Valmieras Ziņas

Aerogrils. Kam paredzēts un kā izvēlēties?

Lasīšanas laiks: 5 min

Frī kartupeļiem, vistu nagetiem un spārniņiem, cīsiņiem mīklā, kēksiem, kruasāniem un tamlīdzīgiem eļļā gatavotiem gardumiem reti kurš spēj pretoties. Daudzi cilvēki izvēlētos ēst tos biežāk, ja vien nemulsinātu kaloriju daudzums. Un tas patiešām ir iespaidīgs, kas nenāk par labu nedz figūrai, nedz pašsajūtai. Par laimi, tehniskais progress nestāv uz vietas. Ražotāji piedāvā mums veidu, kā padarīt iemīļotās uzkodas daudz veselīgākas. Karstā gaisa friteris jeb aerogrils ir iekārta tiem, kuri vēlas ikdienā baudīt gardus fritētus ēdienus bez kaitējuma veselībai.

Galvenā priekšrocība – veselīgāki ēdieni

Aerogrili parādījušies tirgū samērā nesen, taču ātri guva atzinību. Atšķirībā no tradicionālā taukvāres katla, kurā produkti cepas lielā eļļas daudzumā, aerogrilā tie gatavojas ar cirkulējoša karstā gaisa palīdzību (līdzīgi konvekcijas režīmam cepeškrāsnī). Iekārtā ir sildelements, kas sākumā „nosusina” ēdienu. Tad ieslēdzas konvektors, kurš nodrošina karstā gaisa cirkulāciju. Šīs cirkulācijas ietekmē arī notiek cepšana. Rezultātā Jūs iegūstat ēdienu ar kraukšķīgi izceptu garoziņu un mīkstu, sulīgu iekšpusi. Pagatavošanai karstā gaisa friterī būs vajadzīgs vien minimāls eļļas daudzums. Parasti tās ir 1-2 ēdamkarotes – ēdiena apsmidzināšanai un pamatnes ieziešanai. Turklāt saulespuķu eļļas vietā var lietot veselīgākas alternatīvas: piem., olīveļļu, sezama, linsēklu, valriekstu eļļu. Neraugoties uz niecīgu eļļas daudzumu, ēdiens sanāks gards un aromātisks, neliekot Jums pārmest sev lieki uzņemtās kalorijas.

Ko var pagatavot?

Ja pirmajā brīdī šķiet, ka karstā gaisa friteri var izmantot vien frī kartupeļu un vēl pāris ēdienu gatavošanai, – tā nebūt nav! Tajos var pagatavot milzīgu ēdienu klāstu. Piem., dārzeņu, gaļas un zivs pamatēdienus: vistas nagetus, ceptu zivs fileju, steiku, ceptus ziedkāpostus, sparģeļus, kabačus, sēnes, ribiņas u.c. Neizpaliks arī deserti un augļi: cepti bumbieri, āboli ar kanēli, biezpiena bumbiņas, kēksi utt.

Patīkami, ka process notiek daudz ātrāk nekā taukvāres katlos, jo nav jāgaida vismaz 10 minūtes, kamēr uzsils eļļa. Aerogrila korpuss uzsilst ļoti ātri. Jau pēc pāris minūtēm pēc ieslēgšanas produktus var likt iekšā. Internetā atrodamas neskaitāmas receptes ēdienu gatavošanai karstā gaisa friterī. Lai izvairītos no produktu pārsusināšanas, ievērojiet šajās receptēs ieteikto cepšanas temperatūru. Tad ēdiens būs sulīgs, taču ne taukains. Iesācējiem vērts sākt ar vienkāršākām receptēm. Apgūstot pamatus, varēsiet pievērsties pamatīgākiem kulinārijas šedevriem, piem., gatavot šašliku, steiku, ābolu pīrāgu, kruasānus. Jāizvēlas vien iekārta, kura visprecīzāk atbilst Jūsu gastronomiskajām vēlmēm, jo dažas no tām papildus cepšanai ļauj izvēlēties sautēšanas režīmu un pagatavot ideāli sulīgus tefteļus vai kotletes.

Shutterstock

Sāciet ar funkciju un komplektācijas novērtēšanu

Ņemt iekārtu ar mehānisko vai elektronisko pārvaldi ir pirmais jautājums, uz ko vajadzētu rast atbildi. Atšķirības ir vērā ņemamas. Mehāniskās pārvaldes iekārtām parasti ir divi slēdži, kas paredzēti temperatūras un pagatavošanas laika iestatīšanai. Taimeris visbiežāk regulējas tikai līdz 60 minūtēm. Tajā varēsiet izcept vairums aerogrilos pagatavojamo ēdienu, taču vajadzēs cītīgi regulēt iestatījumus un uzraudzīt procesu.

Modernie modeļi ar elektronisko pārvaldi (skārienjūtīgo paneli un displeju) maksā vairāk, taču arī sniedz daudz lielāku lietošanas komfortu un arī iespējas. Parasti šīm iekārtām ir trīs konvekcijas jeb karstā gaisa cirkulācijas tipi – grilēšanai, sautēšanai, žāvēšanai. Progresīvākiem modeļiem šie režīmi mēdz būt sadalīti smalkāk. Daudziem lietotājiem (īpaši iesācējiem) tas visai noder praksē – nav jāmeklē receptē, kāda temperatūra precīzāk atbilst konkrētam ēdienam. Uz elektroniskā paneļa redzēsiet pogas, piem.: steika grilēšanai, zivs cepšanai, dārzeņu sautēšanai, augļu žāvēšanai. Atliks vien izvēlēties, bet iekārta pati iestatīs temperatūru. Lietpratējiem, kuri grib maksimāli kontrolēt gatavošanas procesu un pielāgot gala rezultātu savai gaumei patiks iekārtas ar iespēju precīzi iestatīt temperatūras režīmu, gatavošanas laiku, konvekcijas ātrumu. Pie noderīgām šādu moderno aerogrilu papildfunkcijām var minēt arī atlikto startu un ēdiena uzsildīšanu.

Būtībā, ja izvēlēties iekārtu ar plašu funkciju klāstu, tā var aizvietot Jums cepeškrāsni un mikroviļņu krāsni. Taču maksās tāds modelis, protams, vairāk. Tādēļ rūpīgi padomājiet, kuras funkcijas patiešām būs Jums noderīgas. Atkarībā no tā, cik vērienīgus virtuves eksperimentus plānojat, novērtējiet arī aerogrila komplektāciju. Tā var būtiski atšķirties. Jo lielāks rīku skaits, jo ērtāk būs gatavot dažādus ēdienus. Komplektācijā var ietilpt viens vai vairāki režģi (var salikt 2-3 stāvos un vienlaikus gatavot vairāk produktu), cepešpannas (tostarp ar pretpiedeguma pārklājumu), paplašināšanas gredzens, sietveida panna augļu, zaļumu, sēņu, sausiņu žāvēšanai, iesmi, cepešformiņas, paliktnis veselas vistas grilēšanai, paliktņi jau gataviem ēdieniem u.c. rīki.

Kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību?

Ietilpība. Padomājiet, cik cilvēkiem paredzēts gatavot ēdienu aerogrilā. Konteinera ietilpība mēdz būt no 3 līdz 18 litriem. Tiek uzskatīts, ka optimāls tilpums četru cilvēku ģimenei ir 12 litri. Ja ģimene ir mazāka, raugāties uz kompaktākām iekārtām (pieņemot, ka viena cilvēka vajadzībām nepieciešami 3 l), lai lieki nepārmaksātu par elektroenerģiju. Dažiem griliem komplektācijā nāk paplašināšanas gredzens, kas ļauj palielināt ietilpību par dažiem litriem, piem., no 8 līdz 12 l. Noderēs, ja gribēsiet izcept veselu vistu vai pīli.

Jauda. No jaudas ir tieši atkarīgs iekārtas uzsilšanas ātrums un ēdiena pagatavošanas laiks. Atkarībā no modeļa jauda var svārstīties no 600 līdz 1700 W. Zelta vidusceļš – modeļi ar 1000 W-1400 W jaudu. Tādas iekārtas pietiekami ātri saceps ēdienu līdz pievilcīgai garoziņai, bet elektrības rēķini nesagādās nepatīkamu pārsteigumu. Ja neesat pārliecināts par elektroinstalācijas darbību savā mājoklī, izvēlieties modeli ar stabilizatoru. Tas pasargās iekārtu no sprieguma svārstībām, pagarinot kalpošanas laiku.

Kopšanas iespējas. Ja Jums ir trauku mazgājamā mašīna, pievērsiet uzmanību, vai aerogrila izņemamās konstrukcijas drīkst mazgāt tajā. Kopšanu atvieglos arī pannas ar pretpiedeguma pārklājumu. Un jāmin, ka dažiem modeļiem vāks nav noņemams, kas apgrūtina kopšanu.

Cena. Ja meklējat iespēju iegādāties karstā gaisa friteri izdevīgi, apmeklējiet interneta veikalu 220.lv! Tieši te aerogrili pieejami par labām cenām un plašā sortimentā. Varēsiet izvēlēties saviem kulinārijas plāniem atbilstošo tilpumu, temperatūras diapazonu un regulēšanas iespējas, vēlamo režīmu skaitu un komplektāciju, noderīgas papildfunkcijas – atlikto startu, automātisko izslēgšanos. Piemērots risinājums atradīsies jebkādām vajadzībām un budžetam. Izmantojiet iespēju izvēlēties šo moderno virtuves iekārtu, lai palutinātu sevi, ģimeni un ciemiņus ar fritētiem ēdieniem daudz veselīgākā izpildījumā!

VSIA “Valmieras drāmas teātris” aicina darbā AUDIO IEKĀRTU OPERATORU Galvenie pienākumi: veikt izrāžu un mēģinājumu apskaņošanu gan stacionārā, gan izbraukumos uzstādīt un noņemt skaņu aparatūru Prasības: vidējā vispārējā vai profesionālā izglītība vēlama pieredze darbā ar skaņu iekārtām precizitāte un augsta atbildības sajūta spēja strādāt komandā prasme plānot spēja pielāgoties elastīgam darba laikam Mēs piedāvājam: pilnas slodzes darbu sociālās garantijas apmācību darba vietā dinamisku, interesantu darbu radošā vidē draudzīgu kolektīvu atalgojums no 1000.- līdz 1150.- eiro mēnesī (bruto) Pieteikumu un CV sūtīt līdz 13.februārim uz e-pastu: vdt@vdt.lv ar norādi “Audio iekārtu operatora vakancei”. Lūdzam ievērot, ka sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks izvirzīti otrajai atlases kārtai (darba intervijai). Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu pretendentu atlasi. Personas datu apstrādes pārzinis ir VSIA “Valmieras drāmas teātris”. Pēc konkursa noslēgšanās, Jūsu personas dati tiks dzēsti vai iznīcināti. Profesija: AUDIO IEKĀRTU OPERATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Kultūra / Māksla Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-02-13 Kontaktpersona: CV un motivāc. vēstuli sūtīt uz e-pastu vdt@vdt.lv vai nodādāt personīgi teātrī. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri