Lasīšanas laiks: 3 min
2025. gada 15. jūlijā sākas vilku medību sezona. Valsts meža dienests noteicis kopējo pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu 370 dzīvnieku apmērā, sadalot to divās vilku apsaimniekošanas vienībās. Vilku populācijas stāvoklis Latvijā ir stabils un medības to nepasliktina, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valsts meža dienesta Sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Pavziniuka.
Valsts meža dienests sadarbībā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu “Silava” ir veicis padziļinātu vilku populācijas apsaimniekošanas un izplatības datu analīzi. Pamatojoties uz to, Valsts meža dienests 2025./2026. gada medību sezonā ir palielinājis kopējo pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu līdz 370 dzīvniekiem. Šis apjoms ir sadalīts A un B vilku apsaimniekošanas vienībās, nosakot tajās divus atsevišķus medību termiņus.
A vienībā, kas aizņem lielāko daļu Latvijas teritorijas, vilku klātbūtne ir pastāvīga. A vienības teritorijā ir noteikts pieļaujamais vilku nomedīšanas pamatapjoms 330 indivīdu apmērā. Vilku medību termiņš A vienībā būs spēkā līdz šī apjoma izpildei, taču ne vēlāk kā līdz sezonas noslēgumam 31. martā.
B vienībā vilku klātbūtnei ir gadījuma raksturs. B vienības teritorijā ir noteikts atsevišķs vilku nomedīšanas apjoms 40 indivīdu apmērā, bet vilku medību termiņš būs spēkā līdz šī apjoma izpildei, taču ne vēlāk kā līdz 31. decembrim.
Valsts meža dienests patur tiesības samazināt nomedījamo vilku skaitu atbilstoši medību sezonas laikā iegūtajiem datiem par vilku populācijas stāvokli. Tāpat Valsts meža dienests medību sezonas laikā var noteikt citus vilku medību ierobežojumus.
Latvijā vilks ir īpaši aizsargājama ierobežoti izmantojama suga, kuru drīkst medīt stingri noteiktos apjomos, saglabājot labvēlīgu vilku populācijas stāvokli. Valsts meža dienests katru gadu nosaka vilku pieļaujamo nomedīšanas apjomu medību platībās. Iepriekšējā medību sezonā apjoms tika noteikts 300 dzīvnieku apmērā, un tas tika izpildīts pilnā apmērā jau 2024. gada noslēgumā.
Vilku medību apjomu nepieciešams noteikt, domājot arī par lauku apvidu iedzīvotājiem un respektējot lauksaimnieku intereses. Vilku medības ļauj iedzīvotājiem justies komfortablāk un drošāk, uzlabojot spēju dzīvot līdzās vilku populācijai.
Līdz šā gada 10. jūlijam Valsts meža dienestam ziņots par 31 apstiprinātu vilku uzbrukumu, kuros cietuši 133 mājdzīvnieki. Pagājušajā gadā Valsts meža dienests saņēma informāciju par 89 apstiprinātiem vilku uzbrukumiem, kuros cietuši 336 mājdzīvnieki. Valsts meža dienests aicina iedzīvotājus ziņot par vilku uzbrukumiem, jo tikai Valsts meža dienesta amatpersonu pārbaudīts uzbrukums tiek oficiāli atzīts par notikušu un kalpo par pamatu kvalitatīvāku lēmumu pieņemšanai.
Vilks (Canis lupus) ir viena no visizpētītākajām medījamo dzīvnieku sugām Latvijā – jau vismaz 20 gadus tiek apkopota un analizēta informācija par vilku populāciju. Tas ļauj objektīvi novērtēt tendences un pamatoti secināt, ka vilku populācijas stāvoklis Latvijā ir labvēlīgs un stabils. Pēc Valsts meža dienesta vērtējuma Latvijā pašlaik mitinās ap 1400 vilku.
Vilku populācijas stāvokļa novērtējums
Sākas zeltaino šakāļu medību sezona
15. jūlijā sākas arī zeltaino šakāļu (Canis aureus) medību sezona, kas turpināsies līdz sezonas noslēgumam 31. martā. Saskaņā ar Medību noteikumiem zeltainais šakālis ir Latvijas faunai neraksturīga vai invazīva suga un nelimitētais medījamais dzīvnieks. Šakālim ir noteikts tāds pats medību termiņš kā vilkam, jo arī vairošanās periods šakāļiem ir tāds pats. 2024./2025. gada medību sezonā Valsts meža dienests saņēmis informāciju par 16 zeltaino šakāļu nomedīšanu.