Valmieras Ziņas

Agrīns bērna vecuma kariess – Kā tas veidojās un kā ar to cīnīties?

Lasīšanas laiks: 4 min

Viens no pamatnoteikumiem labai mutes veselībai neapšaubāmi ir laba mutes un zobu higiēna, kura ietver gan pacienta ikdienas zobu kopšanu mājās, gan profesionālo zobu higiēnu 2 reizes gadā, gan veselīga uztura ievērošanu.

Ļoti svarīgi ir jau agrā vecumā pieradināt bērnu pie pareizas zobu tīrīšanas tehnikas. Ikviens piekritīs, ka zobu labošana vai izraušana nav tas patīkamākais piedzīvojums, ko ikdienā vēlamies izbaudīt atkal un atkal. Un, lai tiešām mazinātu zobu caurumu veidošanās risku, ir vērts ņemt talkā jaunākos zinātnieku izgudrojumus kariesa novēršanai un cukurskābju neitralizēšanai. Ir pasākumi, kuri var palīdzēt aizkavēt bērnu zobu kariesa rašanos. Viens no tiem ir silantu uzklāšana uz zobiem.

Daba mums nodrošinājusi divas «zobu paaudzes» – piena vai pagaidu zobus un pastāvīgus pieaugušā cilvēka zobus. Tomēr daudzi vecāki uzskata, ja piena zobi iet bojā vai tiek zaudēti kariesa dēļ, tad nav pamata raizēm, jo izaugs taču īstie. Zobārsti gan brīdina, ja piena zobu zaudēšana notiek ātrāk, kā paredzēts, tas sekmē zobu un smaganu, kā arī ortodontiskās problēmas. Piena zobiem ir milzīga loma bērna žokļa veidošanās procesā. ja kāda zoba trūkst vai tas iet bojā priekšlaicīgi, tas veicinās nepareizu sakodienu. Tieši tāpēc jau no pirmā dzīves gada ir jāpieradina bērns pie regulāras mutes higiēnas un zobu tīrīšanas.

Parasti zobu maiņa sākas 5-7 gadu vecumā un notiek simetriski abās žokļa pusēs. Šajā vecumā aug aizmugurējie pastāvīgie zobi, kuri nenomainās un bieži vien tie bojājas paši pirmie, tāpēc tiem būtu jāaplicē minētie silanti. Zobu maiņa parasti sākas ar apakšējiem zobiem.

Bērna pirmajos mēnešos un zobu šķilšanās laikā iesaka lietot aptiekās nopērkamus gelus, kas paredzēti lietošanai bērniem, lai novērstu sāpes un iekaisumu. Tāpat, bez speciāliem geliem aptiekā var nopirkt silikona birstītes, ar kuru palīdzību var viegli masēt smaganas, tādējādi stimulējot zobu izšķilšanos. Zobu tīrīšana jau kopš pirmā zobiņa parādīšanās ir nozīmīga, jo tas pieradina un iemāca mazuli, ka mutes higiēna ir svarīgs ikdienas rituāls. Zobu birstīte jāizvēlas atbilstoši vecumam un ne retāk kā ik pēc 3 mēnešiem tā ir jāmaina. Vecumu, kuram birstīte paredzēta, var redzēt uz iepakojuma. Maziem bērniem ieteicams tīrīt zobus vairākas reizes dienā – no rīta (pēc brokastīm), pusdienlaikā (pirms diendusas) un vakarā (pirms gulētiešanas). Mūsdienās var iegādāties speciālas mazuļu zobu pastas tiem, kas vēl neprot zobu pastu izspļaut un pēc zobu tīrīšanas izskalot muti.

Jaunākās tendences zobu aizsardzībai no kariesa, īpaši bērniem, ir jau iepriekš minētie silanti. Silanti ir unikāls, profilaktisks līdzeklis pret pastāvīgo zobu bojāšanos, ko izmanto tikai profesionāļi zobārstniecības klīnikā, uzklājot uz lielo un mazo pastāvīgo dzerokļu kožamajām virsmām. Tas ir fluoru saturošs, plastisks, gaismā cietējošs profilaktisks līdzeklis, ko izmanto augšžokļa un apakšžokļa pastāvīgajiem lielajiem un mazajiem dzerokļiem, lai pasargātu no kariesa.

Silanti var būt gan caurspīdīgi, balti un krāsaini. Krāsainos silantus ir vieglāk kontrolēt, un arī paši vecāki var laicīgi ievērot izmaiņas, gadījumā, ja pārklājums pazudis, vai tajā ir parādījusies pora. Caurspīdīgie silanti uz zobiem nav redzami. Tie turas uz zobiem no gada līdz pat desmit gadiem, bet tas ir atkarīgs no katra pacienta sakodiena, zobu higiēnas un uztura.

Silantus parasti liek bērniem uz pilnīgi veseliem sānu zobiem pēc pusgada, kad zobi ir pilnībā izšķīlušies.

Iepriekš rūpīgi notīrītā, veselā zoba rievā tiek iepildīts neliels daudzums speciāla materiāla. Sacietējot, silants paliek gluds, slidens. Zoba rievas tiek izlīdzinātas un zobu ir vieglāk tīrīt, jo materiāls viegli pulējas un neveido uz sevis aplikumu. Silanti veicina kvalitatīvu zobu tīrīšanu, bet neaizstāj to. Ja zobus netīrīs, kariess parādīsies uz zoba kakliņa vai kontaktvirsmas. Nav patiess arī apgalvojums, ka zem silantiem vairojas mikrobi un veidojas caurums. Zoba rieviņu sākotnēji rūpīgi notīra, lai pārliecinātos par kariesa neesamību. Ja rieva ir ar pigmentiem vai ļoti dziļa, emaljas robežās tiek veikta papildus procedūra un tikai tad pildīts silants.

Silanti kalpo kā aizsargbarjera zobam, pasargājot to no skābēm un cukuriem, kas nelabvēlīgi ietekmē zobu kožamās virsmas un ir galvenie kariesa izraisītāji.  Baktēriju pieķeršanās spēja zoba fisūrām samazinās. Zem silanta baktēriju skaits samazinās par 50%. Cukurs zem silanta netiek. Tādejādi bojājums neprogresē, turklāt silants izdala fluoru.

Informācijas avots: http://www.adenta.lv/lv/info-pacientiem/ja-bernam-bail-no-zobarsta!-ka-izvairtities-no-berna-zobu-kariesa/

SIA "BONO" Meža īpašumu, Cirsmu un Lauksaimniecības zemju  Pārdevēju BONO ir kokrūpniecības un mežsaimniecības nozares uzņēmums. Uzņēmuma darbības virzieni aptver kokmateriālu ieguvi, loģistiku, pirmapstrādi, tālākapstrādi, tirdzniecību un koka māju ražošanu. BONO ir kļuvis par pilnībā integrētu uzņēmumu grupu, kas tiecās izmantot vismodernākās tehnoloģijas un ražošanas metodes, lai koksne iegūtu augstāku pievienoto vērtību visos vērtību ķēdes posmos. GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: ▪ Veikt izejošos zvanus potenciālajiem klientiem, lai identificētu interesi par meža īpašuma/lauksaimniecības zemes pārdošanu vai meža izstrādi. ▪ Pārliecināt potenciālos klientus par izteiktā piedāvājuma priekšrocībām un vienoties par darījumu; ▪ Sadarboties ar citām uzņēmuma nodaļām-vērtēšanas/projektu vadības/juridisko nodaļu u.c. pēc nepieciešamības, lai veiksmīgi novērtētu īpašumus, nodotu informāciju par plānoto darījumu kolēģiem. ▪ Izpētīt un saprast uzņēmuma meža īpašumu; cirsmu un lauksaimniecības zemju pirkšanas piedāvājumus. GALVENĀS PRASĪBAS: ▪ Spēja efektīvi un laipni komunicēt, izmantojot tālruni; ▪ Iepriekšēja pieredze zvanu centrā, telemārketingā vai aktīvā pārdošanā pa telefonu B2C sektorā tiks uzskatīta par priekšrocību; ▪ Vēlme apgūt un izprast meža īpašumu; cirsmu un lauksaimniecības zemju biznesa nianses; ▪ Izturība un motivācija ikdienā strādāt ar lielu zvanu apjomu; ▪ Spēja strādāt komandā un sadarboties ar citiem departamentiem; ▪ Labas latviešu un vēlamas krievu valodas prasmes gan mutiski, gan rakstiski. MĒS PIEDĀVĀJAM: ▪ Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; ▪ Apmācības un iespēju attīstīties uzņēmumā; ▪ Iespēja strādāt no mūsdienīgas un ērtas darba vides Beātes iela 5; Valmiera; LV-4201. ▪ Konkurētspējīgu atalgojumu sākot no 1800EUR bruto + kvartāla bonusu sistēma - balstīta uz sasniegto rezultātu; ▪ Draudzīgu darba vidi un atbalstošu kolektīvu; ▪ Apmaksātus telekomunikācijas pakalpojumus CV sūtīt uz e-pastu recruitment@bonotimber.com Profesija: PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Lauksaimniecība / Vide Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-21

Mēs, AS Brink’S Latvia, esam daļa no Amerikas Savienoto Valstu koncerna Brink’S, kas ir globāls līderis skaidras naudas pārvadājumu jomā. Šobrīd mēs aktīvi meklējam savā komandā inkasentu (-i) darbam Valmierā. Mēs lepojamies ar savu 120 cilvēku lielu un stabilu komandu Latvijā un 165 gadu pieredzi pasaulē. Mēs ar prieku sniedzam pakalpojumus vairāk kā 600 klientiem visā Latvijā. Mūsu vērtības ir Drošība, Fokuss uz klientiem, Ētika un godīgums, Darbinieku pieredze, Pastāvīgi uzlabojumi, Dažādība un komanda. Regulāri veikto personāla lojalitātes aptauju rezultāti rāda, ka mūsu darbinieki augstāk par visu vērtē savus kolēģus un darba saturu. Pievienojoties mums, TU iegūsi valstij nozīmīgu darbu starptautiskā, nozares lielākajā uzņēmumā, kā arī: - profesionālu kolēģu un zinoša vadītāja atbalstu - apmācības veiksmīgai darba uzsākšanai - finansiālu atbalstu apsardzes sertifikāta iegūšanai un pagarināšanai - veselības apdrošināšanu ar pirmo darba dienu - atalgojumu 6.2-7.0 EUR bruto/h, vienmēr laikā - darba apģērbu ērtam darbam, dienesta ieroci un citu ekipējumu Mēs TEV uzticēsim materiālo vērtību inkasāciju, apsardzi un pārvadāšanu, nodrošinot izcilu servisu mūsu klientiem. Mēs sagaidām, ka Tev ir: apsardzes sertifikāts un nepieciešamie dokumenti ieroča nēsāšanas apliecības noformēšanai, B kategorijas autovadītāja apliecība, latviešu valodas prasme un augsta atbildības sajūta. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: hr.lv@brinks.com AS “Brink's Latvia” apstrādās Jūsu personas datus, kas iegūti atlases procesā, lai veiktu atlasi amatam, uz kuru pretendējat, un aizsargātu mūsu intereses strīdu rašanās gadījumā. Atkarībā no amata mēs varam kopīgot Jūsu personas datus ar citiem Brink’s uzņēmumiem, kas ir iesaistīti atlases procesā, un daži no uzņēmumiem var atrasties ārpus ES. Ja Jūs netiksiet pieņemts darbā, mēs iznīcināsim Jūsu datus tā kalendārā gada beigās, kas seko gadam, kurā pieteicāties darbam. Ja vēlaties iegūt plašāku informāciju par to, kā mēs apstrādājam Jūsu datus, lūdzam sazināties ar mums pirms pieteikšanās šim amatam. Ja vēlaties saņemt piedāvājumus dalībai citos konkursos, tostarp uz citiem amatiem, lūdzam norādīt to savā pieteikumā. Lūdzam ņemt vērā, ka šādos gadījumos Jūsu dati tiks kopīgoti Brink's grupas ietvaros (tostarp ārpus ES), kā arī Jūs varat saņemt piedāvājumus dalībai konkursos no citiem Brink's grupas uzņēmumiem. Pateicamies par atsaucību. Profesija: INKASENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-31 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: hr.lv@brinks.com

Mūsu partneri