Valmieras Ziņas

Vidzemes Augstskolā norisinājusies diskusija ar ekonomikas ministru Ašeradenu

Piektdien, 10.februārī, Vidzemes Augstskolā (ViA) norisinājās diskusija ar ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu par aktualitātēm Latvijas ekonomikā.

Diskusijas galvenais mērķis bija klātesošajiem pastāstīt par esošo situāciju ekonomikā, kā arī iepazīstināt ar plānotajiem uzlabojumiem. “Visa sistēma mainās ļoti lielā ātrumā. Visām izmaiņām pat ir grūti visu laiku izsekot,” uzsver ministrs.

Ekonomiskais stāvoklis, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, ir bijis daudz labāks. Eksporta līmenis svārstās ap 60%. Latvija ir kļuvusi par globālā tirgus sastāvdaļu, tomēr situāciju sarežģī tas, ka Latvijā ir salīdzinoši neliels iedzīvotāju skaits. “Valstī kopumā bija dramatisks iekritiens trešajā ceturksnī, toties ļoti labs pēdējais ceturksnis. Pirmais uzsvars, ko vēlamies mainīt, ir rūpniecības nozare, jo Latvijas tautsaimniecībā tai ir mazs īpatsvars, kas sastāda aptuveni 12% no IKP. Tajos industriālajos parkos, kas ir Latvijā, “katliņš vārās”, jo tur atrodas ne tikai Latvijas uzņēmumi, bet arī uzņēmumi no Skandināvijas valstīm, Francijas, Vācijas. Pēdējā ceturksnī piedzīvojām 10% pieaugumu apjomā, kas ir ļoti labs rādītājs, jo līdz ar to arī eksports aug. Lauksaimniecībā ir ļoti stabils koka un graudu eksports. Latvija ir parādījusi, ka graudus prot arī iepirkt, jo vienmēr tiek veikti izdevīgi darījumi. IKP līmenis Latvijā ļoti strauji aug, un es pieļauju, ka drīz mēs apsteigsim Igauniju.”

Ir ļoti grūti paredzēt, kāda situācija būs valstī pēc vairākiem desmitiem gadu, tāpēc tiek domāts par tuvāko gadu perspektīvu. Paredzams, ka turpmāko divu gadu laikā augs pieaugušo izglītības piedāvājums un kvalitāte, jo nemitīgi ir nepieciešamība pēc jaunām zināšanām. “Es pats kādreiz vadīju lielu avīžu izdevniecību. Taču pašlaik drukāto laikrakstu noiets ir krasi samazinājies un manas zināšanas analogajos medijos nevienam vairs nav vajadzīgas. Līdzīga situācija ir izveidojusies ne tikai šajā nozarē. Tāpēc ir svarīgi, lai jau esošie darbinieki nemitīgi pilnveidotu savas zināšanas un apgūtu aizvien jaunas un mūsdienām atbilstošākas lietas.” Paredzēts, ka pieaugs arī investīciju līmenis un produktivitātes līmenis, kas nozīmē, ka regulāri tiek domāts par efektīvāka darbaspēka ieviešanu preču un pakalpojumu nozarē. “Ir labi, ja uzņēmums ir peļņu nesošs. Latvijā ir daži uzņēmumi, kuri pelna līdzīgi Vācijas līmenim, taču Latvijā šis līmenis ir sasniegts, neveicot ieguldījumus uzņēmuma attīstībā, kas ir ļoti sliki. Uzņēmums strādā ar to, kas ir, nedomājot par sevis attīstīšanu un līdzekļu ieguldīšanu attīstībā. Tas ir tas, ko mums būtu nepieciešams mainīt. Šajos uzņēmomums lielākoties ir problēmas arī ar algu sistēmu.”  

Banku sistēmā pēc krīzes perioda darbojās “zombijbankas”. Tās centās atgūt zaudētos procentus, bet iegūto naudu atpakaļ apritē nelaida. Šobrīd Latvijā ģeopolitiskās situācijas rezultātā banku sistēmas darbība Latvijā ir pasliktinājusies, jo tās pārvieto naudu projām no valsts. “DNB banka” un „Nordea banka” ir apvienotas un ir pārdošanas procesā. Vēl viena lielā banka tūliņ izskaitīs ārā ļoti lielu daļu sava kapitāla. Situācija ir ļoti sarežģīta.”

Liels valdības uzsvars tiek vērsts uz “Start Up” kompānijām. Tās ir jaunās, strauji augošās tehnoloģiju kompānijas un uzņēmumi, kam piešķirti dažādi nodokļu atvieglojumi, lai tie sākotnēji varētu labāk un ātrāk sevi attīstīt. Šie “Start Up” uzņēmumi veido ļoti specifisku kultūru, kas maina ekonomisko uzvedību. “Atšķirība ir tāda, ka “Start Up” uzņēmumi savā starpā tīklojas. Ja kādreiz bija svarīgi citiem uzņēmumiem neizpaust, kā un kas tiek ražots, tad šajos uzņēmumos nepieciešams ar šāda veida informāciju dalīties. Tādējādi uzņēmumiem rodas lielākas iespējas sevi parādīt citiem, uzlabot savu ražošanu un straujāk attīstīties.”

Ašeradens uzskata, ka labklājības līmenis un ekonomiskā situācija valstī varētu uzlaboties. Pašlaik eksporta līmenis ir audzis, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem. “Latvijā straujiem soļiem izzūd vecā sistēma, kuru ilgu laiku noteica politiskā sistēma pasaulē.” Latvijai, atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas, ļoti svarīgi ir Krieviju saukt par nozīmīgu eksporta tirgu. Tomēr nākas secināt, ka liela sadarbība pagaidām nevar sanākt, jo rubļa vērtība ir kritusies teju uz pusi.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Valmieras tehnikums aicina darbā GALVENO GRĀMATVEDI Galvenie darba pienākumi: Grāmatvedības procesa organizēšana atbilstoši LR normatīvo aktu prasībām; Pakļautībā esošās grāmatvedības darbinieku komandas vadība, darba izpildes organizēšana un kontrole; Nodokļu, finanšu, gada pārskatu sagatavošana un iesniegšana; Dalība budžeta sastādīšanā un budžeta izpildes kontrolē; Ienākošās un izejošās grāmatvedības dokumentācijas apstrāde, uzskaite un kontrole; Bankas operāciju veikšana; Grāmatvedības uzskaites nodrošināšana ar dažādu izglītības iestādes īstenoto projektu saistītajiem ieņēmumiem un izdevumiem, projektu finanšu plūsmas plānošana; Maksājumu veikšana projektu aktivitāšu ietvaros; Dalība projektu un attīstības plānu rentabilitātes kontrolē. Prasības pretendentam: Augstākā izglītība finansēs, ekonomikā vai grāmatvedībā; Darba pieredze galvenā grāmatveža amatā vismaz 2 gadi; Iemaņas darbā ar grāmatvedības uzskaites sistēmu HORIZON; Labas latviešu valodas zināšanas, vēlamas angļu valodas zināšanas; Labas datorprasmes – Ms Excel, Ms Word, Ms PowerPoint; Prasme strādāt ar biroja un mūsdienu sakaru tehniku; Pozitīva un radoša attieksme pret darbu; Labas saskarsmes iemaņas, organizatoriskās spējas, stresa noturība. Piedāvājam: Stabilu atalgojumu (no 1200 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas), Pilnu slodzi – 40 h nedēļā, Profesionālo pilnveidi, Teicamus darba apstākļus. Tālrunis informācijai: 27803235. CV un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu projekti@valmierastehnikums.lv līdz 2018.gada 23.aprīlim plkst. 12:00. Profesija: GALVENAIS GRĀMATVEDIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2018-04-23 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri