Valmieras Ziņas

Mazgāšanas ieradumi senatnē un veļas mazgājamo mašīnu ausma

Lasīšanas laiks: 4 min

Cilvēki par veļu rūpējas kopš senatnes, jo apģērbs sasmērējās ar tālā senatnē. Pirmatnējie cilvēki apģērbu skaloja straujās upītēs, bet netīrumu mazgāšanai izmantoja rīvēšanu ar akmeņiem vai rupjām smiltīm. Ziepes tika atklātas tikai Senās Romas laikos, un tajā laikā tās tika ražotas patiešām interesantā veidā – sajaucot pelnus ar dažādu upurēšanas laikā nogalināto dzīvnieku taukiem. Tas bija ļoti sen un pat tad šāda dīvaina sastāva ziepes izskatījās kā milzīgs jaunums, bet par mehanizētu mazgāšanu pat nebija ne runas. Tātad, kā gadu laikā mainījās mazgāšanas veidi un kā radās veļas mazgājamās mašīnas?

Lielā pavasara mazgāšana

Mūsdienās ir ierasts apģērbu un citu tekstilu mazgāt tad, kad nepieciešams, parasti – nedēļas nogalēs. Pirms vairākām desmitgadēm sev atļauties bieži mazgāt apģērbu varēja tikai lieli kungi. Tiem parasti bija ļoti daudz apģērba, tāpēc kļūstot netīrai veļai, tie krāja to un mazgāja reti – ik pēc dažām nedēļām vai pat vairākiem mēnešiem. Vienkāršiem cilvēkiem nebija iespējas krāt apģērbu mazgāšanai, taču nevarēja atļauties arī katru nedēļu pavadīt mazgājot, tāpēc tie bija pieraduši staigāt ar netīrām drēbēm. Pavasaris vienmēr tika uzskatīts par tīrības mēnesi, jo pēc ziemas jāsakārto saimniecība. Tieši tad laukos un pilsētās notika masu mazgāšana. Pavasarī saule palīdzēja izžāvēt un nedaudz izbalināt apģērbu svaigā gaisā. Šādas masu mazgāšanas bija ierastas Rietumeiropas daļā, kur lielākajās pilsētās bija ierīkotas pat sabiedriskās veļas mazgāšanas vietas, kurās tika nodrošināts ūdens.

Pirmā mazgāšanas evolūcijas pakāpe – veļas mazgāšanas dēlis

Mazgāšana ar rokām attīstījās patiešām ilgi. Pirms parādījās mehāniskās veļas mazgāšanas mašīnas, tika meklētās citas metodes, kā tīri izmazgāt netīrās drēbes. Tā tika atklāti veļas mazgāšana dēļi, kas nedaudz uzlaboja mazgāšanas kvalitāti, salīdzinot ar akmens un smilšu izmantošanu tālajā senatnē. Metāla gofrētās plāksnes, ziepes un karsts ūdens tanī laikā bija neticami moderns un kvalitatīvs mazgāšanas veids, par kuru padomājot mūsdienu cilvēkam mati ceļas gaisā. Veļas mazgāšanas dēļi tika atklāti un to izmantošana tika sākta tikai 18. gadsimta beigās, taču saglabājās patiešām ilgi. Tos izmantoja vēl 20. gadsimta vidū.

Veļas mazgājamo mašīnu ēras sākums

Pirmā veļas mazgājamā mašīna ar trumuli uzskatāma par veļas mazgājamo mašīnu priekšgājēju, 1851. gadā to izgudroja amerikānis Džeims Kings. Tā bija koka veļas mazgājamā mašīna, kuras vadība notika ar roku palīdzību. Taču tas jau bija liels sasniegums, kas ļāva attālināties no ierastās mazgāšanas ar rokām. Protams, tā laika veļas mazgājamo mašīnu ne tuvu nevarēja pielīdzināt mūsdienīgajām. Taču tas bija pirmais solis garajā evolūcijas ceļā. Drīz, 1858.  gadā, Hamiltons Smits patentēja rotācijas veļas mazgājamo mašīnu. Šim izgudrojumam bija cilindrs, kas bija vadāms ar blakus piestiprinātu ratu. Cilindrs rotējot radīja berzi un ūdens plūsmas, kas palīdzēja efektīvi izmazgāt apģērbu. Protams, tā laika veļas mašīnām nebija automātiskās izgriešanas vai skalošanas funkcijas, tas joprojām bija jādara ar rokām. Vēl jo vairāk pašas veļas mazgāšanas mašīnas vadībai parasti bija nepieciešams daudz spēka.

Pirmā elektriskā veļas mazgājamā mašīna

“Thor” bija pati pirmā ar elektrību darbināmā veļas mazgājamā mašīna, kas izgudrota 20. gadsimta sākumā. Šo tehnoloģisko inovāciju patentēja viens no Čikāgā strādājušajiem uzņēmumiem. Tā bija pirmā veļas mazgājamā mašīna, kas tika aprīkota ar elektrodzinēju un veļas trumuli. Tieši tad parādījās arī mūsdienās strādājošais uzņēmums Whirlpool (tajā laikā to sauca par “Maytag Korporacija”), kurš savu darbību uzsāka tikai gadu pēc pārsteidzošās elektriskās veļas mazgājamās mašīnās parādīšanās – vēl tālajā 1911. gadā. Tiesa gan, pirmās elektriskās veļas mazgājamās mašīnas tika ražotas Amerikā, bet Eiropā tās joprojām bija neparasta lieta. Eiropiešu veļas mazgājamo mašīnu ražošana tika uzsākta 1951. gadā, un drīz vien, 1978. gadā tirgū tika piedāvāta pirmā automātiskā elektriskā veļas mazgājamā mašīna.

Modernās vēlas mazgājamās mašīnas saglabājušās līdz mūsdienām

Parādoties ar elektrību darbināmām automātiskajām veļas mazgājamām mašīnām, sākās tehnoloģiskā sacenšanās starp sadzīves tehnikas ražotājiem. Tie sāka meklēt veidus, kā samazināt veļas mazgājamo mašīnu cenu un uzlabot kvalitāti. Piemēram, pirmās automātiskās veļas mazgājamās mašīnas bija ar pārnesumiem, taču modernajās veļas mazgājamajās mašīnās trumuļa rotācijas ātrums tiek kontrolēts automātiski. Tagad ir ierasts, ka veļas mazgājamā mašīna automātiski iestata veļas mazgāšanas ātrumu, ņemot vērā veļas daudzumu un tipu. Veļas mazgājamā mašīna ar šīm funkcijām tika izgudrota tikai 1998. gadā Jaunzēlandē. Līdz pat 2001. gadam veļas mazgājamās mašīnas tika ielādētas no augšas un bija ar vertikālo trumuli. Horizontālo trumuli sāka izmantot šī gadsimta sākumā.

Bet kas gaidāms nākotnē?

Tiek uzskatīts, ka nākotnē veļas mazgājamās mašīnas būs orientētas uz vides resursu izmantošanas taupīšanu. Jau šobrīd dažādi sadzīves tehnikas ražotāji sacenšas ne tikai piegādājot viedierīces, bet arī investējot trešās pasaules valstīm pielāgotās veļas mazgājamās mašīnās. Tās patērē ļoti maz ūdens un elektroenerģijas, dažiem modeļiem pat nav nepieciešams barošanas avots – apģērbu trumulis izgriež vienkārši to ripinot. Ņemot vērā, cik strauji veļas mazgājamo mašīnu metodes attīstījās pēdējo dažu simtu gadu laikā, tiešām ir grūti paredzēt, kā izskatīsies nākotnes veļas mazgājamās mašīnas. Taču var pat nešaubīties – tās noteikt būs daudz efektīvākas nekā tās, kuras izmantoja mūsu senči.

Neaizmirstiet, 220.lv notiek dažādas akcijas, tiek piemērotas atlaides ar atlaižu kodiem, tāpēc vieglu veļas mazgājamā mašīna šeit varat iegādāties lētāk.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” ar 2024.gada 2.septembri aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (darba vietas adrese: Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 40 stundas nedēļā (likme – 1,0). Ja Tev ir vēlme: · palīdzēt pirmsskolas izglītības skolotājai organizēt bērnu ikdienas gaitas; · uzkopt pirmsskolas grupu telpas, saskaņā ar telpu un aprīkojuma uzkopšanas un dezinfekcijas grafiku un sanitāri higiēnisko normu prasību ievērošanu; un ja Tev ir: · vismaz vispārējā vidējā izglītība; · valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; · kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: · darba samaksu pārbaudes laikā 702 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 731,00 EUR pirms nodokļu nomaksas; · darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; · drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV), lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu pienenite@valmiera.edu.lv  ar norādi “Skolotāja palīga vakancei” līdz 2024.gada 09.augustam plkst.16.00. Tālrunis informācijai: 64231693 Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2024-08-09 Kontaktpersona: pienenite@valmiera.edu.lv 64231693

Mūsu partneri