Valmieras Ziņas

1975.gadā Valmierā atver peldbaseinu – kāds bija peldēšanas ēras sākums

Lasīšanas laiks: 5 min

10.novembrī Valmieras Bērnu sporta skolas peldbaseins svinēs 40.dzimšanas dienu. 1975.gadā atklājot baseinu, Valmierā un Vidzemē iepazīst peldēšanas sportu. Pirms tam sacensības notika tikai vasaras sezonā atklātos ūdeņos, piedaloties entuziastiem.

Par jaunās peldēšanas ēras pirmsākumiem Valmierā, atverot peldbaseinu, portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja peldēšanas sporta aizsācēja – trenere, bijusī Valmieras Bērnu sporta skolas direktore, kluba “Aqua” pirmā prezidente Ilze Butina.

Šajā publikācijā lasiet par peldēšanas ēras pirmsākumiem Valmierā, bet jau drīzumā par to, kāpēc baseinā ūdens ir zilgans, cik diennaktis nepieciešamas tā piepildīšanai un citiem interesantiem faktiem, kā arī – kuru peldētāju godalgotie ceļi sākušies Valmierā un kas ir viņu treneri.

Pateicoties Ērikam Roštokam, Valmieras rajona Fiziskās kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājam, kurš prata pārliecināt rajona vadību par slēgtā baseina nepieciešamību, būvējot toreizējo Valmieras 4.vidusskolu, ēku kompleksā tika iekļauts arī baseins. Skolu atklāja gadu ātrāk, baseina būvniecība vēl tad nebija pabeigta.  Ērika Roštoka atmiņrakstos lasāms: “Neraugoties uz to, ka Valmiera atrodas pie Gaujas, tomēr nebija iespējams iekārtot drošu vietu bērnu peldēt apmācībai un peldēšanas sacensību organizēšanai. Lai daļēji atrisinātu šo jautājumu, 1965. – 1966.gadā iekārtojām provizorisku peldētavu Kocēnu ezerā. Tomēr šī peldvieta nedeva lolotos rezultātus peldēšanas sporta attīstībai.” Ar aktīvu tā laika rajona vadītāju – Ernesta Upmaļa un Jāņa Dundura – rīcību un palīdzību celtniecībā piedalījās arī vairāki Valmieras uzņēmumi un organizācijas ar darbaspēku, transportu, materiāliem un citiem darbības veidiem.

Iesniedzot fotogrāfijas un rakstītos vēstures materiālus par peldēšanas sportu Valmierā, Ilze Butina palīdzējusi nupat iznākušās Ilzes Jākobsones grāmatas “Peldējums gadsimta garumā. Peldēšanas vēsture Latvijā” veidošanā. Tajā lasāms, kā sākās peldēšanas sporta tradīcijas Latvijā, tostarp arī Valmierā. Pirmo nelielo slēgto peldbaseinu pie VEF radiorūpnīcas Latvijā atvēra 1958.gadā. Šis peldbaseins darbojas vēl joprojām. Var teikt, ka ar to arī sākās plānota peldēšanas sporta darba attīstība, auga peldēšanas popularitāte un paplašinājās bērnu peldētmācības iespējas. Protams, arī pirms tam notika dažādas sacensības, bet sportisti peldēja atklātos ūdeņos, un zemās temperatūras dēļ sacensībām bija sezonāls raksturs. 1963.gadā uzcēla un atklāja jauno sešu celiņu peldbaseinu CSN “Daugava”. Tātad var teikt, ka 1950.gadu sākumā dzimušie cilvēki ir tā paaudze, kura Latvijā ar peldēšanu sāka nodarboties plānoti un regulāri visa gada garumā.

Lai gan Valmierā baseinu uzcēla samērā vēlu – 12 gadus pēc VEF baseina atklāšanas, Vidzemē tas bija pirmais. Mūspusē tad sākās peldēšanas sporta uzplaukuma laiks. Ilze un Aleksandrs Butini bija pirmie peldēšanas treneri Valmierā. Te viņi nonāca pēc studijām Latvijas Valsts Fiziskās kultūras institūtā. Turklāt Aleksandrs bija airētājs, kurš pieņēma izaicinājumu institūta laikos pārkvalificēties par peldēšanas treneri.

Trīs mēnešus pēc tam, kad bērni pirmo reizi bailīgi un pārsteigti iekāpa baseinā, notika pirmās sacensībās, visiem skatīties gribētājiem pat nepietika vietas.

“Sākām kā jaunie speciālisti pilnīgi no nulles. Tolaik inventāra iegādē nebija nekādas izvēles. Paši braucām uz Zvejniekciemu, tur dabūjām korķa gabalus un pludiņus, ko izmanto zvejas tīkliem. No tiem uztaisījām ap 60 dēlīšus, kuri palīdzēja bērniem noturēties virs ūdens. Tie bija stingri un izturīgi, vēl šodien baseinā atrodami. No pludiņiem savērām atdalošos peldbaseina celiņus.  Peldēšanas brillītes sāka pārdot un plašāk izmantot tikai 1980.gados. Paši šuvām cepurītes, griezām no plastmasas peldēšanas lāpstiņas, arī peldkostīmi bija ļoti vienkārši,”

stāsta I.Butina.

Valmieras baseins interesants ar to, ka tam ir vairāk nekā četru metru padziļinājums. Tas ūdeni padara “vieglāku”, jo seklā baseinā ir vairāk viļņu, lielāka pretestība. Padziļinājums ļauj izmantot arī tramplīnu, lai gan daiļlēkšanas sacensības te nekad nav notikušas. Tramplīns izmantots atpūtas brīžos peldētāju priekam.

“Pašā sākumā ūdens bija necaurspīdīgs – kā ezerā. Tāds tas ir, ja nav pievienoti atbilstošie ūdens reaģenti. Baidījāmies par dziļo galu, visu laiku skaitījām bērnu galvas. Pamazām sistēmu noregulēja, un ūdens ieguva caurspīdīgi zilgano nokrāsu.”

Ilzei strādājot par Valmieras BSS direktori, daudz darba ieguldīts baseina atjaunošanā un uzlabošanā. Sākumā telpā gandrīz nebija ventilācijas, nepieradušiem cilvēkiem ilgāk par piecām minūtēm izturēt bija grūti – liels karstums un tvaiku migliņa. Ar Valmieras pašvaldības atbalstu tika remontētas dušas, nomainītas flīzes peldbaseina vannai un nopirkti jauni skapīši ģērbtuvēs. Lielie prožektori, kas kā uz skatuves apspīdēja peldētājus līdz 1997.gadam, tika aizstāti ar sienu apgaismojuma lampām. Plašumu un dienasgaismu deva arī jaunie logi.

Netrūcis smieklīgu piedzīvojumu arī ar baseina apmeklētājiem.

“Lauku bērniem teicām, ka uz baseinu jāpaņem līdzi cepurīte. Bija gadījumi, ka, nezinot, kas ir peldēšana baseinā, bērni ieradās biezajās slēpošanas micēs. Arī peldbikses bijušas dažnedažādas. Piedzīvots arī gadījums, ka bērns no lielām bailēm pliks izskrien no baseina un aizdeso uz mājām.”

Lai gan baseins celts skolēnu vajadzībām, jau kopš pirmsākumiem peldēt nākuši arī pieaugušie. Agrāk strādājošajiem bija jāizpilda obligātās GDA (“Gatavs darbam un aizsardzībai”) normas, kurās bija iekļauta arī peldēšana. Notika sacensības starp darba kolektīviem. 

Ilze norāda, ja kādam peldēšana neiet pie sirds, to nevajag uzspiest. Jāmēģina pārliecināt un iedrošināt.

“Ūdens veido citu vidi, kas peldēšanu atšķir no pārējiem cikliskajiem sporta veidiem. Tā ir labs līdzeklis dažādu saslimšanu un traumu novēršanai, relaksācijai.”

1980.gadā treneru kolektīvam pievienojās Vladimirs Širjājevs, bet 1982.gadā – Inta  Andrejānova un Aleksandrs Širjājevs. 1987.gadā par peldēšanas treneri sāk strādāt Juris Liepiņš.

Cieši saistīts ar Valmieras peldbaseinu ir arī peldēšanas klubs “Aqua”, kas šogad nosvinēja 20.gadadienu. Kluba darbība paplašina iespējas veterāniem piedalīties dažāda mēroga vietējās un starptautiskās sacensībās. 

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā saimniecības vadītāju (20 stundas nedēļā (0.5 likmes)). Ja Tev ir vēlme: • vadīt, organizēt un pārraudzīt Iestādes tehniskā personāla darbu; • nodrošināt un organizēt Iestādes ēku inženiertīklu savlaicīgu tehnisko un profilaktisko apkalpošanu; • organizēt un uzraudzīt ugunsdrošības un darba drošības noteikumu ievērošanu; • piedalīties Iestādes budžeta plānošanā un iepirkuma procedūras izstrādē un organizēšanā; • iegādāties nepieciešamo inventāru, instrumentus un citas materiālās vērtības, nepieciešamības gadījumos sastādīt tehnisko specifikāciju un veikt tirgus izpēti; un ja Tev ir: • vispārējā vidējā vai profesionālā vidējā izglītība; • darba drošības un ugunsdrošības jautājumu pārzināšana tiks uzskatīta par priekšrocību; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office programmām, interneta pārlūkprogrammām un sociālajiem tīkliem); • kompetences: elastība, atbildība, iniciatīva; teicamas komunikācijas prasmes; mēs piedāvājam: • atbildīgu, interesantu un radošu darbu; • pamatalgu pārbaudes laikā 468 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 492,50 EUR pirms nodokļu nomaksas; • sociālās garantija, darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam. CV un motivācijas vēstuli, sūtīt Iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv, vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads līdz 2025.gada 23.maijam. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-23 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920

AS "Sadales tīkls" (reģistrācijas Nr.40003857687) nodrošina elektroenerģijas savienojumu vairāk nekā 790 000 klientu pieslēgumu visā Latvijā. Mēs ilgtermiņā rūpējamies par droša, vieda un efektīva elektrotīkla attīstību, lai nodrošinātu klientiem kvalitatīvu elektroapgādi un veicinātu sabiedrības labklājību, drošību un izaugsmi. Aicinām darbā specializētā automobiļa vadītājus-/as Darbs saistīts ar komandējumiem Latvijas teritorijā.  1 darba vieta Valmierā, Raiņa ielā 12B vai Siguldā, Augļu ielā 2 Mēs Tev uzticēsim veikt elektropārvades līniju trašu tīrīšanas darbus ar speciālo tehniku un instrumentiem veikt kravu pārvadājumus un strādāt ar specializēto tehniku elektropārvades līniju remonta darba izpildē veikt ikdienas tehnisko apkopi un piedalīties darba pienākumu veikšanai nodoto transportlīdzekļu uzturēšanas un remonta darbos Piesakies, ja Tev ir vēlme un interese strādāt ar dažāda veida specializēto tehniku vispārējā vidējā izglītība motorzāģa un krūmgrieža operatora apliecība pieredze mežistrādē B, BE, C un CE kategorijas autovadītāja apliecība un braukšanas pieredze vēlama profesionālā transportlīdzekļu vadītāju kategorija (95.kods) TR2 kategorijas traktortehnikas vadītāja apliecība un braukšanas pieredze valsts valodas zināšanas pamata līmenī (A2) prasme darbā ar datoru (MS Office) Esot mūsu komandā, Tu iegūsi amata algu no 1465 EUR līdz 1640 EUR bruto mēnesī veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu piektdien īsāku darba laiku papildu 5 atvaļinājuma dienas gadā papildu finansiālu atbalstu ikgadējam atvaļinājumam papildu apmaksātas brīvdienas un atbalstu īpašos dzīves gadījumos profesionālus un atsaucīgus kolēģus apmācību darba vietā profesionālās izaugsmes iespējas uz tehnoloģijām balstītu darba vidi vienā no Latvijas vadošajiem uzņēmumiem mūsdienīgu un drošu darba apģērbu un individuālās aizsardzības līdzekļus darba specifikai atbilstošu aprīkojumu un instrumentus mūsdienīgu un jaunu autotransportu un specializēto tehniku apmaksātas apmācības, kas nepieciešamas darbam Pieteikumus gaidīsim līdz 13.05.2025. Piesakies mājaslapā, šeit: Specializētā automobiļa vadītāji/-as (specifika-trašu tīrīšana), neiekļaujot sensitīvu informāciju (piem. foto, tautību, vecumu utt.). Iesniegto informāciju uzglabāsim 6 mēnešus. Ar detalizētu informāciju par AS "Sadales tīkls" veikto personas datu apstrādi var iepazīties mājas lapas https://sadalestikls.lv/lv/noteikumi Iesniegtā informācija atlases caurspīdīguma nodrošināšanas un darbinieku interešu pārstāvības mērķa sasniegšanai var tikt nodota LAB "Enerģija", www.energija.lv. Iebildumu gadījumā informē mūs, e-pasts: darbs@sadalestikls.lv Profesija: SPECIALIZĒTĀ /AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 12B, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-05-13 Kontaktpersona: Personāla daļa Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

SIA “Artifex plus” ir uzņēmums Valmiermuižā ar 23 gadu pieredzi nozarē, plašu piedāvājuma klāstu vizuālās reklāmas un drukas materiālu izgatavošanā.  Aicina savā komandā Digitālo iekārtu operatoru/-i   drukas un apstrādes iekārtām (printeri, digitālie griezēji, laminatori, iesiešanas u.c. iekārtas) Galvenās prasības: Teicamas datora lietošanas prasmes. Laba loģiskā un tehniskā domāšana, vizuālā uztvere. Radoša pieeja -spēja rast tehniskus risinājumus nestandarta situācijās. Augsta atbildības sajūta, disciplinētība, pedantisms un precizitāte. Pieredze darbā ar instrumentiem un dažādiem materiāliem, rokdarbiem. Spēja ātri apgūt jaunas iekārtas un tehnoloģijas. Lasīt un iedziļināties iekārtu tehniskajās instrukcijās angļu valodā. B kategorijas autovadītāja apliecība Galvenie pienākumi: Nodrošināt kvalitatīvu vizītkaršu, bukletu un citu informatīvo un reklāmas produktu izgatavošanu un apstrādi. Darbs ar printeriem, digitāliem griezējiem, pēcapstrādes iekārtām, laminēšanu, iesiešanu, locīšanu un tml. Analizēt saņemto vizuālo un digitālo materiālu un veikt korekcijas drukas procesā. Plānot un uzraudzīt procesus, veikt izejmateriālu pasūtījumus un uzskaiti. Veikt citus ar uzņēmuma darbību saistītus darbus (dokumentu apstrāde, uzskaite). Piedāvājam: Apmācību darbam ar drukas un pēcapstrādes iekārtām. Iespēju ikdienā strādāt ar jaunākām tehnoloģijām, iespēju profesionāli pilnveidoties. Atalgojumu no 1000-1500 bruto, (atkarīgs no padarītā apjoma, kvalitātes un ieinteresētības). Darba vietas adrese: Alejas iela 12, Valmiermuiža, Valmieras nov. CV ar pieredzes (veikto pienākumu) vai hobiju un interešu aprakstu lūdzam sūtīt uz e-pastu:lietvediba@artifex.lv Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: DIGITĀLĀS IESPIEŠANAS OPERATORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-14 Kontaktpersona: ARTIFEX PLUS

Mūsu partneri