās padomes sēžu sagatavošanā un organizēšanā; • veicināt Iestādes tradīciju saglabāšanu, pilnveidošanu un tēla veidošanu; un Jums ir: • augstākā izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” prasībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • darba pieredze līdzīgā amatā un izglītības vadības darbā tiks uzskatīta par priekšrocību; • pieredze padoto darba snieguma izvērtēšanā, mērķu noteikšanā; • pieredze metodiskajā darbā, izglītības jomu reglamentējošo tiesību aktu pārzināšana; • jaunāko izglītības un pedagoģijas jomu aktualitāšu pārzināšana un prasme pielietot darbā; • kompetences: spēja strādāt patstāvīgi, pieņemt lēmumus un prasme rīkoties nestandarta situācijās; labas - komunikācijas, sadarbības un motivēšanas prasmes; precizitāte un atbildība darbā; mēs piedāvājam: • pilnu darba slodzi; • atalgojumu EUR 2136 mēnesī pirms nodokļu nomaksas (par slodzi); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • darbu radošā, draudzīgā kolektīvā; • stabilu, sakārtotu darba vidi. Pretendentus aicinām pieteikties, iesniedzot motivētu pieteikuma vēstuli un savu profesionālās darbības aprakstu (CV) ar norādi „Direktora vietnieka/-ces vakancei” līdz 2026.gada 29.aprīlim: uz e-pastu: v2v@valmiera.edu.lv, vai personīgi Valmieras 2.vidusskolas lietvedībā (Raiņa ielā 11, Valmiera, Valmieras novads). Tālrunis informācijai: 64281559. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VADĪTĀJA VIETNIEKS /DIREKTORA VIETNIEKS /IZPILDDIREKTORS (IZGLĪTĪBAS JOMĀ) Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-04-29 Kontaktpersona: v2v@valmiera.edu.lv 64281559 (lietvede)

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras 2.vidusskola (turpmāk – Skola) aicina darbā direktora vietnieku/-ci administratīvi saimnieciskajā darbā (1 likme jeb 40 stundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads.   Ja Tev ir vēlme: • vadīt Skolas saimniecisko darbu; • plānot, vadīt un kontrolēt tehnisko darbinieku darbu, nodrošinot saimniecisko darbu izpildi; • piedalīties Skolas budžeta plānošanā, izpildes kontrolē un iepirkuma procedūras izstrādē un organizēšanā, nodrošināt Skolas racionālu resursu izmantošanu; • iegādāties nepieciešamo inventāru, instrumentus un citas materiālās vērtības, nepieciešamības gadījumos sastādīt tehnisko specifikāciju un veikt tirgus izpēti; • sekot darba aizsardzības un ugunsdrošības noteikumu ievērošanai Skolā; • nodrošināt Skolas inženiertīklu (elektrotīkla, signalizācijas, ūdensvada un kanalizācijas, apkures sistēmas) savlaicīgu tehnisko apkopi un profilaktisko apkalpošanu, uzturēšanu kārtībā un piedalīties šajā darbā; • piedalīties Skolas attīstības plānošanā; • iesaistīties Skolas attīstības mērķu un uzdevumu īstenošanā, kā arī Skolas īstenotajos projektos; • veikt Skolas materiālo vērtību uzskaiti, kontroli, piedalīties inventarizācijas komisijas darbā; un Tev ir: • vēlama augstākā izglītība; • vēlama izglītības iestādes saimniecisko darbu pārzināšana un izmaksu sastādīšanas prasme remontdarbiem; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • B kategorijas vadītāja apliecība; • kompetences: prasme plānot un organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu; atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte; komunikācijas un sadarbības prasmes; psiholoģiskā noturība; prasme strādāt individuāli un komandā; • labas prasmes darbam ar datoru un citu biroja tehniku; mēs piedāvājam: • pamatalgu pārbaudes laikā 1258 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 1310 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi.   Profesionālās darbības aprakstu (CV) gaidīsim līdz 2026.gada 29.aprīlim iesniedzot personīgi skolā (adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā: v2v@valmiera.edu.lv. Pieteikums iesniedzams ar norādi “Direktora vietnieka/-ces vakance”. Tālrunis informācijai: 64207163 (direktors), 64281559 (lietvede). Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-04-29 Kontaktpersona: v2v@valmiera.edu.lv 64207163

Mūsu partneri