Valmieras Ziņas

12 veidi kā ietaupīt naudu un saudzēt planētu

Lasīšanas laiks: 6 min

Tiesa, ka planētas saudzēšana maksā vairāk nekā tās postīšana, tomēr tikai īstermiņā. Neskatoties uz to, ka ekoloģiskā pārtika ir dārgāka par neorganisko un atjaunojamā enerģija izmaksā dārgāk par neatjaunojamo, pastāv daudz un dažādi veidi, kā planētas saudzēšana var ietaupīt arī mūsu naudu. Patiesību sakot, lielākā daļa ekoloģiskas dzīvošanas ideju ir saistīta ar patēriņa samazināšanu un līdz ar to arī ar tēriņu samazināšanu. Turpinājumā iepazīstieties ar 12 veidiem, kā jūs varat gan ietaupīt naudu, gan samazināt savu negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi.

1.Dodiet priekšroku pārstrādājamām ūdens pudelēm

Pasaulē ik dienas tiek nopirktas un izmestas laukā miljoniem plastmasas pudeļu, kas nav otrreiz pārstrādājamas, tādēļ tās ne vien piesārņo apkārtējo vidi, bet arī ir lieka naudas izšķērdēšana. Ja jūs vēlaties samazināt šo nopirkto un izmesto pudeļu skaitu, iegādājieties tikai otrreiz pārstrādājamas ūdens pudeles un lietojiet tās vairākkārt, nevis katru reizi pērciet jaunu. Šādi jūs ne vien samazināsit vides piesārņojumu, bet arī ietaupīsit kaudzi naudas. Interesanti, bet krāna ūdenim visbiežāk ir vēl augstāka kvalitāte nekā veikalos nopērkamajam dzeramajam ūdenim, tāpēc droši pildiet pudelēs un dzeriet to. Jūs nepamanīsit atšķirību, bet jūsu maciņš gan, un jums vairs nebūs nepieciešami ātrie kredīti, jo jūsu ietaupījumi būs pietiekoši lieli.

2.Ieviesiet gaļas neēšanas pirmdienas

Vai jūs zinājāt, ka gaļas patērēšanai ir visļaunākā ietekme uz apkārtējo vidi, salīdzinot ar visām citām cilvēces aktivitātēm? Tās negatīvā ietekme slēpjas antibiotikās, kas tiek pielietotas lopu audzēšanā, kā arī gaisa un ūdens piesārņojumā, kas rodas gaļas ražošanas procesā. Kad jūs pārstājat pirkt gaļu vai sākat to pirkt mazākos apjomos, jūs piedalāties apkārtējās vides piesārņojuma samazināšanā. Jāpiemin, ka tādi gaļas aizstājēji kā, piemēram, sojas pupiņas ir ievērojami lētākas par gaļu, tādēļ jūs viennozīmīgi samazināt arī savus tēriņus pārtikai.

3.Brauciet mazāk, staigājiet vairāk

Nav šaubu, ka mazāk braucot un vairāk staigājot, mēs ne vien ietaupām naudu uz degvielas rēķina, bet gūstam arī citas priekšrocības, piemēram, mazāk nolietojam savus transportlīdzekļus, samazinot remontdarbu nepieciešamību, kā arī uzlabojam savu veselību, samazinot liekus izdevumus veselības uzlabošanai. Lieki piebilst, ka, retāk braucot ar automašīnu, tiek samazināts arī apkārtējās vides piesārņojums, kas rodas no izplūdes gāzēm. Kad vien iespējams, pārvietojieties ar kājām vai, piemēram, velosipēdu, kā arī apsveriet citas pārvietošanās iespējas, piemēram, braukšanu ar sabiedrisko transportu, taksometru vai kādu citu autovadītāju, kas dodas tajā pašā virzienā, kur jūs.

4.Samaziniet ūdens patēriņu

Ūdens daudzums, kas ik gadu tiek patērēts mājsaimniecībās, ir prātam neaptverams. Patērējot ūdeni, mēs ne vien tērējam naudu, bet arī piesārņojam apkārtējo vidi, jo, kā zināms, aizskalots tiek nevis tīrs ūdens, bet gan ūdens, kas visbiežāk ir piesātināts ar sadzīves ķīmiju un citām ikdienā pielietojamajām ķimikālijām. Lai samazinātu šī ūdens daudzumu, pielietojiet ekonomiskas ūdens lietošanas paradumus, piemēram, mazgājot zobus un traukus, aizgrieziet krānu, dušā un vannā uzturieties mazāku laiku, bet dārza laistīšanai vāciet un lietojiet lietus ūdeni. Šie un citi ūdens taupīšanas paradumi ne vien ietaupīs jūsu līdzekļus, bet arī saudzēs apkārtējo vidi.

5.Atvienojiet no strāvas elektroierīces

50% elektroenerģijas, ko cilvēce patērē, tiek patērēti mājsaimniecībās un darbavietās.  Interesanti, bet arī pārlieku liels elektrības patēriņš rada dabas piesārņojumu. Liela daļa šīs elektroenerģijas ir enerģija, kas tiek patērēta neviļus, proti, neatvienojot elektroierīci no strāvas. Mēs varam to vai citu elektroierīci nelietot, bet, ja tā nav atvienota no kontaktligzdas, tā šā vai tā patērē zināmu daudzumu elektroenerģijas. Ja jūs vēlaties ietaupīt savu naudu un samazināt apkārtējās vides piesārņojumu, vienkārši atvienojiet no strāvas visas elektroierīces, kas konkrētajā momentā netiek lietotas. Arī televizoru ir vērts atvienot no elektrības, kad tas netiek lietots, piemēram, naktī.

6.Visu lietojiet vairākkārt

Vēl viens veids, kā saudzēt vidi, ir izvairīties no jaunu lietu pirkšanas ik reizi, kad tas ir nepieciešams. Protams, vieglāk pateikt nekā izdarīt, bet tas ir iespējams. Kad vien iespējams, lietojiet jau esošās lietas, nevis pērciet jaunas. Ikvienai lietai ir iespējams atrast arī jaunu pielietojumu, kas nebūt nav līdzīgs sākotnējam. Šajā gadījumā mēs runājam par tādām lietām kā apģērbs, mājokļa dekorējumi un citas lietas, kurām var piešķirt jaunu “elpu” un pielietot atkārtoti.

7.Pērciet lietotas lietas

Pirms pērciet ko jaunu, noskaidrojiet, vai to nav iespējams iegādāties lietotu. Nav noslēpums, ka lietotas lietas vienmēr ir lētākas nekā jaunas lietas. Šādi jūs ne vien ietaupīsit ievērojamas naudas summas, bet arī saudzēsit apkārtējo vidi, jo neiegādāsities jaunu lietu, kuras radīšanai nepieciešami gan jauni materiāli, gan enerģija. Mūsdienās pastāv daudz un dažādi lietotu lietu veikali kā dzīvē, tā arī internetā.

8.Aizņemieties lietas

Vēl viena iespēja ir aizņemties lietas, kas jums ir nepieciešamas. Mēs nerunājam tikai par grāmatas aizņemšanos bibliotēkā vai cukura aizņemšanos no kaimiņa, bet arī par lielām lietām. Kad jums ir nepieciešamas, piemēram, trepes vai pļaujmašīna, painteresējieties, vai jūsu draugiem vai kaimiņiem to nav. Tas pats attiecas arī uz citām lietām, piemēram, dekorācijām, velosipēdiem, mūzikas instrumentiem u.tml. Atcerieties, ka šī lietu aizdošana attiecas arī uz jums – arī jums ir jāaizdod lietas citiem, kad tas ir nepieciešams. Protams, par aizņemšanos jūs varat samaksāt kādu naudas summu, tomēr tā nekad nebūs tik liela kā tad, ja jūs to vai citu lietu pirktu. Aizņemoties tādas un līdzīgas lietas, jums vairs nebūs jāaizņemas ātrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi, lai iegādātos jums nepieciešamo preci.

9.Radiet paši savus tīrīšanas līdzekļus

Pašu radītie tīrīšanas līdzekļi ir ne vien lētāki, bet arī ekoloģiskāki, jo tie tiek veidoti no lētām un nekaitīgām sastāvdaļām, bet tajā pašā laikā ir ne mazāk efektīvi kā veikalos nopērkamā sadzīves ķīmija. Turklāt, lielākā daļa tīrīšanas līdzekļu ir pagatavojama no sastāvdaļām, kas jau ir atrodamas jūsu mājās, piemēram, no etiķa, cepamās sodas un citrona sulas.

10.Lietojiet drēbju lupatiņas

Pasaulē ik dienas tiek izlietoti miljoniem papīra dvieļu un tualetes papīru, jo tie ir ērti lietojami, bet ne lēti. Vairākumā gadījumu papīra dvieļu un tualetes papīru vietā mēs varam izmantot drēbju lupatiņas un dvielīšus, jo tos nav jāizmet laukā, bet vienkārši pēc katras lietošanas reizes jāizmazgā. Protams, to mazgāšana palielina ūdens patēriņu, kas ir pretrunā ar iepriekšminētajiem padomiem, bet, ziniet, katra lupatiņa nav jāmazgā pēc katras lietošanas reizes – jūs varat tās krāt lielā maisā un mazgāt reizi nedēļā visas kopā.

11.Pārtiku audzējiet paši

Lai samazinātu augļu un dārzeņu audzēšanas un transportēšanas izdevumus globālā līmenī, audzējiet tos paši, tādējādi ietaupot arī savu naudu. Lieki piebilst, ka pašu audzētie dārzeņi un augļi ir arī ekoloģiskāki un veselīgāki. Sākotnēji jums var rasties diezgan lieli izdevumi, piemēram, izdevumi siltumnīcas iegādei vai izveidošanai, zemei, mēslojumam, stādiem un sēklām, bet laikā gaitā tie pavisam noteikti atmaksājas.

12.Pārstājiet mest laukā ēdienu

Viens no veidiem, kā samazināt pārtikas izdevumus un nemest laukā tik daudz ēdiena, ir pirkt un patērēt mazāk pārtikas. Kā pierāda vairāki pētījumi, 40% no saražotās pārtikas nekad tā arī netiek noēsti, bet gan tiek izmesti izgāztuvēs. Lai samazinātu šo procentu, mēs varam vienkārši mazāk pirkt, lai tik daudz nebūtu jāizmet laukā. Protams, lielākā daļa pārtikas tiek izmesta laukā tādēļ, ka tā gluži vienkārši sabojājas, bet daudz ēdiena tiek izmests arī tādēļ, ka tiek pagatavots par daudz. Vai tiešām ir tik grūti to paglabāt hermētiskos traukos līdz nākamajai ēdienreizei vai sasaldēt vēlākam laikam? Protams, vislabāk ir iemācīties pirkt un gatavot tieši tik daudz, cik patiesībā nepieciešams.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandā! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Buratino” aicina darbā skolotāja palīgu (40 stundas nedēļā (viena likme)) uz nenoteiktu laiku.  Darba vietas adrese: Beātes ielā 42, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • veicināt un nostiprināt bērniem pašapkalpošanās prasmes un kultūrhigiēniskās iemaņas; • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • nodrošināt telpu uzkopšanu saskaņā ar higiēnas noteikumu prasībām; • sadarboties ar grupas pedagogiem; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība; • valsts valodas prasme atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu 714 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • radošu un interesantu darbu atsaucīgā un draudzīgā kolektīvā; • profesionālās pilnveides iespējas un izaugsmes iespējas; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu buratino@valmiera.edu.lv, līdz 2024.gada 15.martam. Tālrunis papildu informācijai: 29151878. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 42, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-15

Ja Tev rūp vides aizsardzība, Tev ir drosme pārstāvēt valsti darbā par zaļāku un labvēlīgāku vidi un Tevi nebaida darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,  iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078) Vidzemes reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas Valmieras sektora inspektora amatā (divas ierēdņa amata vietas uz noteiktu un nenoteiktu laiku) Piedāvājam: interesantu un atbildīgu darbu valsts pārvaldē; daudzpusīgu darba pieredzi vides aizsardzības jomā un profesionālās attīstības iespējas; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; darbā ievadīšanas apmācību, kā arī kvalifikācijas paaugstināšanas iespējas; mēnešalgu no 932 līdz 1398 euro pirms nodokļu nomaksas; veselības apdrošināšanu, papildatvaļinājumu no astoņām līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu L.Paegles ielā 13, Valmierā. Uzticēsim Tev: kontrolēt vides aizsardzības normatīvo aktu ievērošanu un izskatīt sūdzības par piesārņojumu; kontrolēt A, B un C kategorijas piesārņojošo darbību uzņēmumu darbību atbilstību vides aizsardzības prasībām; veikt pārbaudes par labāko tehnisko paņēmienu piemērošanu; sagatavot dokumentus un administratīvos aktus par vides aizsardzības un dabas resursu izmantošanu. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; augstākā akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, vēlams vides zinātnē, dabas zinībās vai vides inženierzinātnēs, taču izskatīsim arī pieteikumus ar augstāko izglītību citās jomās; profesionālā darba pieredze vides aizsardzības nozarē pēdējo piecu gadu laikā tiks uzskatīta par priekšrocību, novērtēsim iepriekšēju pieredzi dokumentācijas sagatavošanā atbilstoši LR likumdošanai; labas analītiskās, komunikācijas un sadarbības prasmes; prasme un vēlēšanās strādāt komandā; prasme strādāt ar liela apjoma informāciju, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus savas kompetences robežās; augsta atbildības izjūta; labas datora lietošanas prasmes (Microsoft Office); B kategorijas vadīšanas apliecības; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Vidzemes_RVP_PKD_inspektors”) Tālrunis uzziņām: 67084310 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-18 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv

Mūsu partneri