Valmieras Ziņas

Mediķi šogad snieguši palīdzību jau 29 bērniem ar nopietniem apdegumiem

Šī gada janvārī tikai desmit dienu laikā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi steigušies palīgā 29 bērniem vecumā līdz trīs gadiem, kuri guvuši nopietnus apdegumus un applaucējumus, aģentūru LETA informēja dienesta pārstāve Inga Vītola.

Vakar nopietnus krūškurvja un vienas rokas apdegumus Vidzemes reģionā guva gadu un četrus mēnešus veca meitene, kura sev virsū uzrāva aizsniedzamā vietā uz galda atstātu verdošas kafijas krūzi, bet Rīgā trīs gadus veca meitenīte apgāza karstas tējas krūzi un guva krūškurvja, vienas puses pleca un rokas apdegumus.

Mediķi nobažījušies par to, ka šī gada pirmajās desmit dienās tik daudz bērnu guvuši nopietnus apdegumus, tāpēc atgādina, ka, kaut gan mājas vajadzētu uzskatīt par drošāko vietu bērnam, nereti tieši tur notiek visvairāk negadījumu. Traumas visbiežāk notiek pieaugušo neuzmanības rezultātā, tādēļ vecāki tiek aicināti apzināties riskus un laikus tos novērst. “Bērns ir zinātkārs un mēģinās visu aizskarts, apskatīt tuvāk,” norāda Vītola.

Viņa skaidroja, ka biežākais traumu gūšanas iemesls ir bērnam pieejamās, aizsniedzamās vietās atstātas kafijas, tējas un citu karsto dzērienu krūzes. Šī iemesla dēļ mediķi aicina pieaugušos padomāt, kur tiek novietoti karstie dzērieni. Aplejoties ar karstiem dzērieniem bērni nereti gūst vairāku ķermeņu daļu traumas, jo apdegumi rodas visās ķermeņa vietās, kur līst karstais šķidrums. “Bieži tas ir sākot no bērna sejas, kakla, līdz vēderam, reizēm pat kājiņām. Bērns, izzinot pasauli ar rociņām, nekavēsies paņemt krūzi, kas kūp, bieži ir krāsaina un raisa interesi. Pieaugušo pienākums ir nepieļaut, ka šīs karstā dzēriena krūzes ir bērnam aizsniedzamas,” atgādina mediķi.

NMPD aicina arī bērnus neturēt klēpī, kad tiek malkots dzēriens, jo mēdz būt gadījumi, kad krūze apgāžas vai bērns apgāž, nejauši uzsitot pa to un karstais šķidrums uzlīst virsū, radot plašus termiskus apdegumus.

Tāpat mediķi aicina vecākus nepieļaut bērnu rotaļas virtuvē, kur tiek gatavots karsts ēdiens. “No vienas puses tas ir īss mirklis, kurā bērns uzgrūžas galdam, parauj tējkannas vadu, aizķeksē katliņu no plīts, no otras puses pietiek ar šo mirkli, lai gūtu apdegumus. Tie ir smagi apdegumi, sāpes, ilgstoša ārstēšanās un nereti paliekošas sekas uz visu mūžu,” uzsver Vītola.

Vienlaikus mediķi atgādina, ka bērna applaucēšanās gadījumā, jārīkojas ātri, jo pat salīdzinoši nelielam apdegumam var būt nopietnas sekas, turklāt tieši ārstēšanās ilgums un efektivitāte atkarīga no pirmās palīdzības pasākumiem, kas veikti uzreiz pēc apdeguma gūšanas. Pieaugušajiem jāatceras – apdeguma vieta nekavējoties jādzesē zem vēsa, bet ne ledaina, tekoša ūdens vismaz desmit minūtes. Svarīgākais ir pārtraukt karstuma ietekmi uz bērna ādu un dziļākajiem audiem, lai mazinātu apdeguma sekas.

Pēc NMPD paustā, ja apdegums ir lielāks par bērna plaukstu, jāzvana 113, savukārt, ja apdegums ir mazāks par bērna plaukstu, jākonsultējas bērna ārstu. Vakaros un brīvdienās mediķa padomu iespējams saņemt zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

‘’Praktisks seminārs IIN un VSAOI aprēķināšanā no 01.01.2018. darba algām, uzņēmuma līgumiem, autoratlīdzībām un pašnodarbinātajiem. Grozījumi Darba likumā.’’ 26. janvārī Valmierā un 31. janvārī Rīgā, no plkst. 11:00 līdz 15:00 (6 māc.st.) Lektore: Inga Zāle - finanšu grāmatvedības speciāliste ar 20 gadu pieredzi, piedalījusies grāmatvedības programmas izstrādē, pasniedz grāmatvedības kursus iesācējiem. Semināra programmā: 1. Progresīvais iedzīvotāju ienākuma nodoklis. 2. Nodokļu aprēķins, ja darba devējam nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa. 3. Apliekamā ienākuma samazināšana: 3.1. attaisnotie izdevumi: a) darba ņēmēja VSAOI – jauna likme no 01.01.2018.; b) iemaksas privātajā pensiju fondā, dzīvības un veselības apdrošināšanas maksājumi – jauni nosacījumi un ierobežojumi no 01.01.2018.; 3.2. neapliekamais minimums – VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums katram darbiniekam savs. Darba devējam VID par to paziņos 2 reizes gadā; 3.3. atvieglojumi – jauna likme no 01.01.2018. Papildināts apgādājamo personu saraksts ar 01.07.2018. 4. Nodokļu aprēķināšanas no darba algas dažādi varianti, ja darba devējam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa. 5. Nodokļu aprēķināšana uzņēmuma līgumiem: 5.1 darba devējam nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa – fiziskā persona ir reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja; 5.2 darba devējam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa – fiziskā persona nav reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja. 6. Nodokļu aprēķināšanas piemēri autoratlīdzībām. 7. Izmaiņas nodokļu aprēķināšanā pašnodarbinātajiem. 8. Grozījumi Darba likumā, kas stājās spēkā ar 16.08.2017.: 8.1 stundas likmes aprēķināšana, ja darbiniekam noteikta mēnešalga; 8.2 kompensācija par neizmantoto papildatvaļinājumu, pārtraucot darba tiesiskās attiecības; 8.3 virsstundu darbu varēs aizstāt ar apmaksātu atpūtu; 8.4 ja pārtraukuma laikā darbiniekam aizliegts atstāt savu darba vietu, tad pārtraukums ieskaitāms darba laikā. Dalības maksa: EUR 64.00 + PVN (21%) - pastāvīgajiem klientiem; EUR 69.00 + PVN (21%) - pārējiem semināra klausītājiem. Vairāk informācija un pieteikšanās mājas lapā www.eirovest.lv un pa tālruni +371 20231396

Mūsu partneri