Valmieras Ziņas

Ekspeditoru pakalpojumu spēks – priekšrocības starptautisko kravu pārvadāšanas sfērā

Lasīšanas laiks: 5 min

Starptautiskā tirdzniecība uzņēmumiem sniedz iespēju dalīties savos darbības rezultātos visā pasaulē, savukārt cilvēki var iegādāties tādus produktus, kuru pašu valstī, iespējams, nav. Tomēr, lai preces sasniegtu pircējus, sākumā jāparūpējas par kravu pārvadāšanu no vienas valsts uz citu. Ekspeditors – galvenais cilvēks, kurš organizē starptautisko kravu transportēšanu un rūpējas, lai preces galamērķi sasniegtu labākajā kvalitātē. Aplūkosim tuvāk, kā izskatās ekspeditora darbs.

Kas ir ekspeditora pakalpojumi?

Preču pārvešana patiešām ir komplekss process, kas prasa specifiskas speciālistu kompetences. Viens ir darboties valsts vidū, pavisam kas cits – starptautiskā līmenī. Lai gan kravu pārvadāšana pa sauszemes ceļiem tiek uzskatīts par vienu no elastīgākajiem un ātrākajiem veidiem kā nogādāt produkciju uz ārzemēm, ir jāpārzina ne tikai svarīgākie loģistikas procesi, bet arī citu valstu likumdošana un šīs sfēras reglamenti. Tātad, ekspedīcijas pakalpojumi ir sfēra, kurā strādājošie speciālisti rūpējas par to, lai krava sasniegtu galamērķi ātrāk, precīzāk un ekonomiskākajā veidā. Taču nejauciet, ekspedīcija nav tas pats, kas kravu pārvešana. Ekspeditori kalpo kā tilts starp pārvadātāju un sūtītāju, kas padara kravu transportēšanu par iespējamu.

Kādi ir ekspeditora pienākumi?

Ja kādreiz esat sūtījuši preces uz attālāku valsti, varat iedomāties kādas procedūras ir jāveic, lai pasūtījums nonāktu pie saņēmēja. Ne mazāk darba gulstas uz ekspeditoru pleciem, kuru viens no galvenajiem mērķiem ir piegādāt preces pēc iespējas ātrāk. Aplūkosim dažus kravu ekspeditoru pienākumus.

Atbilstoša transportlīdzekļa izvēle

Pirmā lieta, kas jāizdara ekspeditoram – jānoskaidro, kāds transports ir nepieciešams preču transportēšanai. Kravu ekspedīcijas var norisināties trīs veidos – pa gaisu, ūdeni un sauszemes ceļiem. Ja preces jānogādā pāri Atlantijas okeānam, krava tiek nogādāta, izmantojot gaisa vai ūdens transportu. Tomēr, ja vēlaties kravu transportēt starp Baltijas vai Eiropas valstīm, labākā izvēle būs sauszemes ceļi. Tieši ar kravas automašīnām transportējamās preces citu pilsētu vai valsti var sasniegt dažu stundu vai dienas laikā. Turklāt citādāk nekā dzelzceļa sliedes, autoceļu tīkls apņem visas pilsētas un lauku teritorijas, tāpēc kravas piegāde iespējama arī pat visattālākajās vietās.

Ekspeditors parūpējas arī par piemērotākā transportēšanas veida izvēli, lai preces tiktu nogādātas labākajos apstākļos. Ja tiek vestas specifiskas, ātri bojājošās pārtikas vai kosmētikas preces, ekspeditors piemeklēs tādu transportlīdzekli, kurš spēs nodrošināt kravai nepieciešamo temperatūru, zemu vai augstu.

Vairākums uzņēmumu, kas sniedz ekspeditoru pakalpojumus piedāvā arī citus loģistikas pakalpojumus, tādus kā 3PL, 4PL loģistika, kravu pārvadāšana un uzglabāšana. Tas padara uzņēmumu konkurētspējīgu, jo loģistikas uzņēmumi jau laikus ir atlasījuši uzticamus pārvadātājus, noliktavu darbiniekus, tāpēc uzņēmumam, kas nodarbojas ar tirdzniecību, ekspeditori uzreiz var piedāvāt efektīvākos kravu transportēšanas veidus par zemākajām cenām.

Kravu kustības organizēšana

Tikai atbilstoša transportlīdzekļa izvēle negarantēs to, ka krava sasniegs galamērķi noteiktajā laikā. Šeit svarīga loma ir ekspeditoram, kuram ir jānoorganizē kravas kustības maršruts. Par laimi, loģistikas sfērā izmantojamās tehnoloģijas atvieglo šo darbu. Mākslīgais intelekts un mākoņdatošana ekspeditoriem ļauj redzēt sastrēgumus vai citus ceļā pagadījušos šķēršļus, un ļauj izvairīties no tiem. Izvairoties no situācijām, kas palēnina kravas ceļojumu, preces iespējams piegādāt ātrāk un efektīvāk. Turklāt izvēloties atbilstošu transportēšanas maršrutu, tiek ietaupīta arī degviela.

Protams, degvielu ar ietaupīt arī citādākos veidos – transportējot daļēji pilnas kravas. Ekspeditors, novērtējot kravas noslodzi, var apvienot vairākus pasūtījumus. Tādējādi viena ceļojuma laikā tiks piegādāts ne tikai viens pasūtījums, bet gan vairāki. Tas ir īpaši noderīgi uzņēmumiem, kas izmanto ekspeditoru pakalpojumus, jo, optimizējot noslodzi, samazinās transportēšanas izmaksas.

Dokumentu organizēšana

Izvēloties atbilstošāko transportu un optimālāko maršrutu preču transportēšanai, jāparūpējas arī par atbilstošiem dokumentiem, kas atvieglos preču kustību cauri muitai. Svarīgākie dokumenti par kuriem parūpējas ekspeditori ir – kravas pavadzīme, preču izcelsmes apliecinājums, importa vai eksporta deklarācijas, kravas apdrošināšanas formas un citi dokumenti, kas nepieciešami saskaņā ar konkrētās valsts likumdošanu. Protams, daļa šīs informācijas tiek nosūtīta izmantojot speciālas iekārtas, elektroniskā veidā. Tā tiek ietaupīts laiks, kuru var veltīt citiem, svarīgiem loģistikas procesiem.

Transporta tehnoloģijas un ekspeditoru pakalpojumi

Pēdējo simts gadu laikā ir noticis liels tehnoloģiskais progress, kas ietekmējis preču kustību visā pasaulē. Šīs izmaiņas ļāvušas pārcelt preces no vienas uz citu valsti ātrāk un efektīvāk, kā arī pavēra jaunas iespējas preču ražotājiem. Ekspeditoru pakalpojumu pieprasījums arī auga, jo tas palīdz uzņēmumiem vienkāršāk uzsākt darbību jaunos tirgos.

Viena no ļoti svarīgām lietām, ko atnesusi tehnoloģija pielietošana loģistikā – dokumentu ievākšana un noformēšana. Līdz ar starptautiskās tirdzniecības parādīšanos, stipri auga pasūtījumu skaits un ar tiem saistītā dokumentācija. Kontrolēt informācijas plūsmu palīdzēja datorsistēmu ieviešana. Tagad, ekspedīciju speciālisti pavisam vienkārši var redzēt visus dokumentus viedierīcēs, analizēt tos un novērot darbu produktivitāti. 

Iespēja saņemt informāciju reālā laikā, kā arī palīdzēt uzlabot kravu pārvadājumu plānošanu, koordinēšanu un nodrošināt efektīvāku izejvielu izmantošanu. Tagad ekspedīcijās izmantojamās tehnoloģijas ļauj samazināt sastrēgumus uz ceļiem, izvēlēties efektīvāko maršrutu preču transportēšanai un palielināt darbu efektivitāti, precīzāk izmantojot pieejamo darbaspēku. Tātad, var secināt, ka loģistikas procesos piemērojamās tehnoloģijas ievērojami ietekmējušas ekspeditoru pakalpojumu sfēras efektivitāti.

Ekspeditoru nozīme nākotnē

Kravu ekspedīcijas ir svarīgs process, vēloties nodrošināt vienmērīgu tirdzniecību. Tieši šīs vajadzības dēļ radies ekspeditora darbs, kurš starptautiskās tirdzniecības pasaulē tagad ieņem īpaši svarīgu vietu – nodrošina, lai preces laikus un augstākajā kvalitātē sasniegtu patērētājus. Tiek lēsts, ka plešoties globālajai ekonomikai un augot elektroniskās komercijas sfērai, ekspeditoru pakalpojumi kļūs arvien svarīgāki.

Aktuālais jautājums

Kā, jūsuprāt, jaunais luksofors Valmierā, Cēsu ielā ietekmē pilsētas satiksmi?     

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri