Valmieras Ziņas
makonis
13°C
Vējš: 9 m/s

Rietumu frontē un Valmierā bez pārmaiņām (2)

Ēriks Marija Remarks savā 1928.gadā izdotajā grāmatā “Rietumu frontē bez pārmaiņām” apraksta 1. Pasaules kara šausmas un galvenā varoņa bojāeju uz nemainīgas kara ikdienas fona. Viss ir tāpat kā vakar un aizvakar, tikai kāda sirds rimusi pukstēt. Vienkārši kopējā aina neatspoguļo konkrēta cilvēka sāpes, priekus un bēdas.

Valmierā viss bez pārmaiņām. Vēlēšanu rezultāti liecina, ka “kulīte” tā pati, tikai “vēži” nedaudz pamainījušies. Kur tie gadi, kad pilsētas atslēgas ir vienas cilvēku kopas rokās. Apsveicu Jāņa Baika komandu ar uzvaru. Te vietā būtu rindas no jaukas latviešu dziesmas:

“Daudz baltu dieniņu Laimiņa, dodi,

Diženi, raženi strādājoti!”.

Tā absolūti nav ironija, bet gan tautas tradīcijās sakņots apsveikuma formāts.

Vēlētāji ir izteikuši savu verdiktu – pie vadības stūres ir pareizie cilvēki. Vārdi atbilst darbiem. Rezultāti pārliecina. Alternatīvu nav. Baikam ir “gali” Rīgā. Ir nodrošināta varas pārmantojamība. Izaugsme turpināsies. Pārbaudījumi ar varu un slavu godam izturēti. Šaubīgie, neapmierinātie, cietušie vai nesaprastie savas balsis izmētāja dažādu partiju sarakstos. Acīm redzama pretinieka Baikam nebija.

Īstenībā vēlēšanas bija formālas, uzvarētājs bija zināma jau iepriekš, tikai bija jānoskaidro uzvarētājs. Akurāt līdzīga situācija ir ar futbola maču Latvija – Portugāle, zinām, ka zaudēsim, tikai interesanti, cik cienīgu pretestību spēsim izrādīt. Nezinu, kā būs futbola laukumā, bet politiskajā lauciņā pretestības nebija. Droši vien, ka tā arī labāk. “Zirgus uz pārceltuves nemaina”. “Labāk zīle rokā, nekā mednis kokā”. “Vecs zirgs vagu nebojā”.

Valmierā atkal ir varas monopols. Nu gluži tāpat kā tas gadiem ir Ventspilī, Liepājā, Madonā vai Jaunpiebalgā. Tā strādāt un pārvaldīt pašvaldības ir vieglāk. Kam mums politiskās batālijas Jūrmalas, Carnikavas vai Beverīnas stilā. Varam ātri un operatīvi pieņemt lēmumus, nav jātērē dārgais laiks nebeidzamai argumentācijai, pierādījumiem un pamatojumiem. Ja opozīcija ir formāla, tad arī attieksme pret to var būt līdzīga. Opozīcija tikai nodrošina “viedokļu plurālismu” un veido pārvaldības demokrātisko fonu. Bez ironijas – ir arī pašvaldības, kuru opozīcija to vien dara, kā meklē kašķi un gaida uz pozīcijas kļūdām. Varas grožus turošajiem ir tik liels vēlētāju uzticības mandāts, ka “lauku kapelai” jāpaklusē kamēr dzied “akadēmiskais koris”. Un tā gadu no gada varas tronī sēž viens un tas pats vietvaldis. Nu ne Valmieras gadījumā, bet precedentu daudz. Saaug vara ar biznesu un bizness ar varu. Izveidojas stabila un nemainīga administratīvā komanda, jo uzvarētāji jau spēlētājus nemaina. Saites kļūst radnieciskas, attiecības ģimeniskas, intereses kopīgas, savējo loks noslēgtāks. Tad opozīcijai jācīnās nevis ar politisku partiju vai koalīciju, tad tai pretī stājas Sistēma. Sistēma pārvalda visu, tās rokās ir vara, nauda, ierēdniecība un visa pie varas galda sēdošā ģimene: tantes, onkuļi, māsīcas un brālēni, švāģeri un bračkas. No tā man ir bail. Man paliek bail, ja vara ir absolūta, ja ieeja atļauta tikai “ar ielūgumiem”, ja pašvaldībā ik dienu ir “specapkalpošana”, pašvaldības iepirkuma rezultāti ir zināmi pirms konkursa, ja iestāžu vadītāju krēslos sēž ne gudrākie, bet tikai “savējie”.  Atliek cerēt, ka Valmierai tas viss ies secen.

Nemiers paliek. Kaut kāda dīvaina sajūta. Nez ko domā tie tūkstoši Valmieras vēlētāju, kas nebalsoja nemaz? Vai tie ir inertie, pārmaiņām neticošie, vienaldzīgie un sociāli degradētie? Varbūt tam arī nav nozīme, jo spēle ir beigusies. Pēc svilpes iesistus vārtus vairs neieskaita.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

  Guntis Briedis - 05.06.2017 Atbildēt

  Bija laiki, kad salkanas slavas dziesmas dziedāja Valdis Lukss, Grigulis, Vējāns, arī Jānis Sudrabkalns. Tagad citi laiki un …. citi dziesminieki.
  Paskatiet, kas bija vēlētāji- tantītes ar spieķīšiem un onkuļi, kuri sekmīgi pildīja piecgades plānus četros gados. Viņiem visiem jau sen vajadzēja atņemt balsošanas tiesības, jābalso ir darītājiem, ne knapi līdz urnai aizstaigāt spējīgiem! Deputāti ir jāvēl tiem jaunajiem cilvēkiem, kuriem būs jādzīvo pašu veidotā vidē. Vecā paaudze savu mūžu veltījusi, lai sasniegtu pašreizējo virsotni, jauniem jāiet tālāk! Un velti autors priecājas, ka ir tā pati kule, tie paši zirgi, tas pats koris. Ja deputātu kandidāti būtu spējuši ieinteresēt jaunos vēlētājus, noteikti rezultāti būtu citi. Nezinu, vai tas būtu labāk, bet citādāk noteikti un prognozēju, ka tad autoram būtu jāšķirsta pavisam cita citātu grāmata, lai izteiktu savu sajūsmu.
  Neapšaubāmi, ka vēlu jaunajai pilsētas varai radošus panākumus, atbrīvoties no dziesminiekiem un spēt atrast pieeju jaunatnei!
  P.S. Lai kāds pensionārs neiedomātos, ka nenovērtēju viņu darba mūžu, paskaidroju, ka mans darba stāžs ir 50+ gadu un pats tikko nosvinēju 75. dzimšanas dienu.

  es - 08.06.2017 Atbildēt

  Un tagad Valmieras “ģimenīte” sāk izplesties arī pa kaimiņu novadiem, piemēram Burtnieku novadu … Nu tik nāks jaunā slota no Valmieras “spices” un tik slaucīs un šiverēs… Un rūpēsies par novada ģimeņu labsajūtu… Galvenais nesajaukt savu ģimeni ar svešu!

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmiera ir bērniem draudzīga pilsēta?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

‘’Praktisks seminārs IIN un VSAOI aprēķināšanā no 01.01.2018. darba algām, uzņēmuma līgumiem, autoratlīdzībām un pašnodarbinātajiem. Grozījumi Darba likumā.’’ – 27. oktobrī Valmierā, no plkst. 12:00 līdz 16:00 Lektore: Inga Zāle - finanšu grāmatvedības speciāliste ar 19 gadu pieredzi, piedalījusies grāmatvedības programmas izstrādē, pasniedz grāmatvedības kursus iesācējiem. Semināra programmā: 1. Progresīvais iedzīvotāju ienākuma nodoklis. 2. Nodokļu aprēķins, ja darba devējam nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa. 3. Apliekamā ienākuma samazināšana: 3.1. attaisnotie izdevumi: a) darba ņēmēja VSAOI – jauna likme no 01.01.2018.; b) iemaksas privātajā pensiju fondā, dzīvības un veselības apdrošināšanas maksājumi – jauni nosacījumi un ierobežojumi no 01.01.2018.; 3.2. neapliekamais minimums – VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums katram darbiniekam savs. Darba devējam VID par to paziņos 2 reizes gadā; 3.3. atvieglojumi – jauna likme no 01.01.2018. Papildināts apgādājamo personu saraksts ar 01.07.2018. 4. Nodokļu aprēķināšanas no darba algas dažādi varianti, ja darba devējam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa. 5. Nodokļu aprēķināšana uzņēmuma līgumiem: 5.1 darba devējam nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa – fiziskā persona ir reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja; 5.2 darba devējam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa – fiziskā persona nav reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja. 6. Nodokļu aprēķināšanas piemēri autoratlīdzībām. 7. Izmaiņas nodokļu aprēķināšanā pašnodarbinātajiem. 8. Grozījumi Darba likumā, kas stājās spēkā ar 16.08.2017.: 8.1 stundas likmes aprēķināšana, ja darbiniekam noteikta mēnešalga; 8.2 kompensācija par neizmantoto papildatvaļinājumu, pārtraucot darba tiesiskās attiecības; 8.3 virsstundu darbu varēs aizstāt ar apmaksātu atpūtu; 8.4 ja pārtraukuma laikā darbiniekam aizliegts atstāt savu darba vietu, tad pārtraukums ieskaitāms darba laikā. Dalības maksa: EUR 62.00 + PVN (21%) - pastāvīgajiem klientiem; EUR 67.00 + PVN (21%) - pārējiem semināra klausītājiem. Vairāk informācija un pieteikšanās mājas lapā www.eirovest.lv un pa tālruni +371 20231396

Mūsu partneri