Valmieras Ziņas

12 veidi kā ietaupīt naudu un saudzēt planētu

Lasīšanas laiks: 6 min

Tiesa, ka planētas saudzēšana maksā vairāk nekā tās postīšana, tomēr tikai īstermiņā. Neskatoties uz to, ka ekoloģiskā pārtika ir dārgāka par neorganisko un atjaunojamā enerģija izmaksā dārgāk par neatjaunojamo, pastāv daudz un dažādi veidi, kā planētas saudzēšana var ietaupīt arī mūsu naudu. Patiesību sakot, lielākā daļa ekoloģiskas dzīvošanas ideju ir saistīta ar patēriņa samazināšanu un līdz ar to arī ar tēriņu samazināšanu. Turpinājumā iepazīstieties ar 12 veidiem, kā jūs varat gan ietaupīt naudu, gan samazināt savu negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi.

1.Dodiet priekšroku pārstrādājamām ūdens pudelēm

Pasaulē ik dienas tiek nopirktas un izmestas laukā miljoniem plastmasas pudeļu, kas nav otrreiz pārstrādājamas, tādēļ tās ne vien piesārņo apkārtējo vidi, bet arī ir lieka naudas izšķērdēšana. Ja jūs vēlaties samazināt šo nopirkto un izmesto pudeļu skaitu, iegādājieties tikai otrreiz pārstrādājamas ūdens pudeles un lietojiet tās vairākkārt, nevis katru reizi pērciet jaunu. Šādi jūs ne vien samazināsit vides piesārņojumu, bet arī ietaupīsit kaudzi naudas. Interesanti, bet krāna ūdenim visbiežāk ir vēl augstāka kvalitāte nekā veikalos nopērkamajam dzeramajam ūdenim, tāpēc droši pildiet pudelēs un dzeriet to. Jūs nepamanīsit atšķirību, bet jūsu maciņš gan, un jums vairs nebūs nepieciešami ātrie kredīti, jo jūsu ietaupījumi būs pietiekoši lieli.

2.Ieviesiet gaļas neēšanas pirmdienas

Vai jūs zinājāt, ka gaļas patērēšanai ir visļaunākā ietekme uz apkārtējo vidi, salīdzinot ar visām citām cilvēces aktivitātēm? Tās negatīvā ietekme slēpjas antibiotikās, kas tiek pielietotas lopu audzēšanā, kā arī gaisa un ūdens piesārņojumā, kas rodas gaļas ražošanas procesā. Kad jūs pārstājat pirkt gaļu vai sākat to pirkt mazākos apjomos, jūs piedalāties apkārtējās vides piesārņojuma samazināšanā. Jāpiemin, ka tādi gaļas aizstājēji kā, piemēram, sojas pupiņas ir ievērojami lētākas par gaļu, tādēļ jūs viennozīmīgi samazināt arī savus tēriņus pārtikai.

3.Brauciet mazāk, staigājiet vairāk

Nav šaubu, ka mazāk braucot un vairāk staigājot, mēs ne vien ietaupām naudu uz degvielas rēķina, bet gūstam arī citas priekšrocības, piemēram, mazāk nolietojam savus transportlīdzekļus, samazinot remontdarbu nepieciešamību, kā arī uzlabojam savu veselību, samazinot liekus izdevumus veselības uzlabošanai. Lieki piebilst, ka, retāk braucot ar automašīnu, tiek samazināts arī apkārtējās vides piesārņojums, kas rodas no izplūdes gāzēm. Kad vien iespējams, pārvietojieties ar kājām vai, piemēram, velosipēdu, kā arī apsveriet citas pārvietošanās iespējas, piemēram, braukšanu ar sabiedrisko transportu, taksometru vai kādu citu autovadītāju, kas dodas tajā pašā virzienā, kur jūs.

4.Samaziniet ūdens patēriņu

Ūdens daudzums, kas ik gadu tiek patērēts mājsaimniecībās, ir prātam neaptverams. Patērējot ūdeni, mēs ne vien tērējam naudu, bet arī piesārņojam apkārtējo vidi, jo, kā zināms, aizskalots tiek nevis tīrs ūdens, bet gan ūdens, kas visbiežāk ir piesātināts ar sadzīves ķīmiju un citām ikdienā pielietojamajām ķimikālijām. Lai samazinātu šī ūdens daudzumu, pielietojiet ekonomiskas ūdens lietošanas paradumus, piemēram, mazgājot zobus un traukus, aizgrieziet krānu, dušā un vannā uzturieties mazāku laiku, bet dārza laistīšanai vāciet un lietojiet lietus ūdeni. Šie un citi ūdens taupīšanas paradumi ne vien ietaupīs jūsu līdzekļus, bet arī saudzēs apkārtējo vidi.

5.Atvienojiet no strāvas elektroierīces

50% elektroenerģijas, ko cilvēce patērē, tiek patērēti mājsaimniecībās un darbavietās.  Interesanti, bet arī pārlieku liels elektrības patēriņš rada dabas piesārņojumu. Liela daļa šīs elektroenerģijas ir enerģija, kas tiek patērēta neviļus, proti, neatvienojot elektroierīci no strāvas. Mēs varam to vai citu elektroierīci nelietot, bet, ja tā nav atvienota no kontaktligzdas, tā šā vai tā patērē zināmu daudzumu elektroenerģijas. Ja jūs vēlaties ietaupīt savu naudu un samazināt apkārtējās vides piesārņojumu, vienkārši atvienojiet no strāvas visas elektroierīces, kas konkrētajā momentā netiek lietotas. Arī televizoru ir vērts atvienot no elektrības, kad tas netiek lietots, piemēram, naktī.

6.Visu lietojiet vairākkārt

Vēl viens veids, kā saudzēt vidi, ir izvairīties no jaunu lietu pirkšanas ik reizi, kad tas ir nepieciešams. Protams, vieglāk pateikt nekā izdarīt, bet tas ir iespējams. Kad vien iespējams, lietojiet jau esošās lietas, nevis pērciet jaunas. Ikvienai lietai ir iespējams atrast arī jaunu pielietojumu, kas nebūt nav līdzīgs sākotnējam. Šajā gadījumā mēs runājam par tādām lietām kā apģērbs, mājokļa dekorējumi un citas lietas, kurām var piešķirt jaunu “elpu” un pielietot atkārtoti.

7.Pērciet lietotas lietas

Pirms pērciet ko jaunu, noskaidrojiet, vai to nav iespējams iegādāties lietotu. Nav noslēpums, ka lietotas lietas vienmēr ir lētākas nekā jaunas lietas. Šādi jūs ne vien ietaupīsit ievērojamas naudas summas, bet arī saudzēsit apkārtējo vidi, jo neiegādāsities jaunu lietu, kuras radīšanai nepieciešami gan jauni materiāli, gan enerģija. Mūsdienās pastāv daudz un dažādi lietotu lietu veikali kā dzīvē, tā arī internetā.

8.Aizņemieties lietas

Vēl viena iespēja ir aizņemties lietas, kas jums ir nepieciešamas. Mēs nerunājam tikai par grāmatas aizņemšanos bibliotēkā vai cukura aizņemšanos no kaimiņa, bet arī par lielām lietām. Kad jums ir nepieciešamas, piemēram, trepes vai pļaujmašīna, painteresējieties, vai jūsu draugiem vai kaimiņiem to nav. Tas pats attiecas arī uz citām lietām, piemēram, dekorācijām, velosipēdiem, mūzikas instrumentiem u.tml. Atcerieties, ka šī lietu aizdošana attiecas arī uz jums – arī jums ir jāaizdod lietas citiem, kad tas ir nepieciešams. Protams, par aizņemšanos jūs varat samaksāt kādu naudas summu, tomēr tā nekad nebūs tik liela kā tad, ja jūs to vai citu lietu pirktu. Aizņemoties tādas un līdzīgas lietas, jums vairs nebūs jāaizņemas ātrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi, lai iegādātos jums nepieciešamo preci.

9.Radiet paši savus tīrīšanas līdzekļus

Pašu radītie tīrīšanas līdzekļi ir ne vien lētāki, bet arī ekoloģiskāki, jo tie tiek veidoti no lētām un nekaitīgām sastāvdaļām, bet tajā pašā laikā ir ne mazāk efektīvi kā veikalos nopērkamā sadzīves ķīmija. Turklāt, lielākā daļa tīrīšanas līdzekļu ir pagatavojama no sastāvdaļām, kas jau ir atrodamas jūsu mājās, piemēram, no etiķa, cepamās sodas un citrona sulas.

10.Lietojiet drēbju lupatiņas

Pasaulē ik dienas tiek izlietoti miljoniem papīra dvieļu un tualetes papīru, jo tie ir ērti lietojami, bet ne lēti. Vairākumā gadījumu papīra dvieļu un tualetes papīru vietā mēs varam izmantot drēbju lupatiņas un dvielīšus, jo tos nav jāizmet laukā, bet vienkārši pēc katras lietošanas reizes jāizmazgā. Protams, to mazgāšana palielina ūdens patēriņu, kas ir pretrunā ar iepriekšminētajiem padomiem, bet, ziniet, katra lupatiņa nav jāmazgā pēc katras lietošanas reizes – jūs varat tās krāt lielā maisā un mazgāt reizi nedēļā visas kopā.

11.Pārtiku audzējiet paši

Lai samazinātu augļu un dārzeņu audzēšanas un transportēšanas izdevumus globālā līmenī, audzējiet tos paši, tādējādi ietaupot arī savu naudu. Lieki piebilst, ka pašu audzētie dārzeņi un augļi ir arī ekoloģiskāki un veselīgāki. Sākotnēji jums var rasties diezgan lieli izdevumi, piemēram, izdevumi siltumnīcas iegādei vai izveidošanai, zemei, mēslojumam, stādiem un sēklām, bet laikā gaitā tie pavisam noteikti atmaksājas.

12.Pārstājiet mest laukā ēdienu

Viens no veidiem, kā samazināt pārtikas izdevumus un nemest laukā tik daudz ēdiena, ir pirkt un patērēt mazāk pārtikas. Kā pierāda vairāki pētījumi, 40% no saražotās pārtikas nekad tā arī netiek noēsti, bet gan tiek izmesti izgāztuvēs. Lai samazinātu šo procentu, mēs varam vienkārši mazāk pirkt, lai tik daudz nebūtu jāizmet laukā. Protams, lielākā daļa pārtikas tiek izmesta laukā tādēļ, ka tā gluži vienkārši sabojājas, bet daudz ēdiena tiek izmests arī tādēļ, ka tiek pagatavots par daudz. Vai tiešām ir tik grūti to paglabāt hermētiskos traukos līdz nākamajai ēdienreizei vai sasaldēt vēlākam laikam? Protams, vislabāk ir iemācīties pirkt un gatavot tieši tik daudz, cik patiesībā nepieciešams.

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

  Vairāk par mums uzzināsi šeit: www.vid.gov.lv VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTS (reģ. Nr. 90000069281) izsludina konkursu uz Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes Starptautisko darījumu riska novēršanas daļas galvenā nodokļu inspektora ierēdņa amatu (2 vakances uz nenoteiktu laiku) Iespēja strādāt Rīgā, Bauskā, Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Vamierā, Jēkabpilī vai Rēzeknē. Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes kompetencē ir Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) pamatdarbības un atbalsta funkcijas īstenošana labprātīgas nodokļu, nodevu, citu valsts noteikto obligāto maksājumu un tieši piemērojamos Eiropas Savienības normatīvajos aktos par muitas lietām noteikto maksājumu saistību izpildes, aprēķināšanas un maksāšanas pareizības kontroles, atbalsta un nodokļu parādu piedziņas jomā. Ja Tev ir: akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība; zināšanas/izpratne par kapitālsabiedrību finanšu un/vai pārrobežu darījumu analīzi; prasme analizēt liela apjoma un daudzveidīgu informāciju; ļoti labas angļu valodas zināšanas; pamatprasmes darbā ar MS Outlook, Word, Excel un PowerPoint; atbilstība likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; nevainojama reputācija. Ja vēlies ieguldīt savas zināšanas un prasmes interesantā un dinamiskā vidē un: analizēt uzņēmumu finanšu rādītājus un identificēt uzņēmumu ienākuma nodokļa riskus transfertcenu jomā, lai īstenotu pasākumus, kas veicinās nodokļu maksātāju nodokļu saistību izpildi izvērtēt nodokļu maksātājuiesniegumus iepriekšējas vienošanās noslēgšanai par darījuma tirgus cenas noteikšanu, sagatavot lēmumus un iepriekšējas vienošanās līgumus par darījuma tirgus cenas noteikšanu; sagatavot un aizstāvēt argumentētu viedokli transfertcenu lietās, kas tiek izskatītas savstarpējā saskaņošanas procedūrā ar citu valstu nodokļu administrācijām un starptautiskajā arbitrāžā (padomdevējkomisijā), lai novērstu nodokļu dubulto uzlikšanu saistīto uzņēmumu peļņas korekcijas gadījumos; sagatavot lēmumu projektus par transfertcenu dokumentācijas iesniegšanas termiņa vai sagatavošanas prasību neievērošanu; izskatīt iesniegumus un sagatavot atbilžu projektus nodokļu maksātājiem, iestādēm un organizācijām. izstrādāt un aktualizēt iekšējos normatīvos aktus un metodiskos materiālus, sagatavot uzziņas nodokļu maksātājiem par tiesībām konkrētajā tiesiskajā situācijā. Pievienojies mūsu kolektīvam, jo mēs piedāvājam: stabilu atalgojumu, mēnešalga no 1399 līdz 1799 EUR (bruto), pārbaudes laikā līdz 1599 EUR, atkarībā no Tavas profesionālās pieredzes ilguma attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā; personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; iespēju piedalīties dažādās, tostarp starptautiskās, apmācību programmās; sociālās garantijas; attālināta darba iespējas; elastīgu darba laiku; veselības apdrošināšanas polisi; papildatvaļinājuma dienas. Priekšrocības pretendentam ar: akadēmisko vai otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību ekonomikā vai komerczinībās un administrēšanā, vai tiesību zinātnē; pieredzi nodokļu administrēšanā vai uzņēmējdarbībā, vai finanšu vadībā, vai finanšu analīzē, vai grāmatvedībā, vai auditā vai tiesību zinātnē ne mazāk kā divi gadi; zināšanām/izpratni par transfertcenām un/vai pastāvīgajām pārstāvniecībām. Ierēdņa dienesta vieta: Talejas iela 1, Rīga; Pasta iela 11, Bauska; Rīgas iela 4/6, Daugavpils; Jūras iela 25/29, Liepāja; Dzintaru iela 18, Ventspils; Beātes iela 49, Valmiera; Draudzības aleja 2, Jēkabpils; 18.novembra iela 16, Rēzekne. Pēc pārbaudes laika ir iespēja strādāt attālināti. Pieteikuma vēstuli, dzīvesgaitas aprakstu (Curriculum Vitae (CV)), izglītību apliecinoša dokumenta kopiju 20 dienu laikā no šī sludinājuma publicēšanas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā lūdzam nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, vai uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Konkurss uz NNVP_SDRND_GNI_2v_Vards_Uzvards”. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā. Sazināsimies ar tiem pretendentiem, kuri tiks izvirzīti personāla atlases otrajai kārtai. Piesakot savu kandidatūru vakantajam ierēdņa amatam, pretendents apliecina, ka atbilst likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām. Pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem nodarbinātības jomā. Personas datu apstrādes pārzinis ir VID Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, tālr. +371 67122633. Papildu informāciju par Personas datu apstrādi VID var iegūt tīmekļa vietnē Personas datu apstrāde VID un par VID atlases procesa privātuma politiku VID var iegūt tīmekļa vietnē Privātuma politika. Jautājumos par amata pienākumiem zvani uz tālruņa numuru +371 67121548. Ja Tev ir neskaidrības par konkursu, zvani uz tālruņa numuru +371 67122633 vai uzdod savu jautājumu, rakstot uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Jautājums par konkursu”. Profesija: GALVENAIS NODOKĻU INSPEKTORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 49, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-06-06 Kontaktpersona: Tālrunis: 67122633 E-pasts: vid.konkursi@vid.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

SIA “ZAAO”, VRN 44103015509, sniedz kvalitatīvus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus – atkritumu savākšanu, šķirošanu, transportēšanu, apstrādi un apglabāšanu videi draudzīgā veidā, kā arī veic sabiedrības informēšanu un izglītošanu. AICINĀM SEZONAS DARBĀ: Atkritumu savācēju (9611 01)  PIEDĀVĀJAM: Pilnu darba slodzi uz noteiktu laiku līdz 2023.gada 31.augustam; Labus darba apstākļus; Bruto atalgojumu no 750 EUR mēnesī; Piemaksas par papildus darba apjomu; Degvielas izdevumu kompensācija darbinieka nokļūšanai uz darbu; Sociālās garantijas; ; Nelaimes gadījumu apdrošināšana uzsākot darbu; Transporta bāzes vieta: Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov.; Ģimenei draudzīgu darba vietu. PIENĀKUMI: Sadzīves atkritumu, lielgabarīta atkritumu un šķiroto atkritumu savākšana saskaņā ar maršruta lapu; Pārvietojot konteinerus (fizisks darbs) ievērot darba drošības noteikumus; Strādājot lietot darba apģērbu un individuālos aizsardzības līdzekļus; Prasme pielietot darbā tehnisko inventāru.  PRASĪBAS: Vidējā vai pamatizglītība; Godprātīga attieksme pret darbu un kolēģiem; Komunikācijas prasmes, kas orientētas uz klientu apkalpošanu. PIETEIKTIES: CV (dzīves apraksts) lūdzam iesūtīt e-pastā darbs@zaao.lv līdz 2023.gada 6.jūnijam Tālrunis informācijai: 26207402 Pateicamies par atsaucību! Informējam, ka Jūsu pieteikumu dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu apstrādes pārzinis ir SIA “ZAAO”, Rīgas iela 32, Valmiera, LV-4201. Profesija: ATKRITUMU SAVĀCĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-06-06 Kontaktpersona: Personāla Speciālists Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri