Valmieras Ziņas

Aigars Andersons: Baloži pār Latvijas tautsaimniecību

Lasīšanas laiks: 5 min

Pēdējo pāris nedēļu laikā ir nācies pārsteidzoši bieži atcerēties divus sen dzirdētus pastāstus par baložiem. Pirmais, ka politiķi ir, akurāt, kā tādi baloži – pirms vēlēšanām visiem “ēd no rokas”, bet pēc vēlēšanām – visiem “taisa uz galvas”. Otrā ir tikpat slavenā pasaka par balodi, kurš tikai no skatīšanās vien uzzināja, kā pareizi ligzda vijama un ar lepnām “protu, protu” dziesmām visu salaida pilnīgā “dēlī”.

Latvijā šobrīd notiek kas līdzīgs – pirms vēlēšanām gandrīz visas partijas solīja izskatīt progresīvā nodokļa ieviešanu, visas partijas solīja ieviest samazinātu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi pārtikai, šo pašu partiju pārstāvji dažas dienas pirms Saeimas vēlēšanām ar absolūtu balsu pārsvaru nobalsoja par “nolikto atslēgu” principa ieviešanu hipotekārajiem kredītiem un solīja daudzas citas pašsaprotamas, progresīvas un valsts kopējo tautsaimniecības attīstību veicinošas lietas, kuras jau ir ar labiem panākumiem aprobētas daudzās Eiropas attīstītākajās valstīs.

Bet uzreiz pēc vēlēšanām iestājusies tik totāla “partiju galvu” amnēzija, ka sāk rasties zināmas aizdomas, vai tikai Saeimā un Ministru Kabinetā nav nokritis kāds indīgs citplanētiešu meteorīts un visiem valdībā mītošajiem pilnībā izdzēsis operatīvo atmiņu.

Piemēram, samazinātās PVN likmes noteikšana pārtikai. Šī gada februārī, izskatot šo jautājumu Ministru Kabinetā, tāda ideja tika nocirsta jau saknē un noraidīta kā pilnīgi nejēdzīga un Latvijas valstij kaitnieciska, kura momentā iecirtīs gandrīz 200 miljonu eiro lielu robu valsts budžetā.

Tas lika nopietni aizdomāties. Paši ministri, noteikti nav tādi, kuriem būtu daudz brīva laika ekonomisko pētījumu rezultātu studēšanai un patiesi pierādītas informācijas meklēšanai, tātad to, kas ir pareizi un kas nē, viņiem pasaka priekšā kāds no viņu daudzskaitlīgajiem ekonomikas konsultantiem vai padomdevējiem. Pieņemot, ka šie konsultanti ir izcilākie no izcilākajiem Latvijas ekonomistiem un vispārākajiem “prāta gigantiem”, kuriem algas par šīm konsultācijām maksā turpat vai divas reizes lielākas nekā augstskolu profesoriem, rodas nepārvarama vēlēšanās noskaidrot, kas tad, reizēm, liek viņiem tik atklāti melot vai sniegt ļoti sagrozītu informāciju tiem, kuru rokās ir reālā lēmējvara.

Tātad, pirmais pret PVN likmes samazināšanu pārtikai izteiktais arguments – tad momentā radīsies 200 miljonu liels “caurums” valsts budžetā, kuru nevarēsim nekādi nosegt! Tieši otrādi, ieslēdzam elementāro loģiku – kas ir tie, kuri Latvijā par pārtiku maksā 21% PVN? Tieši tā, tie ir produkta gala patērētāji – lielākoties, tieši Latvijas iedzīvotāji! Tas nozīmē, ka šie 200 miljoni neiztvaikotu gaisā, bet paliktu “uz rokas” Latvijas iedzīvotājiem un šo naudu viņi iztērētu, pērkot un apmaksājot citas svarīgas lietas un nodokļus! Jo šeit nodokļi nekur nepazudīs, tikai tiks samaksāti citādā veidā!

Otrs ir demagoģiski izteiktais arguments, ka tad jau Latvijā arī konjaks, vīns, alus un liķieris arī kļūs lētāki – vai mēs šādi gribam nodzirdīt savu tautu? Sakarīgs ministra konsultants, ar vismaz apgūtu ekonomikas pamatkursu uzreiz ieskatītos http://www.csb.gov.lv/node/42036/list, kur melns uz balta ir dota visu esošo preču statistiskā klasifikācija pēc saimniecības nozarēm, kur var absolūti precīzi atlasīt tikai tās pozīcijas, par kurām prioritāri tika runāts pirmsvēlēšanu debatēs – svaiga gaļa, maize un piena produkti. Un tad lēmējiem skaidri pateiktu – produktiem ar tādiem klasifikācijas kodiem nodokli samazinām, bet ar citiem kodiem, kā alkoholam, vēl pat pieliekam PVN klāt. Kāpēc to tā nepasaka valdībai konsultanti un padomdevēji?

Un te jau ir kārta arī trešajam pretargumentam – “Eiropa” rekomendē ne vairāk par divām samazinātajām PVN likmēm konkrētā valstī. Tas tiesa. Bet ja ieskatāmies http://www.vatlive.com/vat-rates/european-vat-rates/eu-vat-rates/, kur ir aktualizētas visu Eiropas Savienības valstu PVN likmes, tad, piemēram, Francijā ir 3 pazeminātās PVN likmes 10%, 5,5% (pārtikai) un 2,1% apjomā, Īrijā ir pat 4 pazeminātās PVN likmes 13,5%, 9%, 4,8% (pārtikai) un 0% apjomā, Luksemburgā arī ir 3 pazeminātās PVN likmes 14%, 8% un 3% (pārtikai) apjomā un Maltai arī 3 dažādas pazeminātās PVN likmes 7%, 5% un 0% (pārtikai) apjomā.

No visām ES valstīm tikai Latvijā, Rumānijā, Lietuvā, Igaunijā, Horvātijā, Bulgārijā un Dānijā pārtikai nav samazināto PVN likmju.

Izņemot Dāniju, kurai savukārt ir izteikti kompensējoši progresīvā ienākumu nodokļa mehānismi – kura no minētajām ir tā ekonomiski attīstītā valsts, uz kuru Latvijai tiekties kā uz neapstrīdamu Eiropas “ekonomisko paraugu” un “labklājības zvaigzni”? Kāpēc to nepasaka konsultanti un padomdevēji?

Un visbeidzot, pilnīgas objektivitātes labad, ir jāiejūtas arī otrās puses lomā, lai visus augstāk uzskaitītos faktus un konstatējumus uzreiz paslaucītu pagaldē pēc varai līdzi stāvošo īsti “latviskā garā” tradicionāli piekoptā “uzrūciena” – Tu tikai visus īstos pratējus un lietu darītājus lamāt vien proti, bet kādi tad ir Tevis, nejēgas, paša priekšlikumi? Ja tādu nav – muti ciet un sēdi pie ratiem, gudrinieks atradies! Nu ko, Latvija šajā ziņā nav vientuļa sala ar savām problēmām. Piemēram, visā pasaulē atzītā auditorfirma KPMG jau 2012.gadā saņēma identisku uzdevumu no Meksikas valdības – izpētīt, pamatojoties uz attīstītāko pasaules valstu praksi, optimālās samazinātās PVN likmes pārtikai un zālēm. Un viņu atbilde ir pavisam vienkārša, tikai jāieskatās šī 2013. gada pētījuma kopsavilkumā, lai konstatētu, ka pārtikai ieteicamā PVN likme ir 9%. Bet mūsu valdībai pat par 12% samazinātā likme atsevišķām pamata pārtikas grupām ir par daudz! Kāpēc viņi nespēj, negrib vai vienkārši baidās vienoties? Un atkal jautājums – kāpēc šo elementāro patiesību valdībai nepasaka viņu daudzskaitlīgie ekonomikas konsultanti un padomdevēji?

Negribas ticēt, ka amatos ir celti un godāti tikai tādi padomdevēji, kuri paši neko nezina ne par ekonomikas pamatprincipiem, ne spēj angļu valodā izlasīt jau nopublicētos pētījumus par apskatāmo tematu. Tad kāda ir viņu motivācija neteikt patiesību? Vai viņi tikai vadās pēc tautas atziņas “nekod rokā, kas Tevi baro” un piekrītoši klana galvas visam, ko pauž viņu maizes devēji? Bet varbūt ir vēl kāds cits, nevienam, izņemot valsts vadoņus, neizpausts “lielā ekonomikas eksperimenta” Baltijas valstīs ieviešanas plāns? Jo kā gan citādi izskaidrot brīnumainās pārvērtības, piemēram, ar Latvijas bankas vadītāju, kuram 2009.gadā lata iespējamā devalvācija bija “inde Latvijas ekonomikai”, bet līdzīga šī brīža eiro devalvācijas aktivitāte no Eiropas Centrālās bankas puses ir “nektārs ekonomikas sildīšanai”.

Jā, ar pierādījumiem un matemātisku loģiku Latvijā ir daudz par maz, lai saprastu, kāpēc un kā vārdā šeit tiek darīts tas, kas tiek darīts. Laikam baloži vainīgi…

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: Kreditoru uzskaite - ienākošo rēķinu apstrāde, grāmatošana, kontrole; Ienākošo rēķinu nodokļu (PVN un UIN) uzskaite grāmatvedībā atbilstoši LR likumdošanai; Pamatlīdzekļu rēķinu apstrāde; Savstarpējo realizācijas rēķinu izrakstīšana; Avansa norēķinu un NĪN grāmatošana; Savstarpējo norēķinu salīdzināšana; Dalība ikmēneša un gada slēgšanas procesā; Dalība dažādos grāmatvedības procesos un projektos.  MĒS PIEDĀVAJAM: Profesionālas pilnveides iespējas; Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; Mūsdienīgu un ērtu darba vidi Beātes ielā 5, Valmierā, LV-4201; Pieredzei un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu sākot no EUR 1400 pirms nodokļu nomaksas. GALVENĀS PRASĪBAS: Izglītība grāmatvedības, finanšu vai ekonomikas jomā; Darba pieredze līdzvērtīgā amatā; Izcilas iemaņas ar MS Office, pieredze darbā ar MS Navision; Vēlme nepārtraukti attīstīties, apgūt jaunas prasmes un rīkus; Prasme plānot savu laiku, noteikt prioritātes; Augsta atbildības sajūta, precizitāte; Labas saskarsmes prasmes; Teicamas latviešu valodas zināšanas. Pieteikumu sūtīt uz e-pasta adresi - ruta.lacberga@bonotimber.com Profesija: GRĀMATVEDIS (CETURTĀ LĪMEŅA KVALIFIKĀCIJA) Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-06-09 Kontaktpersona: Rūta Lacberga

Pieaugot pasūtījumiem, aicinām pievienoties saldējuma ražotājus “Rūjienas saldējums” komandai! Mēs Tev uzticēsim: Veikt darbu pie ražošanas līnijām saldējuma ražotnē; Veikt gatavās produkcijas, iepakojuma kvalitātes, marķējuma novērtēšanu; Veikt citus līdzīga rakstura uzdevumus pēc maiņas vadītāja norādēm. No Tevis sagaidām: Precizitāti, atbildības sajūtu, spēju produktīvi darboties intensīvos darba apstākļos; Spēju strādāt maiņu grafikā; Vēlmi mācīties un apgūt jaunas prasmes; Medicīnisko izziņu Nr. 027/u. Piedāvājam: Atalgojumu sākot no 1000 – 1300 EUR pirms nodokļu nomaksas; Darba attiecības līdz 2025.gada 30.septembrim; Sociālās garantijas; Apmācības darbu uzsākot, kas nepieciešamas darba pienākumu veikšanai; Darbu maiņu grafikā – dienas un nakts maiņas; Dinamisku darba vidi; Darba apģērbu; Bezmaksas kafiju un saldējumu; Iespēju iegādāties saldējumu par darbiniekiem draudzīgām cenām; Draudzīgu kolektīvu. Darba vieta: Rūjienā, Upes ielā 5 Gaidīsim Tavu pieteikumu (CV) līdz 30.maijam uz e-pastu: personals@rujienassaldejums.lv Tālrunis informācijai: 29468727 (personāla vadītāja). Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Nosūtot savu CV, pretendents piekrīt, ka SIA “Rūjienas saldējums” reģ. nr. 44103057131, kā datu pārzinis, veiks personas datu apstrādi CV atlases procesā. Profesija: CEHA STRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Upes iela 5, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 5 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-05-30 Kontaktpersona: Nora Kārkliņa

Mūsu partneri