Valmieras Ziņas

Izstāde “Kur ir Ūders?”

Izstāde “Kur ir Ūders? “ ir veltījums mākslinieka Teodora Ūdera 150. dzimšanas dienas piemiņai un Latvijas 100gadei.
Teodors Emīls Ūders dzimis Valmieras apriņķī, Valmieras pagasta “Pīlātos”, skolotāju ģimenē 1868. gada 3. maijā, miris 1915. gada 20. augustā un apbedīts Valmieras Centra kapos. Liela mūsdienu sabiedrības daļa samērā maz zina par šo savdabīgo mākslinieku, kas savā dzīves laikā laikabiedru pretrunīgi vērtēts, atzinību ieguva tikai pēc nāves.
Teodors Ūders pieder pie Latvijas mākslas klasiķiem, ir viens no savrupākajiem latviešu māksliniekiem, kura devums ir nozīmīgs, izvērtējot ne vien Latvijas mākslas krājumu, bet arī skatot viņa rosinājumu jaunajiem un talantīgajiem novadniekiem iet mākslinieka ceļu. Nacionālā reālisma un simbolisma grafiķis, kas vēlāk pievērsies arī eļļas glezniecībai. Viņš bija talantīgs pedagogs, interesanta personība, jaunu māksliniecisko izpausmes formu meklētājs un filozofs.
Zīmējumu un gleznu krājums, kas saglabājies līdz mūsdienām, ir salīdzinoši mazs. Mākslinieka darbi glabājas LNMM, Valmieras, Tukuma, Saldus muzeju krājumos, kā arī dažās privātkolekcijās. Mākslinieka daiļrades mantojumā ir 100 zīmējumi un 19 gleznas. Nozīmīgākie darbi darināti mūža pēdējos desmit gados Valmierā. Tajos neoromantisma impulsi saplūst ar simbolismu un reālismu vienotā koncepcijā, kuru pats mākslinieks nosaucis par „Reālo simbolismu”. Ogles zīmējumos tas atklājas raupjā, monumentalizētā cilvēka un dabas tēlā ar dramatiski sakāpinātām izjūtām. Reālistiskos un alegoriskos tēlos atspoguļoti 1905. -1907. gada revolucionārie notikumi, jo T. Ūders juta līdz tautas cīņai pret tās apspiedējiem un dziļi pārdzīvoja revolūcijas neveiksmi. Pēc savas dabas Ūders bija straujš, nelokāmas enerģijas pārpilns cilvēks, kas mīlēja cīnīties ar grūtībām, meklēt jaunus ceļus savā daiļradē. Garīgi mākslinieks jutās visai vientuļš. Valmieras sabiedrība nespēja novērtēt Ūdera talantu, nespēja saprast viņa domas un centienus. T. Ūders bieži saukts par mūsu tautas spēka un likteņa paudēju, vienlaikus dēvēts par lielu, apdāvinātu īpatni – par vienu no noslēpumainākajiem latviešu māksliniekiem, kurš it kā vienmēr palicis mazliet ēnā.
Izstādē “Kur ir Ūders?” rādīsim mākslinieka Teodora Ūdera dzīves gaitas, laikmeta raksturojumu un radošo devumu, akcentējot 1905.-1907. gada revolūcijas notikumu nozīmi ceļā uz Latvijas valsti, kā iespaidā tapušie alegoriskie zīmējumi raksturo pirmo no eksponējamajiem daiļrades virzieniem. Otru būtisku T. Ūdera daiļrades virzienu – portretu gleznošanu izstādē atspoguļos deponētie un Valmieras muzeja krājumā esošie portreti. Eksponēsim četrus Georga Zolmsa privātajā kolekcijā Marburgā (Vācija) glabātus, Latvijā vēl līdz šim izstādēs nerādītus darbus. Izmantojot digitālo nesēju iespējas, apmeklētāji elektroniskā formātā varēs iepazīties ar mākslas darbiem, kas glabājas citos muzejos un kolekcijās. Tāpat interesanti būs redzēt Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņu Martas Ozolas un Aināra Dailides darbu, kas ir veltījums Teodoram Ūderam, bet kāds cits varbūt vēlēsies iegūt “Pašportretu ar Ūderu”, un arī tas būs iespējams.
Izstādes tapšanu finansiāli atbalsta LKKF. Darba procesā ir atjaunoti visu muzejā krājumā esošo zīmējumu un gleznu ierāmējumi, ko prasmīgi veica valmieriete Ilze Opmane, dekoratīvo rāmju darbnīcā. Izstāde Valmieras muzeja Izstāžu namā būs apskatāma līdz 8. decembrim.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai atbalstāt iniciatīvu aizliegt videi nedraudzīgu maisiņu izmantošanu lielveikalos?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas Piesārņojuma kontroles sektora vecākais inspektors Pretendentam izvirzītās prasības: • Atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām. • Augstākā akadēmiskā vai 2.līmeņa augstākā profesionālā izglītība vides zinātnēs (maģistra grāds tiks uzskatīts par priekšrocību). • Praktiskā darba pieredze specialitātē (pieredze amatā valsts pārvaldē tiks uzskatīta par priekšrocību). • Teicamas latviešu valodas zināšanas, labas svešvalodu zināšanas attiecīgajā profesionālajā jomā. • Labas prasmes darbam ar standarta biroja programmatūru. • Prasme pielietot Latvijas Republikas un Eiropas Savienības normatīvos aktus vides aizsardzībā. • Izpratne par dokumentu izstrādāšanu un noformēšanu. • Labas komunikācijas un sadarbības prasmes. • B kategorijas vadītāja apliecība. Galvenie amata pienākumi: • Pildīt Valsts civildienesta likumā noteiktos ierēdņa pienākumus. • Veikt vides normatīvo aktu prasību ievērošanas kontroli. • Izskatīt iesniegumus un patstāvīgi sagatavot administratīvos aktus vides aizsardzības jomā. Izglītību apliecinošu dokumentu kopijas, pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) var iesniegt personīgi L.Paegles ielā 13, Valmierā, sūtīt pa e-pastu uz adresi parvalde@valmiera.vvd.gov.lv vai sūtīt pa pastu uz adresi L.Paegles ielā 13, Valmierā, LV-4201, 20 dienu laikā no sludinājuma publicēšanas. Tālrunis uzziņām: 64207266. Pretendentu atlase notiks divās kārtās. Otrās kārtas dalībnieki par darba intervijas laikiem tiks informēti atsevišķi. Profesija: VECĀKAIS INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-01-02 Darba sākšanas datums: 2019-01-21 Kontaktpersona: Vija Lakuča Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Valsts Vides dienesta Valmieras reģionālā vides pārvalde izsludina konkursu uz vakanto ierēdņa amatu Valmierā - Atļauju daļas vecākais eksperts (uz noteiktu laiku) Pretendentam izvirzītās prasības: • Atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām. • Augstākā akadēmiskā vai otrā līmeņa augstākā profesionālā izglītība vides zinātnēs (maģistra grāds tiks uzskatīts par priekšrocību). • Praktiskā darba pieredze specialitātē (pieredze amatā valsts pārvaldē tiks uzskatīta par priekšrocību). • Teicamas latviešu valodas zināšanas, labas svešvalodas zināšanas attiecīgajā profesionālajā jomā. • Labas prasmes darbam ar standarta biroja programmatūru. • Prasme pielietot Latvijas Republikas un Eiropas Savienības normatīvos aktus vides aizsardzībā. • Izpratne par dokumentu izstrādāšanu un noformēšanu. • Labas komunikāciju spējas. Galvenie amata pienākumi: • Pildīt Valsts civildienesta likumā noteiktos ierēdņa pienākumus. • Izskatīt iesniegumus un patstāvīgi gatavot administratīvos aktus vides aizsardzības jomā. Ierēdņa amatam noteikts 10. saimes III līmenis un 10.mēnešalgu grupa. Bruto mēnešalga no 680 līdz 900 EUR (atkarībā no kategorijas, kuru nosaka, ņemot vērā pretendenta profesionālo pieredzi attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā un ir būtiska iestādes funkciju izpildei). Izglītību apliecinošu dokumentu kopijas, pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) var iesniegt personīgi L.Paegles ielā 13, Valmierā, sūtīt pa e-pastu uz adresi parvalde@valmiera.vvd.gov.lv vai sūtīt pa pastu uz adresi L.Paegles ielā 13, Valmierā, LV-4201, līdz 2019.gada 2.janvārim. Tālr. uzziņām 64207266. Pretendentu atlase notiks divās kārtās. Otrās kārtas dalībnieki par darba intervijas laikiem tiks informēti atsevišķi. Profesija: VECĀKAIS EKSPERTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darba līgums uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darba līgums uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-01-02 Kontaktpersona: Vija Lakuča Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri