Valmieras Ziņas

Bezskaidras un skaidras naudas maksājumi mūsdienās

Lasīšanas laiks: 4 min

Pasaulē ir 197 valstis un aptuveni 50 atkarīgo valstu teritoriju. Kopā pasaulē apgrozījumā ir 164 oficiālās nacionālās valūtas. Bezskaidra nauda laika gaitā ir attīstījusies kā uzkāršanas instruments – līdz ar šo vajadzību un vēlmi ir aizsākusies banku darbība jeb skaidrās naudas noguldījumi.

Mūsdienās tiek izmantoti abu veidu norēķini – gan skaidras, gan bezskaidras naudas, tomēr arī bezskaidras naudas norēķini, attīstoties tehnoloģijām, attīsta arī maksāšanas iespējas. Kā tas viss ir attīstījies un kādas iespējas norēķiniem ir mūsdienās?

Paradumu maiņa norēķinos

Pēc “Latvijas fakti” pētījuma Latvijas iedzīvotājs vidēji nedēļā norēķinās 30 % apjomā ar skaidru naudu un 70 % ar bezskaidru naudu. Šādus pētījumus veic divas reizes gadā, no kā izriet sezonalitātes vai sociālās tā brīža situācijas secinājumi.

Pēdējie divi gadi ir izteikti ar tendenci izmantot vairāk bezskaidras naudas norēķinus, parādot datos pārmaiņas sociālajā un ekonomiskajā situācijā saistībā ar Covid-19 pandēmiju un tās noteiktajiem ierobežojumiem.

Pētījuma dati arī parāda, ka 2021. gada augustā ir bijis visaugstākais bezskaidras naudas apgrozījums pēdējo piecu gadu laikā, kas, atbilstoši jau minētajam, ataino pandēmijā radušos paradumu maiņu faktorus.

Cik populāra ir skaidra nauda? Kur ar to maksā?

Neskatoties uz to, ka skaidra nauda ir ar gadsimtiem ilgām tradīcijām, bezskaidras naudas norēķini attīstās līdz ar digitalizācijas straujo izaugsmi. Arvien vairāk pakalpojumi un iespējas ir tieši norēķinos ar bezskaidru naudu. Bet kur tiek izmantota skaidra nauda?

26 % Latvijas iedzīvotāju skaidru naudu lielākoties izmanto ģimenes vajadzībām, piemēram, vecāki bērniem dod kabatas naudu, muzeju ieejas biļetēm vai ekskursijām. Vasaras mēnešos tiek novērota lielāka skaidras naudas izmantošana, kas argumentējas ar vasaras sezonalitāti, kad produktus iegādājas tirgū vai pie zemniekiem.

Jaunā paaudze lielākoties pieturas pie tehnoloģiju un karšu iespējām, tomēr vecākā paaudze mazāk uzticas digitālajiem resursiem, piemēram, mobilām bankām jeb elektroniskajiem makiem, pieturoties pie sen zināmiem paradumiem. Šīs paaudzes neuzticība bezskaidriem norēķiniem un noguldījumiem bankā ir saistīti ar ne tik senu vēsturi pēdējo trīsdesmit gadu laikā – 50 un 100 rubļu izņemšana no apgrozījuma 80desmito gadu beigās, kas radīja pirmos lielos uzkrājuma zaudējumus Latvijā, rubļu valūtas maiņa uz Latvijas rubļiem 1992. gadā (tautā saukti par repšikiem), Bankas Baltija un vēlāk jau arī Parex bankas bankroti.

Nākotnē prognozē, ka ar laiku monētas un banknotes izzudīs, piemēram, šobrīd pasaulē visstraujāk atteikšanās no skaidras naudas norēķiniem noris Zviedrijā, kur, piemēram, veikalos un kafejnīcās jau ir norādes, ka norēķināties var tikai ar bankas kartēm.

Skaļš paziņojums ir nācis arī no starptautiskā lielveikala “IKEA”, kas vienā no saviem Zviedrijas veikaliem nolēma pārtraukt norēķinus ar skaidru naudu, jo skaidras naudas apgrozījums ir bijis mazāks nekā 1 %.

Skandināvijā prognozē pilnīgas pārmaiņas tuvāko piecu gadu laikā, tomēr Latvijā potenciāli tas noteikti varētu būt daudz vēlāk.

Bezskaidras naudas izmantošanas tendence

Bezskaidras naudas norēķini strauji iet savu izaugsmes ceļu, jo arvien vairāk nāk klajā risinājumi, ar kuriem patērētājs var norēķināties, proti, ja agrāk vienīgais bezskaidras naudas norēķinu veids bija debetkarte vai kredītkarte, tad šodien šīs iespējas paplašinājušās ar iespēju maksāt ar telefonu vai pat pulksteni, zibmaksājumiem ar telefona numuru vai interneta maksājumiem.

2019. gada pirmajā pusgadā Latvijā tika veikti 256.7 miljoni maksājumi ar bezskaidru naudu, turpretim 2021. gada pirmajā pusgadā skaits ir progresīvi palielinājies – 275.6 miljons reižu.

Bezskaidras naudas maksājumi mūsdienās ir ļoti ērti dēļ ātruma. Patērētāji arvien vairāk visus savus ikdienas rēķinus maksā internetā, tikpat aktuāli šobrīd ir iegādāties arī apģērbu un pārtiku, neizejot no mājas.

Ne mazāk svarīgi ir pieminēt arī bezkontakta maksājumu iespējas – maksājumi ar mobilo telefonu vai pulksteni. Viss, kas ir vajadzīgs patērētājam – mobilā ierīce vai viedpulkstenis un attiecīgi Google Pay, Apple Pay, Fitbit Pay vai Garmin Pay sistēma.

Sortter – palīgs kredītu salīdzināšanā un finanšu jautājumos

Viens no bezskaidras naudas norēķinu veidiem ir izmantot kredītkarti, tāpēc, lai izvēlētos savu īsto un vispiemērotāko kredītkarti, apmeklējiet www.sortter.lv, kur visas karšu priekšrocības un trūkumi ir aprakstīti vienuviet. Sortter ir kredītu salīdzināšanas un finanšu pakalpojumu, piemēram, elektronisko maku, krājkontu salīdzināšanas platforma. Sortter blogā, savukārt, iespējams iegūt atbildes uz ikkatram aktuāliem jautājumiem.

 

https://swedesinthestates.com/this-ikea-is-now-cashless/

https://www.naudasskola.lv/mana-ekonomika/limeni/4-6/nauda/bezskaidras-naudas-norekini

https://www.bank.lv/lb-publikacijas/maksajumu-radars-p

https://lv.wikipedia.org/wiki/Nauda

https://www.countries-ofthe-world.com/world-currencies.html

https://lvportals.lv/dienaskartiba/326339-latvijas-bankas-maksajumu-radars-bezskaidra-nauda-nostiprina-savas-pozicijas-ari-pandemijas-ietekme-2021

https://www.cblgroup.com/lv/media/press-releases/2021/cash-habits/

https://www.bank.lv/component/content/article/244-banknotes-un-monetas/monetu-jaunumi/2062-latvijas-nacionalas-valutas-atjaunosana

https://lv.wikipedia.org/wiki/Latvijas_rublis

https://biznesam.swedbank.lv/ievads/finanses/beskaidras-naudas-norekini-52973

https://blog.swedbank.lv/nauda/skaidra-nauda-727

https://www.ecb.europa.eu/pub/pdf/scpops/ecb.op259~33b180d450.en.pdf

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat jauno "Valmiera 2027" vides objektu pilsētas centrā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “ZAAO”, VRN 44103015509, ir vadošais atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Vidzemē, kas nodrošina kvalitatīvu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanu izmantojot modernas un mūsdienīgas tehnoloģijas, un ir atvērts jaunu tehnoloģiju ieviešanai procesu optimizācijai. AICINĀM DARBĀ: Atkritumvedēja vadītāju (8332 01) MĒS PIEDĀVĀJAM: Pilnu darba slodzi, normālo darba laiku ar summētā darba laika organizāciju četru mēnešu pārskata periodā; Labus darba apstākļus; Bruto atalgojumu no1200.00 mēnesī; Sociālās garantijas; Kvalifikācijas celšanas iespējas; Nelaimes gadījumu apdrošināšana uzsākot darbu; Veselības apdrošināšana pēc pārbaudes laika beigām. DARBA PIENĀKUMI: Sadzīves atkritumu , lielgabarīta atkritumu un šķiroto atkritumu savākšana; Pārvietojot konteinerus (smags fizisks darbs) un strādājot ar hidrauliskajiem manipulatoriem ievērot darba drošības noteikumus; Uzturēt automašīnu tehniski labā stāvoklī un savlaicīgi ziņot par tehniskajiem bojājumiem.  PRASĪBAS: Vidējā vai vidējā speciālā izglītība ; C kategorijas autovadītāja apliecība; 95 kods; Vismaz trīs gadu pieredze automašīnas vadīšanā; Vēlama pieredze darbā ar hidrauliskajiem manipulatoriem; Labas tehniskās zināšanas; Prasme rīkoties ārkārtas situācijās; Komunikācijas prasmes, kas orientētas uz klientu apkalpošanu; Prasme pielietot darbā tehnisko inventāru; Organizatoriskās prasmes. PIETEIKTIES: CV (dzīves apraksts), motivācijas vēstuli un atsauksmes vai rekomendācijas lūdzam sūtīt e-pastā darbs@zaao.lv līdz 2022.gada 31.maijam Tālrunis: 26207402. Pateicamies par atsaucību! Informējam, ka Jūsu pieteikumu dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu apstrādes pārzinis ir SIA “ZAAO”, Rīgas iela 32, Valmiera, LV-4201 Profesija: ATKRITUMVEDĒJA VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 32, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-05-31 Kontaktpersona: Personāla Speciālists

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes Īpašumu un infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļā nekustamā īpašuma pārvaldnieku/-ci (uz nenoteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: • plānot, organizēt un kontrolēt Pašvaldībai piederošo dzīvojamo māju, nedzīvojamo ēku Valmierā un tām piesaistīto zemes gabalu apsaimniekošanas procesu; • kārtot un aktualizēt māju lietas; • plānot un veikt dzīvojamo māju un nedzīvojamo ēku vizuālo apsekošanu, pārraudzīt tehniskās apkopes un remontdarbu izpildi: • apsekot īres dzīvokļus, kontrolēt īres līgumu nosacījumu izpildi attiecībā uz dzīvokļu uzturēšanu • sagatavot dokumentus, kas saistīti ar namu pārvaldnieka darbību; • veidot un nodrošināt komunikāciju ar nekustamā īpašuma nomniekiem un/vai īrniekiem ar īpašumu uzturēšanu saistītos jautājumos; un ja Tev ir: • augstākā izglītība inženierzinātnēs un/vai nekustamā īpašuma pārvaldīšanas un uzturēšanas jomā un /vai būvniecībā; • vismaz trīs gadu praktiskā pieredze līdzīgu pienākumu izpildē, kā arī jaunāko jomas tendenču pārzināšana; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: teicamas organizatoriskās un saskarsmes spējas, argumentācijas, komunikācijas un publiskās uzstāšanās prasmes, analītiskā domāšana, precizitāte, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus, prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus, atbildības sajūta, spēja iekļauties kolektīvā, vēlme sasniegt mērķus; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office) un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 11.mēnešalgu grupai no 1065 EUR līdz 1230 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi “Nekustamā īpašuma pārvaldnieka/-es amatam” līdz 2022. gada 27.maijam. Tālrunis papildu informācijai: 64207138. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Nekustamā īpašuma PĀRVALDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-05-27

Mūsu partneri