Valmieras Ziņas

Ko uzņēmums var darīt, lai kļūtu videi draudzīgāks

Videi draudzīgs dzīvesveids vairs nav modes lieta, bet gan loģisks solis, kas jāsper mums kā sabiedrībai, ja vēlamies īstenot izvirzītos mērķus klimata pārmaiņu novēršanā un dabas resursu saudzēšanā. “Zaļš” dzīvesveids soli pa solim jāievieš ne tikai katrā mājsaimniecībā, bet arī uzņēmumā un tā kolektīvā. Kā to izdarīt? Kādus pasākumus var īstenot uzņēmums, lai kļūtu “zaļāks” un videi draudzīgāks?

  • Atkritumu savākšana un šķirošana

Atkritumu šķirošana un atbildīga apsaimniekošana jau kļuvusi par ikdienas sastāvdaļu lielai sabiedrības daļai, tomēr šajā jomā joprojām ir daudz mērķu, uz kuriem tiekties. Uzņēmumam jāpārliecinās, ka visi tā rīcībā esošie atkritumi tiek šķiroti un nodoti atbilstošai utilizācijai, it īpaši bīstamie atkritumi, piemēram, elektronikas atkritumi, baterijas, akumulatori, toksiski šķidrumi un vielas. Uzņēmuma teritorijā vajadzētu izvietot ērti pieejamus konteinerus šķirojamiem atkritumiem, makulatūrai, mazajām baterijām, lai ikviens darbinieks tos varētu izmantot.

Plānojot atbildīgu atkritumu savākšanu un šķirošanu, jāatceras, ka viens no mērķiem ir arī samazināt radīto atkritumu apjomu, īpaši to, kuri nonāk kopējos konteineros un tiek nogādāti poligonos. To iespējams panākt gan ar atbildīgu resursu izmantošanu un taupības pasākumiem, gan pārstrādājamo materiālu ieviešanu to vietā, kurus nevar pārstrādāt.

  • Energoresursu taupīšana un atjaunojamās enerģijas izmantošana

Uzņēmumā izmantoto energoresursu taupīšana un atbildīga izmantošana ir viens no veidiem kā ietaupīt naudas resursus, jo samazinās rēķini par patēriņu. Bet šādam solim ir arī būtiska pozitīvā ietekme uz vidi. Resursu taupīšana, energoefektīva vide uzņēmumā, ilgtspējīgu un atjaunojamu resursu izmantošana un citi videi draudzīgi risinājumi palīdz taupīt elektroenerģiju, dabasgāzi un citus izmantotos resursus.

Atjaunojamā enerģija šobrīd nu jau ir pieejama ikvienam. Uzņēmumi var uzstādīt savā teritorijā saules paneļus un paši daļēji saražot nepieciešamo elektrību. Tāpat atjaunojamā enerģija ir nopērkama arī atvērtajā elektroenerģijas tirgū. Katram ir iespēja izdarīt izvēli, no kura tirgotāja un kādu elektroenerģiju iegādāties. Tirgus dalībnieku vidū ir tādi, kuri piegādā elektrību, kas ražota, izmantojot atjaunojamos enerģijas avotus. SIA “Ignitis Latvija” ir viens no tiem uzņēmumiem, kurš piedāvā atjaunojamo enerģiju, nodrošinot ilgtspējīgu izvēli klientiem, kuri atbildīgi izturas pret vidi un patēriņu.

  • Pārstrādājamu un videi draudzīgu materiālu izmantošana

Katram uzņēmumam ir sava darbības joma un tajā nepieciešamie izejmateriāli, kuri vajadzīgi ražošanai, iepakojumiem un transportēšanai. Visā šajā garajā ķēdē uzņēmums var mēģināt izdarīt pēc iespējas “zaļākas” izvēle, dodot priekšroku pārstrādājamiem materiāliem, atsakoties no nevajadzīgiem resursiem, ieviešot modernus un videi draudzīgus risinājumus. Piemēram, iepakojumā aizstāt plastmasu ar kartonu, nodrošināt produktu tirdzniecību pircēja tarā, izmantot otrreizējās pārstrādes materiālus u.c. Izpētot potenciālos sadarbības partnerus un piegādātājus, domāt ne tikai par finansiāli izdevīgāko variantu, bet arī meklēt risinājumus, kas būtu pēc iespējas draudzīgāki videi.

  • Videi draudzīgi paradumi birojā

Uzņēmuma birojs ir vēl viena vieta, kur var ieviest dažādus videi draudzīgus risinājumus un taupīt resursus. Sākot no materiāliem un mēbelēm, kas izmantotas birojā iekārtošanā, līdz pat dabai draudzīgiem tīrīšanas līdzekļiem, elektrotaupīgām ierīcēm, vienreizlietojamo kafijas krūzīšu izskaušanai un “zaļākai” dokumentu apritei. Papīrs ir tas resurss, kas birojos tiek patērēts tiešām daudz, tāpēc ir vērts padomāt, kā vismaz daļu dokumentu aprites nodrošināt digitāli, kā īstenot taupīgu drukāšanu un izmantot otrreizējās pārstrādes papīru.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras Viestura vidusskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā lietvedības sekretāru/-i uz noteiktu laiku Ja Tev ir vēlme: noformēt, veidot, kārtot, uzglabāt dokumentus atbilstoši nomenklatūrai, dokumentu pārvaldības kārtībai; pārvaldīt Iestādes arhīvu; veikt personāla lietvedību (darba līgumu slēgšana, rīkojumu sagatavošana); veikt ierobežotas pieejamības dokumentu apstrādi (reģistrācija un nosūtīšana adresātiem); sagatavot Iestādes personāla atvaļinājuma grafikus, kontrolēt to izpildi; nodrošināt savlaicīgu informācijas un dokumentu apriti ar Iestādes administrāciju, darbiniekiem, Valmieras pilsētas pašvaldību un citām institūcijām; un ja Tev ir: vidējā profesionālā vai augstākā izglītība lietvedības jomā; iepriekšēja pieredze lietveža amatā izglītības iestādē tiks uzskatīta par priekšrocību; prasme strādāt ar datoru Windows vidē, izmantot interneta iespējas un datu bāzes; prasme orientēties normatīvajos aktos un pielietot tos darbā; labas saskarsmes un komunikācijas prasmes, precizitāte, augsta atbildības sajūta; precizitāte un atbildība darbā; mēs piedāvājam: atalgojumu 720 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; darbu radošā, draudzīgā kolektīvā; stabilu, sakārtotu darba vidi renovētā izglītības iestādē. Pretendentus aicinām pieteikties, iesniedzot savu profesionālās darbības aprakstu (CV) ar norādi „Lietveža vakancei” uz e-pastu: vvv@valmiera.edu.lv vai iesniegt personīgi Valmieras Viestura vidusskolas lietvedībā (108.kabinetā, Viestura alejā 3, Valmierā) līdz 2021.gada 15 martam (ieskaitot). Tālrunis informācijai: 29286619. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: LIETVEDĪBAS SEKRETĀRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Viestura aleja 3, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-03-15 Kontaktpersona: CV ar amata norādi iesniegt pers. vai sūtīt uz vvv@valmiera.edu.lv, t. 29286619.

Mūsu partneri