Valmieras Ziņas

Slimnīcā nogādāts šogad otrais čūskas sakostais cilvēks

Lasīšanas laiks: 2 min

Slimnīcā ceturtdien, 5.maijā, nonākusi čūskas sakosta sieviete, un šogad tas jau ir otrais gadījums, kad cilvēks cieš no šī rāpuļa, aģentūra BNS uzzināja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).

Sieviete netālu no mājām mežmalā lasījusi pienenes. Mediķus viņa izsaukusi pati un stabilā stāvoklī nogādāta slimnīcā. Negadījums noticis Vidzemē.

Pirmais čūskas sakostais cilvēks šajā sezonā slimnīcā nonāca aprīlī. Vīrietim attīstījās smaga alerģiska reakcija.

Speciālisti iesaka vienmēr vērsties pie mediķiem iespējamās spēcīgās alerģiskās reakcijas dēļ. Ik gadu ātrā palīdzība saņem ap 60 izsaukumiem, kad cilvēkus sakodušas čūskas, vidēji 10 gadījumi ir smagi.

Latvijas mežos un purvos mīt viena indīga čūska – odze. Parasti čūskas cenšas izvairīties no saskarsmes ar cilvēku un pašas neuzbrūk. Taču, laikus nepamanot čūsku, tā aizsargājoties var uzbrukt un iekost. Odžu kodumi var radīt smagu alerģisku reakciju.

Lai izvairītos no čūskas kodiena, ejot mežā, jāvelk zābaki vai apavos vilnas zeķes. Čūskas jūt siltumu un tām nepatīk vibrācija, tādēļ tās pašas cilvēku sajūt un cenšas izvairīties no sastapšanās. Jāiet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes, nedrīkst staigāt pa mežu vai pļavām basām kājām.

Jāuzmanās arī savos piemājas dārzos un lauku sētās, jo siltā laikā odzes kļūst ļoti aktīvas un var aizlīst tālu no ierastajām dzīvesvietām.

Ja iekodusi čūska, koduma vietā būs sāpes un var redzēt pietūkumu. Smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam var būt nopietni sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja. Pietūkums sakostā ķermeņa vietā var izteikti palielināties, āda var kļūt zilgani violeta.

Ja iekodusi čūska, jāpieņem sliktākais variants, ka ir iekodusi odze, un jāvēršas pie mediķiem.

Jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot uz tālruni 113, jo cietušajam palīdzība jāsaņem pēc iespējas drīzāk. Cietušais jānogulda, jāpalīdz viņam nomierināties. Jācenšas nekustināt un neberzēt sakosto ķermeņa daļu, lai inde tik strauji neizplatītos. Tas ir būtiski, jo kustības paātrina asinsriti, līdz ar to arī indes izplatīšanos.  Ja iespējams, jādod pastiprināti dzert, lai nodrošinātu organismam šķidrumu, norāda NMPD.

Uz koduma vietas var uzlikt kaut ko aukstu, lai mazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadi. Nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu. Nedrīkst dot nekādus medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri