Valmieras Ziņas
makonis
15°C
Vējš: 6 m/s

Kolektīvais spēks (2)

Mazie uzņēmumi, ar terminu šoreiz saprotot individuālos komersantus, mikro un mazos uzņēmumus kopā, ir liels spēks tautsaimniecībā. Šīs uzņēmumu grupas nodarbina pat vairāk nekā pusi strādājošo Latvijā un sastāda 40% no valsts kopprodukta. Neskatoties uz to, daudzās jomās šī uzņēmumu grupa atrodas salīdzinoši sliktākās pozīcijās, nekā otru ekonomikas pusi veidojošie vidējie un lielie uzņēmumi. Kā piemērus varu minēt efektīvu interešu pārstāvniecību vai izdevīgas iepirkumu cenas. Šīs priekšrocības loģiski izriet no uzņēmumu apmēra, tomēr pastāv vairāki veidi kā mazajiem izlīdzināt spēles laukumu.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) ir Latvijā lielākā uzņēmēju organizācija, kuras biedru vidū ir gandrīz 600 mazo uzņēmumu (ar vienu līdz deviņiem darbiniekiem). Ikdienā komunicējot ar esošajiem biedriem un arī uzrunājot jaunos, varam saskatīt tās problēmas, kas ir kopīgas daudziem Latvijas uzņēmumiem un kuras iespējams kolektīvi risināt.

Pirms neilga laika kopā ar LTRK biedru, apdrošināšanas brokeri “Colemont FKB Latvia” SIA, realizējām pilotprojektu kolektīvā veselības apdrošināšanas polišu iepirkumā Latvijas mazajiem uzņēmumiem, kuras noslēdza “Compensa Life Vienna Insurance Group SE” Latvijas filiāle. Bez īpašas reklāmas projektu pagājušā gada novembrī izsludinājām iekšējos kanālos un uzrunājām dažus biedrus, kas bija izrādījuši interesi par šādu iespēju. Līdz pieteikšanās termiņam februārī savu dalību bija apstiprinājuši 47 biedri, kas kopā apdrošināja 103 cilvēkus. Nav daudz, bet pilotprojekts ir apstiprinājis mazo uzņēmumu interesi, kas gan mani nepārsteidz, ņemot vērā, ka pirms šī projekta vienkārši mazie uzņēmumi Latvijā principā vispār nevarēja iegādāties veselības apdrošināšanu darbiniekiem. Polises pārsvarā bija iespējams iegādāties tikai individuāli, kas uzreiz nozīmēja arī citu cenu līmeni, un tām bija samērā mazs apmaksāto pakalpojumu klāsts. Tāpat daudziem mazajiem uzņēmumiem bija svarīga kolektīvā iepirkuma piedāvātā iespēja norēķināties divos maksājumos par gada polisi.

Pašlaik LTRK biedriem esam izsludinājuši pieteikšanos otrajam kolektīvajam polišu iepirkumam, bet nākotnē plānojam to darīt jau ar zināmu regularitāti, aptuveni reizi ceturksnī. Šis pakalpojums būtu aktuāls uzņēmumiem, kuros strādā līdz desmit cilvēkiem, un pēc mūsu aplēsēm pārskatāmā nākotnē kolektīvo apdrošināšanu varētu izmantot jau trīs līdz četri tūkstoši uzņēmumu Latvijā!

Pirmie pozitīvie rezultāti ļauj arī apsvērt iespējas izvērst šo principu un nākotnē organizēt iepirkumus arī citās jomās, piemēram, dažādiem loģistikas pakalpojumiem, kur, apvienojot vairāku uzņēmumu kravas, visi dalībnieki tiktu pie izdevīgākas cenas. Tāpat “Colemont FKB Latvia” SIA ir apņēmības pilni sagatavot līdzvērtīgus uzlabotus nosacījumus arī citos apdrošināšanas veidos.

Pateicoties kolektīvajam spēkam, arī mazie uzņēmumi var saņemt konkurētspējīgu cenu un kvalitatīvu pakalpojumu. Tāpat, atrodot kopīgos pieturas punktus un apvienojot vairāku uzņēmumu un pat nozaru resursus, mēs daudzās jomās varētu panākt vēl vairāk nekā līdz šim. Kolektīvā apdrošināšana ir tikai viens idejisks piemērs tam, kā Latvijas uzņēmumi varētu līdzdarboties, lai kļūtu konkurētspējīgi un pamanāmi ne tikai Latvijā un tuvējās valstīs, bet arī tālākos eksporta tirgos.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    elza - 29.04.2015 Atbildēt

    Kāpēc pie raksta ir šī bilde ?

      Redaktors - 30.04.2015 Atbildēt

      Tāpēc, ka tas ir raksta autors

BURTNIEKU NOVADA PAŠVALDĪBA aicina darbā Izglītības pakalpojumu speciālistu (-i) (UZ NENOTEIKTU LAIKU) Prasības pretendentam: • Augstākā izglītība; • pieredze pedagoga, lietveža vai grāmatveža darbā; • pieredze izglītības darbu vadīšanā, koordinēšanā iestādē tiks uzskatīta par priekšrocību; • pārzināt valsts izglītības sistēmu un pedagogu darbību reglamentējošus dokumentus; • elastība, precizitāte, atbildības sajūta; • darbs ar Microsoft Office programmām labā lietotāja līmenī; • labas latviešu valodas zināšanas; • labas komunikācijas un sadarbības prasmes; • ļoti labas analītiskās un laika plānošanas prasmes; • spēja orientēties LR normatīvajos aktos. Galvenie pienākumi: • Koordinēt ar izglītību saistīto jautājumu risināšanu pašvaldībā, t.sk. izglītības iestāžu kultūras un sporta pasākumi, ar izglītību saistītu attīstības projektu realizācija, skolu padomes, līgumu sagatavošana par pašvaldību savstarpējiem norēķiniem, skolu pedagogu tarifikācijas, izglītojamo uzskaite u.c.; • Plānot un pārraudzīt struktūrvienības “izglītības papildpakalpojumi” budžetu; • Savas kompetences ietvaros sagatavot informāciju un lēmumprojektus iesniegšanai pašvaldības pastāvīgajās komitejās un komisijās; • Skolēnu nodarbinātības vasarā pašvaldībā un tās struktūrvienībās koordinēšana; • Organizēt transporta abonementu biļešu iegādi/izlietojumu; • Sadarboties ar Izglītības pārvaldi deleģēto funkciju ietvaros. Motivētu pieteikuma vēstuli un CV, vēlams ar izglītību apliecinošo dokumentu kopijām, iesūtīt līdz 2017.gada 6. oktobrim pa pastu Vanagu ielā 4, Valmieras pagastā, Burtnieku novadā, LV-4219; pa faksu 64238257, vai e-pastu info@burtniekunovads.lv. Informācija pa tālruni 29388422.

Mūsu partneri