Valmieras Ziņas

Bez valsts atbalsta jaunu īres namu būvniecība Valmierā joprojām ieceres līmenī

Pieprasījums pēc īres dzīvokļiem joprojām ir augsts, taču iecere par jaunu īres namu būvniecību Valmierā nekust no vietas, jo pašvaldībai joprojām nav izdevies atrast piemērotus finansējuma avotus, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.

Kā skaidroja pilsētas mērs, pašlaik pieejamie aizdevuma piedāvājumi neļautu jaunbūvējamos namos nodrošināt vismaz tādu pašu īres cenu, kāda ir divos uzbūvētajos – 5,20 eiro par kvadrātmetru. Vēl nav saņemta atbilde uz kredīta pieprasījumu no Eiropas Investīciju bankas, kas ir pēdējā cerību iegūt aizdevumu ar tādiem nosacījumiem, lai varētu uzbūvēt īres namus par īrniekiem pieejamu cenu. “Valsts programma visu laiku tiek solīta, bet tas velkas tik ilgi. Skatoties uz šī gada valsts budžeta iespējām, nav ticības, ka atradīsies šim mērķim līdzekļi,” secināja J.Baiks. Viņš atzina, ka divu īres namu būvniecība Valmierā drīzāk uzskatāma par veiksmi, kad “visas zvaigznes īstajā laikā sastājās pareizajā vietā”, nevis par sistēmu, kas ļauj pašvaldībām risināt dzīvojamā fonda jautājumu.

Kā uzskata J.Baiks, nesen Valsts kontroles veiktās revīzijas par dzīvojamo ēku drošību secinājumi apliecina to, ka problēma samilzt, jo esošais dzīvojamais fonds nolietojas. “Cilvēkiem vēl nav izveidojusies pareiza izpratne. Daudziem šķiet, ka dzīvokļi viņiem būs uz mūžiem un nekas nav jādara ēku uzturēšanai. Taču viss nolietojas un ir regulāri jāatjauno. Par laimi, valmierieši aktīvi izmanto iespējas ēku atjaunošanā. Līdz ar siltināšanu tiek novērstas daudz tehniskas problēmas, ievērojami pagarinot ēku kalpošanas laiku. Taču ne visur Latvijā situācija ir tik laba. Eiropā tiek atjaunots no 1,5% līdz 2% dzīvojamā fonda gadā. Latvijā esam 20 gados atjaunojuši tikai 2% dzīvojamo ēku. Tādēļ steidzami ir jādomā par esošo ēku atjaunošanu un jaunu ēku būvniecību. Rīgā un Pierīgā dzīvokļu jautājumu atrisina brīvais tirgus, ber reģionos ir nepieciešama valsts iejaukšanās, lai kompensētu tirgus nepilnības. Tādēļ Latvijā ir vajadzīga īpaša mājokļu politika. Tāda ir ne tikai vairākās Austrumeiropas valstīs, bet arī turīgajās Rietumvalstīs. Piemēram, Vīnes pašvaldība ir lielākais dzīvokļu īpašnieks pilsētā, nodrošinot mazāk turīgiem iedzīvotājiem divreiz zemāku īres cenu, nekā brīvajā tirgū.”

J.Baiks atzina, ka jaunajos Valmieras īres namos noteiktā cena 5,20 eiro par kvadrātmetru  daudziem ir par dārgu. Tomēr ir pietiekami daudz ģimeņu, kuras var atļauties šo cenu maksāt. To apliecina tas, ka brīvu dzīvokļu šajos namos nav. Taču Latvijā ir pašvaldības, kurās pirktspēja neļauj noteikt īres cenu, kas dārgāka par 2 līdz 3 eiro par kvadrātmetru. Pie pašreizējām būvniecības izmaksām un banku aizdevuma noteikumiem, uzbūvēt jaunu ēku par 5,20 eiro kvadrātmetrā nav iespējams, kur nu vēl plānot īres cenu 2 līdz 3 eiro kvadrātmetrā. Lai varētu nodrošināt šādu cenu, ir nepieciešama daļēja valsts dotācija vai aizdevumi ar īpašu garu termiņu. Dažās Eiropas valstīs šādiem objektiem tiek izsniegti aizdevumi uz 50 gadiem. Taču Latvijā privātuzņēmējs nevar paņemt aizdevumu ilgāku par 10 līdz 12 gadiem.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

VALSTS SOCIĀLĀS APRŪPES CENTRS "ZEMGALE"   (reģ. nr. 40900035103) aicina darbā virtuves darbinieku filiālē "Rūja" (1.0 slodze) uz noteiktu laiku Prasības pretendentam: - vēlama vispārējā vidējā vai vidējā profesionālā izglītība; vēlama pieredze darbam virtuvē; - Valsts valodas prasme - A līmenis 1.pakāpe (izņemot personas, kuras ieguvušas pamata, vidējo vai augstāko izglītību akreditētās programmās latviešu valodā). Galvenie pienākumi: - Veikt sakņu un dārzeņu pirmapstrādi (kalibrēšanu, mazgāšanu un mizošanu ar mašīnu vai rokām). - Saņemt gatavo ēdienu porcijas no pavāra un pasniegt klientiem atbilstoši nozīmētajām diētas formām klientiem. - Nokopt galdus. Novākt ēdienu paliekas, nogādāt netīros traukus uz mazgāšanas vietu apstrādei.  - Uzkopt mitrā veidā pārtikas bloka telpu un ēdamzāļu inventāru (galdus, krēslus u.c.) un grīdu. - Veikt netīro trauku, iekārtu un mašīnu attīrīšanu no ēdiena atliekām, mazgāšanu, dezinfekciju. Mēs piedāvājam: - amata algu no 500.00 līdz 530.00 EUR bruto, (atkarībā no profesionālās darba pieredzes); - profesionālus kolēģus, izaugsmes un apmācības iespējas; - sociālās garantijas; - veselības apdrošināšanu pēc 6 nostrādātiem mēnešiem. Darba vietas adrese: VSAC "Zemgale" filiāle "Rūja", Pansionāts "Rūja", Jeru pagasts, Rūjienas novads. Profesionālās darbības aprakstu (CV) ar norādi "Virtuves darbinieks" sūtīt uz e-pastu: Nadezda.Graudina@vsaczemgale.gov.lv. līdz 22.06.2021 plkst.12.00 Piesakot savu kandidatūru uz izsludināto amata vietu, Jūs uzticat savus personas datus Valsts sociālās aprūpes centram “Zemgale”. Detalizēta informācija par personas datu apstrādes aspektiem šī nolūka sasniegšanai ir norādīta iestādes mājas lapā, adrese: https://www.vsaczemgale.gov.lv/lv/privatuma-politika Informējam, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz interviju. Par atteikumu ziņosim tikai tiem kandidātiem, kas tiks uzaicināti uz interviju. Gadījumā, ja divu nedēļu laikā pēc CV nosūtīšanas neesat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju, varat uzskatīt, ka Jūsu kandidatūra netika virzīta pārrunu kārtai. Profesija: VIRTUVES DARBINIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Pansionāts Rūja, Jeri, Jeru pag., Rūjienas nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-06-22 Kontaktpersona: Nadežda Graudiņa Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri