Valmieras Ziņas

Kādēļ atkritumu konteineriem ir būtiska nozīme vides uzlabošanā?

Lasīšanas laiks: 4 min

Atkritumu konteineru izmantošanai un atkritumu šķirošanai ir milzīga loma efektīvā atkritumu apsaimniekošanā. Atkritumu konteineri kalpo kā būtisks instruments atkritumu savākšanas organizēšanā, pareizas utilizācijas nodrošināšanā un otrreizējās pārstrādes procesa atvieglošanā. Iekļaujot atkritumu šķirošanas praksi, sabiedrība var aktīvi dot ieguldījumu vides uzlabošanā un aizsardzībā. Izpratne par atkritumu konteineru nepieciešamību un atkritumu šķirošanas nozīmi būtiski veicina atbildīgus atkritumu izmešanas paradumus.

Atkritumu apsaimniekošana Latvijā tiek organizēta tā, lai nodrošinātu ilgtspējīgu, atbilstošu

atkritumu savākšanu, pārstrādi, veicinātu vides aizsardzību un ilgtspējīgu resursu pārvaldību. Procesos tiek iesaistītas vairākas ieinteresētās puses – gan pašvaldības, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi, gan sabiedrība kopumā.

Kādēļ atkritumu konteineriem ir būtiska nozīme vides uzlabošanā un aizsardzībā?

1. Atkritumu konteineri palīdz organizēt atkritumu savākšanu. Tiek nodrošināts, lai atkritumi tiktu pareizi šķiroti, pareizi uzglabāti un būtu viegli transportējami. Atkritumu konteineri ļauj efektīvi un sistemātiski savākt atkritumus, būtiski samazinot atkritumus vidē, uzturot tīrību.

2. Atkritumu konteineri palīdz organizēt atkritumu šķirošanu. Atsevišķi izvietojot konteinerus vai konteineru sadalot divās, trīs vai pat piecās daļās, ir iespējams ērti organizēt atkritumu plūsmu, kas ir īpaši svarīgi pie dažādu atkritumu šķirošanas. Šāds paradums palīdz atkritumus ne tikai vieglāk izšķirot, bet tiek arī atvieglots pārstrādes process.

3. Atkritumu konteineri ir stratēģiski izvietoti dzīvojamos rajonos, tirdzniecības objektos un sabiedriskās vietās, lai nodrošinātu ērtu piekļuvi ikvienam. Viegli pieejamie atkritumu konteineri mudina cilvēkus pareizi atbrīvoties no saviem atkritumiem, atturot no nelikumīgas atkritumu izgāšanas vidē vai sabiedrisko telpu piegružošanas.

4. Atkritumu konteineri palīdz uzturēt tīrību. Konteineri, kas ir noslēgti, ar vāku vai iebūvēti zemē samazina infekciju risku, kaitēkļu un putnu invāziju, nepatīkamu smaku izplatīšanos un ierobežo risku atkritumiem nokļūt vidē.

Kādēļ atkritumu šķirošana ir ieradums, kas jāattīsta?

1. Pareiza atkritumu šķirošana nodrošina efektīvu otrreizējo pārstrādi, ietaupa dabas resursus, samazina enerģijas patēriņu. Šķirojot atkritumus – vērtīgos materiālus var pārstrādāt, izmantojot atkārtoti, kas pozitīvi ietekmē vidi un pat ekonomiku.

2. Atkritumu šķirošana veicina atkritumu samazināšanos. Tas veicina cilvēkos ideju radīt mazāk atkritumu, tiek rūpīgāk pārdomātas iepirkšanās metodes un apdomīgāk veiktas izvēles. Piemēram, atdalot pārstrādājamos un kompostējamos materiālus, arī tas ievērojami samazina atkritumu apjomu.

3. Nepareizi apsaimniekoti atkritumi var apdraudēt sabiedrības veselību un drošību. Šķirojot atkritumus, bīstamos vai toksiskos materiālus var laikus identificēt un apstrādāt atsevišķi, līdz minimumam samazinot iespējamo kaitējumu, ko tie var nodarīt. Tas arī samazina negadījumu iespējamību, piemēram, ugunsgrēku vai sprādzienu riskus, ko var izraisīt nepareiza atkritumu uzglabāšana.

4. Atkritumu šķirošana un izglītošana par to vairo izpratni un atbildību cilvēkos. Tas mudina cilvēkus aktīvi pārdomāt savu ietekmi uz vidi, tādejādi ierobežojot negatīvo ietekmi.

Latvijā ik gadu tiek strādāts, lai izglītotu sabiedrību par atkritumu samazināšanu, pārstrādi un atbildīgu patēriņu. Sabiedrības līdzdalība tiek veicināta, izmantojot izpratnes veidošanas kampaņas, izglītības programmas un stimulus ilgtspējīgai atkritumu apsaimniekošanas praksei.

Latvijā ik gadu tiek organizētas arī dažādas kampaņas un iniciatīvas, kas veicina vides tīrīšanu un atkritumu savākšanu. Piemēram, Lielās Talkas kustība, kas ir plašākais un vērienīgākais otrreizējo izejvielu vākšanas un vides aktivitāšu projekts “Tīrai Latvijai”. Šādas kampaņas parasti aicina iedzīvotājus un sabiedrības grupas aktīvi iesaistīties atkritumu savākšanā un apkārtējās vides uzlabošanā.

Īpaši ražīga ir pavasara sezona, kad dažādos Latvijas reģionos tiek rīkotas lielgabarīta atkritumu savākšanas akcijas, lai atbalstītu iedzīvotāju īpašumu sakārtošanu un samazinātu vidē nelegāli nonākušo atkritumu daudzumu.

Pēc 2022.gadā RAAC DAIBE datiem, kopējais ievestais atkritumu daudzums 2022.gadā bija 70511,53 tonnas.

Raksts tapis sadarbībā ar SIA ”ROKA ROLLA” (www.rrkonteineri.lv), ilggadējs ZAAO partneris, kas nodrošina atkritumu un būvgružu savākšanu, pārvadāšanas pakalpojumus, kā arī atkritumu konteineru tirdzniecību un nomu visā Latvijā.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

AICINA PIEVIENOTIES APDROŠINĀŠANAS KONSULTANTUS VALMIERĀ Ja uzskati sevi par veiksmīgu pārdošanas speciālistu vai vēlies par tādu kļūt un Tevi interesē apdrošināšanas pakalpojumi - pievienojies Compensa Life Vienna Insurance Group SE Latvijas filiāles komandai! Ko dara apdrošināšanas konsultants? • Piedāvājot klientiem vispiemērotākos dzīvības un veselības apdrošināšanas pakalpojumus, nodrošina mūsu klientiem, viņu ģimenes locekļiem un uzņēmumu darbiniekiem drošību un finansiālo aizsardzību neparedzētās dzīvas situācijās Kas raksturo veiksmīgu konsultantu? • Lielisks sarunu partneris ar interesi ikdienā komunicēt ar dažādiem cilvēkiem • Vēlme mērķtiecīgi strādāt un saņemt pienācīgu atalgojumu • Augsta motivācija un iniciatīva • Rezultatīva pieredze pārdošanā • Vidējā vai augstākā izglītība • Latviešu un krievu valodas zināšanas Ko iegūst apdrošināšanas konsultants? • Mācības darbam un pašizaugsmei • Mentoru, kurš palīdz uzsākt veiksmīgu sadarbību • Draudzīgu un profesionālu vidi • Darba samaksu no 700 līdz 1500+ EUR bruto, kas sastāv no pamatalgas un mainīgās daļas, kura atkarīga no pārdošanas rezultāta Par mums Compensa Life Vienna Insurance Group SE Latvijas filiāle specializējas dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu veidošanu, privātās pensijas un mūža pensijas apdrošināšanā, uzkrājošajā apdrošināšanā bērniem, nelaimes gadījumu un veselības apdrošināšanā fiziskām un juridiskām personām. Compensa Life ir pirmā apdrošināšanas sabiedrība Latvijā, kas piedāvā onkoloģisko slimību apdrošināšanu, kas pieejama vietnē oncodrop.lv. Mēs priecāsimies saņemt CV un motivācijas vēstuli līdz 2024. gada 6.martam uz e-pastu: agita.ulmane@compensalife.lv Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks izvirzīti nākamajai atlases kārtai. Nosūtot pieteikumu un CV konkursam uz izsludināto vakanci, kandidāts/te kā datu subjekts saskaņā ar fizisko personu datu aizsardzības tiesību aktu prasībām piekrīt iesniegto personas datu apstrādei Compensa Life Vienna Insurance Group SE Latvijas filiālē (juridiskā adrese: Vienības gatve 87h, Rīga, LV-1004) uz laiku, kas nav ilgāks par trīs mēnešiem no atlases konkursa noslēgšanās dienas. Datu apstrādes mērķis – datu izmantošana un glabāšana personāla atlases vajadzībām. Savu piekrišanu personas datu apstrādei kandidāts/te var atsaukt rakstveidā.

Pievienojies mūsu komandai! Rūjienas vidusskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā sekretāru/-i uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: Rūjienas vidusskola, Rīgas iela 30, Rūjiena, Valmieras novads.  Ja Tev ir vēlme: • veikt dokumentu noformēšanu, veidošanu, kārtošanu, uzglabāšanu atbilstoši nomenklatūrai dokumentu pārvaldības kārtībai; • veikt ierobežotas pieejamības informācijas apstrādi; • nodrošināt inventarizācijas dokumentu pārvaldību; • organizēt un koordinēt skolēnu transporta pieprasījumus un izmaiņas, sadarbojoties ar pārvadātāju; • pārzināt Iestādes struktūru, darbības jomas, pienākumu sadali starp skolas darbiniekiem; un ja Tev ir: ● vidējā, vidējā/ profesionālā vai augstākā izglītība; ● labas latviešu valodas zināšanas; ● zināšanas par likumdošanu personu datu aizsardzībā un prasme orientēties normatīvajos aktos; ● prasme lietot dažādus tehniskos līdzekļus informācijas iegūšanā, atlasē, apkopošanā un nosūtīšanā; ● kompetences: augsta atbildības sajūta; spēja pielāgoties dažādām mainīgām situācijām; prasme strādāt komandā un plānot savu laiku; ● iepriekšēja pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību; mēs piedāvājam: • pilnu darba slodzi; • pamatalgu pārbaudes laikā 714 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 751 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV) lūdzam iesniegt līdz 2024.gada 1.martam e-pastā: rujienas.vidusskola@valmiera.edu.lv ar norādi “Vakance – sekretārs/-e”. Tālrunis informācijai lietvedībā: 64263605. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SEKRETĀRS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 30, Rūjiena, Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2024-03-01

Mūsu partneri