Valmieras Ziņas

Stokholma un Sigulda – favorītes uz ziemas olimpisko spēļu rīkošanu

Lasīšanas laiks: 3 min

Pirms dažām dienām Starptautiskā olimpiskā komiteja apstiprināja trīs kandidatūras uz 2026. gada olimpisko spēļu rīkošanu, un to vidū bija arī Stokholma, kuras pārstāvji vēlas renes sporta veidu sacensības rīkot Siguldas trasē. Pirmās aplēses liecina, ka tieši Zviedrijas galvaspilsētai (un līdz ar to arī Vidzemes mazpilsētai Siguldai) ir labākās izredzes tikt pie spēļu rīkošanas.

Ziemas olimpiskās spēles sava vēriena un apjoma ziņā nesniedzas līdz vasaras olimpisko spēļu līmenim, taču tāpat tās ir spēles, kuras uz mēnesi nokļūst sporta pasaules uzmanības centrā. Neviena Latvijas pilsēta pati par sevi nevar reāli konkurēt par ziemas vai vasaras olimpisko spēļu uzņemšanu, taču apstākļu sakritības rezultātā var izrādīties, ka olimpiskās sacensības Latvijā tomēr norisināsies un nemaz ne tik tālā nākotnē.

Pirms vairākiem mēnešiem publiski tika ziņots par Stokholmas pārstāvju vēlmi izmantot Siguldas bobsleja un kamaniņu trasi savā OS rīkošanas kandidatūrā. Zviedri bija apmierināti ar iespējamās sadarbības nosacījumiem un pievienoja Siguldu savā pieteikumā Starptautiskajā olimpiskajā komitejā (SOK).

SOK izpildkomitejas sēdē Buenosairesā, Argentīnā, tika nolemts apstiprināt Stokholmas pieteikumu. Tāpat tika pieņemtas arī Itālijas pilsētu Milānas un Kortīnas d`Ampeco un Kanādas pilsētas Kalgari kandidatūra.

Abas pārējās kandidātes jau rīkojušas olimpiskās spēles. Kortīna d`Ampeco ziemas olimpiādi uzņēma 1956. gadā, turklāt jāatgādina, ka Itālijai pirms 12 gadiem tika vēl vienas olimpiskās spēles, kas norisinājās Turīnā. Savukārt Kalgari olimpiādi uzņēma 1988. gadā, bet pirms astoņiem gadiem Kanādā norisinājās Vankūveras olimpiskās spēles.Stokholma savukārt ziemas olimpiskās spēles vēl nekad nav rīkojusi, taču pirms 106 gadiem uzņēma vasaras olimpiskās spēles.

Kā liecina pirmās prognozes pēc kandidāšu oficiālās apstiprināšanas, tieši Stokholmai un Siguldai tiek paredzētas labākās izredzes rīkot 2026. gada olimpiādi. Sporta totalizatora „Betsafe” prognozes liecina, ka Stokholmai ir gandrīz 40% liela iespēja uzvarēt galīgajā balsojumā. Bukmeikeru izliktais koeficients uz Milānu ir tikai nedaudz sliktāks, bet Kalgari iespējas tiek vērtētas viszemāk – apmēram 28% vērtībā.

Kā jau ierasti, olimpisko spēļu rīkošanas tiesību piešķiršanā jāpievērš uzmanība ģeogrāfiskajam faktoram. Tas gan nebija traucēklis iepriekšējos gados, jo 2018., 2020. un 2022. gada olimpiskās spēles tika piešķirtas trim Āzijas pilsētām – Phjončhanai, Tokijai un Pekinai. Nākamo gadu sakarā jāpiemin, ka 2024. gada vasaras olimpiādi rīkos Parīze, bet 2028. gadā pie OS tiks Ziemeļamerika, proti, pasaules labākie sportisti sagaidāmi Losandželosā.

Olimpisko spēļu rīkošana ir liels gods, taču reizē arī liela atbildība, ieskaitot arī finansiālo atbildību. Sporta vēsturē ir vairāki piemēri par nepārdomātu olimpisko sporta objektu un arēnu uzbūvēšanu un tālāku neizmantošanu praksē, kas arī bija viens no iemesliem, kādēļ Zviedrijas pārstāvji labprātāk vēlējās izmantot jau gatavu kamaniņu un bobsleja trasi. Nosacīti lielais attālums starp OS potenciālo mājvietu Stokholmu un trases atrašanās vietu Siguldā varētu kļūt par šīs kandidatūras mīnusu, taču arī Itālijā attālumi starp sacensību vietām solās būt lieli. Daudz svarīgāks apstāklis SOK galīgajā lēmumā var izrādīties vietējo valdību atbalsts, un tas šobrīd ir kutelīgs jautājums gan Latvijā, gan Zviedrijā – abās valstīs pavisam nesen notika parlamenta vēlēšanas, un no jaunajām valdībām būs atkarīgs, cik zaļa gaisma (lasi – plaši līdzekļi) tiks piešķirti kandidatūras atbalstam.

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmiermuižas pirmsskolas izglītības iestāde “Burtiņš” (turpmāk – iestāde) ar 2025.gada 15.septembri aicina darbā apkopēju baseinā uz noteiktu laiku. Darba vietas adrese: Ozolu iela 2A, Valmiermuiža, Valmieras pagasts, Valmieras novads.   Ja Tev ir vēlme: • uzturēt un rūpēties par iestādes tīrību un kārtību; • uzkopšanas laikā ievērot higiēnas un sanitārās normas; • veikt citus darba pienākumus, saskaņā ar amata aprakstu;   un ja Tev ir: • pamatizglītība; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: atbildīga, rūpīga un godprātīga attieksme pret darbu; prasme patstāvīgi organizēt darbu; prasme uzturēt tīru un sakoptu vidi; fiziskā izturība un gatavība veikt fizisku darbu siltās un mitrās telpās; teicama saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • profesionālu kolēģu atbalstu; • atalgojumu 740 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • normālu darba laiku 40 stundu nedēļā; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • jauku un draudzīgu kolektīvu. Profesionālās darbības aprakstu (CV) lūdzam iesniegt līdz 2025.gada 1.septembrim e-pastā: burtins@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 26330075. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: APKOPĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Ozolu iela 2A, Valmiermuiža, Valmieras pag., Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-09-01 Kontaktpersona: burtins@valmiera.edu.lv 26330075

SIA „Firma Madara’89”, Reģ.Nr.40003115846 - viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu pārdevējam (-ai) veikalā “mini top!”, Valmieras iela 7,Rubene, Kocēnu pagasts, Valmieras novads. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, atbildības sajūta. Piedāvājam: Veselības apdrošināšanu; Papildus sociālās garantijas pēc nostrādāta gada; Svētku dāvanas; Atmaksātus papildatvaļinājumus; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas; Interesantu darbu stabilā uzņēmumā,mūsdienīgu darba vidi; Darba alga no EUR 850 – 900 (bruto); Darba laiks maiņās no plkst. 8.00-22.00. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs Rubenē, vai pieteikties personīgi ,vai WhatsApp mob.tel.nr. +371 29 363 311. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmieras iela 7, Rubene, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-08-20 Kontaktpersona: mini top! RUBENE CV lūdzam sūtīt uz e-pastu Vai pieteikties WhatsApp Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri