Valmieras Ziņas

Mazgāšanas ieradumi senatnē un veļas mazgājamo mašīnu ausma

Lasīšanas laiks: 4 min

Cilvēki par veļu rūpējas kopš senatnes, jo apģērbs sasmērējās ar tālā senatnē. Pirmatnējie cilvēki apģērbu skaloja straujās upītēs, bet netīrumu mazgāšanai izmantoja rīvēšanu ar akmeņiem vai rupjām smiltīm. Ziepes tika atklātas tikai Senās Romas laikos, un tajā laikā tās tika ražotas patiešām interesantā veidā – sajaucot pelnus ar dažādu upurēšanas laikā nogalināto dzīvnieku taukiem. Tas bija ļoti sen un pat tad šāda dīvaina sastāva ziepes izskatījās kā milzīgs jaunums, bet par mehanizētu mazgāšanu pat nebija ne runas. Tātad, kā gadu laikā mainījās mazgāšanas veidi un kā radās veļas mazgājamās mašīnas?

Lielā pavasara mazgāšana

Mūsdienās ir ierasts apģērbu un citu tekstilu mazgāt tad, kad nepieciešams, parasti – nedēļas nogalēs. Pirms vairākām desmitgadēm sev atļauties bieži mazgāt apģērbu varēja tikai lieli kungi. Tiem parasti bija ļoti daudz apģērba, tāpēc kļūstot netīrai veļai, tie krāja to un mazgāja reti – ik pēc dažām nedēļām vai pat vairākiem mēnešiem. Vienkāršiem cilvēkiem nebija iespējas krāt apģērbu mazgāšanai, taču nevarēja atļauties arī katru nedēļu pavadīt mazgājot, tāpēc tie bija pieraduši staigāt ar netīrām drēbēm. Pavasaris vienmēr tika uzskatīts par tīrības mēnesi, jo pēc ziemas jāsakārto saimniecība. Tieši tad laukos un pilsētās notika masu mazgāšana. Pavasarī saule palīdzēja izžāvēt un nedaudz izbalināt apģērbu svaigā gaisā. Šādas masu mazgāšanas bija ierastas Rietumeiropas daļā, kur lielākajās pilsētās bija ierīkotas pat sabiedriskās veļas mazgāšanas vietas, kurās tika nodrošināts ūdens.

Pirmā mazgāšanas evolūcijas pakāpe – veļas mazgāšanas dēlis

Mazgāšana ar rokām attīstījās patiešām ilgi. Pirms parādījās mehāniskās veļas mazgāšanas mašīnas, tika meklētās citas metodes, kā tīri izmazgāt netīrās drēbes. Tā tika atklāti veļas mazgāšana dēļi, kas nedaudz uzlaboja mazgāšanas kvalitāti, salīdzinot ar akmens un smilšu izmantošanu tālajā senatnē. Metāla gofrētās plāksnes, ziepes un karsts ūdens tanī laikā bija neticami moderns un kvalitatīvs mazgāšanas veids, par kuru padomājot mūsdienu cilvēkam mati ceļas gaisā. Veļas mazgāšanas dēļi tika atklāti un to izmantošana tika sākta tikai 18. gadsimta beigās, taču saglabājās patiešām ilgi. Tos izmantoja vēl 20. gadsimta vidū.

Veļas mazgājamo mašīnu ēras sākums

Pirmā veļas mazgājamā mašīna ar trumuli uzskatāma par veļas mazgājamo mašīnu priekšgājēju, 1851. gadā to izgudroja amerikānis Džeims Kings. Tā bija koka veļas mazgājamā mašīna, kuras vadība notika ar roku palīdzību. Taču tas jau bija liels sasniegums, kas ļāva attālināties no ierastās mazgāšanas ar rokām. Protams, tā laika veļas mazgājamo mašīnu ne tuvu nevarēja pielīdzināt mūsdienīgajām. Taču tas bija pirmais solis garajā evolūcijas ceļā. Drīz, 1858.  gadā, Hamiltons Smits patentēja rotācijas veļas mazgājamo mašīnu. Šim izgudrojumam bija cilindrs, kas bija vadāms ar blakus piestiprinātu ratu. Cilindrs rotējot radīja berzi un ūdens plūsmas, kas palīdzēja efektīvi izmazgāt apģērbu. Protams, tā laika veļas mašīnām nebija automātiskās izgriešanas vai skalošanas funkcijas, tas joprojām bija jādara ar rokām. Vēl jo vairāk pašas veļas mazgāšanas mašīnas vadībai parasti bija nepieciešams daudz spēka.

Pirmā elektriskā veļas mazgājamā mašīna

“Thor” bija pati pirmā ar elektrību darbināmā veļas mazgājamā mašīna, kas izgudrota 20. gadsimta sākumā. Šo tehnoloģisko inovāciju patentēja viens no Čikāgā strādājušajiem uzņēmumiem. Tā bija pirmā veļas mazgājamā mašīna, kas tika aprīkota ar elektrodzinēju un veļas trumuli. Tieši tad parādījās arī mūsdienās strādājošais uzņēmums Whirlpool (tajā laikā to sauca par “Maytag Korporacija”), kurš savu darbību uzsāka tikai gadu pēc pārsteidzošās elektriskās veļas mazgājamās mašīnās parādīšanās – vēl tālajā 1911. gadā. Tiesa gan, pirmās elektriskās veļas mazgājamās mašīnas tika ražotas Amerikā, bet Eiropā tās joprojām bija neparasta lieta. Eiropiešu veļas mazgājamo mašīnu ražošana tika uzsākta 1951. gadā, un drīz vien, 1978. gadā tirgū tika piedāvāta pirmā automātiskā elektriskā veļas mazgājamā mašīna.

Modernās vēlas mazgājamās mašīnas saglabājušās līdz mūsdienām

Parādoties ar elektrību darbināmām automātiskajām veļas mazgājamām mašīnām, sākās tehnoloģiskā sacenšanās starp sadzīves tehnikas ražotājiem. Tie sāka meklēt veidus, kā samazināt veļas mazgājamo mašīnu cenu un uzlabot kvalitāti. Piemēram, pirmās automātiskās veļas mazgājamās mašīnas bija ar pārnesumiem, taču modernajās veļas mazgājamajās mašīnās trumuļa rotācijas ātrums tiek kontrolēts automātiski. Tagad ir ierasts, ka veļas mazgājamā mašīna automātiski iestata veļas mazgāšanas ātrumu, ņemot vērā veļas daudzumu un tipu. Veļas mazgājamā mašīna ar šīm funkcijām tika izgudrota tikai 1998. gadā Jaunzēlandē. Līdz pat 2001. gadam veļas mazgājamās mašīnas tika ielādētas no augšas un bija ar vertikālo trumuli. Horizontālo trumuli sāka izmantot šī gadsimta sākumā.

Bet kas gaidāms nākotnē?

Tiek uzskatīts, ka nākotnē veļas mazgājamās mašīnas būs orientētas uz vides resursu izmantošanas taupīšanu. Jau šobrīd dažādi sadzīves tehnikas ražotāji sacenšas ne tikai piegādājot viedierīces, bet arī investējot trešās pasaules valstīm pielāgotās veļas mazgājamās mašīnās. Tās patērē ļoti maz ūdens un elektroenerģijas, dažiem modeļiem pat nav nepieciešams barošanas avots – apģērbu trumulis izgriež vienkārši to ripinot. Ņemot vērā, cik strauji veļas mazgājamo mašīnu metodes attīstījās pēdējo dažu simtu gadu laikā, tiešām ir grūti paredzēt, kā izskatīsies nākotnes veļas mazgājamās mašīnas. Taču var pat nešaubīties – tās noteikt būs daudz efektīvākas nekā tās, kuras izmantoja mūsu senči.

Neaizmirstiet, 220.lv notiek dažādas akcijas, tiek piemērotas atlaides ar atlaižu kodiem, tāpēc vieglu veļas mazgājamā mašīna šeit varat iegādāties lētāk.

Aktuālais jautājums

Vai jūs apmierina ietvju un ceļu tīrība Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā sociālo pedagogu (0,380 likmes jeb 12 stundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • īstenot sociālpedagoģisko darbību Iestādē; • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši izglītības Iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, izglītības iestādes vadību, izglītojamiem un izglītojamo vecākiem mācību darbā, kā arī informēt par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • mācību un audzināšanas darba satura, korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties Iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2023.gada 22.decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-12-22

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība aicina darbā Dikļu kultūras centrā (turpmāk – Iestāde) saimniecības vadītāju uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • organizēt Iestādes saimniecisko darbu, Iestādei nepieciešamā inventāra un iekārtu saņemšanu un piegādi; • veikt uzdevumus, kas saistīti ar Iestādes pasākumu norisi (telpu un apkārtnes iekārtošanu, dažādu materiālu atvešanu/aizvešanu); • nodrošināt Iestādes valdījumā esošā kustamā un nekustamā īpašuma uzturēšanu tehniskā kārtībā; • apkopot informāciju par saimniecisko darbu un sīko remonta darbu nepieciešamību, veikt nelielus remontdarbus vai organizēt to izpildi; • sistemātiski sekot apkures sistēmas, ūdensvadu un sanitāro mezglu darbībai; un ja Tev ir: • vidējā vai vidējās pakāpes profesionālā izglītība; • pieredze saimniecisko darbu veikšanā; • pamatiemaņas būvdarbu un remontdarbu plānošanā un veikšanā; • labas valsts valodas zināšanas; • B kategorijas vadītāja apliecība; • labas prasmes darbā ar datoru, MS Office programmām un citu biroja tehniku; • spēja patstāvīgi veikt darbu un uzņemties atbildību par noteikto uzdevumu izpildi; mēs piedāvājam: • nepilnu darba laiku 16 stundas nedēļā (0,4 slodze); • pamatalgu pārbaudes laikā 344 EUR (par 0,4 slodzi) pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 362 EUR (par 0,4 slodzi) pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv ar norādi „Saimniecības vadītājs/-a Dikļu kultūras centrā” līdz 2023.gada 19.decembrim. Tālrunis papildu informācijai 26486115 vai 27891656. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Straumes, Dikļi, Dikļu pag., Valmieras nov. Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-12-19

Mūsu partneri