Valmieras Ziņas

Kāpēc vismaz reizi gadā jāapmeklē zobu higiēnists

Zobu kopšana vairāk tiek saistīta tieši ar to rutīnu ko veicam mājās – tīrīšanu un diegošanu divas reizes dienā. Tomēr šīs procedūras ir tikai daļa no pilnvērtīgas mutes dobuma aprūpes. Nozīmīga loma ir zobu higiēnistam un viņa veiktajām zobu higiēnas procedūrām. Diemžēl joprojām ļoti daudzi zobu higiēnista apmeklēšanu neuzskata par vajadzīgu, jo pietiek taču iztīrīt zobus ar suku un pastu. Patiesībā zobu higiēnista loma tajā, lai visa mūža garumā būtu veselīgi un skaisti zobu, ir ļoti liela.

Zobu higiēna ir kā ģenerāltīrīšana

Velkot paralēles ar mājokli, varētu teikt, ka zobu higiēnas procedūra ir kā ģenerāltīrīšana. To neveic katru dienu, bet gan reizi sezonā vai gadā. Ikdienas zobu kopšanas rutīna, ar nosacījumu, ka tā tiek veikta pareizi, nodrošina pietiekamu rezultātu, lai nevajadzētu veikt zobu higiēnu biežāk kā 1-2 reizes gadā. Protams, individuāli faktori var noteikt to, ka procedūra nepieciešama biežāk, bet tad zobu higiēnists par to informē.

Zobu higiēnists procedūras laikā:

 • izvaicā pacientu par veselība stāvokli, medikamentiem, kas tiek lietoti;
 • veic mutes dobuma vizuālu apskati un jautā par sūdzībām;
 • noņem mīksto aplikumu no zobu virsmām un visām grūti sasniedzamajām vietām;
 • noņem cieto aplikumu jeb zobakmeni;
 • veic zobu pulēšanu;
 • izdiego zobus un pārklāj ar fluora pastu;
 • sniedz rekomendācijas par mutes dobuma turpmāko aprūpi;
 • norāda, pēc cik ilga laika vēlams veikt nākamo procedūru.

Tik pamatīgu zobu aprūpi un tīrīšanu veikt mājas apstākļos ir neiespējami, tāpēc zobu higiēnists ir speciālists, kura apmeklējums noteikti jāieplāno vismaz reizi gadā. Vislabāk to darīt neilgi pirms profilaktiskās vizītes pie zobārsta, jo tas ļaus speciālistam daudz labāk novērtēt zobu stāvokli, pamanot pat niecīgus bojājumus.

Pie zobu higiēnista jādodas jau no 2 gadu vecuma

Protams, ja līdz šim zobu higiēnists nav apmeklēts, nekad nav par vēlu to sākt darīt un ieviest par savu ikgadēju rutīnu. Bet, ja jums ir bērni, tad ņemiet vērā, ka pie zobu higiēnista atvases nepieciešams vest jau no 2-3 gadu vecuma. Zobu higiēna bērniem ir ļoti svarīga, lai uzturētu veselus piena zobu, sekotu līdzi pastāvīgo zobu šķilšanās procesam, kā arī jau no mazotnes veidotu bērnam iespējami labākos zobu aprūpes paradumus. Ja bērns jau no pirmajiem dzīves gadiem būs pieradis pie šādām procedūrām, vēlāk viņam vairs neradīsies jautājumi, vai tas ir nepieciešams, tā viņam būs ierasta rutīna.

Došanās pie zobu higiēnista ir arī labs veids, kā vecāki var bērnu iepazīstināt ar zobārstniecību, kabineta iekārtojumu, instrumentiem, ļaut pierast pie tā, ka mutē kāds darbojas. Tad bērnam būs mazāks satraukums, dodoties uz profilaktiskajām pārbaudēm pie zobārsta vai arī veicot kādas nopietnākas manipulācijas zobārsta kabinetā.

Zobu higiēnista pakalpojums vienu reizi gadā katram bērnam tiek apmaksāts no valsts līdzekļiem. Protams, tas ir spēkā, ja pakalpojumu saņem pie speciālista, kas ir līgumattiecībās ar valsti.

Būtiskākie ieguvumi no zobu higiēnas

Regulāri veicot zobu higiēnu, iespējams ievērojami uzlabot mutes veselību un izvairīties no daudzām nepatīkamām problēmām vai tās novērst, ja jau ir radušās:

 • iespējams novērst vai mazināt sliktu elpu;
 • uzlabosies zobu tonis, tie nebūs dzeltenīgi vai pelēcīgi;
 • uzlabosies smaganu veselība un izskats;
 • ievērojami samazināsies iespēja saskarties ar kariesu un tā izraisītajām problēmām;
 • būs mazāka iespēja zaudēt zobus;
 • būs mazāk līdzekļu jātērē zobu labošanai pie zobārsta.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras tehnikums ar 2021.gada 1.septembri aicina darbā LATVIEŠU VALODAS UN LITERATŪRAS SKOLOTĀJU (profesiju klasifikatora koda Nr.2320 01) Prasības pretendentam: Augstākā pedagoģiskā izglītība specialitātē (var strādāt vidusskolas klasēs) Pozitīva un radoša attieksme pret darbu Labas saskarsmes iemaņas Labas datorprasmes – Ms Excel, Ms Word, Ms PowerPoint Prasme darboties ar izglītības tehnoloģijām Piedāvājam: 1 darba slodzi, 5 darba dienas nedēļā. Darba samaksa pirms nodokļu nomaksas par 1 slodzi no 869 EUR, saskaņā ar pedagoga ikgadējo tarifikāciju Stabilu, konkurētspējīgu atalgojumu Profesionālo pilnveidi Teicamus darba apstākļus Tālrunis informācijai: Direktores vietniece mācību procesa organizācijā Līga Ķezbere tālr. 22011270 CV un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv, ar norādi kādai vakancei piesakāties, līdz 2021.gada 25.maijam plkst. 16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valmieras tehnikums informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs vakances atlases konkursa norisi; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valmieras tehnikums, reģistrācijas Nr. 90009612809, Vadu iela 3, Valmiera, LV-4201, skola@valmierastehnikums.lv. Profesija: PROFESIONĀLĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-25 Kontaktpersona: CV un izgl.apliec.dok.kopijas sūtīt uz personals@valmierastehnikums.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

KRIEVU VALODAS SKOLOTĀJU (profesiju klasifikatora koda Nr.2320 01) Prasības pretendentam: Augstākā pedagoģiskā izglītība specialitātē (var strādāt vidusskolas klasēs) Labas datorprasmes – Ms Excel, Ms Word, Ms PowerPoint Prasme darboties ar izglītības tehnoloģijām Piedāvājam: 1 darba slodzi, 5 darba dienas nedēļā Darba samaksa pirms nodokļu nomaksas par 1 slodzi no 869 EUR, saskaņā ar pedagoga ikgadējo tarifikāciju Stabilu, konkurētspējīgu atalgojumu Profesionālo pilnveidi Teicamus darba apstākļus Tālrunis informācijai: Direktores vietniece mācību procesa organizācijā Līga Ķezbere tālr. 22011270 CV un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv, ar norādi kādai vakancei piesakāties, līdz 2021.gada 25.maijam plkst. 16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valmieras tehnikums informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs vakances atlases konkursa norisi; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valmieras tehnikums, reģistrācijas Nr. 90009612809, Vadu iela 3, Valmiera, LV-4201, skola@valmierastehnikums.lv. Profesija: PROFESIONĀLĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-25 Kontaktpersona: CV un izgl.apliec.dok.kopijas sūtīt uz personals@valmierastehnikums.lv

Mūsu partneri