Valmieras Ziņas

“Valmieras Ziņas” meklē atbildi: Kurš gādās par pilsētas vēstures liecībām?

Pēdējos gados, rekonstruējot pilsētas centru, tika atsegti Rīgas vārti un Zilā bastiona aizsargmūris. Diemžēl šiem vēsturiskajiem objektiem kopš tā laika nav nodrošināta pienācīga uzmanība. Pie objektiem nav izvietotas informatīvas plāksnes, lai valmierieši un pilsētas viesi varētu izzināt par to nozīmi pilsētas vēsturē. Rīgas vārti apslēpti zem noputējuša un saplaisājuša stikla, kas neveicina tūristu interesi. Savukārt no aizsargmūra pamazām atdalās akmeņi, tas sadrūp laikapstākļu un vides ietekmē.

Portāla “Valmieras Ziņas” vērsās Valmieras pilsētas pašvaldībā, lai noskaidrotu, vai plānots šos objektus restaurēt un nodrošināt to pienācīgu uzturēšanu turpmāk. Tāpat uzdevām jautājumu, vai lēmums atstāt šīs vēsturiskās liecības atsegtas nebija kļūda. Kā zināms pēc pilsdrupu restaurācijas pieredzes, to atjaunošana ir dārga un sarežģīta, un ne vienmēr tā izdodas, jo mūsdienās grūti atdarināt senās tehnoloģijas, kas izmantotas nocietinājumu būvniecībā. Tādēļ centāmies noskaidrot, vai nebūtu prātīgāk neatsegt šādus aizsargbūvju fragmentus, lai nodrošinātu to labāku saglabāšanos, ja nav iespējams pienācīgi veikt to uzturēšanu.

Kā informēja  Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa, Valmieras pilsētas vēsturiskā centra atjaunošana, kad tika atsegts 14.gadsimta senpilsētas Ziemeļu aizsargmūris, tika veikta 2006.gadā. Atjaunošanas darbus, konsultējoties ar arheoloģi dr.hist. Tatjanu Bergu, veica restaurators Jānis Valdis Platais.

Nekādi speciāli mūra uzturēšanas darbi tolaik netika paredzēti. Taču, šādi atsedzot senos aizsargmūrus, tie ir pakļauti dažādām vides ietekmēm. Tādēļ laika gaitā iespējama mūru izdrupšana.

Arheoloģe dr.hist. Tatjana Berga, ilggadīga Valmieras senpilsētas, tai skaitā Ziemeļu aizsargmūra, arheoloģiskās izpētes darbu vadītāja, par Ziemeļu aizsargmūra un Valmieras senās ielas fragmenta atsegšanu skaidro, ka izrakumos atsegtie vecpilsētas objekti – daļa no Rīgas vārtiem, aizsargmūra posms ar šaujamlūku un visvecāko bruģēto ielu, tika restaurēti un iekonservēti, atstājot tos virs zemes, lai dokumentētu atraduma unikalitāti. Mūris datēts ar 14.gadsimtu, bet ielas fragments ar 16.gadsimta beigām.

Mūra fragments ar šaujamlūku pie Valmieras veselības centra, ir vienīgais tāds atradums Valmieras vecpilsētā, tāpēc vērtīga Valmieras vēstures liecība. Saglabājot tādas substances atklātas, vecpilsētas rietumu robeža ir iezīmēta pilsētvidē un ir visiem redzama.

Valmieras muzeja vēsturnieks Alberts Rokpelnis uzsver, ka atsegtais mūris kā šobrīd vecākais redzamais pilsētas mūra fragments, piesaista pilsētas viesu uzmanību, tādēļ gidi atsegto mūri iekļauj arī pilsētas ekskursiju maršrutos. Šī iemesla dēļ A.Rokpelnis uzskata, ka mūra fragmentu būtu vērts saglabāt atsegtu.

Savukārt par izrakumos atsegto objektu “Rīgas vārti”, Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma informēja, ka

līdz ar Valmieras pils kultūrvides centra izbūves būvprojektu, Valmieras pils mūra ZR sienas un pagrabu konservācijas un restaurācijas projekta izstrādi projektēšanas darba uzdevumā iekļauts arī pilsētvides elements “Rīgas vārti” Rīgas un Cēsu ielas krustojumā.

Projektēšanas gaitā, izmantojot atraktos vēsturiskos pilsētas mūrus, plānots sniegt priekšlikumus un tehniskos risinājumus objekta eksponēšanai un iesaistīšanai pilsētvidē, sasaistot šo vēstures artefaktu ar senpilsētu un Valmieras pils kultūrvides centru.
Prakse liecina, ka atsegtām mūru substancēm, nepieciešama periodiska konservēšana. Lai novērtētu veicamos mūra atjaunošanas darbus, Valmieras pilsētas pašvaldība papildus konsultēsies ar senpilsētas izpētē iesaistītajiem Latvijas Universitātes arheologiem, kuri šī gada jūlijā jau ir uzsākuši izpētes darbu, un atbilstoši viņu norādījumiem veiks atsegtā senpilsētas mūra atjaunošanu.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai zināt, par kuru partiju balsosiet Saeimas vēlēšanās?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras Gaujas krasta vidusskola – attīstības centrs aicina darbā direktora vietnieku metodiskajā darbā (speciālās izglītības attīstības centra vadītāju) uz nenoteiktu laiku. Galvenie darba pienākumi: plānot, organizēt, vadīt speciālās izglītības attīstības centra darbu, nodrošinot metodiskā un kosultatīvā atbalsta sniegšanu, izglītojamo ar dzirdes traucējumiem visā Latvijas teritorijā un izglītojamo ar garīgās attīstības traucējumiem Vidzemes reģionā izglītošanai un iekļaušanai; izstrādāt projektu pieteikumus, vadīt/koordinēt starptautiskus (piemēram, Erasmus+, Nordplus) un nacionāla mēroga projektus speciālās izglītības jomā; nodrošināt informācijas uzkrāšanu un analīzi par skolas veiktajām darbībām izglītības jomā, sagatavot pārskatu par attīstības centra darbību; popularizēt attīstības centra darbību plašsaziņas līdzekļos un citos informācijas nesējos; piedalīties skolas attīstības plānošanā, mērķu un uzdevumu noteikšanā un īstenošanā. Nepieciešamā izglītība un prasmes: izglītība saskaņā Ministru kabineta noteikumiem par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju; atbilstība Bērnu tiesību aizsardzības likuma 72.panta prasībām; ne mazāk kā piecu gadu pedagoģiskā darba pieredze darbā ar izglītojamiem ar speciālām vajadzībām; apgūta pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programma “Speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā”; pieredze starptautisku vai nacionālu projektu sagatavošanā un vadīšanā/ koordinēšanā; teicamas prasmes brīvi strādāt ar datoru un biroja tehniku; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība, augsta saskarsmes kultūra un sadarbības prasmes. Piedāvājam: atbildīgu, interesantu un sociāli nozīmīgu darbu; vienu pilnu darba likmi (40 stundas nedēļā); atalgojumu saskaņā ar Pedagogu darba samaksas noteikumiem (tai skaitā papildu piemaksu par darbu īpašos apstākļos); ikgadējo atvaļinājumu 8 nedēļas; sociālās garantijas; profesionālās kompetences pilnveides iespējas. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli un izglītības dokumenta/-u kopiju/-as lūdzam iesniegt līdz 2018.gada 31.jūlijam personīgi (adrese: Leona Paegles iela 5/7, Valmiera) vai e-pastā: iveta.klavina@valmiera.edu.lv . Tālrunis informācijai 28388112 (skolas direktore Iveta Kļaviņa). Profesija: IESTĀDES VADĪTĀJA VIETNIEKS /ĢENERĀLDIREKTORA VIETNIEKS /DIREKTORA VIETNIEKS /PRIEKŠNIEKA VIETNIEKS /PRIEKŠSĒDĒTĀJA VIETNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 5/7, Valmiera Darba veids: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2018-07-31

Valmieras pilsētas 6.pirmsskolas izglītības iestāde “Kārliena“ struktūrvienība “PIENENĪTE “ aicina darbā uz noteiktu laiku PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJU. Darba pienākumi: nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu, atbilstoši pirmsskolas izglītības vadlīniju prasībām; plānot un organizēt savu darbu, atbilstoši izvirzītajiem mērķiem un uzdevumiem; rūpēties par izglītojamo drošību; pilnveidot savas profesionālās kompetences; sadarboties ar izglītojamā vecākiem, sniedzot atbalstu izglītojamam mācīšanās procesā; veikt darbu saskaņā ar amata aprakstu. Prasības pretendentam: izglītība saskaņā ar MK noteikumu Nr.662 prasībām par pedagogiem nepieciešamo izglītību un kvalifikāciju; labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme. Piedāvājam: interesantu , atbildīgu un radošu darbu (struktūrvienība “Pienenīte “ Georga Apiņa 5, Valmierā); stabilu un regulāru atalgojumu; sociālās garantijas; profesionālās kompetences pilnveides iespējas. Pretendentus aicinām pieteikties, iesniedzot CV: sūtot uz e-pastu: karliena@valmiera.edu.lv; iesniedzot personīgi Valmieras pilsētas 6.PII “Kārliena “ Rūpniecības ielā 16A. Tālrunis saziņai 29417075 (vadītājas vietnieks izglītības jomā Santa Cara). Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 16A, Valmiera Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2018-07-27

Mūsu partneri