Valmieras Ziņas

Diskutē par iespēju Valmiermuižas vēsturisko apbūvi iekļaut valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā

Lasīšanas laiks: 5 min

Ceturtdien, 17.oktobrī, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde rīkoja tikšanos ar Valmieras pagasta iedzīvotājiem un interesentiem par Valmiermuižas vēsturiskās apbūves iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes ieskatā Valmiermuižas vēsturiskās apbūves iekļaušana valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā būtu saglabājušos vērtību atzīšana un vienlaikus iespēja tās saglabāt nākamajām paaudzēm. Pieminekļa statuss būtu stimuls finansējuma piesaistīšanā ne tikai no valsts, bet arī Eiropas Savienības fondu līdzekļiem, rodot iespēju saglabāt vietas vēsturiskos vaibstus un attīstīt tūrismu.

Valmieras pagasta kultūras nama mazajā zālē līdz ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes un Burtnieku novada pašvaldības pārstāvjiem bija pulcējušies daudzi interesenti – vietējie iedzīvotāji, uzņēmēji, vēstures jomas speciālisti un citi.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis tikšanās ievadā pauda cerību, ka „Valmiermuižas apbūves ansamblis būs mīlēts un gribēts objekts no visām pusēm – visupirms no vietējo iedzīvotāju puses, uzņēmējiem, pašvaldības, un ka veidosies labs dialogs starp visām iesaistītajām pusēm, lai pēc gadiem mēs varētu lepoties ar vienu skaistu un sakoptu vietu Latvijā.”

Pārvaldes vadītājs norādīja, ka citviet Eiropā kāda objekta iekļaušana valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un vēl jo vairāk UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā tiek uzskatīta par goda lietu, par ko cīnās un konkurē savā starpā vēsturisko objektu īpašnieki, taču Latvijā ne vienmēr šis status īpašniekiem ir vēlams, jo tiek uzskatīts, ka tas uzliek pārāk daudz ierobežojumus. J.Dambis gan uzsvēra, ka, nosakot ierobežojumus, vienmēr tiek ņemt vērā, kādas ir īpašnieka finansiālās iespējas. Ideālā gadījumā vēsturisko objektu atjaunošanā ir jāizmanto autentiski materiāli un būvniecības metodes, taču ir pieļaujami pagaidu risinājumi, lai senās ēkas varētu saglabāt nākamajām paaudzēm. „Dažkārt labāk pat objektu likt mierā un neko nedarīt. Galvenais, lai tam ir jumts un stāvoklis nepasliktinās. Paies gadi un, iespējams, īpašniekam būs vairāk iespēju, tiks iegūts vairāk informācijas par objektu. Tad varēs veikt kvalitatīvus restaurācijas darbus,” atzina eksperts. Tāpat viņš norādīja, ka pēc citu valstu pieredzes iekļaušana valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā palielina īpašuma vērtību.

Turpinājumā arhitekts un Latvijas muižu eksperts Jānis Zilgalvis pastāstīja par Valmiermuižas kompleksa vēstures un kultūras vērtībām, kuru dēļ Nacionālās kultūras mantojuma pārvalde nolēmusi rosināt to iekļaut valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Lai gan laika gaitā ir zaudētas abas kungu mājas un ir nojaukta sliktā stāvoklī bijusī pārvaldnieka māja, taču iespaidīgais un Latvijā unikālais Valmiermuižas apbūves ansamblis lielā mērā līdz mūsdienām ir saglabājies. Joprojām saglabājusies ansambļa plānojuma struktūra, kuras elementi ir pils tornis, kalpotāju māja, laidars, klēts, vārti un mūra sēta. Ne mazāka vērtība ir arī citām ēkām, objektiem  un kultūrvēsturiskajai ainavai kopumā.  Kā unikālu objektu Latvijā arhitekts minēja sakņu pagrabu, uz kuru kravas tika vestas pa dzelzceļu. Arī slēgtais dārzs viens no retajiem šāda veida objektiem Latvijā. Valmiermuiža ir bijusi bagāta muiža, tādēļ komplekss aizņem ļoti lielu platību, salīdzinot ar citām Latvijas muižām.

Jānis Zilgalvis  uzsvēra, ka Valmiermuižas vērtība ir ne tikai ēkās, bet arī mākslas vērtībās un personībās, kas bijušas saistītas ar šo vietu. Šeit dzīvojusi ģenerāliene Magdalēna Elizabete fon Hallarte –  viena no spožākajām Latvijas vēstures 18. gadsimta personībām. Pateicoties viņai Brāļu draudzes kļuva par latviešu nacionālās izglītības un atmodas pirmsākumu.  Valmiermuižu apmeklējis Krievijas cara brālis un citas prominences.

Burtnieku novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edvīns Straume uzsvēra, ka neatkarīgi no valsts institūciju lēmuma pašvaldība savu iespēju un tiesību robežās turpinās pildīt likumā noteikto pašvaldības funkciju – atbalstīt kultūras pieminekļu saglabāšanu. “Pašvaldība pēdējā desmitgadē šajā teritorijā ir investējusi vairākus simtus tūkstošus eiro, realizējusi vairākus pašvaldības un Eiropas Savienības līdzfinansētus projektus, kuru rezultātā labiekārtots muižas parks, atjaunots akmens žogs, atjaunots Dzirnavu ielas segums, likvidēti dažādi kultūruzslāņojumi pie vairākām vēsturiskajām ēkām un citi. Tāpat ar pašvaldības līdzfinansējumu atbalstītas nevalstiskās organizācijas, kuru darbības vērstas uz Valmiermuižas teritorijas attīstību.”

Pašvaldības vadītājs norādīja, ka ilgais lēmuma pieņemšanas process par Valmiermuižas vēsturiskās apbūves iekļaušanu pieminekļu sarakstā šobrīd kavē Valmiermuižas pils tornīša rekonstrukcijas ieceri. Tādēļ viņš pauda cerību, ka tuvākajā laikā Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes aizsāktā diskusija noslēgsies un tiks pieņemts lēmums, lai varētu turpināt tornīša atjaunošanas ieceri.

Edvīns Straume ir skeptisks par piedāvātajām Valmiermuižas vēsturiskās apbūves aizsardzības zonas robežām. Viņaprāt, nav skaidrs kādēļ tikai daļa no vēsturiskās alejas Nameja ielā ir iekļauta aizsardzības zonā. Pašvaldības vadītājam arī ir šaubas, vai ir nepieciešama tik plaša aizsardzības zona no bērnudārza „Burtiņš” un rotācijas apļa puses.  „Neapbūvētās zemes Valmieras piepilsētā ir pieprasītas gan no uzņēmēju, gan iedzīvotāju puses, tādēļ būtu labi salāgot vēlmes nodrošināt vizuālo pieejamību objektam ar pašvaldības interesēm nodrošināt iespējas attīstībai šajās teritorijās,” uzskata Edvīns Straume.

Savukārt Juris Dambis norādīja, ka piedāvātais aizsardzības zonas projekts jau ir kompromiss, kurā ir noteikta minimālā iespējamā teritorijas platība, lai garantētu Valmiermuižas vēsturiskās apbūves un ainavas aizsardzību. Viņam piebalsoja arī Valmiermuižas alus darītavas saimnieks Aigars Ruņģis, kurš ir viens no iniciatoriem Valmiermuižas vēsturiskās apbūves iekļaušanai valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Viņaprāt, šis statuss ir izdevīgs ne tikai viņam, kā tūrisma nozares uzņēmējam. Arī Valmiermuižas iedzīvotājiem ieguvumu būšot vairāk, nekā neērtību. Lai gan, plānojot būvdarbus, saskaņošanas process būs sarežģītāks, tomēr valsts aizsardzība garantēs to, ka blakus vēsturiskajai apbūvei nevarēs uzbūvēt daudzstāvu māju vai benzīntanku, kas patiešām būtiski pasliktinās dzīves kvalitāti.

Aigars Ruņģis pastāstīja par savu pieredzi, sadarbojoties ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi. Pēc uzņēmēja iniciatīvas divi objekti – Valmiermuižas klēts un mūra žoga fragments jau ir iekļauti Valsts nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā. Viņaprāt, Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi vajag uztvert nevis kā represīvu iestādi, kuras uzdevums ir sodīt, bet kā konsultantu un palīgu, kas iesaka, kā pareizi būtu jāatjauno un jāsaglabā vēsturiskos objektus.

Lai parādītu pozitīvās pieredzes rezultātu tajā pašā dienā pirms tikšanās Valmieras pagasta kultūras namā Aigars Ruņģis rīkoja Valmiermuižas mūra žoga restaurācijas darbu atvērto vārtu dienu.  Interesentiem bija iespēja iepazīties ar Valmiermuižas mūra žoga fragmenta restaurācijas procesu, satikt sertificētu restauratoru Juri Pavlovu ar 20 gadu pieredzi amatā un uzdot jautājumus saistībā ar akmens mūru glābšanas, atjaunošanas un uzturēšanas darbiem. Pateicoties Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmas 2019. gadam līdzfinansējumam šogad tika veikta Valmiermuižas mūra žoga daļa restaurācijas darbi.

Aigars Ruņģis uzskata, ka Valmiermuižas vēsturiskās apbūves iekļaušana valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā dos iespēju piesaistīt līdzekļus arī citu objektu restaurācijai. Viņš apzinās, ka šis darbs nebūs viegls un ātrs. Kā piemēru viņš minēja Rundāles pili, kuras atjaunošana sākās 1972.gadā un ilga gandrīz pusgadsimtu.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Vairāk par mums uzzināsi šeit: www.vid.gov.lv VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTS (reģ. Nr. 90000069281) izsludina konkursu uz Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes Algas nodokļu daļas galvenā nodokļu inspektora ierēdņa amatu (vakance uz nenoteiktu laiku) Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes kompetencē ir Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) pamatdarbības un atbalsta funkcijas īstenošana labprātīgas nodokļu, nodevu, citu valsts noteikto obligāto maksājumu un tieši piemērojamos Eiropas Savienības normatīvajos aktos par muitas lietām noteikto maksājumu saistību izpildes, aprēķināšanas un maksāšanas pareizības kontroles un atbalsta jomā. Mūsu vērtības ir efektivitāte, atbildība un sadarbība. Ja Tev ir: akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība; zināšanas nodokļu normatīvajos aktos; spēja strādāt paaugstinātas intensitātes apstākļos; pamatprasmes darbā ar MS Outlook, Word, Excel; atbilstība likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; nevainojama reputācija. Ja Tev ir kāda no šīm īpašībām vai prasmēm, mēs Tevi gaidām Algas nodokļa daļā: proti argumentēt un pamatot savu viedokli; esi nosvērts, komunikabls un atvērts jautājumiem; atbildības sajūta, precizitāte, disciplinētība un līdzsvarotība; pārzini vai interesē kā notiek process kādā no nozarēm, piemēram, būvniecības nozarē, mazumtirdzniecībā, ražošanas nozarē, sabiedriskajā ēdināšanā, pakalpojuma sniegšanā; spēj saskatīt likumsakarības, analizēt un aprakstīt iegūto informāciju; proti strādāt ar datoru un programmām; labprāt dodies ārpus darba vietas; jūties droši svešā vietā un spēj runāt ar jebkuru personu. Tev ikdienā būs šādi pienākumi: Jākomunicē ar nodokļu maksātājiem kā klātienē vai attālināti, tā rakstiski. Jārīko un jāpiedalās klātienes un attālinātajās tikšanās ar nodokļu maksātājiem. Jāveic nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apmeklēšana/novērošana. Jāgatavo pieprasījumi nodokļu maksātājiem, kredītiestādēm, valsts un pašvaldību institūcijām. Jāstrādā ar programmām un informācijas sistēmām. Jāvērtē grāmatvedības reģistri un dokumenti. Jāanalizē iegūtā un apkopotā informācija. Jāapraksta rezultāti, gatavojot nodokļu rēķinus un lēmumu projektus. Jāsadarbojas ar kolēģiem. Mēs piedāvājam: Stabilu atalgojumu, mēnešalga no 1483 līdz 1719 EUR (bruto), pārbaudes laikā līdz 1521 EUR, atkarībā no Tavas profesionālās pieredzes ilguma attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā; Tev būs sociālās garantijas. Apdrošināšanas polisi. Brīvas papildus dienas (papildatvaļinājuma dienas). Iespēju strādāt daļēji attālināti. Labas izaugsmes iespējas. Ieguldīt savas zināšanas un prasmes. Tavs darbs būs novērtēts no kolēģu un vadības puses. Ātri apgūt darba pienākumus. Teicamu kolektīvu. Elastīgu un ērtu darba laiku. Priekšrocības pretendentam ar: akadēmisko vai otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību ekonomikā vai komerczinībās un administrēšanā vai tiesību zinātnē; pieredzi nodokļu administrēšanā vai uzņēmējdarbībā, vai finanšu vadībā, vai finanšu analīzē, vai grāmatvedībā, vai auditā vai tiesību zinātnē ne mazāk kā divi gadi. Ierēdņa dienesta vieta: Beātes iela 49, Valmiera. Pieteikuma vēstuli, dzīvesgaitas aprakstu (Curriculum Vitae (CV)), izglītību apliecinoša dokumenta kopiju 20 dienu laikā no šī sludinājuma publicēšanas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā lūdzam nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, vai uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Konkurss uz NNVP_AND_GNI_Valmiera_Vards_Uzvards”. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā. Sazināsimies ar tiem pretendentiem, kuri tiks izvirzīti personāla atlases otrajai kārtai. Piesakot savu kandidatūru vakantajam ierēdņa amatam, pretendents apliecina, ka atbilst likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām. Ievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 13.panta 1. un 2.punktu, informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu kvalitatīvu atlases konkursa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem nodarbinātības jomā. Personas datu apstrādes pārzinis ir VID Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, tālr.+371 67122633; datu aizsardzības speciālista kontaktinformācija: datuaizsardziba@vid.gov.lv, tālr. +371 67122658, +371 67122660. Papildu informāciju par personas datu apstrādi un par atlases procesa privātuma politiku VID ir pieejama VID tīmekļa vietnē sadaļās: Personas datu apstrāde VID un Atlases procesa privātuma politika. Jautājumos par amata pienākumiem zvani uz tālruņa numuru +371 67121490. Ja Tev ir neskaidrības par konkursu, zvani uz tālruņa numuru +371 67122633 vai uzdod savu jautājumu, rakstot uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Jautājums par konkursu”. Profesija: GALVENAIS NODOKĻU INSPEKTORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 49, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-22 Kontaktpersona: Tālrunis: 67122633 E-pasts: vid.konkursi@vid.gov.lv

Vairāk par mums uzzināsi šeit: www.vid.gov.lv VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTS (reģ.Nr.90000069281) izsludina konkursu uz Informātikas pārvaldes Reģionālās tehniskā atbalsta daļas Otrās nodaļas vecākā informācijas tehnoloģiju administratora darbinieka amatu (1 vakance uz nenoteiktu laiku) Informātikas pārvaldes kompetencē ir Valsts ieņēmuma dienesta (turpmāk – VID) atbalsta funkcijas īstenošana informācijas sistēmu resursu pārvaldības jomā. Mūsu vērtības ir: efektivitāte, atbildība, sadarbība. Ja Tev ir: vidējā vai profesionālā vidējā izglītība; praktiskas zināšanas par datortīklu (LAN) uzbūvi, izmantotajiem protokoliem, konfigurēšanu un darbības principiem; padziļinātas un praktiskas zināšanas par darbstaciju operētājsistēmām un lietojumprogrammām, to uzstādīšanu un apkopes veikšanu; padziļinātas un praktiskas zināšanas par datortehnikas t.sk. perifērijas iekārtu uzbūvi, darbības principiem un veidiem; labas prasmes darbā ar MS Outlook, Word, Excel; spēja patstāvīgi organizēt darbu un strādāt paaugstinātas intensitātes apstākļos; spēja uzņemties atbildību un pieņemt lēmumus; atbilstība likuma „Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta otrās daļas prasībām; nevainojama reputācija. Ja esi gatavs nodrošināt: lietotāju tehnisko atbalstu, datortehnikas un programmatūras problēmu lokalizāciju un risināšanu; datortehnikas sagatavošanu un uzturēšanu; tehniskās infrastruktūras un serveru darbības uzturēšanu; informācijas un komunikāciju tehnoloģiju drošības pasākumu nodrošināšanu. Pievienojies mūsu kolektīvam, jo mēs piedāvājam: stabilu atalgojumu, mēnešalga no 1405 līdz 1777 EUR (bruto), - pārbaudes laikā līdz 1529 EUR, atkarībā no Tavas profesionālās pieredzes attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā; interesantu un stabilu darbu, draudzīgu kolektīvu; personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; iespēju piedalīties dažādās apmācību programmās; sociālās garantijas; veselības apdrošināšanas polisi no pirmā mēneša; papildatvaļinājuma dienas. Priekšrocības pretendentiem ar: vidējo vai vidējo profesionālo izglītību informācijas tehnoloģiju jomā; praktisko darba pieredzi informātikas jomā vismaz vienu gadu; B kategorijas vadītāja apliecību. Darbinieka darba vieta: Beātes iela 49, Valmiera, LV-4201 Motivācijas vēstuli, dzīvesgaitas aprakstu (Curriculum Vitae (CV)), izglītību apliecinoša dokumenta kopiju 15 dienu laikā no šī sludinājuma publicēšanas dienas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā lūdzam nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, vai uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Konkurss uz IP_RegioTAD_2N_VITA_Vārds_Uzvārds”. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā. Sazināsimies ar tiem pretendentiem, kuri tiks izvirzīti personāla atlases otrajai kārtai. Piesakot savu kandidatūru vakantajam darbinieka amatam, pretendents apliecina, ka atbilst likuma „Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta otrās daļas prasībām. Ievērojot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula) 13.panta 1. un 2.punktu, informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu kvalitatīvu atlases konkursa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem nodarbinātības jomā. Personas datu apstrādes pārzinis ir VID Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, tālr.+371 67122633; datu aizsardzības speciālista kontaktinformācija: datuaizsardziba@vid.gov.lv, tālr. +371 67122658, +371 67122660. Papildu informāciju par personas datu apstrādi un par atlases procesa privātuma politiku VID ir pieejama VID tīmekļa vietnē sadaļās: Personas datu apstrāde VID un Atlases procesa privātuma politika. Jautājumos par amata pienākumiem zvani uz tālruņa numuru +371 67123444. Ja Tev ir neskaidrības par konkursu, zvani uz tālruņa numuru 67122630 vai uzdod savu jautājumu, rakstot uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Jautājums par konkursu”. Profesija: INFORMĀCIJAS TEHNOLOĢIJU ADMINISTRATORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 49, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Informācijas tehnoloģijas / Telekomunikācijas Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-17 Kontaktpersona: Tālrunis: 67122633 E-pasts: vid.konkursi@vid.gov.lv

Mūsu partneri