Lasīšanas laiks: 2 min
No 12. līdz 16. maijam, Valmieras tehnikuma Erasmus+ projekta “Solar Village” komanda piedalās nākamajā projekta īstenošanas posmā – mobilitātē uz Turciju, Bursu, lai sadarbībā ar “Cavit Cağlar” profesionālās un tehniskās vidusskolas pedagogu un skolēnu komandu izveidotu saules kubu ciematu, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras Tehnikuma Projektu vadītāja zīmolvedības un digitālā mārketinga jomā Inta Heidemane.
Mobilitātes ietvaros projekta dalībnieki izbauda turku viesmīlību, iepazīstas ar izglītības iespējām “Cavit Cağlar” skolā, nacionālajiem ēdieniem un kultūru, kā arī dalās pieredzē un sniedz ieteikumus par saules kubu ciemata izveidi, balstoties uz līdzšinējo pieredzi, kas gūta, īstenojot šo projekta posmu Latvijā.
Pirms diviem mēnešiem Valmieras tehnikumā Erasmus+ projekta “Solar Village” ietvaros viesojās skolēni un skolotāji no Serbijas un Itālijas, lai kopīgi ar tehnikuma audzēkņiem un pedagogiem izveidotu saules kubu ciematu tehnikuma teritorijā. Tagad pienākusi kārta mūsu audzēkņiem nodot iegūtās zināšanas un prasmes tālāk, atbalstot Turcijas skolēnus solārā ciemata izveidē.
“Solar Village” ir pētniecības projekts, kura mērķis ir izpētīt ārējā un iekšējā ēnojuma ietekmi uz telpas temperatūru atkarībā no ēkas orientācijas debespusēs. Projekta ietvaros tiek būvēti polistirola kubi, kas simbolizē ēkas, un tie tiek novietoti visos četros debespusēs – ziemeļos, dienvidos, austrumos un rietumos. Vienam no kubiem logā ir ārējais ēnojums, otram – iekšējais, bet trešajam logs ir bez ēnojuma.
Projekta mērķis ir izpētīt, kā atbilstoša ēnojuma izmantošana var samazināt telpu temperatūru un līdz ar to arī enerģijas patēriņu dzesēšanai. Apkopotie dati ļauj skolēniem aprēķināt siltuma pretestību un siltuma plūsmu no apkārtējās vides uz kubiem. Projekts demonstrē, kā stikla virsmu ēnošana var samazināt nepieciešamību pēc dzesēšanas, un iegūtie dati tiek izmantoti, lai veicinātu energoefektīvu ēku projektēšanu.
Projektā ir iesaistīti partneri no dažādām Eiropas valstīm – Portugāles, Serbijas, Itālijas, Turcijas un Latvijas –, lai pārbaudītu ēnojuma ietekmi dažādos klimatiskajos apstākļos. Šādi saules kubu ciemati jau ir izveidoti Portugālē, Serbijā un Latvijā, un šobrīd viens top arī Turcijā. Valmieras tehnikumu “Solar Village” projektā pārstāv audzēkņi: Roberts Laucis, Keita Kandavniece, Toms Kokka, Artis Sparāns, Mareks Tupmacis.
Aktivitātes tiek īstenotas Erasmus+ projekta Nr. 2024-1-SI01-KA220-VET-000256327 ietvaros un tiek līdzfinansētas no Eiropas Savienības budžeta.