Valmieras Ziņas

Ievieš mūsdienīgus risinājumus satiksmes drošības uzlabošanai

Lasīšanas laiks: 2 min

Drošas braukšanas pamatprincips ir ātruma ievērošana saskaņā ar izvietotajām ceļa zīmēm, tomēr, piemēram, vasaras saulgriežu laikā, steidzoties uz svinību vietu, autobraucēji mēdz pārkāpt ceļu satiksmes noteikumus. Sākotnēji būtiski autobraucējus ir brīdināt par pārkāpumu, nevis sodīt. Kopš 2016. gada marta vairākās Latvijas pašvaldībās pakāpeniski ieviestas interaktīvās ceļa zīmes ar mērķi uzlabot ceļu satiksmes drošību konkrētos ceļa posmos. Par “pionieriem” var uzskatīt Smiltenes pilsētu, jo šī bija pirmā vieta, kur interaktīvie displeji tika izvietoti jau 2015. gadā. Arī Valmieras pašvaldība atzīst,ka pilsētā jūtami būtiski uzlabojumi ceļu satiksmes drošībā.

Kā informē Valmieras pilsētas pašvaldības ceļu būvinženiere Inese Kokenberga:

“Tuvojoties Valmierai, ātruma attēlošanas displejs kļuvis par efektīvu līdzekli, kā pievērst autovadītāju uzmanību viņu braukšanas ātrumam un rosināt to samazināt. Tādējādi ieviestais risinājums mazina satiksmes negadījumu risku.”

Pirms vienpadsmit gadiem pilsētā tika uzstādīts arī vecā parauga braukšanas ātrumu attēlojošs displejs, kas pievērsa autovadītāju uzmanību nepieciešamībai samazināt ātrumu, pārvietojoties pilsētā.  Domājot par nākotnes risinājumiem, Valmieras pašvaldība min, ka aktuāli varētu būt arī regulējamas gājēju pārejas un tā sauktie “gudrie” luksofori, kas spēj regulēt satiksmi saskaņā ar transporta plūsmas intensitāti, tādējādi uzlabojot drošību arī uz gājēju pārejām. 

18 interaktīvās ceļa zīmes nu jau vairāk nekā gadu ir uzstādītas 10 pašvaldību teritorijās. Garām braucošais autovadītājs ceļa zīmes displejā redz sava vadītā spēkrata braukšanas ātrumu, turklāt ar smaidošas vai bēdīgas emocijikonas palīdzību zīme signalizē, vai vadītājs ievēro atļauto braukšanas ātrumu.

Inteliģento inženiertehnisko risinājumu uzņēmuma SIA “Fima” valdes priekšsēdētājs Jānis Vilmanis saredz vairākas inovatīvas iespējas ITS attīstībai Latvijā:

”Interaktīvie displeji ir efektīvs atgādinājums par atbildīgu braukšanu un viens no veidiem kā pievērst autovadītāja atkārtotu uzmanību ātruma samazināšanai. Tomēr saskatāmi arī citi iedarbīgi risinājumi. Pieredze rāda, ka ar vidējā ātruma kontroles risinājumu palīdzību ir iespējams būtiski kontrolēt ātruma ievērošanu garākā posmā, samazināt bojā gājušo skaitu, izvairoties no tautā dēvētā “ķengura efekta”, kas rada strauju bremzēšanu un atkārtotu ātruma palielināšanu pie foto radaru ierīcēm.”

J. Vilmanis arī min, ka gājēju pāreju labiekārtošana ir viens no pilsētvides attīstības soļiem drošas satiksmes nodrošināšanai. Ar ITS risinājumu palīdzību iespējams neregulējamām gājēju pārejām sistematizēti palielināt apgaismojumu īpaši gada tumšajā laikā. Piemēram, sensori nosaka, kad cilvēks tuvojas pārejai, un izslēdz pazemināto apgaismojumu jeb gaidīšanas režīmu un ieslēdz 100% apgaismojuma režīmu tad, kad gājējs šķērso brauktuvi tādējādi brīdinot autovadītājus. Savukārt nekvalitatīvo ceļu problēmas risināšanai piemērota sistēma ir pasaulē aktuāls risinājumiem – svēršana kustībā, kas palīdzētu ilgtermiņā likvidēt sekas, ko rada pārkrautu kravas automašīnu intensīva piedalīšanās satiksmē.

 

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri