Valmieras Ziņas

Bezskaidras un skaidras naudas maksājumi mūsdienās

Lasīšanas laiks: 4 min

Pasaulē ir 197 valstis un aptuveni 50 atkarīgo valstu teritoriju. Kopā pasaulē apgrozījumā ir 164 oficiālās nacionālās valūtas. Bezskaidra nauda laika gaitā ir attīstījusies kā uzkāršanas instruments – līdz ar šo vajadzību un vēlmi ir aizsākusies banku darbība jeb skaidrās naudas noguldījumi.

Mūsdienās tiek izmantoti abu veidu norēķini – gan skaidras, gan bezskaidras naudas, tomēr arī bezskaidras naudas norēķini, attīstoties tehnoloģijām, attīsta arī maksāšanas iespējas. Kā tas viss ir attīstījies un kādas iespējas norēķiniem ir mūsdienās?

Paradumu maiņa norēķinos

Pēc “Latvijas fakti” pētījuma Latvijas iedzīvotājs vidēji nedēļā norēķinās 30 % apjomā ar skaidru naudu un 70 % ar bezskaidru naudu. Šādus pētījumus veic divas reizes gadā, no kā izriet sezonalitātes vai sociālās tā brīža situācijas secinājumi.

Pēdējie divi gadi ir izteikti ar tendenci izmantot vairāk bezskaidras naudas norēķinus, parādot datos pārmaiņas sociālajā un ekonomiskajā situācijā saistībā ar Covid-19 pandēmiju un tās noteiktajiem ierobežojumiem.

Pētījuma dati arī parāda, ka 2021. gada augustā ir bijis visaugstākais bezskaidras naudas apgrozījums pēdējo piecu gadu laikā, kas, atbilstoši jau minētajam, ataino pandēmijā radušos paradumu maiņu faktorus.

Cik populāra ir skaidra nauda? Kur ar to maksā?

Neskatoties uz to, ka skaidra nauda ir ar gadsimtiem ilgām tradīcijām, bezskaidras naudas norēķini attīstās līdz ar digitalizācijas straujo izaugsmi. Arvien vairāk pakalpojumi un iespējas ir tieši norēķinos ar bezskaidru naudu. Bet kur tiek izmantota skaidra nauda?

26 % Latvijas iedzīvotāju skaidru naudu lielākoties izmanto ģimenes vajadzībām, piemēram, vecāki bērniem dod kabatas naudu, muzeju ieejas biļetēm vai ekskursijām. Vasaras mēnešos tiek novērota lielāka skaidras naudas izmantošana, kas argumentējas ar vasaras sezonalitāti, kad produktus iegādājas tirgū vai pie zemniekiem.

Jaunā paaudze lielākoties pieturas pie tehnoloģiju un karšu iespējām, tomēr vecākā paaudze mazāk uzticas digitālajiem resursiem, piemēram, mobilām bankām jeb elektroniskajiem makiem, pieturoties pie sen zināmiem paradumiem. Šīs paaudzes neuzticība bezskaidriem norēķiniem un noguldījumiem bankā ir saistīti ar ne tik senu vēsturi pēdējo trīsdesmit gadu laikā – 50 un 100 rubļu izņemšana no apgrozījuma 80desmito gadu beigās, kas radīja pirmos lielos uzkrājuma zaudējumus Latvijā, rubļu valūtas maiņa uz Latvijas rubļiem 1992. gadā (tautā saukti par repšikiem), Bankas Baltija un vēlāk jau arī Parex bankas bankroti.

Nākotnē prognozē, ka ar laiku monētas un banknotes izzudīs, piemēram, šobrīd pasaulē visstraujāk atteikšanās no skaidras naudas norēķiniem noris Zviedrijā, kur, piemēram, veikalos un kafejnīcās jau ir norādes, ka norēķināties var tikai ar bankas kartēm.

Skaļš paziņojums ir nācis arī no starptautiskā lielveikala “IKEA”, kas vienā no saviem Zviedrijas veikaliem nolēma pārtraukt norēķinus ar skaidru naudu, jo skaidras naudas apgrozījums ir bijis mazāks nekā 1 %.

Skandināvijā prognozē pilnīgas pārmaiņas tuvāko piecu gadu laikā, tomēr Latvijā potenciāli tas noteikti varētu būt daudz vēlāk.

Bezskaidras naudas izmantošanas tendence

Bezskaidras naudas norēķini strauji iet savu izaugsmes ceļu, jo arvien vairāk nāk klajā risinājumi, ar kuriem patērētājs var norēķināties, proti, ja agrāk vienīgais bezskaidras naudas norēķinu veids bija debetkarte vai kredītkarte, tad šodien šīs iespējas paplašinājušās ar iespēju maksāt ar telefonu vai pat pulksteni, zibmaksājumiem ar telefona numuru vai interneta maksājumiem.

2019. gada pirmajā pusgadā Latvijā tika veikti 256.7 miljoni maksājumi ar bezskaidru naudu, turpretim 2021. gada pirmajā pusgadā skaits ir progresīvi palielinājies – 275.6 miljons reižu.

Bezskaidras naudas maksājumi mūsdienās ir ļoti ērti dēļ ātruma. Patērētāji arvien vairāk visus savus ikdienas rēķinus maksā internetā, tikpat aktuāli šobrīd ir iegādāties arī apģērbu un pārtiku, neizejot no mājas.

Ne mazāk svarīgi ir pieminēt arī bezkontakta maksājumu iespējas – maksājumi ar mobilo telefonu vai pulksteni. Viss, kas ir vajadzīgs patērētājam – mobilā ierīce vai viedpulkstenis un attiecīgi Google Pay, Apple Pay, Fitbit Pay vai Garmin Pay sistēma.

Sortter – palīgs kredītu salīdzināšanā un finanšu jautājumos

Viens no bezskaidras naudas norēķinu veidiem ir izmantot kredītkarti, tāpēc, lai izvēlētos savu īsto un vispiemērotāko kredītkarti, apmeklējiet www.sortter.lv, kur visas karšu priekšrocības un trūkumi ir aprakstīti vienuviet. Sortter ir kredītu salīdzināšanas un finanšu pakalpojumu, piemēram, elektronisko maku, krājkontu salīdzināšanas platforma. Sortter blogā, savukārt, iespējams iegūt atbildes uz ikkatram aktuāliem jautājumiem.

 

https://swedesinthestates.com/this-ikea-is-now-cashless/

https://www.naudasskola.lv/mana-ekonomika/limeni/4-6/nauda/bezskaidras-naudas-norekini

https://www.bank.lv/lb-publikacijas/maksajumu-radars-p

https://lv.wikipedia.org/wiki/Nauda

https://www.countries-ofthe-world.com/world-currencies.html

https://lvportals.lv/dienaskartiba/326339-latvijas-bankas-maksajumu-radars-bezskaidra-nauda-nostiprina-savas-pozicijas-ari-pandemijas-ietekme-2021

https://www.cblgroup.com/lv/media/press-releases/2021/cash-habits/

https://www.bank.lv/component/content/article/244-banknotes-un-monetas/monetu-jaunumi/2062-latvijas-nacionalas-valutas-atjaunosana

https://lv.wikipedia.org/wiki/Latvijas_rublis

https://biznesam.swedbank.lv/ievads/finanses/beskaidras-naudas-norekini-52973

https://blog.swedbank.lv/nauda/skaidra-nauda-727

https://www.ecb.europa.eu/pub/pdf/scpops/ecb.op259~33b180d450.en.pdf

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri